LAZERINIAI SPAUSDINTUVAI

Kita spausdintuvų grupė yra lazeriniai. Lazeriniai spausdintuvai kaip ir rašaliniai priskiriami bekontakčių spausdintuvų grupei. Lazerinių spausdintuvų, kaip ir dokumentų dauginimo technikos, veikimo principas pagrįstas lazerinio įrenginio galimybe suformuoti ant apvalaus būgno elektrostatinį dokumento atvaizdą. Lazeriniuose spausdintuvuose spausdinamo teksto ir grafikos vaizdas pirmiausia suformuojamas seleninio būgno paviršiuje, įelektrinant atitinkamas būgno vietas ir prie jų pritraukiant dažus, o po to perkeliant juos ant popieriaus. Lazerinis spausdintuvas spausdina visą puslapį iš karto, kaip kopijavimo aparatas. Tokie spausdintuvai spausdina nuo 4-6 puslapių per minutę (paprasčiausi, skirti asmeniniam naudojimui) iki 16-32 puslapių per minutę (skirti grupiniam naudojimui). Gali spausdinti juodai, o brangesni modeliai – ir spalvotai ant įvairaus formato popieriaus arba plėvelės. Dokumentų spausdinimo lazeriniais spausdintuvais savikaina yra didžiausia, spausdinimo kokybė labai aukšta, spausdintuvai dirba tyliai.

Pirmieji lazeriniai spausdintuvai atsirado 1984 metais. Tai “LaserJet“ pagamintas pasaulinės informacinių technologijų lyderės “Hewlett-Packard “ firmos kūrinys. Pirmieji įrenginiai spausdino vos 8 puslapių per minutę greičiu. Tuo tarpu naujausi „LaserJet“ modeliai yra daugiau negu penkis kartus spartesni — jais galima atspausdinti iki 50 spalvotų puslapių per 1 min.

Lazerinių spausdintuvų privalumas – didelė spausdinimo sparta ir nedidelės spausdinimo sąnaudos. Tačiau jų kaina gerokai didesnė už rašalinių spausdintuvų. Rašalinį spausdintuvą galima įsigyti už 150 – 200 Lt., o lazeriniai spausdintuvai kainuoja maždaug tris kartus daugiau. Pigiausi lazeriniai spausdintuvai spausdina tik nespalvotai. Spalvotieji lazeriniai spausdintuvai kainuoja nuo 1200 Lt., ir yra labiau pritaikyti spausdinti grafikus nei fotografijas. Tačiau yra ir vertų dėmesio spalvotu lazerinių spausdintuvų, galinčių spausdinti ant abiejų lapo pusių. Pavyzdžiui pasaulinė elektronikos prietaisų ir informacijos technologijų kompanija „Samsung Electronics“ pristatė du naujos kartos lazerinių spalvinių spausdintuvų modelius 510 ir 510N. Juose įdiegtos No-Noise technologijos dėka jie yra tylesni už kitus tos pačios klasės LAZERINIAI SPAUSDINTUVAIspausdintuvus – spausdinimo garsumas nesiekia 49 decibelų. “Samsung 510“ ir “Samsung 510N“ pasižymi sparčiu darbu – nespalvotu režimu jie atspausdina iki 24 A4 formato lapų, o spalvotu – iki 6 lapų per minutę. Be to, pastarieji įrenginiai yra vieninteliai spalviniai lazeriniai spausdintuvai, galintys spausdinti iš karto ant abiejų lapo pusių. Naujuosiuose spausdintuvuose gali būti montuojamos skirtingos talpos kasetės. Jos pasirenkamos pagal poreikius – priklausomai nuo to, kokius kiekius dokumentų ketinama spausdinti. Standartinė naujųjų spausdintuvų atmintinė, kurios talpa – 64 megabaitai (Mb), gali būti praplėsta iki 198 megabaitų (Mb). Įrenginiai spausdina 1,2 tūkst. taškų colyje (dpi) raiška, o tai garantuoja aukštą spausdinto vaizdo kokybę.

Spausdinant lazeriniu spausdintuvu, kitaip nei rašaliniu, spausdinimo sąnaudos žymiai mažesnės. Nespalvoto lazerinio spausdintuvo išlaidos už popierių 3 – 4 ct, už lapą, o toneris (toneris – tai lazerinių spausdintuvų dažai – dažomosios medžiagos ir sintetinių medžiagų dalelyčių mišinys, kuris aukštoje temperatūroje išlydomas ir “prideginamas“ popieriuje). Nespalvotai spausdinančių įrenginių įprastinių miltelių dalelyčių dydis yra maždaug 6 – 8 mikrometrai (tūkstantadalis metro). Pastaruoju metu pasirodė ir “polimerinių“ miltelių, kurių dalelės dar smulkesnės (apie 3 mikrometrus), dėl to spausdinimo kokybė dar geresnė, priklausomai nuo modelio kainos nuo 170 iki 400 Lt. Toneryje esantis miltelių kiekis, sunaudojamas DIN A 4 formato puslapiui išspausdinti, kainuoja apie 7 – 8 centus. Su vienu toneriu galima išspausdinti 2500 – 6000 puslapių. Taigi išspausdinti puslapį teksto kainuoja apie 7 – 16 centų.

Patys pigiausi lazeriniai spausdintuvai 350 – 700 Lt, brangesni už pigiausią rašalinį. Tačiau ši investicija atsipirks, jei mums reikės daug spausdinti. Vieno puslapio spausdinimas “lazeriu“ kainuoja 15 centų pigiau, tad išspausdinus 2500 puslapių 350 litų permoka atsiperka. Dauguma šiuolaikinių lazerinių spausdintuvų prie kompiuterio jungiami sparčiąja USB jungtimi, tačiau yra spausdintuvų, kurie gali būti įdomūs senesnių kompiuterių, neturinčių USB jungties, savininkams, todėl, kad juose įrengta papildoma lygiagrečioji jungtis.

Įdomūs straipsniai