Kalmarų oda padės pagaminti spalvą keičiančius prietaisus

Tiems, kurie yra nepatenkinti savo drabužių ar prietaisų spalvomis, dabar galima tik patarti parduotuvėje pasirinkti ką nors labiau atitinkančio jų skonį. Galbūt netolimoje ateityje drabužių arba elektronikos spalvą bus įmanoma pakeisti pagal savo norus. Tai bus įmanoma, jei Kalifornijos universiteto mokslininkams pavyks įgyvendins vieną iš idėjų, kuri pagrįsta įdomiomis kalmarų odos savybėmis.

Doryteuthis opalescens
Doryteuthis opalescens

Kalifornijos įlankoje gyvenantys galvakojai moliuskai Doryteuthis opalescens turi nuostabų sugebėjimą manipuliuoti savo odos spalva. Be įgimtos maskavimosi savybės, kurią taip pat turi sepijos, aštuonkojai ir kiti galvakojų šeimos moliuskai, šie kalmarai savo spalvą gali pakeisti keliais skirtingais būdais.

Neseniai profesoriaus Danielio Morse atliktas tyrimas parodė, kad kalmarų gebėjimą pakeisti savo spalvą nulemia baltymų sekų kontroliavimas, kuris leidžia sukurti tam tikrus šviesos atspindžius.

Profesoriui pavyko apibūdinti specialių, moliuskų odoje esančių ląstelių – iridocitų, funkcionavimo mechanizmą. Jei mokslininkams dirbtinėse struktūromis pavyktų atkurti tokias pat baltymų sekas, medžiagos bet kuriuo metu galėtų pakeisti spalvą.

squid skin3

Danielis Morse pažymėjo, kad kalmarai atkuria labai ryškias spalvas – kaip Monė paveiksluose. Tokių savybių turinčias medžiagas būtų galima panaudoti karinės ir specialios paskirties technikos bei rūbų maskavimui, kuriant dėmesį pritraukiančius ryškius drabužius, išmaniuosius telefonus ir t.t.