KUO SKIRIASI PSICHOLOGAS IR PSICHOTERAPEUTAS?


Stresas ir greitas gyvenimo tempas dažnai sukelia depresiją ir kitus psichikos sveikatos sutrikimus. Pačiam susidoroti su tokia problema yra gana sunku, o kartais ir neįmanoma. Vienintelė išeitis yra susisiekti su specialistu. Bet kaip žinoti, ar tau reikia psichologo ar psichoterapeuto? Kaip gali padėti psichiatras? Straipsnyje mes nagrinėsime šią problemą.

PSICHIATRAS, PSICHOLOGAS IR PSICHOTERAPEUTAS – KUO SKIRIASI?

Visi trys specialistai dirba su žmogaus savijauta, tačiau turi skirtingą išsilavinimą ir skirtingas kompetencijas. Pažvelkime į šias tris profesijas atidžiau:

Psichologas turi aukštesnį psichologinį (ne medicininį!) išsilavinimą, užsiima sveikų žmonių psichikos (motyvacijos, sąmonės, jausmų ir kitų asmenybės savybių) tyrimais. Šis specialistas konsultuoja žmones, kad padėtų jiems geriau suprasti save, negali diagnozuoti ir išrašyti vaistų.
Gydytojas psichiatras turi aukštąjį medicininį išsilavinimą, konsultuoja ir sveikus žmones, ir sunkių psichikos sutrikimų turinčius pacientus.
Psichoterapeutas turi aukštąjį medicininį išsilavinimą. Norėdamas specializuotis psichoterapijoje, jis turi keletą metų dirbti psichiatru ir papildomai mokytis.
Aišku, kad psichoterapeutas turi gilesnių žinių ir įgūdžių, gali patarti ir sveikiems, ir sergantiems. Šis gydytojas moka atpažinti ir gydyti sunkius psichikos sutrikimus, tačiau konsultuoja ir dirba su vidutinio sunkumo psichikos sutrikimais (neuroze, depresija, netinkamu elgesiu) sergančius pacientus.

Svarbus skirtumas tarp dviejų specialistų yra technikos ir metodai, padedantys žmogui išspręsti jo problemas. Psichologas dažniausiai konsultuoja žmones, patekusius į sunkią situaciją. Savo darbe jis naudoja šiuos metodus:

  • asmeninės konsultacijos;
  • apklausa;
  • testavimas;
  • mokymai;
  • psichokorekcijos seansai.

Jis gali naudoti šiuos metodus atskirai arba kartu su kitais metodais, kad pasiektų konkretų tikslą, pavyzdžiui, suvaldyti emocijas.

Psichoterapeutas visų pirma yra gydytojas, todėl gydydamasis turi atsižvelgti į Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijas ir naudotis klinikiniais psichikos sutrikimų gydymo protokolais. Šis specialistas turi teisę skirti pacientui vaistus, nes gali teisingai įvertinti savo būklę.

Psichoterapeutas Vilniuje savo praktikoje naudoja: hipnozę, psichoterapiją, psichoanalizę. Darbas su pacientu vyksta „vienas prieš vieną“, išskyrus šeimos psichoterapijos atvejus, kai į užsiėmimą kviečiama visa šeima.

APIBENDRINIMAS

Psichologas padeda žmonėms permąstyti savo gyvenimo tikslus, motyvuoja didinti savigarbą, padeda atkurti dvasios ramybę. Pagrindinis jo ginklas yra žodis. Užduodamas paprastus klausimus apie santykį su pasauliu, jis kuria taktiką, kaip pagerinti kliento gyvenimą.

Jei turite problemų darbe ar santykiuose su artimaisiais, prasminga kreiptis pagalbos į psichologą. Specialistas padeda susikurti palankias gyvenimo sąlygas, užmegzti santykius su savimi ir su kitais žmonėmis.

Psichoterapeutas užsiima ligų gydymu: neurozės, depresijos, nemigos ir kt. Ko klausia psichoterapeutas? Jis klausia apie ligas, pavyzdžiui, vaikystę. Psichoterapeuto tikslas – pašalinti sveikatos sutrikimus, atsiradusius dėl psichikos problemų. Dabar žinote, į kurį specialistą galite kreiptis dėl savo problemos.

Monikasliupiene.lt PSICHOLOGAS ONLINE