Mažoji architektūra

Kiekvienas parkas, sodas, gėlynas ir kiti apželdinimo objektai turėtų būti užpildyti augalais – medžiais, krūmais, veja ir gėlėmis. Tai suteikia sodui puošnumo ir gyvybingumo. Tačiau ne tik augalai turi didelę reikšmę, svarbūs yra ir kiti faktoriai.

Elementai, kurie viešosiose erdvėse ar prie namų padeda mums gyventi gražiau, švariau, patogiau, vadinami mažąja architektūra. Tai suolai, informaciniai stovai, šiukšliadėžės, tvorelės, transporto stotelės, šviestuvai, gėlinės ir dar daugybė kitų dalykų.  Mažoji architektūra gali  papuošti, bet gali ir subjauroti.

APIE MAŽAJĄ ARCHITEKTURĄ

Mažoji architektūra apima nedidelius statinius kiemo erdvėje: pavėsines, stogines, dekoratyvines sieneles, suoliukus, gėlines, fontaniukus, lauko baldus ir kt. Jie suteikia savito stiliaus sodui ar sodybai. Prie mažosios architektūros statinių priskiriami nedideli ūkiniai pastatai, pavėsinės, stoginės automobiliui, patalpos šalia lauko židinių, terasos, lauko baldai, įvairios rodyklės, iškabos, suoliukai, sūpuoklės, funkcionalios meninės kompozicijos, pavyzdžiui: skulptūros, skirtos laipioti vaikams. Visi šie statiniai reikalauja ne tik kruopštaus atlikimo, bet ir kūrybinės išmonės.
Pirmiausia patariama išsirinkti jaukią vietą pavėsinei bei lauko baldams (stalui, kėdėms ar suoliukams). Paprastai ji tampa viso sodo akcentu, todėl jos vieta tampa ypatingai svarbi. Nereikėtų pavėsinės projektuoti didesnės negu iš tikrųjų reikia.

Vėliau galima atkreipti dėmesį ir į tai, kur galėtų atsirasti ir kitos puošybos detalės – gėlinės, fontanas ar dekoratyvinis baseinėlis. Formuoti vandens objektus reikėtų prieš sėjant vėją, nes vėliau gali būti sugadinta ilgai puoselėta aplinka. Sodą puikiai gali papuošti skulptorių ar kalvių darbai, tačiau čia reikėtų vadovautis taisykle neperkrauti sodybos įvairiais dekoratyviniais elementais.

Prie natūralių medžiagų nederėtų derinti plastmasinių gėlinių ir vazonų. Geriau rinktis natūralaus medžio ar akmens gaminius. Aplinką paįvairins ir lauko židiniai bei šviestuvai. Norint atskirti erdves, galima pastatyti dekoratyvines sieneles ar atitvarus.

MAŽOSIOS ARCHITEKTŪROS PASKIRTIS

 

Tikroji mažosios architektūros paskirtis – gražinti. Projektuojant pasirenkama vienokia ar kitokia idėja, koncepcija. Labai svarbu, kad mažosios architektūros elementai įsilietų į bendrą idėją. Mažosios architektūros objektai būna įvairios taikomosios paskirties, įvairaus dekoratyvumo. Tai nedideli statiniai, informaciniai įrenginiai, memorialiniai statiniai ir kt.

Mažosios architektūros objektai suteikia aplinkai, pastatams architektūrinio savitumo, estetinio  patrauklumo ir išraiškingumo, daro aplinką įdomesnę, savitos specifikos. Mažoji architektūra gali paryškinti didžiąją. Mažoji architektūra pajėgi net pilką ir neišraiškingą aikštę padaryti įdomia ir išskirtine.

MAŽOSIOS ARCHITEKTŪROS ELEMENTAI

Vaikų žaidimų aikštelės

Vaikų žaidimų aikštelės – tai ne tik laisvalaikio praleidimo vieta, bet vieta kur vaikas patiria pirmuosius įspūdžius savo gyvenime, susipažįsta su aplinka, susiranda naujų draugų.

Labai svarbu, kad žaidimų aikštelės būtų saugios, lavintų vaikų kūrybingumą, bendravimą bei skatintų aplinkos pažinimą. Visuose gamybos etapuose stengiamės, kad mūsų siūlomos aikštelės būtų saugiausios.

Vaikų žaidimų aikštelės tinka vaikams  nuo 3 iki 14 metų. Ne paslaptis, jog maži vaikai yra labai smalsūs, jie stengiasi susipažinti su juos supančia aplinka. Todėl mes labai daug dėmesio skiriama, saugioms, įdomioms, lavinančioms aikštelėm, kuriomis džiaugtųsi mažyliai ir jų tėveliai stebėdami savo vaikučius.

Vaikų žaidimų aikštelės, kurios yra skirtos nuo 7 metų yra  sudėtingesnės , jose daugiau dėmesio skiriama vaikų judėjimo lavinimui, sportiniams pratimams. Žaidimų aikštelės reikalauja geros koordinacijos, bei fizinės jėgos. Šiose aikštelėse yra montuojami aukštesni kalneliai, įvairios laipiojimo virvės, judantys tilteliai, laipiojimo, karstymosi tinklai ir kiti elementai.

Projektuojant, montuojant vaikų žaidimų aikšteles turi būti atsižvelgiama į aikštelės montavimo vietą. Visi projektai yra maksimaliai saugūs, todėl užtikrina visišką vaikų saugumą. Taip pat yra numatomos saugumo zonos aplink kiekvieną aikštelės montavimo vietą.

Tvoros

Vartai – viena iš jūsų namų detalių, atliekanti toli gražu ne vien dekoravimo funkciją. Visų pirma, jie turi būti pagaminti iš puikios kokybės tvirtų medžiagų ir saugoti tiek jūsų turtą, tiek jus pačius. Sumaniai pasirinkus medžiagas ir stilių, vartai ne tik saugos, bet ir puoš.
Pagrinde siūlomi dviejų vartų tipai: atidaromi ir stumdomi. Pirmieji – tai tipiniai vartai, galintys atsidaryti tiek į vidų, tiek ir į išorę. Antrieji atsidaro arba į kairę, arba į dešinę ir įrengiami iš kiemo pusės. Šiems vartams reikia daug mažiau vietos, todėl patariami nedideliems kiemams. Renkantis vartus ir tvorą patariama atsižvelgti į bendrą aplinkos ir namų įvaizdį, derinti spalvas. Taip sukursite harmoningą aplinką, atitinkančią jūsų poreikius.

Lauko treniruokliai

Lauko treniruokliai yra sertifikuoti,  skirti parkams, mokykloms, sporto aikštelėms ir kitoms erdvėms. Šie įrenginiai yra gaminami laikantis aukščiausių kokybės ir saugumo reikalavimų, taip užtikrinant ilgaamžiškumą. Lauko treniruokliai yra labai nesudėtingi, todėl pratimus gali atlikti kiekvienas. Pensininkai, jaunimas ar žmonės su negalia gali laisvai jais naudotis. Tinkamai parinkti treniruokliai suteikia galimybę atlikti visus pagrindinius fizinius pratimus.

Fontanas

Vanduo – gyvybės šaltinis. Kuriant namų ar sodo aplinką, galite įkomponuoti ne tik gėlynus, mažąją architektūrą, suoliukus, bet ir fontaną ar baseinėlį. Fontanas – tai vandens rezervuaras su autonomine filtravimo sistema ir siurbliuku. Kad vanduo fontane būtų vienodame lygyje, būtina įrengti vandens persipylimo ir papildymo sistemą.
Paprastai parenkama vieta sodo centrinėje dalyje. Vėliau aplink komponuojami augalai, takai, veja. Nepatariama šalia vandens telkinio sodinti aukštų augalų – taip užgošite jo grožį                                     .
Norėdami, kad šis kiemo akcentas būtų matomas ir tamsiu paros metu, įrenkite apšvietimą. Galima lemputes komponuoti fontano dugne ar iš šonų. Lempučių skaičius priklausys nuo fontano ar baseino dydžio. Kitas variantas – apšviesti ir aplink susodintus augalus. Pasitelkę savo fantaziją, galite įrengti ir skirtingų spalvų apšvietimą. Taigi sodo fontanas ar baseinėlis gali tapti viso sodo akcentu ir dėmesio centru.

 Lauko židinys

Nutarus statyti lauko židinį, pirmiausia reikia parinkti jam tinkamą vietą. Židinį galima statyti pavėsinėje arba po atviru dangumi. Kai kurie žiniai vietą parenka prie namo sienos ar tvoros. Patogiausia, kai židinys atsuktas į rytų pusę (dėl vėjo). Jei yra galimybių, suprojektuokite ir stogelį ar sienelę, kuri saugotų židinio ugnį nuo sniego ar  lietaus.

Pavėsinės

Pavėsinė tinkama poilsio ar šventės vieta ne tik šiltais savaitgalio vakarais, tačiau ir  puikus prieglobstis nuo vasariško lietučio ar kaitrios saulės.

Pavėsinės

KITA MAŽOJI ARCHITEKTŪRA

Elementai skirti miestų ir jų gatvių puošimui. Gėlinės, šiukšliadėžės, dviračių stovai, atitvėrimo stulpeliai, lauko baldai

Gėlinės, vazonai, klombos

Gėlinės, vazonai, klombos yra labai svarbi miestų, parkų ar kitų erdvių gražinimo, bei išskirtinumo dalis. Gėlinės ir kiti produktai gali būti priderinti ir prie kitų mažosios architektūros elementų pagal dizainą, spalvą ar kitą kriterijų.

Gėlinės

Gatvių atitvarai, stulpeliai

Metaliniai gatvių atitvarai, stulpeliai

Atitvėrimo stulpeliai gaminami  naudojant aukštos kokybės medžiagas, plieną, ketų. Atitvėrimo stulpeliai gali būti priderinti ir prie kitų mažosios architektūros elementų pagal dizainą, spalvą ar kitą kriterijų.

Betoniniai gatvių atitvarai, stulpeliai

Betoniniai atitvėrimo stulpeliai yra puikus, estetiškai patrauklus, funkcionalus ir žinoma patvarus sprendimas vandalizmo ir atmosferos poveikio atžvilgiu.

Betoniniai atitvėrimai gali būti naudojami atskirti automobilių stovėjimo aikšteles, šaligatvius, alėjas ir kt.

Suoliukai, suolai ir lauko baldai

Dauguma iš mūsų net nepastebi mus supančių mažosios architektūros elementų, tačiau jie yra labai svarbi miestų, parkų ar kitų erdvių gražinimo, išskirtinumo dalis . Lauko suoliukai ir suolai, plieniniai suoliukai, betoniniai suoliukai,   ketaus suoliukai, kompozito suoliukai, suoliukai su atlošu, suoliukai be atlošo, suoliukai visuomeniniams objektams.  Suoliukai gali būti priderinti ir prie kitų mažosios architektūros elementų pagal dizainą, spalvą ar kitą kriterijų.

Šiukšlių dėžės. Atliekų konteineriai

Šiukšliadėžės gali būti įvairios: plieninės šiukšliadėžės, ketaus šiukšliadėžės, metalinės šiukšliadėžės, betoninės šiukšliadėžės, antivandalinės šiukšliadėžės, šiukšliadėžės su užraktu, šiukšliadėžės su medžio apdaila, šiukšliadėžės su peleninėmis, šiukliadėžės be peleninių, nuorūkų šiukšliadėžės, rūšiavimo šiukšliadėžės, lauko šiukšliadėžės, vidaus šiukšliadėžės. Medinė dalis gali būti ąžuolo, pušies ar kitokios medienos. Yra galimybė pasirinkti metalo ir medžio spalvas. Šiukšliadėžės gali būti priderintos ir prie kitų mažosios architektūros elementų pagal dizainą, spalvą ar kitą kriterijų.

Fontanas

Vanduo – gyvybės šaltinis. Kuriant namų ar sodo aplinką, galite įkomponuoti ne tik gėlynus, mažąją architektūrą, suoliukus, bet ir fontaną ar baseinėlį. Fontanas – tai vandens rezervuaras su autonomine filtravimo sistema ir siurbliuku. Kad vanduo fontane būtų vienodame lygyje, būtina įrengti vandens persipylimo ir papildymo sistemą.
Paprastai parenkama vieta sodo centrinėje dalyje. Vėliau aplink komponuojami augalai, takai, veja. Nepatariama šalia vandens telkinio sodinti aukštų augalų – taip užgošite jo grožį                                     .
Norėdami, kad šis kiemo akcentas būtų matomas ir tamsiu paros metu, įrenkite apšvietimą. Galima lemputes komponuoti fontano dugne ar iš šonų. Lempučių skaičius priklausys nuo fontano ar baseino dydžio. Kitas variantas – apšviesti ir aplink susodintus augalus. Pasitelkę savo fantaziją, galite įrengti ir skirtingų spalvų apšvietimą. Taigi sodo fontanas ar baseinėlis gali tapti viso sodo akcentu ir dėmesio centru.

Betoninisfontanas

Dviračių stovai

Dviračių stovai yra labai svarbi miestų, parkų ar kitų erdvių dalis . Dviračių stovai  gali būti priderinti ir prie kitų mažosios architektūros elementų pagal dizainą, spalvą ar kitą kriterijų.

Autobusų stotelės ir paviljonai

Autobusų stotelė – neatskiriamas miesto ar užmiesčio aplinkos elementas. Tinkamai parinkta autobusų stotelė gali tapti ne tik viešojo transporto laukimo vieta, bet ir miesto, miestelio ar net pakelės puošmena.

Medžių šaknų ir kamienų apsauga
Medžių šaknų ir kamienų apsauga

 

Gatvių, parkų šviestuvai, apšvietimo sistemos

 

IŠVADOS

Mažoji architektūra apima nedidelius statinius kiemo erdvėje: pavėsines, stogines, dekoratyvines sieneles, suoliukus, gėlines, fontaniukus, lauko baldus ir kt. Jie suteikia savito stiliaus sodui ar sodybai. Prie mažosios architektūros statinių priskiriami nedideli ūkiniai pastatai, pavėsinės, stoginės automobiliui, patalpos šalia lauko židinių, terasos, lauko baldai, įvairios rodyklės, iškabos, suoliukai, sūpuoklės, funkcionalios meninės kompozicijos, pavyzdžiui: skulptūros, skirtos laipioti vaikams.

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Jei tam neprieštaraujate, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikimą bet kada galėsite atšaukti interneto naršyklėje ištrindami įrašytus slapukus. SutinkuSužinoti daugiau