Pristatytas H.266/VVC vaizdo kodekas 4K ir 8K srautiniam vaizdo perdavimui: dvigubai efektyvesnis nei H.265/HEVC
Telekomunikacijų institutas „Fraunhofer HHI“ po kelerių metų tyrimų ir standartizacijos kartu su partneriais, įskaitant „Apple“, „Ericsson“, „Intel“, „Huawei“, „Microsoft“, „Qualcomm“ ir „Sony“, pristatė naują visuotinį standartą vaizdo kodavimui – H.266, kitaip dar vadinamą VVC. Standarto specifikacijos užima daugiau nei 500 puslapių.
VVC (Versatile Video Coding) reiškia universalų vaizdo kodavimą. Pavadinimas skirtas atspindėti pagrindinę naujojo standarto kryptį – duomenų perdavimą tinklu, juk šiandien suspausti vaizdo duomenys sudaro apie 80% viso interneto srauto.
H.266/VVC atspindi mažiausiai keturių kartų tarptautinių vaizdo kodavimo standartų viršūnę. Šiuo metu ankstesni standartai H.264 (Advanced Video Coding, AVC) ir H.265 (High Efficiency Video Coding, HEVC) naudojami daugiau nei 10 milijardų įrenginių ir formuoja daugiau nei 90% visų vaizdo įrašų duomenų talpos.
Sumažindamas pralaidumo reikalavimus, H.266/VVC gali padaryti efektyvesnį mobiliųjų vaizdo įrašų perdavimą. Pavyzdžiui, dabar populiariam H.265/HEVC kodekui reikia maždaug 10 gigabaitų duomenų, kad būtų galima perduoti 90 minučių vaizdo įrašą UHD raiška. Tuo tarpu naujajai technologijai nusiųsti palyginamos kokybės video pakaks 5 gigabaitų. Kadangi H.266/VVC buvo sukurtas atsižvelgiant į ypač aukštos raiškos vaizdo įrašus, naujasis standartas bus ypač naudingas transliuojant vaizdo įrašą 4K ar 8K skiriamąja geba. Be to, H.266/VVC yra idealus visų tipų judantiems vaizdams: nuo 360 laipsnių panoramos su didele skiriamąja geba, iki duomenų įrašymo iš ekrano ir jų perdavimo per tinklą realiuoju laiku. Kodekas gerai koduoja tekstą ir grafiką, gali adaptyviai pakeisti skiriamąją gebą, palaiko 10 bitų spalvų gylį ir HDR.
„Paskyrę beveik trejus metus šiam standartui, mes didžiuojamės, kad atlikome svarbų vaidmenį kuriant H.266/VVC“, – sakė Benjaminas Brosas, „Fraunhofer HHI“ vaizdo kodavimo sistemų grupės vadovas. – Dėl žymaus kodavimo efektyvumo šuolio, kurį siūlo H.266/VVC, vaizdo įrašų naudojimas plėsis visame pasaulyje. Be to, didesnis H.266/VVC universalumas daro jo naudojimą patrauklesnį daugelyje sričių, susijusių su vaizdo perdavimu ir saugojimu.“
Ateityje numatoma sukurti vieningą ir skaidrų FRAND principu pagrįstą licencijavimo modelį (teisingą, pagrįstą ir nediskriminacinį) pagrindiniams su H.266/VVC susijusiems patentams. Tam buvo sukurtas forumas „Media Coding Industry Forum“ (MC-IF), kuriame, be „Fraunhofer“ draugijos, yra daugiau nei 30 kompanijų ir organizacijų. Jau kuriami nauji lustai, būtini norint naudoti H.266/VVC, taip pat ir išmaniesiems telefonams. Šį rudenį „Fraunhofer HHI“ išleis pirmąją programinę įrangą, palaikančią H.266/VVC (ir kodeką, ir dekoderį).