Iš ko gaminamas sausas maistas šunims ir katėms?
Ginčai, kaip ir kuo šerti kates ir šunis, tęsiasi tūkstančius metų. Vieno teisingo atsakymo tikriausiai nėra. Tačiau dauguma savininkų sutinka, kad specialistų paruošti racionai yra patogūs. O jei išsiaiškinsite, iš ko gaminamas sausas maistas šunims ir katėms, tai taps sveika ir saugu. Žinoma, kalbame tik apie kokybišką pašarą.
Sausas šunų maistas buvo naudojamas nuo 1860 m. Pirmuosius sausainius šunims išrado amerikiečių elektrikas Jamesas Sprattas. Nuo tada jų gamybos technologija pagerėjo. Šiandien receptų kūrimu užsiima mitybos specialistai, veterinarai, o jų kokybę kontroliuoja įvairios kontrolės įstaigos.
Sauso maisto gamybos ypatumai
Iš ko gaminamas sausas maistas katėms ir šunims? Kokie yra pagrindiniai jo komponentai? Gamintojų receptai gali skirtis, tačiau geras pašaras privalo turėti subalansuotą baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų ir mineralų šaltinį. Paprastai maiste yra:
- mėsos komponentai;
- riebalai (gyvuliniai ir (arba) augaliniai);
- pluoštas (daržovės);
- grūdai, bulvės ir kiti angliavandenių šaltiniai;
- vitaminų ir mineralų kompleksas;
- probiotikai ir prebiotikai.
Tai bendras aprašymas, kaip ir iš ko gaminamas sausas šunų maistas ar kačių racionas. Gamintojai keičia ir tobulina procesą, kad atitiktų savo klientų poreikius.
Žaliavos ruošiamos specialiu būdu, susmulkinamos ir kaitinamos iki 95-150°C temperatūros. Tada taikomas ekstruzijos metodas. Paprasčiausias mechaninis ekstruderis yra mėsmalė. Pramoninis susideda iš cilindro, sraigtinių varžtų ir įrankio gaminiams pjaustyti ir formuoti. Paruoštas mišinys spaudžiamas per specialias skylutes. Formuojami ryšuliai, kurie vėliau supjaustomi pagalvėlėmis arba formuojami į granules. Be to, vitaminus galima purkšti ant sausų granulių, kurios sunaikinamos termiškai apdorojant, taip pat riebalus, kad padidėtų gyvūnų apetitas. Galutinai paruoštame sausame šunų pašare drėgmės yra 3-11%, katėms – 4-10%.
O dabar mes jums papasakosime išsamiau, iš ko gaminamas sausas kačių ir šunų maistas.
Mėsos komponentai
Katės ir šunys yra mėsėdžiai. Gamtoje jų mitybos pagrindas yra mėsa. Žinoma, per tūkstantmečius gyvendami kartu su žmonėmis šunys ir katės išmoko virškinti žmogaus maistą, kuriame gausu angliavandenių. Tačiau pagrindinis jų sveiko meniu elementas vis tiek yra baltymai – mėsa.
Tai gali būti jautiena, kiauliena, ėriena, triušiena, paukštiena, žuvis, taip pat subproduktai – kepenys, širdis, skrandžiai. Juose gausu maistinių medžiagų ir jie naudingi šunims.
Gamintojai, taupantys pašarų kokybės sąskaita, savo gamyboje naudoja kitiems produktams netinkamus gabalus, mėsos produktų atliekas. Tai gali būti venos, oda, kaulai ir t.t. Ant pakuočių tokie komponentai paslėpti po užrašu „mėsos perdirbimo produktai“, „mėsos gaminiai“, „gyvūniniai produktai“. „Geri“ žodžiai ant pakuotės yra šviežios visos plekšnės, šviežia vištienos mėsa, liofilizuotos vištienos kepenėlės, dehidratuota kalakutiena, ėrienos miltai ir kt. Tai yra, geras gamintojas nurodo ingrediento kilmę ir kaip jis buvo apdorotas. Nebijokite žodžio miltai, apie tai pakalbėsime toliau.
Koam reikalingi dehidratai?
Jūs jau bendrai supratote, iš ko gaminamas sausas šunų maistas. Bet kodėl ten naudojami miltai?
Šviežioje mėsoje yra daug vandens, o pašarai turi būti sausi. Jei sumaišysite visus ingredientus, užtruks daug laiko kaitinant, kad išeitų drėgmė. Per šį laiką bus sunaikinta daug naudingų medžiagų, o gaminimo procesas pailgės ir brangs. Mėsa atskirai džiovinama (dehidratuojama), o tada, jei reikia, sumalama į miltus. Tuomet ji geriau susimaišo su kitais ingredientais. Taip pat produktus galima sublimuoti – pirmiausia jie labai greitai užšaldomi, o po to išdžiovinami vakuume. Pavyzdžiui, kepenys taip apdorojamos holistiniams pašarams, kad būtų išsaugotos visos maistinės jų savybės.
Angliavandenių šaltiniai
Angliavandeniai yra svarbi gyvūnų pašaro dalis. Angliavandeniai padeda formuoti pašaro granules. Be jų sausas maistas atrodytų kaip miltai, be to, iš angliavandenių gaunamas krakmolas padeda gabaliukams išlaikyti formą. Angliavandenių šaltiniai yra bulvės, ryžiai, avižos, kviečiai, kukurūzai. Holistinių pašarų gamintojai šiam tikslui dažnai naudoja ankštines kultūras. Taip pat javai, bulvės, ankštinės daržovės yra skaidulų šaltinis, o obuoliai ir kiti vaisiai – prebiotikų šaltinis, tai aptarsime toliau.
Grūdai dažnai laikomi nepageidaujamais šuns racione, o ne jam natūraliais. Tačiau į pašarus įtraukus kviečius jie automatiškai nepadaro prastos kokybės ir tampa kenksmingi. Klausimas yra jo kiekis. Gerame pašare, mėsa vyrauja prieš angliavandenių dalį.
Gyvuliniai riebalai
Riebalai suteikia organizmui energijos, jie būtini vitaminų A, D, E pasisavinimui. Tačiau riebalų neturėtų būti daug, kitaip augintinis priaugs antsvorio. Gamtoje plėšrūnai gauna gyvulinės kilmės riebalų, todėl pageidautina, kad jie vyrautų pašaruose. Papildomu vitaminų šaltiniu gali būti augalinių aliejų priedai, žuvų taukai.
Skaidulos
Paprasčiau tariant, skaidulos yra tos augalų dalys, kurios nėra virškinamos skrandyje. Tokia forma jie patenka į žarnyną, skatina jo peristaltiką ir pasišalina iš organizmo. Natūraliai virškinamojo trakto veiklai reikalingos skaidulos, kurių trūkstant augintinį kamuoja vidurių užkietėjimas ir kiti virškinimo sutrikimai. Dažnas ląstelienos šaltinis pašaruose yra runkelių minkštimas. Brangiam šunų maistui naudojamos džiovintos daržovės ir vaisiai.
Vitaminai ir mineralai
Gyvūnų mityba papildomai praturtinta vitaminais ir mineralais. Komplekso sudėtis skiriasi priklausomai nuo dietos tikslo – šuniukų ir kačiukų normos skiriasi nuo suaugusių augintinių. Žinoma, produktuose, iš kurių gaminami pašarai, jau yra vitaminų. Tačiau kai kurie iš jų sunaikinami terminio apdorojimo metu. Pavyzdžiui, katėms gyvybiškai svarbi aminorūgštis taurinas randama žaliose kepenyse, tačiau perdirbimo metu ji sunaikinama. Kad sausas maistas šunims ir katėms būtų visavertis, po terminio apdorojimo ji papildomai pridedama.
Konservantai
Šunų ir kačių maistas yra riebus, baltyminis produktas. Tai puiki vieta bakterijoms klestėti. Norėdami išvengti gedimo, gamintojai imasi daugybės priemonių. Visų pirma, tai gerai džiūstantys ir sandarūs indai. Taigi produktas lėčiau oksiduojasi, išlaiko naminiams gyvūnėliams patrauklų skonį ir aromatą. Sauso maisto pakuotėje tinkamumo laikas yra 1-1,5 metų. Atidarius – ne ilgiau kaip 1,5 mėnesio (tamsioje, vėsioje vietoje)
Akivaizdu, kad tokio ilgo galiojimo laiko neįmanoma pasiekti tik fizinėmis priemonėmis. Mums reikia konservantų. Jie gali būti natūralūs arba sintetiniai. Prie pirmųjų priskiriamas rozmarinų ekstraktas ir tokoferolių mišinys (jį žinome vitamino E pavadinimu), antrieji – įvairūs priedai su indeksu E. Jų nereikėtų bijoti: juos visus tikrina atitinkamos reguliavimo institucijos. Jei yra įrodymų apie galimą E papildų žalą organizmui, juos vartoti draudžiama.
Probiotikai ir prebiotikai
Ant kai kurių pašarų pakuočių galite pastebėti probiotikų ar prebiotikų paminėjimą. Kas tai yra ir kam to reikia katei ar šuniui?
Probiotikai yra gyvos bakterijos, kurios yra naudingos organizmui. Jie optimizuoja žarnyno mikroflorą. Prebiotikai – tai maisto elementai, skatinantys naudingos žarnyno mikrofloros augimą ir veiklą. Natūralioje aplinkoje plėšrūnai grobį valgo visą, su žarnyno turiniu, ėda žolę, o prireikus – ir giminaičių ar žolėdžių išmatas. Tai padeda atkurti žarnyną naudingų bakterijų ir išlaikyti sveiką mikroorganizmų pusiausvyrą.
Keturkojis buto gyventojas netenka tokių galimybių. Tačiau pašarų gamintojai atsižvelgia į šiuos tinkamos mitybos niuansus ir praturtina pašarą. Pavyzdžiui, suaugusių kačių sausame ėdalas Optimeal turi prebiotiko Actigen. Normalizuoja žarnyno mikrofloros pusiausvyrą, užtikrina sveiką virškinimą.
Savory Dry Large Breed Puppy Food sudėtyje yra probiotiko Lactobacillus acidophilus HA – 122. Jis gerina pašarų virškinamumą ir stiprina imuninę sistemą.
Išvados
Išvardyti komponentai neapima visos receptų įvairovės. Į pašarus galima dėti įvairių žolelių ekstraktų, prieskonių ir kt. Hidrolizuoti vėžiagyvių kiautai padeda palaikyti sąnarių sveikatą. Yucca schidigera arba jos ekstraktas normalizuoja žarnyno veiklą ir mažina išmatų kvapą. Viskas, ką gamintojas įdėjo į pašarą, atlieka savo funkciją ir nėra ten patekę atsitiktinai.
Dabar jūs suprantate, iš ko gaminamas sausas kačių ar šunų maistas, ir žinote, kad gero gamintojo sudėtis neturi nieko blogo. Bet kaip suprasti, kad gamintojas patikimas? Atidžiai išstudijuokite etiketę, pasikonsultuokite su veterinaru, stebėkite augintinio elgesį. Net labai brangus maistas gali netikti jūsų augintiniui, viskas labai individualu.
Prisiminkite maisto laikymo taisykles: atvira pakuotė neturėtų stovėti saulėtoje vietoje, kitaip riebalai, sudarantys granules, greitai oksiduosis ir apkars. Nepirkite maisto iš atvirų maišelių, ypač jei parduotuvėje didelė drėgmė. Tokiame pašare ligos vystosi aktyviau, tai gali sukelti augintinio apsinuodijimą maistu.