Advokatai Vilniuje – kaip išsirinkti geriausią
Pastaruoju metu tarp žiūrovų tampa populiarios televizijos programos, skirtos teismo procesams. Prigludę prie ekranų, TV šou gerbėjai stebi programų ir filmų dalyvių likimą, ir ypač aktorius, atliekančius advokatų vaidmenis, kurie naudoja sudėtingus teisinius terminus ir savo kalbas papuošia šmaikščiomis pastabomis. Tokių laidų dėka, daugeliui žmonių susidaro įspūdis, kad realią bylą laimėti nėra taip sunku, svarbiausia – nusamdyti advokatą … bet kurį. Tačiau tikrovėje taip nebūna.
Jei susiklostė situacija, kurią tenka aiškintis teisme, kiekvienam asmeniui, nesvarbu kaip gerai ji bebūtų pasikaustęs įstatymuose, galima patarti susirasti advokatą, kuris gali suteikti kompetentingą teisinę pagalbą ir ginti kliento interesus teisme. Bet kaip pasamdyti tikrai geras profesionalą ir kiek kainuos jo paslaugos?
Į ką atkreipti dėmesį?
Prieš įvertinant advokatą, reikia apsispręsti, kokius kriterijus analizuosime. Galų gale, geras advokatas Vilniuje ar kitame mieste neturi būti apsirengęs dizainerio kostiumu ir laisvai cituoti graikų filosofus (nors tai iš tiesų yra pliusas), tačiau jis turi būti gerai susipažinęs su teise bei gebėti kvalifikuotai ir nuosekliai reikšti savo mintis. Pagrindinius reikalavimus advokatui pateikiame žemiau.
Pirmasis įspūdis: susitinka pagal drabužį…
Žmogaus teisių aktyvistas nebūtinai turi dėvėti „Yves Saint Laurent“ sukurtą kostiumą, bet jos išvaizda turi atitikti statusą. Kas teisme klausysis žmogaus su džinsais ir suglamžytais marškinėliais? Tuo pačiu, tikslumas, kaip raštingumas yra neatsiejami profesionalaus teisininko kompanionai visur: rengiant ir saugant dokumentus, rašant laiškus, dalyvaujant pokalbyje ir pan. Patyręs teisininkas gali būti ir žavingas, ir kietas, privalo sugebėti surasti skvarbius žodžius ir iš karto prisiminti sudėtingas formuluotes ir teisines nuostatas.
Bet ne tik tai sako apie jo profesines savybes.
Išsilavinimas, patirtis, sėkmingos bylos: ką tai sako apie advokato profesionalumo lygį?
Išsilavinimas, gautas žinomoje Lietuvos arba užsienio teisės mokykloje – neabejotinas privalumas, tačiau tai nėra pagrindinis dalykas. Ne kiekvienas teisininkas gali tapti advokatu: norint pradėti savarankišką praktiką reikia turėti 2 metų darbo patirtį pagal specialybę ir išlaikyti kvalifikacinį egzaminą. Po to, pareiškėjas turi kreiptis į Komisiją, kuri patikrins jo statusą per 2 mėnesius.
Tačiau svarbiausia rodiklis specialistui yra jo darbas. Vertėtų paklausti kiek advokatas turėjo bylų ir kiek iš jų buvo laimėjo (ir gerai, jei bylosi formatas buvo panaši į jūsiškę), kiek laiko byla truko ir t.t. Atminkite, kad nesėkmė yra neišvengiama bet kurioje praktikoje, net labiausiai sėkmingo teisininko, todėl jei advokatas mini tik laimėtas bylas, tai yra proga apmąstyti jo žodžių tiesą. Dažniausiai, privatūs advokatai Vilniuje pirmąją konsultaciją atlieka nemokamai, kurios metu klientas gali užduoti visus klausimus apie teisininko specializaciją ir patirtį, taip pat bendrai papasakoti reikalo esmę.
Specializacija
Geras advokatas – tai ne tas, kuris imasi bet kokios bylos, o tas, kuris specializuojasi tam tikroje teisės srityje. Neįmanoma puikiai suprasti visko, be to pati teisinė sistema nuolat kinta. Norint būti tikru profesionalu, reikia ilgai dirbti vienoje srityje, studijuoti pasirinktos kategorijos ir savo, ir kolegų praktiką – vienintelis būdas puikiai suprasti teisės aktus ir įstatymus. Tai leidžia gauti ne tik teisinių žinių, bet ir suprasti taktiką, kurią geriausia taikyti konkrečiais atvejais, su konkrečiu teisėju ir prokuroru. Universalus ekspertas tiesiog negali susidoroti su tokiais informacijos kiekiais. Ir, žinoma, nepamirškite apie ryšius konkrečioje srityje – apie reikalingas pažintis nepriimta girtis garsiai, bet jos visada buvo naudingos, ypač teisinėje aplinkoje.
Vertinant problemą: ar verta teik mokėti advokatui?
Taigi, advokatas sudaro teigiamą įspūdį, jo specializacija yra atitinkama ir jis turi patirties panašiose bylose. Dabar pats laikas patyrinėti jo požiūrį į darbą. Geras specialistas jau per pirmąjį pokalbį bando įsigilinti į bylą, įdėmiai klauso kliento ir užduoda patikslinančius klausimus. Tuo pačiu metu jis nieko neslepia ir yra pasirengęs suprantamai paaiškinti savo vėlesnius veiksmus ne teisine kalba. Kompetentingas advokatas nežada aukso kalnų ir būtinai įspėja apie galimus proceso vystymosi scenarijus ir paaiškina visus niuansus – įskaitant neigiamus, pakalba apie konkrečių rezultatų didžiausią tikimybę. Jei advokatas iš karto pareiškia, kad 100 procentų garantuoja laimėjimą – pagalvokite prieš duodami pinigus už jo paslaugas. Geras teisininkas, jei jis negali padėti su konkrečia byla ar aspektu, gali parekomenduoti kitą patikimą specialistą.
Teisininko paslaugų kaina
Paskutinis (bet ne pirmas) klausimas diskusijoje turėtų būti advokato honoraro suma ir mokėjimo tvarka. Taip pat verta išsiaiškinti apie papildomas bylos išlaidas. Kainos už advokato paslaugas gali būti gana skirtingos ir priklausys nuo įvairių veiksnių: bylos sudėtingumo, kad proceso trukmės ir kt.
Rasti gerą advokatą Vilniuje – reikalas tuo pat metu ir paprastas, ir sudėtingas. Sostinėje aukšta konkurencija, todėl teisininkai turi nuolat tobulinti savo įgūdžius, pasiūlyti geriausias sąlygas klientams ir išlaikyti priimtiną kainą. Sunkiausia yra tai, kad tarp labai daug pasiūlymų ne visada iš karto galima rasti „savo“ specialistą, kuris padės išspręsti visus būtinus klausimus. Tačiau, jei tokį advokatą pavyko rasti – kvalifikuotą pagalba teisės srityje bus garantuota.