Dedikuotas ir „cloud“ serveris: kada kurį pasirinkti?

Nesvarbu, ar jūsų verslas turi reprezentacinę internetinę svetainę, ar jis yra kompiuterizuotas ir grįstas el. parduotuvės modeliu: bet kuriuo atveju, svetainė turėtų būti patalpinta specialiai tam skirtame serveryje. Jis svetainę atvaizduotų greitai, sklandžiai ir kokybiškai. Greitis ypač svarbus dėl dviejų priežasčių: ilgas užkrovimo laikas gali kainuoti verslui net 7 % puslapio lankytojų, o sunkiai iškovotas aukštas reitingas paieškos sistemoje „Google“ – drastiškai nukristi žemyn. Tam, kad geriau suprastumėte svetainių talpinimo paslaugų svarbą ir reikšmę verslo kontekste, atskirai aptarkime vienas didžiausių paslaugų – tai dedikuoti ir „cloud“ serveriai. Abi paslaugos turi savus privalumus ir ypatybes, kurios prisitaiko prie skirtingų verslo poreikių vyraujant vienokioms ar kitokioms sąlygoms.

Skirtingos „cloud“ ir dedikuotų serverių ekosistemos

„Cloud“ virtuali mašina – tai technologija, dėl kurios nesuskaičiuojamas kiekis serverių gali veikti kaip vientisa sistema. Informacijos talpinimas šioje debesijoje reiškia, jog duomenys saugomi virtualioje aplinkoje ir jų apdorojimui bei veikimui reikalingi resursai gali būti naudojami iš atskirų, strategiškai bet kuriame pasaulio kampelyje išdėstytų centrų. Šie centrai vadinami fiziniais serveriais, jie dažniausiai laikomi specialiai tam įrengtuose pastatuose – duomenų centruose.

Kita vertus, atvirkščiai nei „cloud“ serveriaiir jų ekosistema, dedikuotų serverių ekosistemoje nenaudojama virtuali technologija. Tai reiškia, kad visi serverio resursai tiesiogiai priklauso nuo vienos fizinės aparatinės įrangos pajėgumo ir ribotumo. Dėl šios priežasties serveriai vadinami dedikuotais – jie yra fizinė aparatinė įranga be virtualiosios erdvės. Technologija sukurta taip, kad galėtų verslui užtikrinti aukščiausio lygio saugumą, greitį, patvarumą ir patikimumą.

Kaip veikia „cloud“ ir dedikuoti serveriai?

Aparatinė įranga, geriau žinoma kaip vienas ar daugiau fizinių serverių, laikomų duomenų centre, tampa pagrindiniu kompiuteriu keliolikai virtualių serverių. Kadangi cloud serveriai veikia debesų kompiuterijos technologijos principu, juose virtualūs serveriai gali būti sukuriami per keletą sekundžių. Per tiek pat laiko jie gali būti pašalinami, kai šių nebereikia. Lankstumas yra savybė, kuri geriausiai apibūdina debesų kompiuterijoje veikiančių serverių veikimą ir naudojimą.

Naudojantis dedikuoto serverio paslauga, vienam klientui skiriamas visas atskiras fizinis serveris, fizinė įranga, kuri nėra priklausoma nuo kitų serverių ir neturi dydžio apribojimų. Taigi, visi serverio resursai – saugykla, operatyvioji atmintis (RAM), procesoriaus tipas, duomenų siuntimo sparta – gali būti pritaikomi pagal paslaugą naudojančio kliento individualius poreikius.

Pagrindiniai serverių panašumai

Iš esmės tiek dedikuoti serveriai, tiek „cloud“ serveriaiatlieka panašius veiksmus. Abi šios svetainės talpinimo paslaugos gali:

  • Saugoti informaciją.
  • Priimti su ta informacija susijusias užklausas.
  • Apdoroti užklausas.
  • Išsiųsti į užklausą atsakančią informaciją ją suformavusiam galutiniam vartotojui.

„Cloud“ ir dedikuoti serveriai taip pat lenkia virtualius privačius serverius (VPS) ir „shared“ prieglobą (angl. shared hosting) keliose srityse, nes jie gali:

  • Apdoroti didelį kiekį duomenų be delsos ir veikimo kliūčių.
  • Priimti, apdoroti ir išsiųsti informaciją vartotojams industrijos standartą atitinkančiu greičiu.
  • Apsaugoti saugomų duomenų tikslumą.
  • Užtikrinti tinklo programų veikimo stabilumą.

Abu šie serveriai veikia tame pačiame fiziniame serveryje. Verta paminėti, kad šias paslaugas, pritaikius prie atitinkamų verslo poreikių ir sprendimų, galima naudoti kartu – tokiu būdu sukuriama didžiausia vertė ir nauda. Žinoma, tam įgyvendinti reikia pasirinkti paslaugų tiekėją, kuris gali pasiūlyti abu serverių sprendimus.

Esminiai skirtumai ir kurį pasirinkti savo verslui?

Dėl galimybės patalpinti svetainę keliuose virtualiuose serveriuose, lankstūs „cloud“ serveriai pasižymi keletu reikšmingų privalumų. Pavyzdžiui, jeigu vienas serveris tam tikru laiku neveikia, jo funkcijas iškart perima kitas. Jeigu vienas serveris yra labai apkrautas, dalį jo apkrovos galima perkelti į kitus serverius. Be kita ko, pasirinkus šią svetainės talpinimo paslaugą, serveris gali prisitaikyti prie didelių svetainės lankytojų srautų pokyčių ir automatiškai prijungti papildomus resursus, o poreikiui sumažėjus – resursus sumažinti. Apibendrinus, „cloud“ paslauga geriausiai tinka verslams, kuriems nereikalingi dideli serverio resursai arba sunku numatyti galimą svetainės apkrovą ir srautą.

Naudodamiesi dedikuoto serverio paslauga, verslo atstovai savo rankose turi visą serverio kontrolę ir laisvę nuo paslaugų tiekėjo sprendimų – jie gali instaliuoti norimą programinę įrangą, atlikti kitus serverio konfigūravimo darbus. Taip pat paslaugos naudotojai yra patys atsakingi už įrangos atnaujinimus. Dedikuoti serveriai geriausiai tinka verslams, kurie patys naudojasi didžiulėmis internetinėmis programomis arba jomis leidžia naudotis kitiems. Taip pat tiems, kuriems aktualus maksimalus greitis ir aukščiausio lygio saugumas. Tai gali būti finansinės sistemos, elektroninių mokėjimų platformos, didelės el. parduotuvės ir panašiai.

Nors dedikuoti ir „cloud“ serveriai turi nemažai skirtumų, iš jų nesunku išsirinkti, jeigu žinote savo verslo poreikius. Abu sprendimai gali suteikti didelę naudą tiek įgyvendinami atskirai, tiek kombinuojami tarpusavyje, pasirinkus abu sprendimus galintį pasiūlyti tiekėją. Viena aišku – pasinaudodami debesų kompiuterijos arba dedikuotų serverių paslaugomis, turėsite neribotas galimybes augti ir siūlyti vartotojams aukščiausio lygio aptarnavimą.