Šviestuvai svetainei: į ką atsižvelgti renkantis?

Svetainėje leidžiame laiką su šeima, čia priimame svečius, žiūrime televizorių, žaidžiame stalo žaidimus, ir t.t. Natūralu, kad šioje patalpoje norisi pakankamai gero apšvietimo, todėl dažnu klausimu tampa tai, kokie šviestuvai svetainei tiktų labiausiai. Pasirinkimo galimybių turime iš tiesų nemažai, todėl nereikėtų skubėti apsispręsti: pirmiausia atkreipkite dėmesį į keletą svarbiausių kriterijų, ir tai jums tikrai padės pasirinkti tinkamiausią dirbtinio apšvietimo šaltinį. Taigi, į ką vertėtų atsižvelgti?

Apšvietimo tipas

Pirmas dalykas, kurį turėtumėte įvertinti – tai tinkamiausias apšvietimo tipas. Galima pasirinkti vieną šviestuvą (pavyzdžiui, sietyną), tačiau kartais pravartu pagalvoti ir apie papildomą tam tikrų zonų apšvietimą (galima rinktis LED technologijų sprendimus, stalinius šviestuvus, toršerus, ir t.t.) Apšvietimo tipas turi labai didelę įtaką bendram svetainės vaizdui, todėl nereikėtų skubėti apsispręsti. Reikėtų pagalvoti ir apie tai, kaip apšvietimas bus reguliuojamas: įvairiose situacijose gali būti reikalingas skirtingo intensyvumo apšvietimas, todėl pagalvokite, kaip tai bus įgyvendinama.

Apšvietimo stiprumas

Šviestuvai svetainei įprastai yra pasirenkami ir pagal apšvietimo stiprumą, todėl svarbu įsitikinti, kad dirbtinės šviesos šaltinis galės užtikrinti pakankamą apšvietimą. Tam gali būti pasitelkiama supaprastinta formulė: X = lx * kv. m. Pavyzdžiui, jei norite, kad apšvietimas būtų pakankamai ryškus, į šią formulę įrašykite 300 lx, ir padauginkite iš svetainės ploto (jei svetainės plotas yra 25 kvadratiniai metrai, reikalingas šviesos srautas bus 7500 Lm: 300 lx * 25 kv. m. = 7500 Lm). Jei nuspręsite pasirinkti LED apšvietimą, tokiu atveju įvertinkite, kad tokiems šviestuvams senstant šviesos srautas tampa mažesnis, todėl rekomenduojama pridėti 25-30 proc. liumenų „atsargas“.

Šviestuvų dizainas

Visuomet siekiama, kad svetainės interjeras būtų kuo estetiškesnis, tad šviestuvai svetainei neretai yra pasirenkami ir pagal jų dizainą. Šiandien įvairių pasirinkimo galimybių turime iš tiesų daug, tad ne visada yra paprasta nuspręsti, kurios jų galėtų geriausiai pasiteisinti. Būtent todėl vertėtų aptarti šiuo metu itin populiarių svetainės šviestuvų dizainą – galbūt tai jums padės paprasčiau apsispręsti. Žemiau rasite informacijos apie šiuo metu itin populiarius šviestuvus, ir galbūt tai jums padės išsirinkti tinkamiausią svetainės šviestuvą.

Šviestuvai su stiklo gaubtuose paslėptomis lemputėmis

Anglų kalba šie šviestuvai yra vadinami „Modern Branch Chandelier”. Tokio tipo šviestuvai svetainei jau kelerius metus laikosi populiarumo viršūnėje. Tai tikrai nestebina: tokie šviestuvai atrodo tikrai labai estetiškai ir moderniai. Itin didelio susidomėjimo sulaukia šviestuvai su juoda apdaila: nors šios spalvos interjere kartais yra vengiama, tačiau ji taip pat gali suteikti daugiau šarmo. Vis dėlto, renkantis tokius šviestuvus vertėtų pagalvoti apie tai, ar svetainėje nebus sudėtinga priderinti tokio paties stiliaus akcentus, nes priešingu atveju  nepavyks sukurti interjero „vientisumo“. Šviestuvų su stiklo gaubtuose paslėptomis lemputėmis vertėtų vengti klasikinio stiliaus interjere – tokie akcentai labiausiai dera tuose namuose, kuriuose bandoma sukurti modernų stilių. Vis dėlto, tenka pastebėti, kad šio tipo svetainės šviestuvai yra ne tik dailūs, bet taip pat ir labai praktiški. Įvairiomis kryptimis išdėstytos lemputės užtikrina, kad šviesos paskirstymas bus tolygus (gali būti apšviečiamas ir gana didelis plotas), tokius šviestuvus galima integruoti svetainės-virtuvės zonoje, ir t.t.

Paslėptas apšvietimas

Paslėptas apšvietimas gana dažnai pasirenkamas tada, kai yra sujungtos dvi erdvės (pavyzdžiui, virtuvė ir svetainė). Tokiu atveju vieno šviestuvo dažniausiai nepakanka, tad tenka pasvarstyti apie įvairius sprendimus, kurie užtikrintų pakankamą šviesos srautą. Jei lubos yra ganėtinai žemos (iki 270 cm aukščio), galima pagalvoti apie plafoną ar bėgelių sistemas, juostinį apšvietimą ar LED lemputes. Toks apšvietimo tipas pastaruoju metu sulaukia ypatingai didelio susidomėjimo, ir manoma, kad jis kurį laiką vis dar išliks populiarumo viršūnėje: toks pasirinkimas yra praktiškas ir galintis garantuoti pakankamą šviesos srautą įvairiose erdvių vietose. Pasirinkus paslėptą apšvietimą galima akcentuoti įvairias interjero detales: paveikslus, knygų lentynas, ir t.t. Tokie šviestuvai svetainei gali suteikti dar daugiau jaukumo, taigi, tikrai verta pagalvoti apie būtent tokią pasirinkimo galimybę.

Toršerai – dar jaukesnei svetainei

Toršeras gana dažnais atvejais tampa pagrindiniu kambario interjero akcentu, kuris suteikia patalpai dar daugiau jaukumo. Nors tokio šviestuvo apšvietimo svetainei dažniausiai nepakanka, tačiau šį šviesos šaltinį galima derinti su paslėptu lubiniu apšvietimu: tokiu atveju bus sudaromas įspūdis, kad patalpa yra apšviečiama vien tik toršeru. Tokie šviestuvai gana dažnai pasirenkami ir tuomet, kada norima apšviesti tam tikrų konkretų plotą (pavyzdžiui, toršeras gali puikiai pasiteisinti skaitant knygą). Šiandien toršerų pasirinkimas yra ypatingai didelis, tad jūs turėsite galimybę išsirinkti būtent tokį, kuris geriausiai derėtų jūsų namuose: skiriasi toršerų dydis, dizainas, spalvos, ir t.t.

Kartais vieno šviestuvo nepakanka

Nors neretai vienam šviestuvui yra patikimas visos patalpos apšvietimas, tačiau tenka pripažinti, kad vieno šviestuvo pakanka tikrai ne visada. Nedidelėse patalpose kartais pasiteisina ir vieno šviestuvo pasirinkimas, tačiau tuomet, jei erdvėje yra tam tikrų funkcinių zonų, gali tekti pagalvoti ir apie tam tikrus papildomus šaltinius. Tam tikrais atvejais yra svarbesnis ne šviestuvų kiekis, bet tai, kaip yra išsklaidoma šviesa: pavyzdžiui, jei šviesa yra nukreipta vien tik į apačią, patalpa atrodys pernelyg tamsi. Kad taip nenutiktų, vertėtų gerai pagalvoti, kaip bus išsklaidoma šviesa. Pagrindinis lubinis šviestuvas gali būti derinamas su papildomais sieniniais šviestuvais ar toršerais – toks derinys visuomet gali sukurti kur kas jaukesnės patalpos įspūdį.

Šviestuvo dydis taip pat labai svarbus

Gana dažnai nė nesusimąstoma, kokio dydžio turėtų būti šviestuvai svetainei, todėl pasirenkami per dideli ar per maži šviestuvai. Vis dėlto, tam reikėtų skirti pakankamai dėmesio: didelis šviestuvas mažoje erdvėje tikrai neatrodys pakankamai gerai. Net ir tada, jei bus garantuojamas pakankamas apšvietimas, šviestuvas gali atrodyti pernelyg masyvus, ir optiškai dar labiau sumažins patalpos įspūdį. Šviestuvus visada rekomenduojama pirkti tik tada, kai jau būsite nusprendę, kokioje vietoje jie kabės: jei pirmiau įsigysite šviestuvą, o tik vėliau pradėsite svarstyti, kur jį pritaikyti, gali būti, kad jūsų pirkinys paprasčiausiai nepasiteisins. Atminkite, kad šviestuvai visuomet turi būti proporcingi patalpai, nes priešingu atveju sukurti darnų interjerą gali būti gana sudėtinga.

Spalvų derinimas

Visuomet svarbu atsižvelgti į tai, kokios spalvos vyrauja namų interjere, ir pagal tai rinktis tinkamiausią šviestuvą. Žinoma, yra ir ganėtinai „saugių“ spalvų, kurias priderinti nėra gana sudėtinga: gali būti pasirenkami balti, kreminiai, pilkšvos spalvos šviestuvai svetainei, ir t.t. Tenka pastebėti, kad paskutiniu metu vis dažniau yra pasirenkami juodos spalvos šviestuvai, tačiau neretai baiminamasi, kad jie patalpoje atrodys pernelyg niūriai. Taip tikrai nenutiks, jei juoda spalva bus derinama su šiltais auksinės spalvos atspalviais – tokiu atveju namai atrodys jaukiai ir labai moderniai. Jei renkantis tinkamiausius šviestuvus kiltų tam tikrų klausimų ar dvejonių, paprasčiausiai susisiekite su klientus aptarnaujančiais specialistais – jie tikrai galės duoti naudingų patarimų ir padės išsirinkti tinkamiausius šviesos šaltinius.