Paskelbta daugiau informacijos apie „Facebook“ kriptovaliutą „Libra“

Vienas iš „Facebook“ įkūrėjų ir vadovas Markas Zuckerbergas savo socialinio tinklo puslapyje paskelbė įrašą, skirtą „Libra“ (liet. svarstyklės) asociacijos įkūrimui. Šį konsorciumą sudaro 27 organizacijos, kurios kartu su „Facebook“, turinčiu prieigą prie 2,4 mlrd. vartotojų bazės, kurs naujos kriptovaliutos „Libra“ ekosistemą. Oficialioje „Libra“ svetainėje buvo paskelbtas projekto vadinama „baltoji knyga“ (angl. white paper), kurios dėka galima sužinoti apie platformos tikslus ir uždavinius, taip pat apie jo veikimo mechanizmą.

Daugelis „baltųjų knygų“ prasideda nuo rinkos problemų, kurias bandys išspręsti startuolis. Sprendžiant pagal projekto pristatymą, „Libra“ pirmiausia yra „Fintech“ produktas. Projekto autoriai pateikia „LibraCoin“ kaip naują pasaulinę valiutą, kuri palengvins tarpvalstybinius pervedimus ir sumažins jų kainą, taip pat padės integruoti į pasaulio ekonomiką 1,7 mlrd. žmonių be banko sąskaitos. „Libra“ turėtų suteikti vartotojams patikimą kriptovaliutą ir infrastruktūrą, kuri galiausiai paskatins kurti internetinius pinigus, o tarpvalstybiniai pervedimai turėtų tapti tokie pat paprasti, kaip tekstinių pranešimų siuntimas arba nuotraukų bendrinimas. Taigi, projekto misija yra sukurti tarptautinę valiutą ir finansinę infrastruktūrą, kuri padidintų milijonų žmonių galimybes. Tai bene pati populiariausia frazė kriptovaliutų pristatymuose.

Dokumento autoriai pabrėžia šiuos projekto privalumus:

  • Saugi, keičiamo dydžio ir patikima blokų grandinė (blockchain).
  • LibraCoin likvidumas, užtikrintas rezerviniais aktyvais.
  • Ekosistemą valdo nepriklausomas konsorciumas „Libra Association“.

„Baltojoje knygoje” taip pat pateikiamas ekosistemos steigėjų sąrašas:

  • Mokėjimo sistemos: „MasterCard“, „PayPal“, „PayU“, „Stripe“ ir „Visa“.
  • Technologijų kompanijos ir prekybos vietos: „Booking Holdings“, „eBay“, „Facebook“ / „Calibra“, „Farfetch“, „Lyft“, „MercadoPago“, „Spotify“, „Uber“.
  • Telekomunikacijų įmonės: „Iliad“ ir „Vodafone Group“.
  • Blockchain įmonės: Anchorage, Bison Trails, Coinbase ir Xapo.
  • Rizikos kapitalo bendrovės: „Andreessen Horowitz“, „Breakthrough Initiatives“, „Ribbit Capital“, „Thrive Capital“, „Union Square Ventures“.
  • Ne pelno siekainčios organizacijos: „Creative Destruction Lab“, „Kiva“, „Mercy Corps, Women’s World Banking“.

„Facebook“ kriptovaliutos pagrindą sudaro atvirojo kodo blockchain „Libra“, kuri bus vieša bei su prieinama integracija milijonams vartotojų ir bendrovių. Iš pradžių „Libra“ blockchain bus uždara ir norint prisijungti prie naujų patvirtinimo mazgų tinklo reikės gauti ekosistemos narių patvirtinimą. Ateityje planuojama projekto blokų grandinę padaryti atvirą ir tai taps vienu pagrindinių ekosistemos uždavinių. „Libra“ blockchain parašyta specialiai šiam projektui sukurta nauja programavimo kalba „Move“ ir leis integruoti milijardus vartotojų.

„Libra“ konsensuso protokolas bus vadinamas LibraBFT ir užtikrins, kad infrastruktūra veiktų tinkamai, net jei kai kurie mazgai pateks į įsibrovėlių rankas ar netinkamai dirbtų.

Išmanieji kontraktai bus parašyti taip pat „Move“ kalba. „Baltojoje knygoje“ teigiama, kad tai yra vykdomoji baitkodo kalba, naudojama vartototojų operacijoms ir išmaniesiems kontraktams įgyvendinti. Iš pradžių „Libra“ bus naudojami tik iš anksto „Libra Association“ patvirtinti išmanieji kontraktai. Tai gali tapti nemaloniu apribojimu, nes daugelis organizacijų pageidauja naudoti tinklą.

„Libra“ blokų grandinės naudotojų adresai veiks slapyvardžių sistemoje, kaip Bitcoin ir Ethereum. Vienas vartotojas vienu metu galės turėti keletą „Libra“ sąskaitų, tačiau tai neužkirs kelio teisėsaugos institucijoms nustatyti „Piniginės“ savininkus pagal „Facebook“ ir „WhatsApp“ paskyras.

Sistema numato pažangių sutarčių kūrimą ir vykdymą. Nauja kriptovaliuta turės tą patį pavadinimą, kaip pati ekosistema – „Libra“. Baltosios knygos autoriai pabrėžia, kad, skirtingai nei dauguma kriptovaliutų, „Svarstyklės“ turės stabilią vertę, tačiau skirsis nuo kitų stablecoinų. „Facebook“ kriptovaliuta bus naudojama mokėjimams atlikti ir ekosistemos dalyviams priimti kaip mokėjimo priemonę. Jos likvidumą užtikrins rezervinis fondas „Libra Reserve“.

Fondo portfelį sudaro bankų indėliai ir vyriausybės trumpalaikės obligacijos. Visi šie aktyvai pateikiami keturiomis valiutomis: USD, EUR, JPY ir GBP. Rezervinis fondas bus paskirstytas geografiškai ir saugomas skirtingose ​​jurisdikcijose.

„Libra“ galės būti parduodama ir perkama vertybinių popierių biržose, o tai, pasak projekto autorių, leis ja aktyviai naudotis tarpvalstybiniams pervedimams. Įdomu tai, kad kriptovaliutos emisija nėra ribota: ekosistema gali išleisti arba, priešingai, sudeginti bet kokį „Libra“ kiekį.

Kriptovaliutos saugojimui ir perdavimui sukurta piniginė „Calibra“, kuri bus integruota su „Facebook Messenger“ ir „WhatsApp“ mobiliosiomis programomis. „Calibra“ jau yra registruota Jungtinėse Amerikos Valstijose kaip finansinių paslaugų teikėjas. Kūrėjai vartotojams garantuoja, kad sukčiavimo atveju nuostoliai bus padengti.

Ekosistemą valdys „Libra Association“. Tai nepriklausoma pelno nesiekianti organizacija, įsikūrusi Ženevoje (Šveicarijoje). Vienas iš svarbiausių asociacijos uždavinių bus kūrimas ir platinimas dotacijų, skirtų tarptautinei finansinei integracijai užtikrinti. Asociacija apims organizacijas, turinčias „Libra“ blockchain mazgų.

Norėdami gauti teisę įsigyti grandinės mazgų ir dalyvauti asociacijoje, t.y. valdyti tinklą, jos nariai turi nusipirkti „Libra Investment Token“ (LIT) saugumo raktą už 10 mln. JAV dolerių kainą. Tai gali būti įvairios tarptautinės verslo struktūros, švietimo ir ne pelno organizacijos. LIT kaina priklauso nuo galimų pajamų ar naudos tinkle vertės ir yra atskirta nuo kriptovaliutos „Libra“ dienos kurso.