Hidrolizuotas kolagenas – gyvulinės kilmės ląstelienos analogas

Dar visai neseniai pagrindiniais maistinių skaidulų šaltiniais buvo laikomos balastinės medžiagos, esančios daržovėse ir vaisiuose. Tačiau neseniai paaiškėjo, kad kolagenas, įvairiais būdais gautos jo frakcijos, savo funkcinėmis savybėmis nenusileidžia augalų analogams.

Buvo atliktas tyrimas siekiant nustatyti hidrolizuoto kolageno sorbcijos savybes sunkiųjų metalų atžvilgiu, naudojant Cd2+, Pb2+ jonų ekstrahavimo pavyzdį.

Kadangi naudojant kolageno hidrolizatą profilaktikos ir gydymo tikslais, jo sąveika su metalais atsiras rūgštinėje skrandžio aplinkoje (pH – 1,2-1,5) ir šarminėje žarnyno aplinkoje (pH – 7,8), eksperimentai buvo atlikti esant skirtingoms pH vertėms; kontakto laikas ir temperatūra atitiko virškinamojo trakto sąlygas. Sorbcijos geba nustatyta pagal skirtumą tarp pradinės ir liekamosios sunkiųjų metalų jonų koncentracijų. Matavimai buvo atlikti naudojant poliarografinį metodą.

Hidrolizuotas kolagenas yra natūralus jonų keitiklis. Laisvųjų karboksilo ir amino grupių buvimas lemia hidrolizuotų kolageno formų gebėjimą surišti sunkiųjų metalų jonus virškinamajame trakte, o vėliau susidaro netirpūs kompleksai, kurie nėra absorbuojami ir pašalinami iš organizmo. Ši savybė gali būti naudojama apsinuodijimo sunkiųjų metalų druskomis profilaktikai.

Prisirišimo mechanizmas tiksliai nenustatytas, tačiau žinoma, kad visiems baltymams būdingas ryškus gebėjimas nespecifiškai jungtis su metalais SH grupėse, arginino guanidino grupėje ir kt. Tikėtina, kad apdorojant apipjaustymo atliekas fermentiniu būdu, peptidas grandinės nutrūksta, dėl to šios funkcinės grupės tampa lengviau prieinamos reakcijai su metalais.

Palyginus gautus duomenis su kitų maistinių skaidulų sorbcijos geba, galime daryti išvadą, kad pagal gebėjimą surišti, pavyzdžiui, Pb2+ jonus, gautas jungiamojo audinio biomodifikacijos produktas yra prilyginamas celiuliozei, kuriai švino jonų sorbcija yra lygi. 0,10-0,23 mg/g ribose, o šarminėje aplinkoje viršija šiuos rodiklius.

Vadinasi, jungiamasis audinys yra geras sunkiųjų metalų sorbentas ir ateityje gali būti naudojamas kaip funkcinis priedas gaminant mėsos produktus.

Hidrolizuotas kolagenas 10000mg su Hialurono rūgštimi ir vitaminu C https://melior.lt/products/hidrolizuotas-kolagenas-10000mg-su-hialurono-rugstimi-ir-vitaminu-c-400g/

Bibliografinė nuoroda
Kiikova A.S., Antipova L.V., Storublevtsev S.A. HIDROLIZUOTAS KOLAGENAS – GYVŪNINĖS KILMĖS MAISTINĖS LĄSTELIENOS ANALOGAS // Šiuolaikinio gamtos mokslo pažanga. – 2011. – Nr.7. – P. 118-119;
URL: https://natural-sciences.ru/ru/article/view?id=27119 (prisijungimo data: 2024-02-07).