Verslo finansavimas INVEGA

Viešojoje erdvėje neretai teigiama, kad smulkusis ir vidutinis verslas (SVV) yra daugumos valstybių ekonomikos varomoji jėga, o taip pat ir socialinio stabilumo garantas. Be galo didelis, smulkaus ir vidutinio verslo indėlis yra į užimtumo didinimą, naujos technikos ir technologijos panaudojimą, naujų darbo vietų kūrimą, visiškai naujų veiklos sričių atsiradimą ir plėtojimą. Augančios konkurencingos ekonomikos požymis yra smulkaus ir vidutinio verslo įmonių gausa. Tačiau verslininkui dažnai kyla verslo finansavimo problema, norint pradėti verslą ar toliau plėsti jau turimą. Šiuo atveju, banko paskola yra labiausiai įprastas būdas finansuoti verslą. Deja, bankai dažnai reikalauja užstato iš verslininkų, norinčių gauti paskolą. Taip pat, atsižvelgiant į įkeičiamo turto patrauklumą bankui, banko reikalavimui įkeičiamo turto vertė gali būti iki pusantro karto didesnė, nei prašoma pačios paskolos suma. Siekdama didinti ir tobulinti Lietuvos SVV(smulkiojo ir vidutinio verslo) augimą, padėti verslininkams išspręsti užstato problemą skolinantis iš banko pinigų perspektyviam verslui finansuoti bei konkurencingumą žinių ekonomikoje, 2001m. Lietuvos Vyriausybė įsteigė bendrovę INVEGA. Ši bendrovė suteikia lengvatinį priėjimą prie finansavimo šaltinių ir skatina naujų darbo vietų kūrimą.

1. UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) garantija

UAB „Investicijų ir verslo garantijos“, tai garantijos, kurios gali būti teikiamos už apyvartinių lėšų ir taip pat už investicinių projektų paskolas labai mažoms, mažoms ir vidutinėms įmonėms. Na, o bankui INVEGA gali garantuoti grąžinimą iki 80% kredito sumos.

Pati INVEGA yra išsikėlusi sau, vadinamąją misiją, kuria siekia didinti bei tobulinti Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo augimą ir žinių konkurencingumą ekonomikoje per, kur kas, lengvesnį priėjimą prie finansavimo šaltinių, taip pat skatinti naujų darbo vietų kūrimą.

Kartu su misija, INVEGA turi ir viziją – ji siekia tapti pripažintu SVV rizikos finansavimo ekspertu įgyvendinant valstybės SVV finansinės paramos politiką Lietuvoje.

1.1. Veiklos sritys

UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ turi išsikėlusi pagrindinius veiklos tikslus, tokius kaip: teikti finansines paslaugas, administruoti ir įgyvendinti finansines ir kitokio pobūdžio paramos priemones, skirtas smulkiajam ir vidutiniam verslui.

Pagrindinės veiklos kryptys yra šios:

  • Garantijų teikimas;
  • Paskolų teikimo administravimas labai mažoms, mažoms ir kitoms įmonėms;
  • Investavimas į rizikos kapitalą;
  • Paskolų palūkanų dalinio dengimo administravimas;
  • Europos Sąjungos struktūrinės paramos srityje, funkcijas įgyvendinanti institucija;
  • Valstybės turto investavimas į kolektyvinio investavimo subjektus, bei šių investicijų administravimas;
  • Įgyvendinimas finansinės inžinerijos priemonių;
  • Įgyvendinimas finansinės paramos priemonių bei verslo subjektų skatinimas;
  • Kontroliuojančių fondų valdymas;
  • Įgyvendinimas kitų teisės aktais deklaruotų funkcijų.

2. Garantijos SVV(Smulkiajam ir vidutiniam verslui)

2.1. Garantijų teikimas SVV(smulkiajam ir vidutiniam verslui)

Kreipdamasis į banką ar kitą kredito įstaigą dėl paskolos verslui pradėti ar plėsti, SVV(smulkiojo ir vidutinio verslo) subjektas dažnai susiduria su bankui nepakankamo ar nepatrauklaus užstato problema. Šiuo atveju INVEGA, garantuodama pirmos paskolos dalies grąžinimą bankui iki 80% paskolos sumos, padeda išspręsti šią problemą. Na, o bankas, SVV subjekto pasiūlytais užstatais, įsikeisdamas už paskolos lėšas įsigyjamą turtą, užsitikrina likusios negarantuotos paskolos dalies grąžinimą.

2.2. Kaip gauti INVEGOS garantiją?

Smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) subjektas, kaip yra apibrėžta Lietuvos Respublikos smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatyme, kreipiasi į banką ar kitą kredito įstaigą (pvz., kredito uniją), kuri su INVEGA garantija sutinka kredituoti jo verslo projektą, ir derasi dėl tam tikrų paskolos sąlygų, tokių kaip: paskolos sumos, valiutos, trukmės, grąžinimo grafiko, palūkanos normos ir kt. Savo ruožtu bankas, priimdamas sprendimą visgi kredituoti, sprendžia, ar jam tikrai pakanka užstato. Jei užstato nepakanka, tokiu atveju bankas kreipiasi į INVEGA dėl garantijos suteikimo ir pateikia tam reikiamus dokumentus.

2.3. Paskolos, kurioms garantijos teikiamos

INVEGA garantuoja už paskolas, skirtas:

  • Ilgalaikiam turtui pirkti, statyti remontuoti ar rekonstruoti, trumpai tariant – materialioms investicijoms;
  • Nematerialioms investicijoms, o tai reiškia technologijų perėmimui įsigyjant patentus, licencijas ar kitas nepatentuotas technines žinias;
  • Apyvartinėms lėšoms;
  • Įmonės lėšomis apmokėtoms investicijoms refinansuoti;

2.4. Paskolos, kurioms garantijos neteikiamos

INVEGA negali garantuoti paskolų, kurios yra suteikiamos projektams, susijusiems su gamyba, pirminiu perdirbimu, žemės ūkio produktų, miško, žuvininkystės ir akvakiltūrų auginimui. Produktų, kurių auginimui, gamybai, pirminiam perdirbimui, INVEGOS garantijos negali būti teikiamos.

Taip pat INVEGA negarantuoja paskolų, suteikiamų krovinių vežimu užsiimančių įmonių projektams, skirtiems krovininių transporto priemonių įsigyjimui. Dar INVEGA negarantuoja už paskolas, kurių lėšomis įsigytas turtas gali būti naudojamas ir asmeniniams (t.y. ne verslo) tikslams.

2.5. Maksimali garantijos suma

Jei kažkoks verslo subjektas veikia 3 metus ir ilgiau, tokiu atveju maksimali garantijos suma gali būti 5 mln. Lt. Jei yra gautos kelios garantijos, garantijų likučių suma neturi viršyti 5 mln. Lt. Garantijos suma gali būti nuo 30% iki 80% paskolos sumos.

Jei verslo subjektas veikia trumpiau nei 3 metus maksimali garantijos suma yra 2 mln. Lt, o kai yra gautos kelios garantijos, jų likučių suma neturi viršyti 2 mln. Lt.

2.6. Užstatai

INVEGOS garantuojamos paskolos grąžinimui užtikrinti, paskolos gavėjas privalo įkeisti už paskolos lėšas perkamą, statomą, remontuojamą ar rekonstruojamą įmonės ilgalaikį materialųjį turtą. Na, o turtas, kuris yra perkamas už paskolos lėšas, gali būti neįkeičiamas, tuo atveju, jei įkeitimui yra pateikiamas kitas, kur kas, likvidesnis ir ne mažesnės vertės kaip už paskolos lėšas perkamas turtas ir viso šio įkeitimo pakanka projekto vykdymo rizikai, kiek įmanoma minimizuoti.

2.7. Paskolos gavėjo dalyvavimas projekto finansavime

Investicinės paskolos atveju

Investicinės paskolos variantu, paskolos gavėjas gali dalyvauti projekto finansavime tik tuo atveju, kai už paskolos įsigytas statomas, remontuojamas ar rekonstruojamas turtas yra įkeičiamas bankui, na o įmonės dalyvavimas ne mažiau kaip 20% projekto vartės gali būti užskaitomas šiais atvejais:

  • Į projekto investicinę dalį investuojant ar investavus įmonės nuosavas lėšas;
  • Bankui įkeičiant turimą įmonės nuosavą ilgalaikį materialųjį turtą ar įmonės akcininko, savininko savo asmeninį ar kita turtą;
  • Iki paskolos panaudojimo pradžios arba proporcingai vienu metu su paskolos lėšų panaudojimu, įmonė projekte turi dalyvauti nuosavu turtu ar lėšomis.

Vien tik už garantuojamos paskolos lėšas įsigytas ir įkeičiamas turtas nelaikomas įmonės dalyvavimu projekto finansavime. 

Apyvartinės paskolos atveju

Dalyvavimas gali būti užskaitomas:

  • Vertinant įmonės nuosavo kapitalo ir viso turto santykį, kuris turi būti ne mažesnis kaip 20%. Rodiklis skaičiuojamas įvertinus imamą paskolą. Jei įmonės nuosavo kapitalo ir turto santykis yra mažesnis už nustatytą minimalų dydį, o įmonės savininkas arba akcininkai paskolos gavėjui yra suteikę paskolas, nuosavo kapitalo dydis gali būti didinamas suteiktas paskolas (ar jų dalį) kapitalizuojant;
  • Papildomai įkeičiant ne paskolos gavėjui priklausantį ilgalaikį materialųjį turtą. Įkeičiamas turtas vertinamas likvidacine / priverstinio pardavimo verte;
  • Iš įmonės savininko ar akcininkų papildomai suteikiamos subordinuotos paskolos ir (ar) papildomais piniginiais įnašais padidinto nuosavo kapitalo finansuojant ne mažiau kaip 20% nuo viso apyvartinių lėšų poreikio. Papildomas finansavimas turi būti atliekamas po paskolos sutarties sudarymo ir iki paskolos lėšų panaudojimo pradžios arba proporcingai vienu metu su paskolos lėšų panaudojimą;
  • Įmonei neturint pakankamai arba dėl pateisinamų priežasčių negalint įkeisti bankui priimtino turto, yra vertinamas įmonės nuosavo kapitalo ir turto santykis ir jis turi būti ne mažesnis kaip 20% (įmonių iki 12 mėnesių amžiaus atveju – ne mažiau kaip 10%). Rodiklis skaičiuojamas įvertinus imamą paskolą.

3. Garantijos atlyginimas ir jo subsidijavimas

Už suteiktą garantiją paskolos gavėjas turėtų sumokėti vienkartinį garantijos atlyginimą. 

Šiuo metu garantijos atlyginimo dydis priklauso nuo prašomos garantijos sumos. Garantijos atlyginimas sumokamas už  visą pirminį garantijos galiojimo laikotarpį (kol pagal paskolos gražinimo grafiką bus grąžinta INVEGOS garantuota paskolos dalis).

Garantijos atlyginimo dydis priklauso nuo paskolos gavėjo amžiaus. Įmonėms ir verslininkams, veikiantiems iki 3 metų, nustatytas 4% nuo garantijos sumos dydis, o įmonėms ir verslininkams, veikiantiems 3 metus ir ilgiau, – 3% nuo garantijos sumos dydis. 

Paskolos gavėjui anksčiau laiko grąžinus garantuotą paskolos dalį ar nevisiškai panaudojus garantuotą paskolą, garantijos atlyginimas nėra perskaičiuojamas ir grąžinamas.

3.1. Garantijos atlyginimo subsidijavimas

Valstybė, šiuo metu, sumokėdama už paskolos gavėją dalį garantijos atlyginimo, tokiu būdu ypač skatina ir remia įmones bei verslininkus, imančius paskolas su INVEGOS garantija.

Iki 2 mln. Lt garantijos sumos garantijos atlyginimo yra subsidijuojama. Tačiau, kai yra 2 mln. Lt perviršis, garantijos suma nėra subsidijuojama ir SVV (smulkiojo ir vidutinio verslo) subjektas turi sumokėti visą kainą.

Na, o nuo paskolos gavėjo amžiaus ir SVV subjekto statuso, priklauso subsidijavimo tarifas. Smulkiojo ir vidutinio verslo subjektams, paskolos gavėjams, subsidijuojama 3/4, 2/3 arba 1/2 INVEGOS garantijos atlyginimo. Būna subsidijuojama tokiais atvejais:

  • Veiklą pradėjusiems verslininkams ar naujoms įmonėms, kurios veikia trumpiau nei 3 metus, subsidijuojama 3/4 garantijos atlyginimo;
  • Verslininkams, veikiantiems 3 metus ir ilgiau, bei labai mažoms ir mažoms įmonėms subsidijuojama 2/3 garantijos atlyginimo;
  • Verslininkams, veikiantiems 3 metus ir ilgiau ir kuriuose dirba mažiau kaip 250 darbuotojų, bei vidutinėms įmonėms subsidijuojama 1/2 garantijos atlyginimo.

Yra keliamos ir tokios sąlygos, kad jei SVV subjektas turi kelias garantija, tada būna sumuojami garantijų likučiai. Taip pat garantijos atlyginimas yra subsidijuojamas, jei garantijų likučių suma yra iki 2 mln. Lt. Na, o smulkiojo ar vidutinio verslo subjekto amžiui įvertinti yra ataskaitos taškas, kuris yra fiksuojamas pagal prašymo suteikti garantiją gavimo ir registravimo INVEGOJE data.

3.2. Garantijos atlyginimas garantijos galiojimo pratęsimo atveju

Garantijos atlyginimas taip pat turi būti sumokamas, kai paskolos gavėjo ir banko sutarimu yra koreguojamas paskolos grąžinimo grafikas ir dėl naujojo grafiko yra pratęsiamas garantijos galiojimo terminas. Na, o šiuo atveju garantijos atlyginimas skaičiuojamas nuo pratęsiamos garantijos likučio dydžio, taikant tą patį dydį, kaip ir suteikimo metu (3% arba 4%).

 Kur kas labiau atkreiptinas dėmesys yra, jei paskolos gavėjas pagal finansinius duomenis paskolos grafiko koregavimo metu atitinka sunkumus patiriančios įmonės požymius nustatytus pagal Europos Sąjungos teisę, jam negali būti papildomai suteikta „de minimis“(žr.12pusl.) pagalba ir garantijos atlyginimas nėra iš dalies subsidijuojamas.

3.3. Garantijos atlyginimas garantijos sąlygų keitimo atveju

Na, o garantijos sumos didinimo ar garantijos galiojimo termino pratęsimo atveju, garantijos atlyginimas yra apskaičiuojamas pagal kredito įstaigos ar lizingo bendrovės pateiktą, kiek pakeistą paskolos grąžinimo ar lizingo įmokų mokėjimo grafiką, taip pat atsižvelgiant į pirminį paskolos grąžinimo ar lizingo įmokų mokėjimo grafiką.

Galimas minimalus garantijos atlyginimas yra:

  • 150Lt, kai yra didinama garantijos suma ar pratęstas galiojimo terminas;
  • 50Lt, kai keičiamos garantijos suteikimo sąlygos.


Minimalus garantijos atlyginimas netaikomas:

  • Kai garantijos atlyginimo neskaičiavimas būna nustatytas INVEGOS vadybos, o jie būna nustatomi, kai atliekami pakeitimai, susiję su garantuojamos prievolės valiutos keitimu, palūkanų normos keitimu ir pan.;
  • Kai pakartotinai svarstomas atitinkamų garantijos suteikimo sąlygų keitimas dėl papildomai pateiktos patikslintos informacijos, SVV garantijų sąlygų keitimo atveju.

3.4. Garantijos atlyginimo grąžinimas garantijos atsisakymo atveju

Jei paskolos lėšos nebuvo išduotos ir dar atsisakoma garantijos, tada paskolos gavėjo prašymu yra grąžinama dalis sumokėto garantijos atlyginimo. Na, o šiuo atveju, už nepanaudotą garantijos galiojimo terminą, tai reiškia nuo garantijos išdavimo dienos iki prašymo grąžint bent dalį garantijos atlyginimo pateikimo INVEGAI, yra grąžinama garantijos atlyginimo dalis.

4. INVEGA gali suteikti garantijas už paskolas, kurias smulkaus verslo subjektams suteikia šios kredito įstaigos:

AB Šiaulių bankas

DNB bankas

„Swedbank“

AB „Citadele“ bankas

AB SEB bankas

Danske Bank A/S Lietuvos filialas

UAB Medicinos bankas

AS UniCredit Bank Lietuvos skyrius

Lietuvos kredito unijos

AB bankas „Finasta“

Nordea Bank Lietuva

BIGBANK

Vilniaus Kredito Unija

(Kurių suteiktas garantijas galima pavaizduoti diagrama: PRIEDAS 1)

5. Garantijų fondas

Išduodama garantijas, INVEGA dalį tų garantijų įtraukia į Garantijų fondą. Pats Garantijų fondas veikia kaip INVEGOS tinkamo garantijų paketo nuostolių pergarantavimo schema, tai reiškia, kai iš Garantijų fondo lėšų INVEGAI kompensuojama 80% kiekvienos į Garantijų fondo pergarantuojamą paketą įtrauktos tinkamos garantijos išmokos, sumokėta finansų įstaigai, sumos. Iš Garantijų fondo lėšų bus kompensuojama 80% tinkamų garantijų paketo išmokų, o finansuojama INVEGOS lėšomis, gautomis garantijos atlyginimo forma, bus 20% likusių išmokų. Administravimo kaštus, patirtus tinkamam garantijų paketui sukoktraktuoti, prižiūrėti bei apskaityti ir patirtus po Garantijų fondo finansavimo sutarties pasirašymo, INVEGAI kompensuoja Garantijų fondas. Garantijų fondui yra skirta 129 mln. Lt Europos sąjungos struktūrinių fondų lėšų visam šiam tikslui įgyvendinti.

Naudodamasi Garantijų fondo schema, INVEGA gali taikyti kur kas mažesnį garantijos atlyginimą, kurį turi sumokėti galutinis garantijos naudos gavėjas, o jis yra smulkiojo ir vidutinio verslo subjektas (SVV), lyginant su „saugaus uosto“ principais nustatytu garantijos atlyginimu. INVEGOS garantija, tokiu būdu sumažina SVV verslo finansavimo kaštus, na o kartu yra ir lengvinamas SVV priėjimas prie finansavimo šaltinių. INVEGA, kredito įmonėms gali turėti galimybę suteikti daugiau individualią garantiją, gavusi išmokų kompensavimą, tokiu būdu bus galima skatinti smulkiojo ir vidutinio verslo plėtrą. Trumpai apibrėžiant, Garantijų fondas yra realūs pinigai, kuriais užtikrinama, jog INVEGA turės lėšų išmokėti kredito įstaigoms išmokas, skirtas už SVV neįvykdytus įsipareigojimus, dėl kurių INVEGA garantavo.

6. Lizingo garantijos

Įmonė, atitinkanti smulkiojo ir vidutinio verslo subjektui nustatytus reikalavimus, bei yra įsteigta ir veiklą vykdo Lietuvoje, ketina įsigyti naujos ar nenaudoto gamybinės įrangos arba naujų ar nenaudotų įrenginių finansinės nuomos, t.y. lizingo būdu, INVEGA gali suteikti lizingo garantiją įrangos pirkimą finansuojančiai finansinės nuomos bendrovei. Lizingo gavėjo bankroto atveju, būtent taip užtikrinama dalies lizingo sumos sumokėjimas.

Jei lizingo gavėjo bankroto ar veiklos nutraukimo atveju, lizingo bendrovei visgi nepavyko ar dėl tam tikrų objektyvių priežasčių tikėtina, kad niekaip nepasiseks išsiieškoti visos lizingo sumos iš lizinguojamojo turto, lizingo gavėjo ir lizingo gavėjo pateiktų kitų lizingo sumos grąžinimą užtikrinančių būdų, yra vykdomas INVEGOS įsipareigojimas sumokėti lizingo bendrovei pagal suteiktą lizingo garantiją. INVEGOS garantijos suma mažėja, kai yra grąžinama dalis lizingo sumos lizingo gavėjui.

6.1. Lizingas ir lizingo gavėjas

Šiuo atveju lizingas suprantamas kaip paslauga, kai lizingo gavėjo savarankiškai pasirinktas ir lizingo bendrovės nuosavybės teise įsigytas lizinguojamas turtas, remiantis lizingo sutartimi, perduodamas naudotis ir valdyti lizingo gavėjui ir kai lizinguojamo turto lizingo sutartyse nustatytos kainos dalies sumokėjimui užtikrinti yra suteikta lizingo garantija. Lizingo gavėjui galutinai atsiskaičius su lizingo bendrove, šis lizinguojamas turtas tampa lizingo gavėjo nuosavybe.

Lizingo bendrovių teikiamoms kitoms paslaugoms (veiklos nuomai, atpirkimo lizingui ir pan.) INVEGOS garantijos nėra teikiamos.

Atsižvelgiant į teikiamos paslaugos specifiką, lizingo gavėjas turi būti:

  • Verslininkas ar įmonė, kuri yra įsteigta ir veiklą vykdo Lietuvoje;
  • Smulkiojo ir vidutinio verslo subjektas;
  • Kaip apibrėžia Europos Komisijos komunikatas (Bendrijos gairės dėl valstybės pagalbos sunkumų patiriančioms įmonėms restruktūrizuoti) – ne bankrutuojanti, restruktūrizuojama ar sunkumus patirianti įmonė;
  • Dėl turto įsigijimo finansinės nuomos būdu, lizingo sutartį sudaręs su lizingo bendrove;
  • Lizingo gavėjui gali būti sutekta de minimis (žr.12pusl.) pagalba.
    Be to, lizingo gavėjas lizinguojamą turtą turi įsigyti su tikslu jį tiesiogiai naudoti savo gamybinėje, paslaugų teikimo ir (arba) statybos veikloje (t. y. lizinguojamo turto nenumatoma parduoti, nuomoti ar kitu būdu perduoti naudoti kitam ūkio subjektui).

Už lizinguojamą turtą lizingo gavėjas lizingo bendrovei turi sumokėti pradinę įmoką, ne mažesnę kaip 10% lizinguojamo turto kainos dydžio. 

6.2. Pagrindinės sąlygos lizingo garantijai gauti

70% lizinguojamo turto kainos ir pradinės įmokos skirtumo, lizingo garantijos suma neturi viršyti, o taip pat visos jos dydis negali viršyti 60% lizinguojamo turto kainos. Na, o lizingo garantijos suma negali būti didesnė kaip 5 mln Lt, o lizingo gavėjo, kuris prašymo suteikti garantiją pateikimo INVEGAI dieną veikė trumpiau kaip 3 metus, negali būti didesnė kaip 2 mln. Lt.

Lizingo garantija gali būti suteikiama, kai lizinguojamas turtas atitinka visus šiuos reikalavimus: 

  • Lizinguojamas turtas turi būti gamybinė įranga, o tai yra: staklės, prietaisai, įtaisai, įrankiai, technologinės linijos bei žemės ir miškų ūkio technika, išskyrus keleivines ir krovinines transporto priemones, priekabas, puspriekabes, laivus, geležinkelio lokomotyvus ir pan.;
  • Lizinguojamo turto pagaminimo data turi būti ne vėlesne kaip 24 mėnesiai iki lizingo sutarties sudarymo, o tai reiškia, kad turtas turi būti naujas;
  • Lizinguojamas turtas yra nenaudotas, t. y. lizinguojamas turtas nebuvo naudojamas pagal jo tikslinę paskirtį kitų ūkio subjektų. Įrangos arba įrenginių testavimas, derinimas, komplektiškumo ar funkcionalumo patikra ir panašūs veiksmai, atlikti iki įrangos arba įrenginių pardavimo, nelaikomi lizinguojamo turto naudojimu;
  • Lizinguojamas turtas yra skirtas gamybinei, paslaugų teikimo ar statybos veiklai. Taip pat lizinguojamo turto nenumatoma naudoti namų ūkyje, nuomoti, naudoti didmeninės ar mažmeninės prekybos veiklai, transporto paslaugų teikimui, nekilnojamojo turto nuomos, laisvalaikio, sporto, sveikatingumo (išskyrus medicininę veiklą) veikloms;
  • Lizinguojamas turtas, nėra nekilnojamojo turto dalis ar tai nėra neatskiriama gyvenamųjų patalpų ar negyvenamųjų pastatų dalis;
  • Lizinguojamas turtas yra materialus turtas kartu su juo susijusiu nematerialiuoju turtu arba materialus turtas.

Transporto priemonių, įskaitant ir lengvųjų automobilių, lizingui INVEGOS garantijos nėrateikiamos.

Lizingo garantija teikiama su sąlyga, kad finansuojamas projektas (lizinguojamo turto įsigijimas) yra INVEGOS pripažįstamas finansiniu požiūriu pagrįstu (atsiperkančiu) ir finansuotinu.
Lizingas gali būti imamas tiek litais, tiek eurais.

6.3. Lizingo garantijos išdavimo tvarka

Iš lizingo bendrovių gautus prašymus suteikti lizingo garantiją, INVEGA turi išnagrinėti ne vėliau kaip per 20 kalendorinių dienų nuo reikiamų dokumentų jai pateikimo. Sprendimą suteikti lizingo garantiją INVEGOS rizikos valdymo komiteto pasiūlymu priima tam tikri INVEGOS valdymo organai:

  • Kai suteikiama iki 1 mln. Lt garantija, sprendimą priima INVEGOS vadovas arba jo paskirtas darbuotojas;
  • Kai būna suteikiama 1 mln. Lt ir didesnė garantija, tada sprendimą priima INVEGOS valdyba.

INVEGA vadovas ar jo įgaliotas INVEGOS darbuotojas rašytinę garantiją pasirašo ne vėliau kaip per 3 (tris) darbo dienas po lizingo sutarties gavimo ir garantijos atlyginimo sumokėjimo.

6.4. Lizingo garantijos atlyginimas

Lizingo gavėjas sumoka INVEGAI garantijos atlyginimą, už lizingo garantijos suteikimą.

Ūkio ministerija, iš dalies, subsidijuoja lizingo gavėjo mokėtiną garantijos atlyginimą. Lizingo gavėjas yra subsidijos naudos gavėjas. Tiesiogiai INVEGAI subsidija pervedama, kai INVEGA suteikia lizingo garantiją lizingo bendrovei už lizingo gavėją.

Lizingo gavėjui gali būti subsidijuojamas garantijos atlyginimas, jei tenkinamos visos šios sąlygos:

  1. Yra suteikta lizingo garantija.
  2. Pagal turimą paskutinę INVEGOS informaciją lizingo gavėjui suteiktų, įskaitant ir suteikiamąją, Lizingo garantijų ir paskolų garantijų suma neviršija 2 mln. Lt. Jei garantijos suma ar visų suteiktų garantijų suma, atsižvelgiant į atliktus grąžinimus, yra didesnė kaip 2 mln. Lt, nuo 2 mln. Lt viršijančios sumos apskaičiuotas garantijos atlyginimas lizingo gavėjui nėra subsidijuojamas.
  3. Lizingo gavėjas nėra bankrutuojantis ar restruktūrizuojamas, taip pat nėra sunkumus patirianti įmonė, kaip tai apibrėžia Europos Komisijos komunikatas – Bendrijos gairės dėl valstybės pagalbos sunkumų patiriančioms įmonėms sanuoti ir restruktūrizuoti.

6.5. De minimis pagalba

Lizingo garantijos yra teikiamos kaip „de minimis“ pagalba. Bendra „de minimis“ pagalbos suma negali viršyti 690 560 Lt., už pagalbas, kurios būna suteikiamos ar numatomos suteikti per einamuosius ir 2 praėjusius finansinius metus vienai įmonei. Maksimali „de minimis“ suma kelių transporto sektoriaus įmonėms suma yra 345 280 Lt. Šios ribos taikomos nepriklausomai nuo „de minimis“ pagalbos formos arba siekiamų tikslų ir neatsižvelgiant į tai, ar skirta pagalba yra visa arba iš dalies finansuojama Europos sąjungos kilmės ištekliais. Dėl lizingo garantijos suteikimo, vidutiniškai lizingo gavėjui suteikiamos „de minimis“ pagalbos dydis yra 14-16% nuo sumos, suteiktos lizingo garantijos.

Prieš priimdama sprendimą suteikti lizingo garantiją, INVEGA turi patikrinti lizingo gavėjo teisę gauti „de minimis“ pagalbą, o tai reiškia, patikrinti apskaičiuotą „de minimis“ sumą, kuri būtų suteikta lizingo garantijos forma, ją rezervuoja suteiktos valstybės pagalbos registre ir tokiu būdu įsitikina, kad dėl naujos suteiktos pagalbos nebus viršyta „de minimis“ suteikimo riba. Kai INVEGA priima sprendimą suteikti lizingo garantiją ir išdavus rašytinę garantiją, „de minimis“ atitinkama suma registruojama suteiktos valstybės pagalbos registre.

Su valstybės pagalba, skiriama toms pačioms reikalavimus atitinkančioms išlaidoms padengti, „de minimis“ pagalba nėra kaupiama, jeigu dėl tokio pagalbos kaupimo kiekvienu atveju atskirai nustatytas pagalbos intensyvumas viršytų nustatytą.

7. INVEGOS fondas

INVEGOS fondas yra įsteigtas 2009 m. balandžio 7 d. LR ūkio ir finansų ministerijoms bei INVEGA pasirašius trišalę sutartį, pagal kurią įgyvendinama JEREMIE  (JEREMIE – angl. Joint European Resources for Micro to Medium Enterprises) iniciatyva. 

7.1 Tikslas

JEREMIE iniciatyva – bendra Europos Komisijos (DG Regional Policy), Europos investicijų banko grupės iniciatyva, kurios tikslas – pagerinti įmonėms gauti išorinių finansavimo šaltinių panaudojant dalį Europos Sąjungos struktūrinės paramos 2007-2013 m. lėšų. JEREMIE leidžia ES valstybėms narėms ir regionams dalį joms numatytų Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir nacionalinių lėšų per kontroliuojančiuosius fondus panaudoti SVV finansavimui. Kontroliuojančiojo fondo (Ekonomikos augimo veiksmų programos (EAVP) 2 prioriteto „Verslo produktyvumo didinimas ir aplinkos verslui gerinimas“ priemonė) paskirtis – pagerinti finansavimo prieinamumą SVV naudojant įvairių finansinių priemonių (produktų) rinkinį. Ši parama yra grąžintina, o lėšos bus vėl investuojamos, todėl daugiau mažų ir vidutinių įmonių gali pasinaudoti ES lėšomis. Šiuo metu JEREMIE iniciatyva yra įgyvendinama per du kontroliuojančiuosius fondus: JEREMIE fondą ir INVEGOS fondą.

7.2. Tikslinės INVEGOS fondo lėšos

Skolinimo principu yra pagrįsta INVEGOS fondo veikla, pagal tą principą, atrinktiems bankams būna skiriamos lėšos, kurias jie savo pačių rizika skolina smulkiojo ir vidutinio verslo subjektams. Deja, suteiktų kreditų rizikos, INVEGOS fondas neprisiima, lygiai taip pat ir nedengia kreditų administravimo kaštų.

Kai bankams būną ribotos galimybės pritraukti finansinių išteklių, tai reiškia pasiskolinti finansinėse rinkose ar pritraukti lėšas indėlių forma, būna sudaryta galimybė palankiomis sąlygomis pasiskolinti tikslines lėšas. Panaudoti šias lėšas savo paskolų portfelių augimui, bankams yra naudinga.

Atrinktieji bankai, INVEGOS fondo skirtas lėšas, perskolina kreditų forma. Derybų su bankais objektas yra konkrečios galimos lengvatinės skolinimo sąlygos paskolų gavėjams. Kad būtų išvengta valstybės pagalbos bankams, skolinimo bankams sąlygos atitinka rinkos sąlygas. Visą skolinimo ir paskolų negrąžinimo prisiima atrinkti bankai, o INVEGOS fondas skiria iki 100% kapitalo. Bankai INVEGOS fondui turi mokėti apie 3-4% metinių palūkanų, kurios mokamos kasketvirtį, už SVV subjektams išskolintas lėšas.

Išvados

INVEGA pritraukia vis daugiau bankų, kuriems garantuoja smulkiajam ir vidutiniam verslui teikiamas paskolas. Valstybės valdoma garantijų institucija garantuoja iki 80% paskolos verslui, jeigu bankai jos nesuteikia dėl netinkamo ar nepatrauklaus užstato.

INVEGA, tai įstaiga, kuri didina verslo augimą, konkurencingumą bei didina darbo vietas. Kreiptis į INVEGĄ turėtų įmonės, kurioms bankai nesutiko suteikti paskolų, nes INVEGOS tikslas, užgarantuoti bankams, jog visa paskolos suma bus grąžinta.

Nors INVEGA ir garantuoja įvairioms įmonėms garantijas, tačiau ji ir pati apsidraudžia, dalį garantijų įtraukdama į Garantijų fondą.

Taigi, INVEGA yra garantija, kuri užtikrina smulkaus ir vidutinio verslo subjektams paskolas, taip siekdama didinti ekonominį augimą, darbuotojų vietų augimą bei plėsti verslą ir konkurencingumą.