RRT skaičiavimai išryškino 5G plėtros skirtumus: kol du operatoriai „miega“, vieno aprėptis artėja prie 100 procentų
5G tinklo plėtroje reikšmingai išsiskiria tik vienas iš trijų didžiausių Lietuvos mobiliojo ryšio operatorių, rodo birželį paskelbta Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) statistika. Remiantis naujausiais RRT skaičiavimais, „Telia“ platusis 5G dengia jau 85 proc. Lietuvos teritorijos, kai „Bitės“ ir „Tele2“ aprėptis svyruoja vos 5–10 proc. ribose. Lietuvos pajūrio kurortuose, kurs netrukus atostogaus šimtai tūkstančių žmonių, 5G atotrūkis išlieka milžiniškas.
„Kol skaičiuojame paskutinius žingsnius iki 5G finišo, kiti operatoriai tik pradeda. „Telia“ 5G šiandien jau pasiekiamas 57 iš 60 savivaldybių, kai konkurentų atveju didelėje dalyje savivaldybių matome arba iki 5 proc. siekiantį rezultatą, arba apskritus nulius. Norint pajusti šiuos skirtumus, netgi nereikia jokios specialios įrangos – „Telia“ klientams, priešingai nei kitiems, telefono ekrane įsižiebęs 5G ženkliukas šiandien yra kasdienybė, o ne ypatinga proga“, – operatorių aprėpties skirtumus komentuoja „Telia“ technologijų vadovas Andrius Šemeškevičius.
Apie skirtingus 5G plėtros tempus liudija vien operatorių valdomos 5G infrastruktūros mastai. 2023 m. gegužės 3 d. duomenimis, „Bitė“ bei „Tele2“ RRT buvo užregistravusios atitinkamai 282 ir 255 penktos kartos mobiliojo ryšio bazines stotis, o „Telia“ – 1362 arba beveik tris kartus daugiau, nei konkurentai kartu sudėjus. Ne ką mažiau iškalbingas ir aktyvių 5G celių skaičiaus skirtumas – „Bitė“ ir „Tele2 atveju jis siekia po kiek daugiau, nei 800, o „Telia“ – net 4574.
Pasak A. Šemeškevičiaus naujausioje RRT statistikoje į akis krenta ne tik tai, kad „Bitė“ ir „Tele2“ 5G ryšiu dar visai nepadengė tokių mažesniu gyventojų skaičiumi pasižyminčių savivaldybių, kaip Birštono ar Kazlų Rūdos, tačiau ir tai, kad šiems operatoriams dar kol kas nepavyko galutinai pabaigti „namų darbų“ net su didžiaisiais miestais.
„Vilniaus ir Kauno miestų savivaldybėse, kuriose yra didžiausia gyventojų koncentracija, platusis „Bitės“ ir „Tele2“ 5G ryšys dengia tik iki 50 proc. teritorijos, kai „Telia“ atveju galime kalbėti apie beveik šimtaprocentinę aprėptį. Dar svarbiau, jog daugiau, nei pusėje, šių didžiųjų miestų ploto pasiekiamas jau ir stipraus signalo „Telia“ 5G ryšys, leidžiantis sklandžiai naudotis mobiliuoju internetu net esant masiniuose renginiuose ar džiaugtis šviesolaidiniam internetui prilygstančia sparta, kai to prireikia nesant namuose ar biure“, – pastebi „Telia“ atstovas.
Dar prastesnė situacija pajūryje, kur artėjant atostogų sezonui sugužės daug žmonių iš kitų Lietuvos regionų. „Bitės“ ir „Tele2“ 5G aprėptis Palangoje neviršija 20 proc., o Neringoje „Tele2“ 5G netgi neveikia. Tuo metu šią vasarą ilsėtis atvykstančių ir paplūdimyje skaitmeninėmis pramogomis pasimėgauti ketinančių „Telia“ klientų jau laukia daugiau, nei 90 proc., abiejų minėtų kurortų teritorijos dengiantis 5G tinklas.
„Žinoma, mums patinka turėti tokį didelį pranašumą, tačiau 5G plėtra yra labai svarbus strateginis tikslas visai šaliai, tad vis svarstome, kodėl susidaro toks didelis atotrūkis su konkurentais. Padengę Lietuvą plačiuoju 5G ryšiu, netrukus planuojame savo tinklą dar labiau plėsti itin spartaus 5G ryšio bazinėmis stotimis. Esame užsibrėžę tikslą iki šios vasaros vidurio 5G įjungti paskutinėse trijose šio ryšio dar neturinčiose Zarasų, Visagino ir Rokiškio savivaldybėse bei taip „Telia“ 5G aprėptį šalyje padidinti iki 99 proc. “, – apibendrina „Telia“ technologijų vadovas.