Išmaniosios Kalėdos: kaip prasmingai pasinaudoti neribotu internetu
Vaizdo pokalbiai, muzika, filmai, žaidimai – kiek interneto duomenų jie naudoja? Tai patikrino „Telia“ ekspertai, kurie aiškinosi, kaip išradingiau ir smagiau išnaudoti mobiliuosius duomenis ir tuo pačiu sustiprinti Kalėdų nuotaiką sau ir artimiesiems.
„Mobilusis internetas kasdien atveria vis naujų smagių bendravimo ir pramogų galimybių, tačiau neretai save ribojame, nes taupome turimus gigabaitus. Bet kalėdiniu laikotarpiu visi norime originalesnių sveikinimų, šmaikščių vaizdo įrašų ir gero laiko su šeima bei draugais. Todėl mūsų klientai visą šventinę savaitę galės neriboti savęs ir naudoti mobilųjį internetą kiek tik širdis geidžia. O mūsų atlikti skaičiavimai padės dar geriau susigaudyti, kaip ir kiek jų galima išnaudoti prasmingai“, – sako „Telia“ privačių ir verslo klientų vadovas Mindaugas Ubartas.
Nuo kilobaito iki gigabaito
Prieš pereidami prie „Telia“ skaičiavimų, prisiminkime, kaip matuojami duomenys skaitmeniniame pasaulyje. Visa ko pagrindas yra bitas – mažiausias informacijos vienetas, galintis turėti reikšmę 0 arba 1. Kompiuterininkai sugalvojo informaciją koduoti baitais, kurie įprastai susideda iš aštuonių bitų.
Kadangi skaitmeninius failus sudaro milžiniškos baitų sekos, jų užimama vieta skaičiuojama kur kas didesniais vienetais: kilobaitais (trumpinama KB, 1024 baitai), megabaitais (MB, apie 1 mln. baitų), gigabaitais (GB, apie 1 mlrd. baitų) ir t.t.
Kad būtų lengviau suprasti jų vertę, štai keletas pavyzdžių: vidutinis tekstinis el. laiškas užima 75 KB, išmaniuoju telefonu daryta nuotrauka – apie 2-3 MB, 10-ies minučių aukštos raiškos vaizdo įrašas – apie 1,5 GB.
O dabar pasverkime, kaip ir kiek įmanoma išnaršyti duomenų, klausantis, žiūrint, žaidžiant ir užsiimant kitomis veiklomis internete.
Muzika: 50–150 MB per valandą
Šventinę nuotaiką palaiko ne tik dekoracijos ir spindinti Kalėdų eglutė, bet ir atitinkama muzika. Kalėdinių grojaraščių galima rasti muzikos transliavimo platformose, tokiose kaip „Spotify“, o jei ieškote kažko originalesnio, išbandykite programėlę „Christmas Music“. Joje rasite visus kalėdinius hitus ir specialiai šiai šventai sukurtas radijo stotis, grojančias įvairaus žanro kalėdinę muziką.
Priklausomai nuo klausomos muzikos kokybės, valanda įrašo užima nuo 50 MB (vidutinė kokybė, 128 kbps) iki maždaug 150 MB (aukšta kokybė, 320 kbps). Žinoma, jei užmigsite su ausinėmis, pernakt telefonas gali prisiurbti 1 GB duomenų ar daugiau.
Vaizdo pokalbiai: 0,1–1,5 GB per valandą
Jei į Kūčių vakarienę galėjo atvykti ne visi šeimos nariai, tai dar nereiškia, kad su jais negalite pasimatyti: pasinaudokite vaizdo skambučiu! Tokią galimybę suteikia įvairios programėlės, nuo „Viber“ ar „Skype“, iki „Facebook Messenger“ ir „WhatsApp“.
Vaizdo pokalbio kokybę programos parenka atsižvelgdamos į ryšį, taip pat šiuos nustatymus galima koreguoti rankiniu būdu, taigi tiksliai pasakyti, kiek duomenų tam prireiks, sudėtinga. Minutės trukmės video pokalbio metu gali būti persiųsta nuo 2 MB iki 20 MB, taigi per valandos trukmės pasikalbėjimą gali sukapsėti nuo maždaug 100 MB iki 1,5 GB duomenų. Bet jei jų skaičiuoti nereikia, bendraukite nors ir visą vakarą!
Žaidimai: 0–100 MB per valandą
Po Kūčių vakarienės, išragavus visus 12 patiekalų, ateina žaidimų ir būrimų metas. Ištraukę šiaudus ar suskaičiavę kūčiukus, galite pereiti prie XXI amžiaus pramogų – mobiliųjų žaidimų. Programėlių parduotuvėse rasite įvairių tiek šeimoms, tiek draugų ratui skirtų žaidimų, tokių kaip „Heads Up“, „Crossy Road“, „Badland“ ar visa kompanijos „Zynga“ išleista „With Friends“ kolekcija.
Didelė dalis žaidimų net nereikalauja mobiliojo interneto, kiti jo naudoja labai nedaug, vos kelis ar keliolika megabaitų per valandą. Daugiau mobiliųjų duomenų reikalauja tinklo žaidimai, tokie kaip „Fortnite“, „Pokemon Go“ ar „Minecraft“, bet jų vidurkis tesiekia mažiau nei 100 MB per valandą. Tiesa, kur kas daugiau duomenų gali pareikalauti žaidimo atsisiuntimas.
Atvirukas ar video sveikinimas: 2–50 MB
Sveikinti su šventėmis galima ne tik skambučiu ar SMS žinute. Originalų sveikinimą padės susikurti tam skirtos mobiliosios programėlės. Pavyzdžiui, „Greeting Cards & Wishes“, kurią galima rasti tiek „Google Play“, tiek „Apple App Store“, siūlo itin platų atvirukų, judančių GIF paveikslėlių ir vaizdo įrašų pasirinkimą įvairioms progoms, taip pat ir Kalėdoms bei Naujiesiems metams.
Linksmą ir nuotaikingą būdą pasveikinti draugus su Kalėdomis taip pat suteikia programėlė „ElfYourself“, kurią galite atsisiųsti iš „Google Play“ arba „Apple App Store“. Panaudodama jūsų ir kitų draugų ar šeimos narių veidų nuotraukas ši aplikacija sukuria vaizdo įrašą, kuriame jūs bei jūsų pasirinkti asmenys įsikūnija į elfus ir šoka pagal nurodytą temą. Sveikinimu galite dalintis privačiai arba savo socialinio tinklo paskyroje.
Kiek jūsų pasirinktas sveikinimas užims vietos, priklauso nuo pasirinkto būdo: nuotrauka, atvirukas ar GIF paveikslėlis įprastai užima 2–5 MB, o trumpas vidutinės raiškos vaizdo įrašas neturėtų būti didesnis nei 50 MB. Žinoma, jei sveikinimą atskirai siųsite keliems žmonėms, atitinkamai tam reikės ir daugiau duomenų.
Filmai: 0,3–7 GB per valandą
Filmus, serialus ir kitą video turinį galima žiūrėti ne tik televizoriaus, bet ir kompiuterio, planšetės, telefono ar projektoriaus ekrane. Pavyzdžiui, svetainėje Interneto.tv rasite populiarias Lietuvos ir užsienio TV programas, o „YouTube“, „Vimeo“ ir panašiose platformose yra paties įvairiausio turinio.
Beje, būtent aukštos raiškos video turinys yra didžiausias duomenų rijikas: žemos raiškos vaizdo įrašo transliacija per valandą sunaudoja 300–500 MB duomenų, „Full HD“ – nuo 1,5 GB iki 3 GB duomenų, o aukščiausios „Ultra HD“ (dar vadinamos 4K) transliacija gali sunaudoti net apie 7 GB duomenų.