Naujas kietasis diskas: apie ką reikia pagalvoti?

Kietieji diskai reikalingi ir kai sugenda senasis, ir kai paprasčiausiai prireikia daugiau atminties, nei jos turi kompiuteryje esantis kietasis diskas. 

Šiame straipsnyje surinkome patarimus, kurie padės nepasiklysti ir išsirinkti gerą ir kokybišką kietąjį diską.

#1 SSD ar HDD diskas? 

Pirmiausia kyla klausimas, kokio tipo diskas labiausiai atitinka jūsų poreikius – SSD (solid state drive), ar HDD (hard disk drive). Nors SSD atlieka tas pačias funkcijas kaip HDD,yra keletas reikšmingų skirtumų. SSD yra duomenų diskas, naudojantis elektros transformatorius, saugikliai ir keletą atminties lustų. Jis nuo HDD skiriasi tuo, kad nenaudoja besisukančių diskasukių. SSD galima prilyginti dideliai USB laikmenai ar SD kortelei. 

Renkantis tarp SSD ir tradicinio HDD reikia žinoti SSD pliusus ir minusus:

  • SSD greičiau perskaito informaciją;
  • SSD naudoja mažiau energijos, kas ne tik naudinga energijos taupymo atžvilgiu, bet ir prailgina nešiojamojo kompiuterio baterijos gyvenimo trukmę. 
  • SSD diskuose nėra besisukančių detalių, todėl jie nekelia triukšmo ir patys turi ilgesnę gyvenimo trukmę. 
  • SSD diskuose vieno gigabaito kaina yra brangesnė, todėl jų talpa mažesnė nei HDD diskų bet kuriame kainos taške (maksimali SSD talpa – 4TB, o maksimali HDD talpa – 15TB. 

Pagrindinis SSD pliusas lyginant su HDD – greitis. Tad jei jums reikia itin greito duomenų skaitymo, verta apsvarstyti, gal ir verta įsigyti SSD. Tačiau, jei reikalinga didesnė talpa, verčiau rinktis HDD diskus. Be to SSD yra brangesni nei HDD, tad norint sutaupyti, HDD yra geresnis pasirinkimas. 

#2 Vidinis ar išorinis diskas?

Renkantis kietąjį diską, reikia nuspręsti, kuris jums tinka labiau – išorinis ar vidinis?

Vidiniai diskai

Dauguma kietųjų diskų – vidiniai, montuojami kompiuterio viduje. Jie pritaikyti būtent tokiam naudojimui, ir negali būti prijungiami išorėje.

Pliusai:

  • Jie visada prijungti prie kompiuterio, todėl duomenų saugojimo operacijos bei atnaujinimai vyksta lengviau;
  • Jų duomenų apdorojimas yra greitesnis, nes jie tiesiogiai prijungti prie pagrindinės plokštės. 

Minusai:

  • Netinka greitam perjungimui nuo vieno kompiuterio prie kito. Norint juos perdėti į kitą kompiuterį, reikia daugiau pastangų bei laiko.

Išoriniai diskai

Šie diskai gali būti laikomi atskirai nuo kompiuterio, ir gali būti lengvai prijungiami nuo vieno prietaiso prie kito. 

Pliusai:

  • Jie lengvi ir juos patogu transportuoti;
  • Juos bet kada galite prijungti prie kito kompiuterio ir iškart pradėti darbą; 
  • Su jais patogu perduoti duomenis;
  • Juos galima prijungti prie kelių kompiuterių iškart be poreikio formatavimui.

Minusai:

  • Dažniausiai jie yra mažesnės talpos nei vidiniai kietieji diskai;
  • Jie lėtesni, nes duomenys perduodami laidais;
  • Laidas gali būti pažeistas dėl dažno perjunginėjimo;
  • Kadangi jie – nešiojami, jie susiduria su didesne pažeidimo tikimybe, taip pat atsiranda didesnė rizika juos pamesti.
Nuotrauka: Vincent Botta iš Unsplash.com

#3 Talpa

Visgi, pagrindinė kietųjų diskų funkcija – saugoti jūsų duomenis. Todėl talpa yra itin svarbus faktorius. Kaip minėta anksčiau, HDD diskai turi daugiau talpos nei SSD, tačiau juk svarbu suprasti, kokios talpos disko jums reikia. Galbūt mažesnė SSD talpa jums net neturėtų būti faktorius, sprendžiant, kuris diskas jums tinkamesnis?

Naudojantiems nedaug

Jei nesate linkę kaupti daug failų savo kompiuteryje, ir pagrinde jį naudojate nekaupdami duomenų, nesisiunčiate filmų ar žaidimų? Jums tikrai užteks 250GB kietajame diske. 

Naudojantiems kiek daugiau

Jei savo kompiuteryje laikote daugiau failų, tokių kaip aukštos kokybės nuotraukos, vaizdo įrašai ar filmai, verta apsvarstyti pirkti didesnės talpos kietąjį diską. Tokiam vartotojui kaip jūs verta paieškas pradėti nuo kietųjų diskų turinčių 500GB ar panašią talpą.

Naudojantiems itin daug

Kompiuteryje laikote daug failų, tarp jų – geri ir daug talpos užimantys žaidimai, aukštos vaizdo kokybės filmai, ar kiti daug vietos užimantys failai? Tokiu atveju verta apsvarstyti, kad galbūt jums tinkamesni didesnės talpos diskai, pradedant nuo 1TB talpos. 
Jeigu jums reikalingas naujas kietasis diskas, apsilankykite Senukai.lt. Ten rasite kokybiškus kietuosius diskus, kuriais nenusivilsite!