Didžiosios Europos valstybės: „Huawei“ 5G ryšio įranga – saugi naudoti
JAV pasigirdę kaltinimai dėl neva nesaugios „Huawei“ 5G ryšio įrangos nėra tikslūs – tą patvirtino didžiosios Europos valstybės Italija, Prancūzija bei Vokietija. Jų vyriausybių atstovai praėjusią savaitę užtikrino, jog visa šiuo metu rinkai tiekiama 5G įranga yra saugi ir jokioms įmonėms nebus taikomi konkurencijos ribojimai.
Įrodymų apie „backdoor“ nėra
Ketinimai apriboti kai kurių 5G ryšio įrangos tiekėjų veiklą pasigirdo pasklidus gandams apie neva nesaugią įrangą, kurioje paliktos informaciją trečiosioms šalims nutekinančios vadinamosios galinės durys (angl. „backdoor“). Daugiausia gandų buvo nukreipta į didžiausią telekomunikacijos įrangos tiekėją visame pasaulyje – „Huawei“.
Atlikus daugybę tiek ryšio operatorių, tiek vyriausybių inicijuotų nepriklausomų tyrimų nustatyta, jog šiuo metu naudojama 5G įranga yra visiškai saugi ir neperduoda jokios informacijos trečiosioms šalims.
Prancūzijos Senatas praėjusį trečiadienį atmetė paskutinę minutę pateiktus pasiūlymus sugriežtinti telekomunikacijų įrangos tiekėjų patikras. Jeigu analogiški pasiūlymai būtų priimti, jie, teigiama, apsunkintų mobiliojo ryšio operatorių kaip „Orange“ ar „O2“ derybas su potencialiais 5G ryšio įrangos tiekėjais. Operatoriai, norėdami įsigyti ir naudoti kai kurių gamintojų įrangą, būtų turėję gauti oficialų vyriausybės patvirtinimą.
Panašios kalbos sklandė ir Italijoje, tačiau šios šalies pramonės ministras jas paneigė. Anot jo, Italija neketina riboti jokių bendrovių galimybių tiekti 5G ryšio įrangą.
„Nacionalinis saugumas yra prioritetas ir tik jeigu atsirastų bet kokių kritiškai svarbių klausimų – kurių šiuo metu nėra – ministerija spręstų, ar reikia imtis tolimesnių veiksmų“, – šaltinį Italijos vyriausybėje praėjusį ketvirtadienį citavo šios šalies dienraštis „La Stampa“.
Gandai apie galimą kai kurių 5G įrangos tiekėjų ignoravimą sklandė ir Vokietijoje. Šios šalies leidinys „Handesblatt“ patvirtino, kad praėjusį trečiadienį susitikę vyriausybės atstovai bei kanclerė Angela Merkel nutarė dėti pastangas stiprinant ryšio saugumą, tačiau nesiimti jokių konkurencijos ribojimo veiksmų.
Prioritetas – saugumas
Pasauliui stovint ant ketvirtosios pramonės revoliucijos slenksčio, svarbiausia jos dalis – 5G interneto ryšys – jau testuojamas įvairiose šalyse, pamažu atsiranda tokią spartą mobiliesiems ir kitiems įrenginiams perduoti galinčios stotelės. Infrastruktūra šioje srityje žengia greičiau nei vartotojai, mat 5G ryšio spartą palaikančių telefonų ar planšečių parduotuvėse dar nėra.
5G ryšys jungtų ne tik žmones, jų išmaniuosius telefonus ar kompiuterius, bet ir kur kas didesnius prietaisus – automobilius, gamyklas, eismo valdymo sistemas ir daug kitų. Todėl vienas didžiausių iššūkių, su kuriais susiduria šios industrijos plėtotojai – saugumas.
Europoje šiai sričiai skiriamas ypač didelis dėmesys – telekomunikacijų operatoriams renkantis specifinę įrangą dalyvauja ir šalių vyriausybės, kurių tikslas yra užtikrinti, jog ryšio įrangos tiekėjai būtų maksimaliai patikimi, o patys įrenginiai neturėtų vadinamųjų galinių durų (angl. „backdoor“). Tokiu trumpiniu vadinamas programinės įrangos kodas, perduodantis galimai jautrią informaciją trečiosioms šalims.
Įvairios Europos organizacijos yra atlikusios detalius tyrimus ieškant tyčinių „backdoor“ spragų kone visiems potencialiems ryšio įrangos tiekėjams. Ypač didelis dėmesys skiriamas tiems tiekėjams, kurių įranga operatoriai naudojasi jau dabar. Pavyzdžiui, „Huawei“ 5G ryšio stoteles ir kitą įrangą naudoja ne tik operatoriai iš anksčiau minėtų trijų valstybių, bet ir Lietuvos.
Po daugybės nuodugnių patikrinimų buvo konstatuota, jog dabartinė naudojama 5G įranga yra visiškai saugi. „Huawei“, kaip didžiausias tokios įrangos tiekėjas, savo lėšomis įrengė nepriklausomas kibernetinio saugumo tyrimų laboratorijas Jungtinėje Karalystėje bei Vokietijoje. Analogišką laboratoriją planuojama įrengti ir Lenkijoje.