Mobiliųjų telefonų evoliucija nuo 1983 iki 2012 metų
Šiandieniniame sparčios mokslinės raidos pasaulyje visiems jau tapo įprasta nuolatos ir vis dažniau susidurti su naujomis kompiuterinėmis bei telekomunikacinėmis technologijomis ir kas be ko džiaugtis jų teikiama nauda. Žinoma, galima teigti, kad ne visi šiuo metu kuriami įrenginiai mums yra reikalingi, tačiau praėjus tam tikram laikui net nepastebime kaip greitai tampame nuo jų priklausomi. Ar kas nors kada galėjo pagalvoti, kad mobilieji telefonai taps neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi? Kiekvienam užtektų tik apsidairyti aplinkui, norint suvokti kaip šis įrenginys integravosi į mūsų buitį. Dažnas skaitytojas ant savo stalo galbūt pamatytų galbūt net ne vieną telefoną, todėl akivaizdu, kad tai labai svarbus technologinis laimėjimas kiekvienam iš mūsų. Tikriausiai dauguma puikiai atsimena ką kiekvienam iš mūsų galėjo pasiūlyti pirmas įsigytas mobilusis telefonas, tačiau šiuo metu tokios galimybės gali atrodyti daugiau nei juokingos. Beveik kiekvienais metais sulaukiame kažko naujo mobiliųjų telefonų rinkoje, todėl būtų įdomu apžvelgti visą telefonų tobulėjimo raidą, kurios suvokimas skaitytojams padės ne tik susipažinti (o kai kuriems prisiminti) nuo ko viskas prasidėjo, objektyviau įvertinti dabartinius technologinius pasiekimus, bet ir pabandyti numatyti tam tikras ateities vystymosi tendencijas.
1983m. Pirmasis telefonas – Motorola DynaTAC 8000X
Pirmasis mobilusis telefonas pasirodė 1983 metais, kuomet visiems puikiai žinomai „Motorola“ kompanijai pavyko gauti pritarimą iš Jungtinių Amerikos Valstijų Federalinės komunikacijų komisijos (angl. U.S. Federal Communications Commission). Tai buvo pats pirmasis nešiojamas telefonas, kuriam buvo suteiktas „Motorola DynaTAC 8000X“ vardas. Su šio įrenginio pasirodymu prasidėjo ilga „DynaTAC“ serijos telefonų era, kuri tesėsi net iki 1994 metų.
Kad ir kaip dabar tai atrodytų juokinga, su šiuo pirmuoju nešiojamu telefonu buvo galima kalbėti tik apie 30 minučių, o budėjimo rėžime jis laikydavo apie 8 valandas, todėl akivaizdu, kad intensyvus ir kasdienis šio įrenginio naudojimas buvo gana sunkiai įmanomas. Be to, visiškas baterijos įkrovimas trukdavo net apie 10 valandų, o tai yra net dviem valandom ilgesnis laiko tarpas negu telefonas gali išlaikyti budėjimo rėžime. „Motorola DynaTAC 8000X“ matmenys ir svoris buvo taip pat gana stulbinantys neigiama prasme – korpuso išmatavimai siekė 33 x 4,45 x 8,89 centimetrų (aukštis x ilgis x storis), o svoris – net 785 gramus. Tarp įspūdingų funkcijų prekybos starto pradžioje buvo minimas šviesos diodų ekranas (LED) bei trisdešimties rinktų numerių vidinė atmintis!
Nors kiekvienas aptariamas telefono komponentas atrodo labai įspūdingai, bet kaina tuo metu buvo dar įspūdingesnė – ji siekė 3995 dolerius, kas mūsų valiuta sudarytų apie 10500 litų. Nors kaina buvo labai didelė, tačiau 1984 metais mobiliojio ryšio abonentų (o kartu ir šių įrenginių savininkų) skaičius jau siekė 300 000. Žinoma, tai yra labai mažas skaičius, jeigu jį lyginsime su daugiau kaip penkiais miljardais abonentų šiandienos pasaulyje. Visam šiam reikalui „Motorola“ paaukojo net 15 metų tyrimams ir dar investavo daugiau kaip 100 milijonų siekdami patobulinti jau esamas technologijas. Taigi, kaip matote, šiuo metu lyderio pozicijas praradusi kompanija, kažkada buvo pirmoji, kuri sugebėjo pasauliui pristatyti revoliucinį įrenginį be kurio šiais laikais neįsivaizduojame savo dienos.
1989 m. Motorola MicroTAC 9800X
Labai džiugu, kad tuo metu didelio susidomėjimo sulaukusi „Motorola“ kompanija neužmigo antlaurų ir toliau dirbo kurdama vis naujus mobilius įrenginius. Kažkas ypatingai naujo buvo pasiūlyta jau 1989 metais, kuomet buvo pradėta kurti naujoji telefonų serija „MicroTAC“. Pirmasis šios serijos telefonas buvo pavadintas „Motorola MicroTAC 9800X“ vardu. Būtent šį prietaisą jau galima vadinti pirmuoju tikru mobiliuoju telefonu, nes jo dydis buvo pakankamai mažas, kad jis tilptų į kišenę ar rankinę. Visi iki šio modelio kurti telefonai pasižymėjo išties dideliais išmatavimais, todėl dažniausiai jie buvo naudojami daugiau kaip automobiliniai ryšio prietaisai, kurių patogaus nešiojimosi galimybė buvo gana sunkiai įsivaizduojama.
Didžiausias „Motorola MicroTAC 9800X“ išskirtinumas buvo gana patrauklus ir naujoviškas dizainas, kuris pasižymėjo dalinai lankstomu korpusu (kaip matote juose buvo galimybe uždengti klavišus, jeigu jie yra nenaudojami). Prietaisas taip pat turėjo ir 8 simbolių ilgio raudonų šviesos diodų (LED) taškinės matricos ekraną, kuris galėjo pateikti dar daugiau informacijos negu visi kiti prieš tai rinkoje buvę modeliai. Žinoma, taškinės matricos ekranai turėjo dar pakankamai ribotas galimybes, jeigu juos lygintume su šiuolaikiniais ekranų standartais.
Šio pirmojo tikrojo mobiliojo telefono kaina tuo metu svyravo tarp 2495 ir 3495 dolerių, kas vėl gi šiuo metu yra gana sunkiai įsivaizduojama. „Motorola MicroTAC 9800X“ buvo pardavinėjamas net iki 1990 metų, kuomet šį pamėgtą modelį pakeitė atnaujinta to paties modelio versija.
1992 metai
Motorola International 3200
Laikas nuo laiko „Motorola“ sugebėdavo pasiūlyti vis kažką naujo, tačiau tai ką jie įgyvendino 1992 metais buvo labai svarbu visai mobiliųjų telefonų industrijai. Jų pristatytas mobilusis telefonas „Motorola International 3200“ jau priimdavo skaitmeninį siganalą. Tai įgyvendinti pavyko panaudojus GSM technologiją, apie kurią tikriausiai dauguma yra ką nors girdėję.
Nors „Motorola International 3200“ buvo sukurtas dar prieš 18 metų, tačiau jau tada jis naudojo standartines „SIM“ korteles, kurias mes naudojame iki šiandienos. Be to, „GSM 900“ standarto tinklas operatorių yra palaikomas, o tai reiškia, kad šiuo mobiliuoju telefonu galima pasinaudoti dar ir šiandien.
Visgi, kad ir kokia revoliucija buvo pasiekta, šį prietaisą buvo galima įsigyti tik Šiaurės Europoje, todėl tai tuo metu sumažino „GSM“ technologijos paplitimo galimybę. Žinoma, jeigu atsižvelgtume į telefono dizainą jis nėra gana patrauklus ir šiuo atveju buvo žengtas gana didelis žingsnis atgal, tačiau tai visiškai kompensuoti galėjo naujasis skaitmeninis signalas.
Nokia 1011
Po truputėlį, 1992 metais, mobiliųjų telefonų rinkoje pradėjo įsitvirtinti jau ir visiems puikiai žinoma „Nokia“ kompanija. Didžiausias žingsnis į priekį buvo žengtas tada, kai „Nokia“ pristatė telefono modelį pavadintą „Nokia 1011“, kuris taip pat palaikė dar neseniai atsiradusį „GSM“ standartą. Kaip buvo minėta ankščiau, pirmąjį „GSM“ telefoną pristatė „Motorola“ tačiau jų pristatytą modelį buvo galima įsigyti tik tam tikrose vietovėse, taigi to padaryti tiesiog negalėdavo visi norintys. Būtent „Nokia“ kompanijos pristatytas „Nokia 1011“ mobilusis telefonas buvo pirmasis masinės gamybos „GSM“ telefonas, o tuo metu tai lėmė nemažą jo populiarumą.
Labai įdomus faktas yra tai, kad modelio pavadinimas nėra atsitiktinumas. Būtent šie skaičiai simbolizuoja įrenginio išleidimo dieną ir mėnesį, todėl belieka žinoti kuriais metais jis buvo pristatytas. Taigi, akivaizdu, kad „Nokia 1011“ buvo pristatytas 1992 metais lapkričio 10 dieną.
Nors „Nokia 1011“ buvo šiek tiek dailesnis už tais pačiais metais pristatytą „Motorola International 3200“ telefoną, tačiau įrenginio svoris išliko išties didelis – jis siekė net 475 gramus. Tuo metu dar buvo naudojamos ir kitokio tipo baterijos (nikelio – kadmio, o ne ličio jonų kaip dabar), kurios buvo ne tik mažiau efektyvios nei dabartinės (jų dėka telefonas be elektros lizdo „išgyvendavo“ apie 90 minučių nuolat kalbant arba vos 12 valandų budėjimo rėžime), bet ir daug didesnių išmatavimų. Žinoma, tuo metu reikėjo džiaugtis tuo, kad nuo pirmojo telefono išleidimo baterijos galimybės padidėjo beveik dvigubai, o tai buvo tikrai didelis žingsnis pirmyn. „Nokia 1011“ jau turėjo ir 99 telefonų numerių atmintį, bet negalėjo pasigirti standartine „Nokia Tune“ melodija, kurią dabar galime išgirsti kiekviename šios kompanijos telefone. „Nokia Tune“ visuose telefonuose buvo diegiama jau nuo 1994 metų, būtent iki šių metų ir buvo leidžiamas „Nokia 1011“ modelis, kurį vėliau pakeitė „Nokia 2100“ mobilusis telefonas.
1993 metai
BellSouth/IBM Simon Personal Communicator
Nors 1992-ieji buvo labai sėkmingi, tačiau nemažai naujovių jau buvo pasiūlyta ir sekančiais metais. 1993 m. „IBM“ ir „BellSouth“ kompanijos pristatė savo naują produktą, kuris buvo pavadintas „Simon Personal Communicator“ vardu. Tai buvo iš tiesų revoliucinis telefonas, nes be įprastų funkcijų, jis galėjo pasiūlyti ir delninio kompiuterio galimybes, o tokio pobūdžio „hibridas“ tuo metu atrodė tarsi prietaisas iš mokslinės fantazijos pasaulio. „Simon Personal Communicator“ buvo pirmasis kada nors sukurtas tokio tipo įrenginys, kurio koncepcija buvo pasiūlyta dar 1992 metais.
Šiuo metu galime tik įsivaizduoti kaip žmonės stebėjosi pirmą kartą į rankas paėmę įrenginį, kuris suteikė galimybę skambinti, turėjo skaičiuotuvą, adresų knygą, faksą, elektroninį paštą ir kitas naudingas funkcijas. Be to, neturėjo fizinės klaviatūros ir naudojo lietimams jautrų ekraną. Būtent šios dvi pagrindinės savybės ir suteikė didžiausią išskirtinumą. Gaila, kad tuo metu „Simon Personal Communicator“ buvo prieinamas tik Jungtinių Amerikos Valstijų gyventojams ir kainavo apie 900 JAV dolerių. Tikėtina, kad pirkėjus labiausiai turėjo džiuginti kaina, kuri tuo metu nebuvo labai didelė, atsižvelgiant į tokią funkcijų gausą.
1996 metai
Motorola StarTAC
Tikriausiai kaip jau spėjote pastebėti, „Motorola“ kompanija laikas nuo laiko pasiūlydavo kažkąlabai naujo ir išskirtinio. Galima beveik net ir teigti, kad būtent „Motorola“ tuomet buvo reikšmingiausia mobiliųjų telefonų industrijos kompanija, daugiausiai prisidėjusi prie šių įrenginių technologinės pažangos. 1996 metais bendrovė pristatė „Motorola StarTAC“ mobiliojo telefono modelį, kurio didžiausias išskirtinumas buvo tai, kad jis buvo atlenkiamas. Tai buvo pirmasis kada nors pristatytas tokio dizaino mobilusis įrenginys.
„Motorola StarTAC“ dizaino idėja kilo įvertinus 1989 metais pristatyto „Motorola MicroTAC 9800X“ mobiliojo telefono blogąsias savybes. Būtent tais metais pristatytas įrenginys turėjo uždengiamą klaviatūrą, tačiau toks sumanymas nepasiteisino, nes tiesiog sukeldavo daugiau nepatogumų nei naudos. Atsižvelgus į šį trūkumą buvo sukurtas „Motorola StarTAC“ telefonas, kurio dangtelis atsiversdavo į viršų, kaip ir šiuolaikinių telefonų, todėl daugiau nebereikėjo jaudintis, kad jis netyčia bus užkabintas ir nulaužtas.
Galbūt sunku patikėti, bet šis telefonas svėrė jau vos 88 gramus, ir buvo iš tiesų labai mažas, jeigu jį lyginsime su 1993 metais pristatytais įrenginiais. „Motorola StarTAC“ net ir šiuo laikotarpiu dar yra labai populiarus tarp kolekcionierių. Be to, 2005 metais „PC World“ žurnale sudarytame 50 geriausių per 50 metų pristatytų prietaisų sąraše, šis telefono modelis užėmė garbingą šeštąją vietą.
Nokia 9000 Communicator
„Nokia“ kompanija 1996-uosius pažymėjo dar vienu svarbiu įvykiu. Būtent šiais metais buvo pristatytas pirmasis pasaulyje išmanusis telefonas (angl. smartphone), kuris buvo pavadintas „Nokia 9000 Communicator“ vardu. Tai kartu buvo ir pirmasis „Communicator“ serijos mobilusis telefonas. Prietaisas buvo palyginti sunkus, kadangi svėrė 397 gramus. Tačiau techniniu aspektu įrenginys buvo inovacinis, kadangi jame buvo naudojamas „Intel 386“ centrinis procesorius, kurios sparta siekė tuo metu stulbinančius 24 MHz, be to „Nokia 9000 Communicator“ turėjo 8 MB vidinės atminties, kuri buvo atitinkamai išdalinama tam tikriems veiksmas atlikti. Žinoma, kadangi tai išmanusis telefonas, tai jis jau ir tada turėjo operacinę sistemą, kuri buvo pavadinta „GEOS 3.0“.
„Nokia 9000 Communicator“ išsiskyrė ir gana įdomiu dizainu, kuris suteikdavo galimybę įrenginį naudoti arba kaip delninį kompiuterį, arba kaip paprastą mobiliųjų telefoną. Daugumai didelį įspūdį tuomet turėjo palikti platus ir raiškus, tačiau nespalvotas „LCD“ ekranas, bei pilno dydžio „QWERTY“ tipo klaviatūra, kuri šiuo metu tampa vis labiau populiaresnė mobiliuose įrenginiuose.
Atrodytų, kad išmanieji telefonai rinkoje pasirodė dar nelabai seniai, bet būtent pažintis su „Nokia 9000 Communicator“ leis jums susidaryti visai kitokį įspūdį apie išmaniųjų raidą. Žinoma, dauguma dar ir dabar naudoja visiškai paprastus mobiliuosius telefonus be operacinių sistemų, tačiau tikėtina, kad jau pakankamai greitai rinką visiškai užkariaus išmanieji telefonai, nes jų populiarumas kiekvienais metais vis auga.
1998 m. Nokia 5110
Galima sakyti, kad 1996 metai buvo paskutiniai, kada „Motorola“ kompanija pristatė kažką labai išskirtinio ir naujo. Nuo 1998 metų prasidėjo „Nokia era“, kuri, galima sakyti, tęsiasi netgi iki šių dienų (žinoma su tuo būtų galima pagrįstai nesutikti).
Būtent šiais metais kompanija pristatė „Nokia 5110“ mobiliojo telefono modelį, kuris turėjo gana didelį pasisekimą. Žmonės jį vertino todėl, kad šis modelis pasižymėjo puikia surinkimo kokybe, bei dar puikesne baterija. Dizainas gal dar ir nebuvo unikalus ar kažkuo išsiskiriantis, tačiau tuo laiku atrodė gana patraukliai. „Nokia 5110“ išsiskyrė ir tuo, kad turėjo spalvotus ir ganėtinai lengvai pakeičiamus korpuso dangtelius, todėl tai šiam telefonui suteikdavo dar daugiau patrauklumo (o juk gražius įrenginius mėgsta visi). Kaip įdomų faktą pristatant šį „Nokia“ kompanijos kūrinį, galima paminėti ir tai, kad tai buvo vienas iš pirmųjų telefonų, kuriame buvo įdiegtas visiems tikriausiai puikiai žinomas žaidimas pavadinimu „Snake“. Galima teigti, kad šis žaidimas tapo neatsiejama „Nokia“ produktų dalimi. Tradicija diegti naujesnes šio arkadinio žaidimo versijas tęsiasi net iki šių dienų (nors žaidimas diegiamas jau ne visuose naujausiuose modeliuose).
Nokia 8810
Tai pačiais metais, tai yra 1998, „Nokia“ pristatė dar vieną revoliucinį įrenginį. Jeigu atkreipsite dėmesį, visi iki šio modelio sukurti telefonai turėjo gerai išorėje matomą anteną, tačiau pristačius „Nokia 8810“ įvyko tikras perversmas. Kaip matote paveikslėlyje, šis mobilusis telefonas jau neturėjo antenos, todėl, kad ji buvo integruota telefono korpuse.
Būtent šis mažas ir kompaktiškas „Nokia 8810“ pasižymėjęs puikiu dizaino sprendimu, tuo metu pakerėjo daugumą žmonių. Vienintelis vartotojų nemėgstamas dalykas buvo tik niekam nereikalingas klaviatūros dangtelis, kuris sukeldavo daugiau problemų nei naudos, todėl daugelis šio telefono savininkų tiesiog jį išvis nuimdavo ir nebenaudodavo. Kadangi, daugumai patiko „Nokia 8810“ dizainas, „Nokia“ nesivargino kurdami kažką naujo ir gana ilgai tiesiog tobulino šį dizaino stilių, į rinką išleidžiant naujus telefono modelius. Pavyzdžiui, 1999 metais buvo pristatytas beveik identiško dizaino „Nokia 8210“ telefonas, tačiau jis jau neturėjo klaviatūrą dengiančio dangtelio.
1999 metai
Nokia 7110
„Nokia“ kompanijai 1999 metai taip pat buvo pakankamai sėkmingi, jeigu sėkmę vertinsime naujovių diegimo mobiliuosiuose telefonuose aspektu. Būtent 1999 metais buvo pristatytas „Nokia 7110“ mobilusis įrenginys, kuris buvo pirmasis telefonas su WAP (angl. „Wireless Application Protocol“) naršykle. Naršymas per WAP suteikdavo ribotą prieigą prie tam tikro tipo tinklapių, kuriuose dažniausiai būdavo pateikiama tik tekstinė informacija. Tokia naršymo technologija telefonuose buvo naudojama kažkur iki 2002 metų, nes senesni telefonai dar nesugebėdavo apdoroti tokių didelių informacijos kiekių, kurie yra pateikiami paprastuose šiuolaikiniuose internetiniuose tinklapiuose. Tokio tipo naršymas tapo dar mažiau populiarus, kai rinkoje pradėjo atsirasti vis daugiau išmaniųjų telefonų.
„Nokia 7110“ modelio dizainas turi gana įdomią ir nestandartinę istoriją. Dar 1996 metais buvo pristatytas „Nokia 8810“ mobilusis telefonas, kuris kitaip dar buvo vadinamas „banana phone“. Būtent šį pseudonimą turintis telefonas buvo naudojamas 1999 metais pristatytame filme „The Matrix“. Kadangi šis filmas sulaukė gana didelio pasisekimo, „Nokia“ kompanija sugalvojo išleisti naują, šiek tiek patobulintą šio telefono versiją, o tai būtent ir buvo „Nokia 7110“. Šis mobilusis „Nokia“ įrenginys netgi ir šiomis dienomis yra laikomas vienu stilingiausiu kada nors pristatytu telefonu.
Benefon Esc!
1999 metais taip pat pavyko sužibėti ir tikriausiai mažai kam šiuo metu žinomai „Benefon“ kompanijai. Daugiausiai dėmesio kompanija susilaukė tuomet, kai pristatė „Benefon Esc!“ mobiliųjų telefoną. Galbūt jis nepasižymėjo ypatingai gražia išvaizda, nors ir turėjo keičiamus spalvotus dangtelius, tačiau rinkoje išsiskyrė dėl kitos reikšmingos funkcijos. Tai buvo pirmasis telefonas, kuriame buvo integruota šiuo metu vis labiau populiarėjanti navigacijos arba tiesiog „GPS“ funkcija. Nors navigacijos paplitimas telefonuose dar nėra toks didelis, tačiau, kaip matote, pirmąjį kartą telefone ji buvo panaudota dar prieš 11 metų. Daugumą nudžiuginti turėjo ir tai, kad telefono korpusas buvo pagamintas iš ypatingos medžiagos, kuri apsaugojo jį tiek nuo smūgių, tiek nuo vandens. Daugiausia šio mobiliojo telefonų vienetų buvo parduoda Europos žemyne, kur jis ir susilaukė daugiausiai dėmesio.
2000 metai
Sharp J-SH04
Mažiau sėkmingi mūsų žemynui buvo 2000 metai, nes šiais metais nebuvo pristatyta nieko ypatingai naujo. Visgi, jeigu mobiliųjų telefonų „evoliuciją“ vertinsime kaip globalų reiškinį, 2000 metai mobiliųjų telefonų radai taip pat buvo labai svarbūs.
Būtent 2000 metais Japonijos rinkai buvo pristatytas pirmasis mobilusis telefonas, kuris jau turėjo fotokamerą. Tai buvo „Sharp“ kompanijos „J-SH04“ mobilusis įrenginys. Pirmasis skaitmeninis fotoaparatas buvo pristatytas prieš 25 metus (1975 metai), taigi, fotografavimo funkcijos įgyvendinimo mobiliuose telefonuose reikėjo laukti tikrai nemažai.
Nors kamera šiame telefone buvo su „CMOS“ vaizdo jutikliu, o jos raiška siekė vos 0,11 megapikselio, tačiau tai reiškė, kad telefonuose atsiranda dar viena nauja technologija, kuri nuolatos bus tobulinama. Be to, „Sharp J-SH04“ jau turėjo ir 256 000 spalvų atkurti gebantį ekraną, kuris esant integruotai kamerai tapo tiesiog privalomas. Šis mobilusis jau buvo ir ganėtinai lengvas, nes svėrė vos 74 gramus, todėl ir šiuo aspektu jį taip pat galima pavadinti išskirtiniu. Kadangi „J-SH04“ modelis sulaukė gana didelio susidomėjimo, tais pačiais metais „Sharp“ kompanija pristatė atlenkiamo tipo korpusą turėjusį „J-SH05“ mobiliųjų telefoną.
2001 metai
Ericsson T39
„Ericsson“ kompanija 2001 metais pristatydama savo naują mobiliųjų telefoną „Ericsson T39“ pasiūlė naują technologiją be kurios šiuos metu jau neberasime nei vieno telefono. Ta technologija kaip ir ankščiau taip ir dabar yra vadinama „Bluetooth“ pavadinimu, o „Ericsson“ turi garbę vadintis pirmąja kompanija, kuri šią technologiją panaudojo mobiliajame telefone.
Be tuo metu naujos „Bluetooth“ technologijos, „Ericsson T39“ turėjo ir „WAP“ naršyklę bei palaikė GPRS duomenų perdavimo technologiją kas tuo metu taip pat dar buvo pakankamai didelė naujovė. Telefonas tikriausiai būtų dar labiau pamėgtas pirkėjų, bet populiarumą stabdė išorėje kyšanti antena bei nespalvotas, palyginti mažų matmenų ekranas. Vartotojai labiau buvo linkę rinktis tuo metu kitų kompanijų produktus, kurios šioje srityse jau buvo technologiškai daug pranašesnės. Visgi, „Ericsson“ savo gerbėjų ilgai laukti nevertė ir dar tais pačiais metais pristatė „Ericsson T68“ mobilųjį telefoną, kuris jau turėjo tiek spalvotą, gana platų ekraną, tiek korpuse integruotą anteną, kuri negadino telefono dizaino.
2003 metai
Nokia N-Gage
Nokia“ kompanija 2003 metais į mobiliųjų telefonų rinką bandė įnešti naujų vėjų. Pristatydama „N-Gage“, kompanija siekė apjungti mobiliųjų telefoną ir kišeninę žaidimų konsolę į vieną įrenginį, kuris būtų sukurtas remiantis S60 serijos vartotojo sąsaja. Be to, „Nokia“ kompanija siekė savo pusėn pritraukti mobiliųjų žaidimų gerbėjus, kurie anuomet negalėjo „atlipti“ nuo tokio nešiojamo žaidimų kompiuterio kaip „Game Boy Advance“ ir tikėjosi, kad tai padaryti pavyks be didesnio vargo. Buvo manyta, kad kiekvienas „Game Boy“ savininkas jei ko ir pasigenda savo konsolėje, tai tik mobiliojo telefono funkcijos.
Tačiau „Nokia“ suklydo ir bandymas sukurti naujos kartos įrenginį, kuris patiktų užkietėjusiems žaidėjams ir pasiūlytų patogaus bei funkcionalaus telefono funkcijas nepavyko. „N-Gage“ nesulaukė didelio populiarumo ir tapo visiškai nuostolingu produktu. Tai įvyko dėl kelių priežasčių. Visu pirma dėl to, kad įprastam mobiliajam telefonui būdingas klaviatūros išdėstymas visiškai netiko konsolės korpusą turinčiam įrenginiui. Su „N-Gage“ tiesiog nebuvo patogu žaisti. Antra, įrenginys turėjo žaidimams išties per mažą ekraną, kuris lyginant su „Game Boy“ prietaisu buvo prastesnis ir detalumo bei spalvingumo atžvilgiu. Trečia, su „N-Gage“ buvo nepatogu skambinti. Įsivaizduokite, kad nuotraukoje pavaizduotą įrenginį prie ausies reikėdavo laikyti šonu (mikrofonas bei pokalbių garsiakalbis buvo įdiegtas prietaiso viršutinės dalies šone). Toks neįprastas inžinerinis sprendimas neigiamai nustebino telefono pirkėjus, kurie nepasitenkinimą liete liejo internetinėje erdvėje.
Vis dėlto „Nokia“ nenuleido rankų ir, atsižvelgus ir vartotojų kritiką, 2004 metais pristatė „N-Gage QD“ – tokio paties tipo įrenginį su šiokiais tokiais techniniais bei dizaino patobulinimais, kurie turėjo ištaisyti pirmojo modelio klaidas. Tačiau ir šis modelis patyrė visišką fiasko, o „Nokia“ nesiryžo tęsti šios nuostolingos telefonų serijos – „N-Gage“ buvo pamirštas, o jo gamyba ir prekyba nutraukta.
2004 metai
Motorola Razr V3
Ilgą laiką tylėjusi „Motorola“ kompanija vėl sužibėjo 2004 metais, kai pristatė „Razr V3“ mobiliųjų telefoną. Daugumą šis modelis sužavėjo savo išskirtiniu dizainu, kurio iki 2004 metų dar nebuvo pasiūlysi nei viena kompanija. „Razr V3“ buvo išskirtinis tuo, kad tai buvo telefonas, kuriame buvo panaudota daugiausia metalo korpuso dekoracijomis negu kada nors ankščiau. Galima sakyti, kad telefone nebuvo įmanoma rasti vietos, kurioje nebūtų panaudota aliuminio danga. Maža to, įrenginys buvo itin plonas, o tuo metu vartotojams būtent ir reikėjo telefono, kuris būtų ne tik stilingas, bet ir kompaktiškas korpuso storio aspektu.
Jeigu dar pamenate 1996 metais buvo pristatytas „Motorola StarTAC“ mobilusis telefonas, kuris, kaip sužinojote, taip pat sulaukė didžiulio susidomėjimo. Kompanija pristatymo metu minėjo, kad kuriant „Razr V3“ įkvėpimo buvo semtasi iš šio, pakankamai seniai pristatyto modelio. Bandymas pasisemti idėjų iš seniau pristatytos produkcijos buvo sėkmingas, nes kaip ir „StarTAC“, taip ir „Razr V3“ patėko į 2005 metais „PC World“ žurnale sudarytą 50 geriausių per 50 metų pristatytų prietaisų sąrašą, tačiau užėmė žemesnę 12 vietą.
„Motorola Razr V3“ tuo metu naudojo daugumą pažangių technologijų, tokių kaip „Bluetooth“ ar „VGA“ kamera, be to, turėjo platų spalvotą ekraną, kuris dar labiau visus žavėjo. Kadangi, pirmasis telefono leidimas susilaukė didelio fanų susidomėjimo, „Motorola“ nesivaržydama po to dar išleido daugybę atnaujintų šio telefonų variantų, kurie buvo pavadinti tokiais vardais kaip „Razr V3c“, „Razr V3i“, „Razr V3i DG“, „Razr V3x“ ir panašiai. Tokios sėkmės „Motorola“ nesugeba pakartoti net iki šių dienų, todėl, akivaizdu, kai tai vienas iš sėkmingiausių kada nors pristatytų šios kompanijos kūrinių.
2005 metai
Nokia 6680
Jeigu pastebėjote, dar nė karto nepaminėjome šiuo metu jau labai populiaraus 3G ryšio. Žinoma trečiosios kartos mobiliojo ryšio standarto pristatymas bei techninis įgyvendinimas įvyko šiek tiek ankščiau nei 2005 metais, nes 3G mokslinių tyrimų ir plėtros projektas buvo pradėtas dar 1992 metais, tačiau, žvelgiant iš šių laikų perspektyvos, reikėjo nemažai metų, kol 3G technologijos buvo sėkmingai adaptuotos komerciniams tikslams. 2005 metais pristatytas „Nokia 6680“ mobilusis telefonas buvo vienas iš pirmųjų, galinčių visavertiškai išnaudoti šį ryšį, nes turėjo visus reikalingus komponentus, tačiau teigti, kad tai buvo pirmasis „3G“ telefonas tikrai negalima, nes 3G ryšį palaikantis įrenginys buvo pristatytas dar 2002 metais („Nokia 6650“), tačiau jis neturėjo priekyje integruotos pokalbiams skirtos kameros.
„Nokia 6680“ jau 2005 metais naudojo visiems gerai žinomą „Symbian S60“ operacinę sistemą bei turėjo puikų, daug spalvų gebantį atkurti ekraną. Visgi svarbiausia yra tai, kad priekinėje korpuso dalyje šis modelis jau turėjo ir 0,3 megapikselio kamerą, kuri yra tiesiog privaloma, jeigu norime visavertiškai išnaudoti „3G“ ryšio teikiamas galimybes. Žinoma, galinėje dalyje taip pat puikavosi 1,3 megapikselio kamera, kuri tuo metu dar buvo irgi gana didelis stebuklas.
Tuo metu „Nokia 6680“ atsižvelgiant į jo funkcijas, buvo pristatomas kaip aukštosios klasės „3G“ telefonas, nors, žinoma, dabar dauguma su tuo tikriausiai nenorėtų susitikti, nes žymiai geresnėmis specifikacijomis pasižymi ir kai kurie žemos klasės telefonai.
2007 metai
iPhone
Mobiliųjų telefonų technologinės pažangos raidai iš tiesų labai svarbūs buvo 2007 metai ir šio fakto tikriausiai nepaneigs niekas. Būtent šiais metais buvo pristatyta pirmoji „Apple“ kompanijos išmaniojo telefono „iPhone“ versija. Tai buvo revoliucinis įrenginys, kuris pasiūlė daugybė iki to laiko plačiai netaikytų ar iš viso neregėtų funkcijų. Kad tai tikrai išskirtinis produktas įsitikinti leidžia ir tai, kad, kaip teigia guardian.co.uk internetinis naujienų portalas, „iPhone“ reklaminė kompanija buvo pradėta likus šešiems mėnesiams iki produkto pasirodymo. Per tą laiką buvo parašyta dešimtys tūkstančių pristatomųjų straipsnių, o internete tai peržiūrėjo milijonai žmonių kas statistikoje iš tiesų labai atsispindi, nes net šeši ir dešimties amerikiečių žinojo kada bus pristatytas „iPhone“, todėl akivaizdu, kad tai tikrai išskirtinis produktas mobiliųjų telefonų rinkoje.
„iPhone“ jau tada naudojo akselerometrą, turėjo „multi-touch“ sensorių ir visavertę sensorinę valdymo sąsają, kuri buvo naudojama vietoje įprastos fizinės, pilno dydžio QWERTY ar raidinės-skaitinės klaviatūros. Dauguma žmonių dar labiau stebino ir 3,5 colio įstrižainės lietimams jautrus ekranas gebantis atkurti 320 x 480 taškų raišką, kuris anuomet atrodė iš tiesų labai didelė. Vienintelis šio išmaniojo telefono trūkumas buvo tai, kad jis nepalaikė „3G“ ryšio, tačiau į tai buvo atsižvelgta ir jau 2008 metais buvo pristatytas „iPhone 3G“ modelis, kuris šią problemą išsprendė.
Pristatydama „iPhone“, bendrovė „Apple“ telefonų galimybes pakėlė tikrai į naują lygmenį, nes dauguma suprato, kad telefonas gali būti tikrai daugiau negu įrenginys suteikiantis galimybę susisiekti per atstumą. Be to, tais pačiais 2007 metais „Time“ naujienų portale „iPhone“ buvo skirta metų išradimo nominacija (angl. „Invention Of the Year“), kas tik patvirtina apie šio išmaniojo telefono pasaulinę sėkmę.
2008 metai
LG KC910 Renoir
Laikui bėgant po truputėlį vis didesnį vaidmenį telefone pradėjo užimti kamera. Būtent 2008 metais įvyko didžiulis lūžis pakeitęs požiūrį į telefonu daromas nuotraukas, nes „LG“ kompanija pasiūlė tuomet neregėtas galimybes. Jų pristatytas „LG KC910“ telefono modelis, kitaip dar žinomas „Renoir“ vardu, turėjo net 8 megapikselių kamerą su „Schneider-Kreuznach“ optika bei ksenonine blykste. Palyginimui galime paminėti 2005 metais pristatytą „Nokia 6680“ mobiliųjų telefoną, kuris turėjo vos 1,3 megapikselio kamerą. Akivaizdu, kad per keletą metų kameros technologijos telefone labai patobulėjo.
Galimas variantas, kad pristatydama šį telefoną „LG“ kompanija siekė sukurti didesnę konkurenciją „Apple“ bendrovei, nes „LG KC910“ turėjo tiek didelį lietimams jautrų ekraną, tiek daugumą kitų labai svarbių funkcijų ir techniniu aspektu tikrai nenusileido „iPhone“. Vis dėlto nors „LG KC910“ ir nebuvo nuostolingas „iPhone“ sėkmės šis produktas nesulaukė. Taip įvyko tikriausiai dėl ne tokio stipraus prekės ženklo bei paprastos ir funkcionalios internetinės programų platinimo sistemos nebuvimo.
Be šio „LG KC910“ telefono modelio su 8 megapikselio kamera, „Schneider-Kreuznach“ optika bei ksenonine blykste, tais pačiais metais buvo pristatyta įrenginių ir su 5 megapikselių kameromis, „Carl Zeiss“ optika bei „Tessar“ lęšiais. Šiuos fototechnikos elementus savo įrenginiuose plačiai naudojo „Nokia“, dėl ko susilaukė nemažai sėkmės su daugeliu savo išmaniųjų telefonų. Apibendrinus daugelį tuo metu pristatytų įprastų mobiliųjų bei išmaniųjų telefonų, galima teigti, kad 2008 metai mobiliųjų telefonų industrijai buvo ypatingi dėl to, kad būtent šiais metais tarp plačiosios masės vartotojų paplito fotokamera turintys telefonai.
2009 metai
HTC Dream
Tikrai labai svarbūs mobiliųjų telefonų „evoliucijai“ buvo ir 2009 metai, kuomet „T-Mobile“ mobiliojo ryšio tiekėjas pristatė „T-Mobile G1“ (dar žinomą „HTC Dream“ vardu) išmanųjį telefoną. Akylesni skaitytojai, aktyviau sekantis mobiliąsias naujienas gali ir nesutikti, kad šis įrenginys buvo išleistas 2009 metais. Taip, tai iš dalies yra tiesa, nes tikrasis jo debiutas įvyko Jungtinėse Amerikos Valstijose 2008 metų spalio mėnesį, tačiau didžiąją dalį Europos „HTC Dream“ pasiekė tik 2009 metų pradžioje, o būtent praeitais metais šis įrenginys ir išpopuliarėjo labiausiai.
Svariausias aspektas, kodėl „T-Mobile G1“ svariai prisidėjo prie mobiliųjų telefonų evoliucijos yra tai, kad tai buvo pirmasis išmanusis telefonas, kuris naudojo visiems šiuo metu puikiai žinomą „Android“ operacinę sistemą. Atrodo, kad „Android“ naudojama jau visą amžinybę, o pasirodo, šiai operacinei sistemai dar tik dveji metai. Sunku patikėti kiek daug „Google“ kompanija sugebėjo nuveikti per tokį trumpą laiko tarpą. Sekantys „Mobinews“ infosrautą skaitytojai tikriausiai puikiai žino, kad „Android“ operacinės sistemos populiarumas su kiekvienu metų ketvirčiu auga vis sparčiau, todėl sunku net įsivaizduoti kokių šios operacinės sistemos populiarumo rodiklių galime sulaukti dar po keleto metų, atsižvelgiant į tai, kad „Google“ kompanija jau bando įsitvirtinti ir planšetinių kompiuterių rinkoje.
2010 metai
Samsung Galaxy S
Nors 2010 metai dar nepasibaigę ir jie gali pasiūlyti naujų reikšmingų laimėjimų mobiliųjų įrenginių industrijoje, tačiau nusprendėme šiek tiek apžvelgti ir juos. „Mobinews“ komandos manymu, šiuo metu geriausias tiek techniniu, tiek funkciniu aspektu mobilusis įrenginys pristatytas 2010 metais yra „Samsung Galaxy S“, o ar ši nuomonė nepasikeis iki šių metų galo parodys tik laikas.
Vienas iš didžiausių ir pagrindinių „Galaxy S“ išmaniojo telefonų išskirtinumų yra tai, kad tai yra sparčiausias pasaulyje pramoniniu būdu gaminamas išmanusis telefonas su „Android“ operacine sistema. Žinoma, telefone integruotas jau greit ne taip sparčiai atrodysiantis 1 GHz taktinio dažnio centrinis procesorius, tačiau jis pagamintas remiantis išskirtine „Intrinsity“ 45 nanometrų technologinio proceso technologija, kuri suteikia žymiai didesnį našumą šiam procesoriui. Džiugina ir tai, kad telefone šiuo metu naudojama „Android 2.1“ operacinės sistemos versija, tačiau jau dabar yra aišku, kad „Galaxy S“ sulauks ir „Froyo“ atnaujinimo, kas dar šiek tiek praplės šio išmaniojo telefono galimybes.
Žinoma, reikėtų paminėti ir tai, kad telefone puikuojasi „Super AMOLED“ 800×480 taškų raiškos ekranas. Tikriausiai dauguma girdėjote daugybę gerų žodžių apie šią naują ekranų technologiją, tačiau visos kalbos iš tiesų yra pagrįstos, nes ryškumu šiems ekranas prilygti negali niekas. Pasirinkdami šį modelį taip pat atsižvelgėme ir į tai, kad „Samsung Galaxy S“ galima įsigyti jau ir Lietuvoje, be to, išmanusis telefonas turi absoliučiai visas reikalingas funkcijas skirtas tiek darbui („Offline“ ir „No SIM“ režimai, valdymas balsu, RSS skaitytuvas, mobilieji įrankiai, išmanioji apsauga, elektroninis paštas ir t.t), tiek pramogom („Augmented Reality“ su „Layer Reality“ naršykle, 5 megapikselių kamera, Wi-Fi 802,11 b/g/n ir t.t).
2012 metai
iPhone 5
„Apple“ pristatė savo naująjį „iPhone 5“. Šio išmaniojo telefono buvo nekantriai laukiama dėl didesnio ekrano ir dėl tokių funkcijų, kaip, pavyzdžiui, pirštų atspaudų atpažinimas atrakinimui. Jis yra 9 mm aukštesnis ir 22 proc. plonesnis už savo pirmtaką. Taip pat 7,5 proc. lengvesnis – sveria tik 112 g.
LTE (4G) belaidis ryšys leidžia perduoti iki 100 megabitų duomenų per sekundę. „iPhone 5“ turi A6 procesorių, 1 GB operatyvinę atmintį, yra trys variantai – 16 GB, 32 GB ir 64 GB atminties. Ekranas – tas pats „Retina“, tie patys 326 taškai colyje, tas pats plotis, tik naujasis – aukštesnis. Ir 20 proc. lengvesnis. 1136 x 640 taškų 16:9 proporcijos ekranas – daugiau vietos žaidimams ir darbui, o svarbiausia – tas pats patogus jausmas delne. Juo paprasta siųsti žinutes ir laiškus. Visa programinė įranga irgi atnaujinta – matysite didesnį svetainės plotą naršydami su „Safari“, daugiau kalendoriaus dienų telpa horizontaliai. Patogesni puslapiai, mygtukai, skaičiai, atnaujinta „iLive“ programa, taip pat „iPhoto“, „iMovie“, „GaragaBand“.
Mobiliojo ryšio abonentai
1995 metais Lietuvoje tik 4 iš 100 žmonių turėjo mobilųjį telefoną. 2003 m. šimtui Lietuvos gyventojų jau teko 62 mobiliojo ryšio abonentai. Dar po poros metų jų buvo daugiau nei šalyje gyventojų, o pagal 2010 metų statistiką, beveik kas antras lietuvis turi 2 mobiliojo ryšio abonentus ir pagal tai mes užimame 4 vietą Europoje. Tokį mobiliųjų telefonų skaičių Lietuvoje lemia mažas stacionariųjų telefonų populiarumas, didelė mobiliojo ryšio operatorių konkurencija, taip pat pigesnių telefonų modelių populiarumas.
Dar labiau dėl mobiliųjų telefonų pamišusi yra Juodkalnija, kur vidutiniškai beveik kiekvienas gyventojas naudojasi 2 mobiliojo ryšio operatorių paslaugomis. Nedaug nuo jos atsilieka Rusija ir „Nokia“ gimtinė – Suomija. Paskutinės – mažosios Europos valstybės, taip pat Gruzija, Turkija.
Keletas įdomių faktų apie mobiliuosius telefonus Pasaulyje:
- Kas minutę Pasaulyje pradeda veikti apie 1000 naujų mobiliųjų telefonų.
- Pirmą kartą „Nokia“ mobiliuoju telefonu paskambinta buvo 1991 metais Suomijoje.
- Kasdien 45% žmonių Pasaulyje išsiunčia SMS žinutę.
Valstybė | Mobiliojo ryšio abonentai, tenkantys 100 gyventojų |
1.Juodkalnija | 185 |
2.Rusija | 166 |
3.Suomija | 156 |
4.Lietuva | 147 |
5.Austrija | 146 |
6.Lichtenšteinas | 146 |
7.Kroatija | 144 |
8.Liuksenburgas | 143 |
9.Portugalija | 142 |
43.Turkija | 85 |
44.Bosnija ir Hercogovina | 80 |
45.Andora | 78 |
46.San Marinas | 77 |
47.Gruzija | 73 |
48.Monakas | 63 |