RAŠALINIAI SPAUSDINTUVAI

Rašaliniai spausdintuvai tai bene labiausiai paplitęs spausdintuvų tipas tarp namų vartotojų. Jie dažniausiai yra pigūs ir greiti. Pagrindiniai šioje kategorijoje: Canon, HP, Epson. Tokie spausdintuvai gali kainuoti nuo 200 iki 700 Lt., taigi namams šie spausdintuvai tiktų labiausiai.

Rašaliniai spausdintuvai priskiriami prie bekontakčių spausdintuvų tipo, jų mechanizmas tiesiogiai nesiliečia su popieriumi. Rašaliniai spausdintuvai veikia tolydžiai arba impulsais purkšdami rašalą į reikiamą popieriaus vietą. Pirmuoju atveju įelektrintus rašalo lašelius valdo elektrinis laukas , antruoju – lašelis rašalo įpurškiamas atėjus elektriniam signalui. Gerai kokybei užtikrinti įtaisoma keletas purkštukų. Tokie spausdintuvai spausdina maždaug tokiu pat greičiu kaip ir adatiniai (o aukštos kokybės spalvotą vaizdą – lėčiau). Paprastesni ir pigūs spausdintuvai spausdina juodai, o brangesni– ir spalvotai.

Kaip ir lazeriniai, rašaliniai spausdintuvai gali spausdinti ne tik ant įvairaus formato popieriaus, bet ir ant plėvelės. Dokumentų spausdinimo rašaliniais spausdintuvais savikaina yra kiek didesnė nei adatinių, spausdinimo kokybė gana aukšta, spausdintuvai dirba tyliai. Kiekvienos spalvos rašalui purkšti yra keli stulpeliu išdėstyti elektrinio signalo valdomi purkštukai. Purkštukai yra miniatiūriniai, plika akimi sunkiai įžiūrimi. Spausdintuvams naudojamas skystasis arba plastiškasis rašalas. Skystasis rašalas purškiamas tolydžiai arba impulsais.

Apžvelgiant  rašalinių spausdintuvų parametrus atkreipsime dėmesį į parametrus, kurie būna pateikti prie spausdintuvo aprašymo:

Lapo formatas: Rašaliniai spausdintuvai dažniausiai spausdina A 4 formatu, nors yra pripažįstančių didesnį. Kai kurie modeliai gali spausdinti ir ant A 1, bet čia tikrai ne  namams. Jei  prie aprašymo pamatysime A 4, tai reiškia, kad tai maksimalūs lapo gabaritai (A 4 formatas tai dažniausiai naudojamas  lapo formatas , 210×297 mm).

Spausdinimo greitis kainininkuose ir aprašymuose matuojamas lapais per minutę (ppm). Dažniausiai spausdintuvai turi skirtingus parametrus spalvotam ir juodai – baltam spausdinimui. Kuo didesnis šis parametras, tuo geriau, nors namų spausdintuvui didelės įtakos neturi. Prie parametrų pateiktas spausdinimo greitis yra dažniausiai kiek padidintas vidutinis greitis. Spausdinant vien tekstą spausdinama greičiau, spausdinant sudėtingą piešinį – lėčiau.RAŠALINIAI SPAUSDINTUVAI

Kitas labai svarbus parametras – skiriamoji geba, matuojama taškais colyje (dpi). Prasčiausia skiriamoji geba – 600 dpi yra pakankama, bet jei kainos skirtumas yra nedidelis rekomenduojama rinktis didesnės skiriamosios gebos rašalinį spausdintuvą.

Šiuolaikiniai rašaliniai spausdintuvai turi ne tik paminėtas funkcijas, tačiau nemažai modelių turi nuotraukų spausdinimo galimybę, taip pat turi ant kompaktinių plokštelių spausdinimo įrenginį. Yra galimybė spausdinti nuotraukas tiesiogiai iš skaitmeninio fotoaparato, tam naudojamas tiesioginio spausdinimo prievadas “PictBridge“.

Apžvelgiant į kai kurių rašalinių spausdintuvų galimybes galima išskirti “Canon Pixma iP 2000”, kuriame priekyje įrengtas “PictBridge” sąsajos lizdas (USB kabeliu prijungus “PictBridge” technologijos skaitmeninį fotoaparatą, skaitmenines nuotraukas galima spausdinti ir be kompiuterio).

“Canon Pixma iP 5000“ – pirmasis rinkoje pasirodęs rašalinis spausdintuvas spausdinantis 1 pikolitro dydžio rašalo lašeliais. Įrenginio skiriamoji geba – 9600×2400 taškų colyje. Aparato galvutę sudaro 1856 purkštukai. Teoriškai šiuo spausdintuvu per minutę galima išspausdinti net 25 nespalvotus ir 17 spalvotų puslapių. Šiame spausdintuve įrengta 5 spalvų spausdinimo sistema. Be pagrindinių trijų  (žydros, purpurinės ir geltonos), į jį pilamas dviejų rūšių juodas rašalas: skaitmeniniams foto vaizdams skirtas “BCI – 6 BK“ ir pigmentinis “BCI – 3eBK“. Į “Canon Pixma iP 5000“ dedamos penkios rašalo kasetės, o tikslią informaciją apie rašalo lygį pateikia spausdintuvo tvarkyklės (įrengti optiniai rašalo kiekio jutikliai). Svarbios ir šio spausdintuvo naujovės – dvipusio spausdinimo įrenginys ir CD-R / DVD plokštelių tiektuvas (abu įrengti pačiame spausdintuve). Taip pat kai kuriuose rašalinių spausdintuvų modeliuose integruotas populiarių atminties kortelių skaitytuvas. Toks įrenginys yra Lietuvos rinkoje pasirodęs Vokietijos informacijos technologijų kompanijos “ EPSON R 300 “ gaminys, turintis plačiausias sąsajas su išoriniais atminties įrenginiais. Jis gali spausdinti nuotraukas be kompiuterio pagalbos — jame integruotas visų populiariausių atminties kortelių skaitytuvas (CompactFlash, xD-Picture Card, Smart Media, SD Memory Card, Memory Stick ir kt.), belaidžio spausdinimo galimybė per papildomą „Bluetooth“ adapterį. Nuotraukas taip pat galima spausdinti tiesiai iš skaitmeninių fotoaparatų ar duomenų saugojimui skirtų USB įrenginių. Šis modelis pasižymi retam spausdintuvui būdinga itin aukšta 5760 dpi raiška ir rašalo taško dydžiu, siekiančiu vos 3 pikolitrus. “EPSON R 300“ modelyje naudojama šešių spalvų spausdinimo technologija, o atskiros rašalinės leidžia papildyti po vieną spalvą, jai pasibaigus. Kaip ir keli ankstesni modeliai,  “Epson R 300“ gali spausdinti ant 10×15 ar net A4 dydžio lapų be paraščių. Japonų kompanija sukūrė ir pritaikė ypatingai greitai džiūstančio rašalo DURABrite technologiją — užtenka 0,01 sekundės ir spaudinys išdžius. DURABrite rašalas yra atsparus drėgmei ir apsaugo spalvas nuo išblukimo. “Epson“ atstovų teigimu, spalvos ryškumą išlaiko net iki 80 metų. Be to, aukšta spausdinimo kokybė leidžia išvengti spalvų persigėrimo per lapą, todėl spausdinti galima ant abiejų jo pusių.

Taigi rašalinių spausdintuvų galimybės tikrai plačios, tačiau ne visiems mums aktualus nuotraukų spausdinimas, nes tokius darbus kartais geriau patikėti profesionalioms foto laboratorijoms. Taip sutaupysime ir laiko ir pinigų.

Svarbus įrenginio vertinimo kriterijus – spausdinimo jais išlaidos. Dažnai didelė spausdinimo kaina atsiperka mažomis eksploatacijos išlaidomis, ypač kai daug spausdiname. Tačiau rašalinių spausdintuvų eksploatacija nėra pigi. Nespalvoto teksto puslapis, priklausomai nuo spausdintuvo modelio, mums kainuos nuo 20 ct ir daugiau.