Kriptovaliutos kursas sparčiai krito po naujienų iš Indijos: kas toliau?

Per istorinį Sausio smukimą bitcoinas prarado 44 milijardus dolerių kapitalizacijos, tačiau kai kurie finansininkai mano, kad ilguoju laikotarpiu tai bus jam naudinga. Kriptovaliutos kursas nukrito tuo metu, kai prekybininkai supirko skaitmeninę valiutą, atpigusią po gruodžio mėnesio didžiausių verčių ir skaičiavo gautą pelną iš neseniai įsigyto virtualaus turto. Strategija buvo paprasta, tačiau kritimo riba pasirodė besanti apskaičiuota neteisingai. Daugelis turės atsisveikinti su svajonėmis apie skaitmeninius milijonus.

Pagrindinių kriptovaliutų kaina nukrito

Bitcoinui teko pagrindinis smūgis. Eilinį jo vertės smukimą sukėlė naujienos iš Indijos, kai šalies finansų ministras Arunas Jaitly paskelbė apie savo sprendimą užkirsti kelią pinigų plovimui. Aptariant biudžetą, jis išreiškė vyriausybės poziciją:

„Mes manome, kad kriptografinės valiutos yra neteisėtos pirkimo ir platinimo priemonės, ir stengsimės užkirsti kelią kripto turto naudojimui nusikalstamų operacijų ir terorizmo finansavimui.“

Kriptovaliutų kritimas įvyko iškart, nors prieš tai Indijos rinka išsiskyrė stabilumu, o BTC kainos čia buvo didesnės negu pasaulinėje rinkoje. Taip buvo dėl draudimo pirkti kriptovaliutą užsienyje – jos galima įsigyti platformoje „Unocoin“. Jei anksčiau ji pritraukė apie 10 tūkstančių vartotojų per metus, gruodį jų skaičius padidėjo iki 7 – 8 tūkstančių per dieną. Šiandien kainos krito, o birža užfiksavo dar vieną antirekordą.

Tikimasi, kad vyriausybė pasiūlys teisės mechanizmą, kad neteisėtomis paskelbtų operacijas su kriptovaliuta ir nubaustų rinkos dalyvius. Griežtos priemonės aiškinamos beprecedenčia korupcijos apimtimi šalyje. Po to, kai aktyvų vertė nukrito, analitikai skubėjo pateisinti reguliatoriaus sprendimą:

„Blogiausias dalykas, kuris gali atsitikti su Indija, yra masinis kriptovaliutos priėmimas ir lygiagrečios šešėlinės ekonomikos su didžiuliais finansiniais ištekliais sukūrimas.“

Kriptovaliutos kritimo riba

Analitikas Stephenas Innesas atkreipia dėmesį į tai, kad kai kalbama apie rizikingą turtą, jo kaina kartais kinta 50%. Prekybininkai vadovaujasi šiuo skaičiumi, kai pradeda pirkti aktyvus per krizę. Tačiau situacijoje, kai pasaulinio skaitmeninio turto vertė sumažėjo, riba gali būti dar žemesnė. Nuostoliai bus dideli:

„Kriptovaliuta nusmuks iki 5-6 tūkstančių, tada kaina, greičiausiai, atsigaus iki 10-15 tūkstančių. Procesas bus nelengvas, nes pasaulio reguliuotojai dabar itin atkreips dėmesį į skaitmeninę pramonę.“

Rizikos draudimo fondo valdytojas Brianas Kelly sako, kad BTC kaina gali smukti dar 15%, t.y. iki 8 tūkst. To priežastimis specialistas įvardina nepakankamai išvystyta rinką ir neišspręstas technologines problemos.

Katastrofa ar sveikimas?

Kompanijos „BitcoinBro” generalinis direktorius Oliveris fon Landsberg-Sadi komentuodamas beveik dvigubą bicoino vertės kritimą per praėjusį mėnesį pareiškė:

„Mes matome augimo ligą. Jei kalbėsime apie reguliuotojų veiksmus, Pietų Korėjos įstatymų leidėjų noras sužinoti, kas slypi už sandoių, yra sveikimo požymis. Aš labai teigiamai priimu korekciją ir tai, kad kaina krito. Tai liudija rinkos augimą, nes kriptovaliutos nėra pinigų plovimo priemonė. Tai žingsnis teisinga kryptimi.“

Bet kokia perspektyvi technologija, įskaitant blockchain, yra pasmerkta susidurti su žiauria tikrove. Materialinė bazė vystosi lėčiau ir nespėja laiku reaguoti į auditorijos augimą. Sparčiai išaugęs susidomėjimas yra pavojingas, nes lūkesčiai viršija realybę. Tai jau įvyko su BTC 2013 m. ir vyksta dabar – kriptovaliuta pinga dėl rinkos išsiplėtimo. Finansų ekspertas Garrickas Heilmannas pažymi:

„Per pastaruosius keletą mėnesių mes matėme spartų vertės augimą, o dabar ji staigiai krito. Tai gali atsitikti dar kartą, tačiau daug svarbiau tai, kad finansų institucijos pradėjo atkreipti dėmesį į kriptovaliutas. Permainos ne už kalnų.“