AMD Ryzen 7000 – 5 nm Zen 4 procesoriai su nauju lizdu, daugiau nei 5,5 GHz dažniu ir RDNA 2 grafika

Kaip ir tikėtasi, AMD šiandien Computex 2022 parodoje pristatė naujos kartos procesorius – Ryzen 7000. Nauji produktai sukurti naudojant Zen 4 architektūrą, turi integruotą RDNA 2 grafiką, yra pagaminti pagal naują Socket AM5 dizainą, palaiko naują atmintį bei sąsajas ir galiausiai tai yra pirmieji pasaulyje 5 nm stalinių kompiuterių procesoriai.

„Ryzen 7000“ procesoriai pasiūlys iki 16 „Zen 4“ branduolių ir turės dvigubai daugiau L2 talpyklos, palyginti su savo pirmtakais „Zen 2“ ir „Zen 3“ – 1 MB vienam branduoliui. Nieko nepranešama apie trečiojo lygio talpyklą, taip pat apie „Zen 4“ lustų išleidimo perspektyvas su papildoma 3D V-Cache talpykla.Dar viena svarbi naujų lustų detalė – gerokai padidintas ltaktinis dažnis. AMD nurodo, kad dažnis automatinio paspartinimo režime (Max Boost) bus didesnis nei 5 GHz. Be to, kaip dalis pristatymo buvo parodyta, kaip Ryzen 7000 serijos CPU žaidime Ghostwire: Tokyo sugebėjo užtikrinti didesnį nei 5,5 GHz dažnį, o tai tikrai labai įspūdinga.

AMD pažymėjo, kad naujieji procesoriai užtikrins daugiau nei 15% kiekvienos gijos našumo padidėjimą. Tai suteiks padidinta talpykla, išaugęs dažnis ir architektūriniai patobulinimai, dėl kurių padidės IPC (vykdomų komandų skaičius per laikrodį). Deja, AMD tiksliai nenurodė, kiek naudos IPC atžvilgiu suteiks Zen 4 architektūra pati savaime. Taip pat numatytos papildomos instrukcijos, kurios pagreitinančios CPU darbą dirbtinio intelekto ir mašininio mokymosi sistemose.

Ryzen 7000 procesoriai, kaip ir jų pirmtakai, susideda iš trijų kristalų. Du iš jų pagaminti pagal TSMC 5nm proceso technologiją ir turi procesoriaus branduolius su Zen 4 architektūra. Trečias yra kristalas su I/O sąsajomis, kuris, skirtingai nei panašūs ankstesnių kartų CPU, yra pagamintas pagal 6 nm proceso technologija, o ne 12 nm.

Tačiau daug svarbesnis naujojo IO kristalo skirtumas yra tai, kad jis turi integruotą grafikos procesorių. To dėka kiekvienas AMD Ryzen 7000 stalinio kompiuterio procesorius galės pasiūlyti bent bazinę integruotą grafiką. Anksčiau įprastas „Ryzen“ nesiūlė tokios galimybės, tačiau ją turėjo tik „Ryzen G“ serijos lustai.

Kita svarbi naujojo IO lusto savybė – naujų standartų pritaikymą. Kalbame apie DDR5 atminties, taip pat PCI Express 5.0 magistralės palaikymą. Taigi AMD pasivijo Intel pagal modernių technologijų palaikymą CPU – „mėlynieji“ turi nurodytą atminties ir magistralės palaikymą Alder Lake-S, pristatytą 2021 metų pabaigoje.

Nauji CPU skirti naujajam Socket AM5 lizdui ir tai pirmasis Ryzen procesorių lizdo pakeitimas – visos ankstesnės kartos, nuo Ryzen 1000 iki Ryzen 5000, naudojo Socket AM4. Naujoji jungtis, be kita ko, reikalingas norint naudoti DDR5 ir PCIe 5.0. Atkreipkite dėmesį, kad su naujuoju procesoriaus lizdu AMD pagaliau atsitraukė nuo nemėgstamos PGA jungties su kojelėmis ant procesoriaus ir perėjo prie LGA atlikimo – kojelės yra pačiame lizde, o CPU yra tik kontaktų aikštelė, kaip Intel turi jau daug metų. Palaikomi lustai su TDP iki 170 W, išlaikant suderinamumą su Socket AM4 aušintuvais.

AMD dar nepristatė atskirų Ryzen 7000 procesorių modelių, taip pat nenurodė išleidimo datos. Buvo tik pažymėta, kad naujoji „Ryzen“ karta debiutuos šį rudenį.