RRT pasiūlė sprendimus SMS sukčiams pažaboti

Vis plačiau naudojant išmaniuosius įrenginius ir įvairias paslaugas internete, auga ir sukčiavimų elektroninėje erdvėje skaičius. Tokių nusikaltimų padaroma žala siekia dešimtis milijonų eurų. Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) pateikė savo sprendimus, kaip būtų galima sumažinti sukčiavimo atvejų skaičių, kai pasitelkiamos SMS žinutės ir elektroniniai laiškai – tokių atvejų skaičius pernai siekė apie  30 proc.  nuo visų nustatytų sukčiavimo atvejų.

„Sukčiavimo atvejų daugėja. Operatoriai, institucijos bei verslai turi prisiimti atsakomybę ir apsaugoti savo paslaugų vartotojus. Šiuo metu vienas populiariausių SMS sukčiavimo būdų yra vardinė SMS žinutė, kurioje yra suklastotas siuntėjas, ir raginimas atidaryti SMS žinutėje nuorodą ir prisijungti prie toje nuorodoje nurodyto tinklapio. Dėl to įvardijome galimus šių probleminių klausimų sprendimo būdus“, – sako Darius Kuliešius, RRT pirmininko pavaduotojas.

Jo teigimu, pirmiausia, RRT siekia įpareigoti operatorius persiųsti tik tokias vardines trumpąsias žinutes, kurios atitinka siuntėjų nurodytus identifikacinius požymius.

„Taikydami siuntėjo identifikavimo priemones operatoriai reikšmingai sumažins sukčių galimybes apsimesti Lietuvos valstybės institucijomis, bankais, pašto kurjeriais ir kitais populiariais paslaugų teikėjais, kurie dažnai vartotojams siunčia informaciją pasitelkdami SMS“, – aiškina RRT tarybos narys.

Be to, gavę informaciją apie sukčiavimo atvejus ar kitus saugumo incidentus, susijusius su vardinių trumpųjų žinučių siuntimu, operatoriai privalės nedelsiant nutraukti tokių trumpųjų žinučių persiuntimą.

Numerių blokavimas

2020 metais RRT jau kreipėsi į mobiliojo ryšio operatorius su prašymu bendradarbiauti ir taip užkirsti kelią sukčiavimo atvejams. Be to, Telefono ryšio numerių skyrimo ir naudojimo taisyklėse yra numatyta, kad ryšio paslaugų teikėjai, suteikę RRT išduotus telefono ryšio numerius kitiems asmenims, neša atsakomybę už suteiktų telefono ryšio numerių panaudojimą. Deja, esama situacija rodo, kad šių priemonių neužteko.

 Įsigaliojus naujiems RRT siūlomiems sprendimams, operatoriai turėtų pareigą blokuoti telefono ryšio numerius, kai skambučiai gaunami iš užsienio operatorių su lietuviškais fiksuoto ryšio numeriais, taip pat – kai skambučiai gaunami iš numerių, kurie nėra paskirti, ar kai vykdomi skambučiai, susiję su tarptinklinio ryšio paslauga, nors numerio naudotojas nėra išvykęs iš Lietuvos teritorijos.

„Netinkamos identifikacijos SMS blokavimas yra pirma vartotojų gynimo linija. Jei sukčiams visgi pavyktų išsiųsti žinutę, suveiktų antroji gynybos linija – SMS turinyje esančios kenkėjiškos nuorodos blokavimas. Interneto paslaugų tiekėjams nustatoma pareiga taikyti prieigos blokavimą prie žalingų interneto resursų, kurių registrą sudaro Nacionalinio kibernetinio saugumo centras.  Tokiu būdu net ir laikinai atsargumą praradęs vartotojas būtų apsaugotas ir negalėtų patekti į apgaulingą interneto tinklalapį“, – teigia D. Kuliešius, pabrėžiantis, kad RRT be numatytų priemonių ir toliau aktyviai švies vartotojus.

Šiuo metu dėl RRT siūlomo teisės akto projekto paskelbta vieša konsultacija – rinkos dalyviai, kiti suinteresuoti asmenys per penkias dienas kviečiami teikti savo pasiūlymus.

Prieigos taisyklių pakeitimo projektas viešai konsultacijaihttps://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAP/9f8082c0fa3a11edbc0bd16e3a4d3b97