Vandens siurbliai namams ir sodui
Daugelis, kurie turi sodybą ar sodo namelį, atvykta į užmiestį pailsėti arba persikelia nuolat gyventi atokiau nuo miesto „džiunglių“. Tačiau niekas nenori atsisakyti šiuolaikinės civilizacijos privalumų – nuolatinio vandens šaltinio ir kanalizacijos. Bet ką daryti, jei kaime nėra centrinės vandens tiekimo sistemos? Yra tik viena išeitis – įsigyti vandens siurblį ir įrengti alternatyvų vandens šaltinį.
Vandens siurblių tipai
Dabar sunku įsivaizduoti gyvenimą užmiestyje be siurblio. Šių prietaisų pritaikymo sritis yra gana plati:
- Dirbamos žemės laistymas ir drėkinimas;
- Namo aprūpinimas vandeniu;
- Skysčio pumpavimas;
- Gaisro gesinimas;
- Drenažo darbų atlikimas;
- Vandens telkinių nusausinimas.
Net jei yra vandentiekis vandens slėgio ne visada pakanka dirbamos žemės drėkinimui. Šiuo atveju rekomenduojama naudoti aukšto slėgio vandens siurblius. Pagal funkcinę paskirtį vandens siurbliai sodui gali būti:
- Vandens kėlimo – naudojami vandens išgavimui, skirstomi į giluminius ir paviršinius;
- Cirkuliaciniai – atlieka priverstinę vandens cirkuliaciją vandentiekio, šildymo ir oro kondicionavimo sistemose;
- Drenažiniai – naudojami nešvaraus skysčio pumpavimui iš šulinių, rūsių ir kanalizacijos.
Pagal maitinimo šaltinį siurbliai skirstomi į skysto kuro ir elektrinius.
Vandens kėlimo siurbliai
Paviršiniai siurbliai
Paviršiniai vandens siurbliai naudojami spaudimo padidinimui namo sistemoje, šalto vandens tiekimui arba gaisro gesinimui. Jie skirstomi į išcentrinius ir sūkurinius. Vandenį iš rezervuarų, seklių šulinių ir gręžinių geriausiai traukia išcentrinis vandens siurblys. Šio prietaiso įsiurbimo gylis neviršija 6 metrų, todėl giliuose šuliniuose ir gręžiniuose naudojami paviršiniai siurbliai su ežektoriumi.
Jie gali pakelti vandenį iš 10 metrų gylio, tačiau dėl keliamo triukšmo, dažniausiai montuojami techninėse patalpose. Palengvinti aparatai su polistirolo plūdėmis gali plaukioti ant vandens paviršiaus. Sūkuriniai siurbliai turi ribotą siurbimo gylį, todėl daugiausia naudojami vandens ir šildymo sistemų spaudimo padidinimui.
Giluminiai siurbliai
Jeigu šulinio ar gręžinio gylis yra didelis ir paviršiniai siurbliai nepajėgia susitvarkyti su savo darbu, tenka naudoti giluminius siurblius. Šie prietaisai montuojami vandenyje, todėl gaminami iš korozijai atsparių medžiagų. Kai kuriuose modeliuose korpusas ir darbinės detalės yra pagamintos iš nerūdijančio plieno. Panardinami siurbliai yra suprojektuoti taip, kad variklį aušintų per juos tekantis skystis. Yra modelių, kurie tinkami horizontaliam vandens paėmimui iš ežerų ir upių.
Cirkuliaciniai siurbliai
Šildymo sistemose skysčio cirkuliavimui vamzdžiuose palaikyti naudojami buitiniai vandens siurbliai. Jie leidžia reguliuoti sistemos parametrus ir prisideda prie energijos taupymo. Renkantis siurblį šildymo sistemai su priverstine cirkuliacija būtina atkreipti dėmesį prietaiso keliamą triukšmą, energijos suvartojimą ir ilgaamžiškumą.
Daugelis cirkuliacinių siurblių sugeba reguliuoti veleno sukimosi greitį, o tai padeda sumažinti triukšmą ir energijos suvartojimą ir tokiu būdu prailgina įrenginio tarnavimo laiką. Jei siurblys buvo pasirinktas teisingai, jis dirbs ilgą laiką be jokios priežiūros. Reikėtų atsižvelgti į tai, kad tinkamas veikimas bus užtikrintas tik teisingai sumontavus prietaisą. Po įrengimo turite įsitikinkite, jog sistemoje nėra oro. Oro burbuliukų pašalinimui naudojami automatiniai alsuokliai.
Drenažiniai siurbliai
Drenažiniams siurbliams nereikia ypatingos priežiūros ir jie tarnauja gana ilgą laiką, o kompaktiškas prietaiso dydis leidžia prietaisus lengvai perkelti jį į norimą vietą. Drenažo siurbliai dažniausiai turi plūdės mechanizmą, kuris išsijungia siurblį kai nėra vandens.
Analogišką konstrukciją ir veikimo principą turi fekalinis siurblys. Vienintelis skirtumas yra tas, kad fekalinis siurblys gali praleisti didesnes daleles. Įrenginys gali nuolat būti nuotekų cisternoje arba duobėje ir išpumpuoti jos turinį kai to reikia. Jie taip pat naudojami gravitacinėse kanalizacijos sistemose vonios, kriauklės ir skalbimo mašinos nuotekų pašalinimui. Po naudojimo fekalinio siurblio plauti nebūtina.
Pačiam sumontuoti vandens siurblį nėra sudėtinga, reikia tik vadovautis gamintojo pateiktomis rekomendacijomis. Gana dažnai perkant siurblį tenka įsigyti ir papildomus įrenginius: manometrą, filtrus ir žarnas.
Taigi, jei jums reikia vandens siurblio drėkinimui, šildymo sistemai, kanalizacijai ar vandens tiekimui į patalpas, teisingai pasirinkite prietaisą atitinkantį jūsų poreikius.