Kaip iš kompiuterio pašalinti virusus ar kenkėjiškas programas
Žinoma, pagrindinė ir svarbiausia saugos priemonė yra žinoma visiems – antivirusinė programinė įrangą. Šios programos – nuo nemokamų įrankių ir mokamų programų iki pagrindinių saugumo programų rinkinių – saugo jūsų „Windows“ kompiuterį, skenuoja, stebi realiuoju laiku, netgi atlieka euristinę failų ir procesų analizę, kad būtų galima nustatyti grėsmes. Ypač „Windows“ sistemoje būtina naudoti antivirusinę programą. Tačiau net ir geriausia antivirusinė programa nėra 100% patikima. O būdų patekti virusams yra įvairių. Virusas į jūsų kompiuterį rasti kelią gali per esančio tame pačiame vietiniame tinkle kenkėjiška programine įranga jau užkrėstą įrenginį. Taip pat, kiti gali tyčia ar netyčia patalpinti kenkėjišką programinę įrangą į kompiuterį per atmintukus ir pan. Kadangi kai kurios kenkėjiškos programos yra neaktyvios, nepastebimos ir laukia, kada bus tinkamas metas pradėti veikti, sužinoti, kad esate užkrėstas gali būti sunku. Socialinės inžinerijos ir sukčiavimo schemos gali apgauti jus ir priversti spustelėti arba atsisiųsti užkrėstą nuorodą ar priedą. Yra net nesąžiningų bauginančių programų, kurios atrodo kaip antivirusinės ar šnipinėjimo programos, tačiau jas įdiegus užsikrečiama. Dažnai sunku pasakyti, kad virusas ar kenkėjiška programa (šnipinėjimo programa, Trojos arklys, išpirkos reikalaujanti programinė įranga ir pan.) pateko į kompiuterį. Yra daugybė požymių, į kuriuos turėtumėte atkreipti dėmesį – labai lėtas veikimas, nors anksčiau kompiuteris veikė sparčiai ar iššokantys naršyklės langai, kai naršyklė net nėra atidaryta, bauginantys įspėjimai iš saugumo programų, kurių neįdiegėte, ar išpirkos reikalavimai. Jei įtariate arba tikrai žinote, kad užsikrėtėte kenkėjiškomis programomis reikalingas kompiuterio remontas. Toliau pateikiami veiksmai, kurių reikia imtis nedelsiant, kad kenkėjiškos programos būtų pašalintos. Turėkite omeny, kad jei gausite išpirkos reikalavimą, išpirkos reikalaujanti programinė įranga jau gali būti užšifravusi jūsų failus. Toliau nurodyti sprendimai gali panaikinti išpirkos reikalaujančią programinę įrangą, tačiau negarantuojama, kad atgausite prieigą prie duomenų. Todėl nuolat darykite atsarginę duomenų kopiją (debesyje, į išorinį kietąjį diską ar kitu būdu).
Kompiuterio remonto darbus pradėkite nuo antivirusinės programos atnaujinimo
Pirmiausia, įsitikinkite, kad jūsų antivirusinė programinė įranga yra atnaujinta – tik taip ji atpažįsta kenkėjišką programinę įrangą, remdamasi ankstesnėmis patirtimis. Antivirusinių programų pardavėjai nuolat atnaujina šiuos patirties sąrašus, nes jie susiduria su naujais virusais ir Trojos arkliais tiek kituose kompiuteriuose, tiek savo laboratorijoje. Jei jūsų antivirusinė programinė įranga pasenusi, kyla rizika viruso neaptikti. Jei naudojate „Windows 10“ arba „Windows 11“, visada turite nemokamą apsaugą nuo virusų ir grėsmių – „Microsoft Defender Antivirus“. Ji turėjo ar turi kitus pavadinimus, pavyzdžiui, „Windows Security“, „Windows Defender“. „Microsoft Defender“ tikrai yra geriau nei nieko ir atnaujinama su „Windows“ atnaujinimais. Tačiau ji nėra geriausia. Siūlome naudoti vieną iš geriausiai įvertintų nemokamų antivirusinių programų namų kompiuteriui – „Avast“. Jei tai yra ne namų, o darbinis kompiuteris, turėtumėte nusipirkti visavertį saugumo paketą. Pvz. „Bitdefender Internet Security“, „Bitdefender Total Security“ ar „Norton 360 Deluxe“. Tai nuo paprastų iki didelių paketų, kuriuose gausu funkcijų, ir daugiaplatformių paketų, kurie apsaugo visus jūsų įrenginius, ne tik „Windows”. Naudodami saugumo rinkinio programinę įrangą atlikite nuodugnų ir išsamų visos sistemos nuskaitymą.
Tačiau problema ta, kad jei kenkėjiška programinė įranga gerai atlieka savo darbą, ji tikriausiai išjungė jūsų antivirusinę programą, kad galėtų ten patekti. Tokių atveju galite kreiptis į kompiuterių remonto specialistus, arba jei turite geresnius kompiuterio naudojimo įgūdžius, galite pabandyti susitaisyti kompiuterį ir patys sekdami tolesnėmis rekomendacijomis.
Labiau apkrėsto kompiuterio virusų valymas
Jei „Windows“ įjungtas sistemos atkūrimas, pabandykite atkurti sistemą į ankstesnę būseną, kai galimai kenkėjiškos programinės įrangos dar nebuvo kompiuteryje. Jei tai nepadeda, o antivirusinė programa išjungta, perkraukite kompiuteriai tiesiogiai į integruotą „Windows Security“, kuri yra įdiegta su „Windows 10/11“. Eikite į „Settings“ > „Update & Security“ > „Windows Security“ > „Virus & threat protection“. Jei naudojate trečiosios šalies antivirusinę programą, ją pamatysite čia. Taip pat rasite parinktį aktyvuoti „Microsoft Defender“ periodiniam tikrinimui, kuris netrukdys įdiegtos antivirusinės programos darbui realiuoju laiku. Kai „Microsoft Defender“ bus aktyvuota, ieškokite „Scan Options“. Spustelėkite ir pažymėkite langelį šalia „Microsoft Defender Offline Scan“. Po „Windows“ perkrovimo antivirusinė atliks maždaug 20 minučių trunkantį skenavimą. Jei tai nepadėjo, gali būti, kad jūsų kompiuteryje yra nuotolinės prieigos Trojos arklys (dar žinomas kaip RAT) ir kažkas nuotoliniu būdu pasiekia jūsų kompiuterį. Išjunkite internetą. Įsitikinkite, kad jis neprijungtas nei prie „Wi-Fi“, nei laidiniu būdu. Tada pabandykite atlikti aukščiau paminėtus veiksmus iš naujo. Nepadėjo vis vien? Vėl perkraukite „Windows”, bet taip, kad kenkėjiška programa taip pat nebūtų paleista iš naujo. Pabandykite pereiti į minimalią „Windows” įkrovą, vadinamą saugiuoju režimu. Kad įkrautumėte saugiuoju režimų, perkraudami kompiuteri laikykite mygtuką „Shift“, o „Windows“ paleidimo metu pasirinkite 4 opciją. Pakartokite aukščiau nurodytus veiksmus iš saugaus rėžimo. Būdami saugiuoju režimu ištrinkite visus laikinuosius failus, juose taip pat gali slėptis kenkėjiška programinė įrangą. Start meniu įveskite „Disk Cleanup“ (disko valymas) ir atlikite valymą. Jei „Windows“ yra pažeista taip, kad jos neįmanoma naudoti – apeikite operacinę sistemą įkraudami tiesiogiai antivirusinę programinę įrangą. Naudokite įkrovos programą, kartais vadinamą „Live CD“, nors šiais laikais tai darote naudodami USB atmintinę.
Jei aukščiau paminėti veiksmai nepadėjo, atsisiųskite ir paleiskite specialią antivirusinę programą: „Malwarebytes“, kuri yra mokama, tačiau vienkartinė nemokama versija puikiai tinka nuodugniam nuskaitymui. Ši antivirusinė neapsaugo realiuoju laiku – ją paleidžiate rankiniu būdu kaip valymo priemonę.
Paskutinės galimybės
Jei virusas vis dar jūsų kompiuteryje, prieš perdiegdami sistemą iš naujo, galite išbandyti „Norton Power Eraser“. Programinė įranga pateikiama su įspėjimu, kad, ieškodamas problemos, yra labai agresyvi, todėl šalutinės žalos rizika yra didelė. Kitu atveju, jei pažeidimai pernelyg dideli, kad kompiuteriu būtų galima naudotis, teks suformatuoti kietąjį diską ir perdiegti operacinę sistema naujai. Šiuo atveju geriausias variantas kompiuteri remontui pristatyti specialistams.