Naujosios dabarties ir ateities logistikos technologijos

Šiuolaikiniai aukščiausios kvalifikacijos specialistai turi domėtis technologinėmis naujovėmis, išmanyti įvairius techninius verslo procesus palengvinančius niuansus. Bene sarčiausiai technologijos skverbiasi į logistikos sektorių, kuriam Lietuvoje priklauso per 8 tūkst. įmonių. Geram ekspeditoriui ar transporto vadybininkui neužtenka tik bazinių IT ir kompiuterinio raštingumo žinių, todėl kompetentingi darbuotojai transporto kompanijų yra itin vertinami.

Prie suklestėjimo XXI a. prisidėjo transporto biržos

Prie logistikos verslo glaudžiai prisidėjo Lietuvoje prieš 2 dešimtmečius pradėtos kurti transporto biržos. Šiandien kiekvienos transporto biržos svetainėje galima rasti ne tik krovinių ir transporto skelbimų, bet ir bendrauti su klientais, kitais siuntėjais ir vežėjais, rasti daug aktualios informacijos, atsiliepimų apie potencialius partnerius, naujienų ir pan.

Logistikos verslo ištakos, manoma, glūdi kariuomenėje ar frontuose: į dalinius, frontus reikėjo atgabenti daug maisto, amunicijos, kitų prekių. Tiekimo grandinė veikė sklandžiai, tad po truputį tiekimo principus perėmė ir verslo subjektai. Šiandien be logistikos ir naujųjų IT nebūtų įmanoma plėtoti nė vieno šiuolaikiško sėkmingo verslo.

Kaip jau buvo galima suprasti, daugelis šios srities procesų buvo skaitmenizuoti ir perkelti į virtualiąją erdvę. Tai vartotojams padeda rasti transportą, suformuoti užsakymus, nurodyti tinkamą krovinio pristatymo būdą bei laiką, stebėti krovinio judėjimo trajektoriją realiuoju laiku ir kt.

Tad naujosios technologijos padeda:

  • efektyviau, moderniau sandėliuoti produkciją;
  • identifikuoti, kur tuo metu yra siuntos/kroviniai, nes kiekviename etape jie skenuojami;
  • el. būdu užpildyti ir pateikti dokumentus;
  • identifikuoti, kur yra įmonės transportas, ir kt.

Logistikos naujovių evoliucija

Ekspeditorių darbą ženkliai palengvino ne tik transporto biržos, bet ir navigacinės sistemos. Šiandien GPS plačiai naudoja krovininių mikroautobusų ar vilkikų vairuotojai, fiziniai asmenys, norintys greičiau pasiekti kelionės tikslą. Naudojantis navigacinėmis sistemomis, nebereikia studijuoti žemėlapių ir baimintis, kad nuklysite ne ten, kur nereikia (aišku, naudojantis nemokamomis ar neatnaujintomis programomis, kartais nutinka ir tokių akibrokštų). Navigacinės sistemos nėra „technologijų viršūnė“ – ateityje jas turėtų pakeisti dar išmanesnės technologijos.

Verslo subjektai plačiai naudoja ir transporto valdymo, kontrolės, palydovines apsaugos, sekimo, buhalterines, atsargų valdymo ir daugelį kitų sistemų. Kuriant ir diegiant naująsias IT laimi ir sistemų kūrėjai, ir verslas: vieniems jos leidžia uždirbti, didinti žinomumą, kitiems – optimizuoti procesus, sutaupyti laiko ir pinigų.

Poreikis spręsti socialines ir aplinkosaugos problemas

Ateityje logistikos versle dar daugiau dėmesio bus skiriama:

  • skaitmenizavimui;
  • tarptautinės prekybos pokyčiams;
  • procesų pokyčiams diegiant programinę įrangą;
  • komercijos pokyčiams;
  • transporto pritaikymui;
  • ekologinėms ir socialinėms problemoms.

Kai verslo procesai ištobulinti iki maksimalaus lygio, transporto inovacijų kūrėjai ir verslo atstovai priversti atsigręžti į aplinkosaugos ir socialines problemas, kurių, deja, nemažėja. Ateityje ir toliau logistikos verslo atstovai privalės investuoti į sprendimus, padedančius apčiuopti ir likviduoti opiausias sektoriaus problemas bei atremti iššūkius. Reikės diegti daugiau inovacijų, nes, pasak ekspertų, daugelio Lietuvos įmonių veikla paremta tik smulkiomis ir ne visada reikšmingomis naujovėmis.