Kietasis diskas Western Digital Se 4 Terabaitai (WD4000F9YZ)

Kietasis diskas Western Digital Se WD4000F9YZ puikiai tiks tiek duomenų apdorojimo centrui tiek vartotojo namų kompiuteriui. Kaip ir kituose verslo klasės kietuosiuose diskuose WD Se WD4000F9YZ turi apsaugą nuo vibracijų ir kitų nelaimių, kurios tyko disko duomenų centre ir našumas taip pat kelia pagarbą.

Verslo klasės kietieji diskai visada buvo patikimesni ir dažnai našesni už įprastus vartotojų „hardus”. Tai galima paaiškinti paprastai: duomenų apdorojimo centre ar serveryje diskų apkrovimas daug didesnis nei vartotojo kompiuteryje – ne kiekvieno vartotojo namuose yra kompiuteris įjungtas 24 valandas per parą ir dar atlieka naudingą darbą. Beje, tam nusipirkti ir, svarbiausia, naudoti verslo klasės kietąjį diską nebūtina turėti įpatingų žinių ir atskirą RAID kontrolerį PCIe jungtyje. Aprašomas 3,5 colių kietasis diskas Western Digital Se WD4000F9YZ turi SATA 6 GB/s jungtį, todėl veiks be problemų ir įprastame kompiuteryje.

Kietasis diskas Western Digital Se 4
Kietasis diskas Western Digital Se 4

Yra tik viena problema – kaina. Stambios korporacijos ir IT bendrovės turi daug didesnius uždavinius nei namų vartotojai, todėl joms reikalingi geriausi kietieji diskai. O už geriausius visada tenka mokėti daugiau. Bet ar visada mokama per daug?

Reikia paminėti kad Se linija sąlyginai naujas Western Digital kietųjų diskų šeimos papildymas (ji buvo pristatyta 2013 metų pavasarį). Anksčiau WD kaip didelės talpos 3,5 colių diskus įmonėms siūlė Re linijos HDD. Naujiena yra savotiškas atsakas į Seagate Enterprise Capacity 3.5 HDD seriją, tai yra pigesnė serverinio kietojo disko versija atsarginių kopijų ir kitų duomenų saugojimui, nereikalaujantiems aktyvaus priėjimo. Deja be ekonomijos už tai gaunasi ir HHD patikimumo sumažėjimas, ką pamatysime žemiau.

Techninės charakteristikos

Šioje apažvalgoje peržiūrėsime 4 terabaitų talpos WD Se WD4000F9YZ. Be jo dar parduodami 3 arba 2 terabaitų WD Se.

GamintojasWestern Digital
SerijaSe
Modelio nr.
WD4000F9YZWD3000F9YZWD2000F9YZ
Form Factor3,5 coliai
JungtisSATA 6 GB/s
Talpa, GB400030002000
Konfigūracija
Veleno greitis, aps / min7200
Plokštelių/galvučių skaičius
5 / 10NDND
Duomenų tankis, GB/į plokštelę
800NDND
Buferio dydis, MB64
Sektoriaus dydis, baitai4096
našumas
Maks. Ilgalaikis eilės skaitymo greitis, MB / s171168164
Maks. Ilgalaikis eilės rašymo greitis, MB / s
Burst rate, skaitymas/rašymas, MB/sND
Vidinė duomenų perdavimo sparta MB / sND
Average seek time: skaitymas/rašymas, MB/sND
Track-to-track seek time: skaitymas/rašymas, MB/sND
Full stroke seek time: skaitymas/rašymas, MB/sND
Rotational latency, msND
Patikimumas
MTBF (Vidutinis laikas tarp trikčių), h1 000 000 (arba 1 200 000 naudojant ne daugiau kaip penki diskus į vieną NAS)
AFR (annualized failure rate), %1,1
Galvutės parkavimo ciklų skaičius300 000
Fizinės savybės
Energijos sąnaudos: nenaudojamas / darbas W8,1/9,5
Tipinis triukšmas: nenaudojamas / darbas31/34 Db
Maksimali temperatūra ° C, nenaudojamas / darbo70/55
Atsparumas smūgiams: diskas įjungtas / diskas atjungtas30 g (2 ms) skaitymo ir rašymo, 65 g rašymo metu / 300 g (2 ms)
Matmenys: mm147×101,6×26,1
Svoris, g750700
Garantija, metai5
Orentacinė kaina, litai
800670400

WD SE WD4000F9YZ, kitaip nei tikėjomės, turi penkias plokšteles po 800 GB besisukančias 7200 aps/min greičiu. Diskai WD Black kaip ir WD RE taip pat turi 5 800 GB plokšteles. Šiuo metu terabaitines plokšteles tarp WD gaminių turi serija Red, skirta tinklo talpykloms o taip pat vartotojų klasės Blue ir Green.

Nors sudėtingesnė mechanika nedaug įtakoja patikimumo parametrus. Pagal WD Se specifikaciją disko darbo laikotarpis yra apie vienas milijonas valandų t.y. apie 114 metų, ir jei naudojama viename NAS krepšelyje ne daugiau kaip penks kietuosius diskus, šis skaičius išaugs dar 200.000 valandų (t.y. 22 metus). Žinoma, tai tik vidutiniai skaičiai ir gamintojas negarantuoja kad diskas dirbs lygiai milijoną valandų po ko pavirs į moliūgą. Tiesiog iš 114 diskų pradirbusių vienus metus suges tik vienas. Kitaip tariant diskas pavirs į moliūgą dau anksčiau nei po milijono valandų.

Diskai WD Re, kurie yra Se serijos „protėviai”, turi ir pranašumą: 1 mln. darbo valandų garantuojama nepriklausomai nuo disko darbo sąlygų. Kitas skirtumas – galvutės parkavimo ciklų skaičius; tik 300 000. Kituose Western Digital diskuose, skirtuose nuolatiniam darbui. pvz. WD RE ir WD Red šis dydis du kartus didesnis – 600 000 ciklų.

Visus kitur WD Se ir WD Re galima laikyti lygiaverčiais įtaisais. Gamintojo skelbiamas WD Se WD4000F9YZ nuoseklaus skaitymo ir rašymo greitis yra 171 MB/s. Panašius greičius pasiekia ir kiti verslo klasės diskai, pvz. WD RE (SATA jungtis) ir Seagate Enterprise Capacity HDD: 171 ir 175 atitinkamai. Vartotojų klasės diskų greitis yra mažesnis: WD Black 154MB/s o Seagate Desktop HDD.15 da rmažesnis – 146 MB/s. WD neseniai papildė Black liniją naujos kartos diskais, kurie turi tokį pat maksimalų skaitymo ir rašymo greitį kaip Se – 171 MB/s.

Visų WD Se šeimos temperatūros, triukšmo ir energijos sąnaudų charakteristikos vienodos, tik svoris skiriasi priklausomai nuo modelio. Diskai WD Se WD4000F9YZ ir WD3000F9YZ sveria 750 gramų, VR Se WD2000F9YZ – 700 gramų. Greičiausiai dėl plokštelių kiekio – paskutinis tikriausiai turi jų mažiau.

Kaip jau tapo įprasta Western Digital Se WD4000F9YZ tūkumu galima laikyti tik jo kainą  – apie 800 litų, bet už tai gausite 5 metų gamintojo garantiją. Palyginimui 4 terabaitų WD Green kainuoja apie 500 litų, be jo našumas daug mažesnis ir negarantuojamas 24/7 darbas.

Palyginkim WD Se su modeliais, panašiais pagal našumą ir funkcijas. Re serijos WD WD4000FYYZА, kurį iš pirmo žvilgsnio sunku atskirti nuo naujienos, gerokai brangesnis – jo kainos prasideda nuo 900lt. Analogiškos talpos ir mažesnio našumo WD Black WD4001FAEX kainuoja tik apie 50 litų mažiau. Žodžiu galima teigti kad savo klasėje WD Se labai viliojantis pasiūlymas.

WD Se diskų įpatybės

Paminėsime konstrukcijos ypatumus kuriuos WD Se turi verslo klasės kilmės dėka. Pirmi trys punktai tinka ir WD Black serijai.

  • Sukimosi vibracijos kompensacija (Enhanced Rotary Acceleration Feed Forward, RAFF). Disko elektronika nuolat seka integruoto akselerometro parodymus ie esant reikalui kompensuoja sukimosi vibraciją, taikydama išankstinius galvučių pozicionavimo pakeitimus, kas padeda išlaikyti našumą reikiamame lygyje.
  • Dviejų pakopų pavara. Atstumas tarp kietojo disko plokštelės takelių 50-60 nm. o galvutę virš takelio reikia patalpinti ne tik tiksliai bet ir greitai. Todėl tikslumo padidinimui WD pradėjo naudoti dviejų pakopų pavarą.dualstagePirmiausia vykdoma pirminis „grubus” galvutės užvedimas ant takelio pagrindinio pavaros magneto pagalba. Po to naudojamas antras, mažas magnetas, esantis ant pagrindinės pavaros. Taip pasiekiamas didesni s tikslumas ir greitis.
  • Galvutės aukščio valdymas. Disko elektronika kontroliuoja galvutės judėjimo aukštį, kas taip pat padidina duomenų skaitymo patikimumą.
  • Mažas klaidų korekcijo laikas (RAID-specific, time-limited error recovery, TLER). Ne paslaptis, kad įprasti diskai blogai dirba RAID masyvuose ir tinklo talpyklose. Problema tame kad jie nepritaikyti darbui RAID masyvuose ir gali labai ilgai (pagal RAID kontrolerio mastus) stengtis perskaityti pažeistus sektorius. Tokiu atveju kontroleris laiku negauna disko atsakymo. pažymi jį kaip neveikiantį ir pašalina iš masyvo. Jei masyve buvo tik du diskai tai rezervavimas tiesiog bus nutrauktas iki vartotojo įsikišimo. Savaime suprantama WD SE programa specialiai optimizuota tokiems atvejams: diskas susidūręs su skaitymo problema greitai pažymi sektorių kaip sugadintą ir praneša host kontroleriui kad pats diskas vis dar veikia. Todėl jei diskas WD Se WD4000F9YZ dings iš RAID masyvo galite būti tikri kad tai nėra klaida – tiesiog sugedo diskas.
  • Patikimumo testavimas. Kiekvienas WD Se serijos gaminys testuojamas kintamos temperatūros sąlygomis.