Išmaniosios apyrankės gali pabloginti jūsų miegą

Mokslininkai perspėja dėl rizikų

Daugelis išmaniųjų apyrankių ir laikrodžių gamintojų vienu iš savo siūlomų prietaisų privalumų nurodo galimybę pagerinti miegą, tačiau kai kurie miego specialistai tvirtina, kad poveikis gali būti priešingas.

Įvairūs dėvimi ir į lovą ar šalia jos dedami prietaisai net tik blogina miego higieną, bet netgi gali sukelti nesveiką tobulo miego siekimo maniją, kuri jau turi pavadinimą – ortosomnija. Taip šią būklę pavadino Rush universiteto medicinos mokyklos ir Šiaurės vakarų universiteto Feinbergo medicinos mokyklos mokslininkai, 2017 m. paskelbę tyrimo rezultatus „Klinikinės miego medicinos žurnale“ (angl. Journal of Clinical Sleep Medicine).

Viena iš dokumento autorių ir Jutos universiteto elgesio miego medicinos programos direktorė Dr. Kelly Baron, sakė, kad elektroniniai miego stebėtojai gali padėti nustatyti proceso modelius. Ji pati stebi savo miegą „Fitbit“ apyrankės pagalba. Tačiau mokslo daktarė tvirtina pastebėjusi, kad pacientai dažnai skundžiasi dėl nepatvirtintų balų, netgi tokiems dalykams kaip gilaus miego kiekis, kuris skiriasi priklausomai nuo individo.

Pasak specialistės, žmonės pernelyg sureikšmina iš prietaisų gaunamą informaciją ir bijo, kad negauna pakankamai gilaus miego. Todėl mano, kad kažkas negerai su jais.

Duomenų ir neįprastų žodžių srautas gali lengvai supainioti: miego skolos procentas, širdies ritmo kritimas, miego ritmas, miego sutrikimų grafikai ir palyginimai su kitais naudotojais.

Šiaurės Dakotos miego centro centro direktorė ir Amerikos miego medicinos akademijos technologijų komiteto pirmininkė Seema Khosla tvvirtina, kad ji ir kiti gydytojai neverčia atsisakyti visų prietaisų ir programėlių. Ji vertina didesnį supratimą apie miegą, kurį skatina naujos technologijos, tačiau ragina nepatekti į netikslių duomenų ir padidino nerimo spąstus.

„Mes norime bendradarbiauti su mūsų pacientais, kad pagerintume jų miegą“, – sakė ji. „Tai reiškia, kad turime suprasti miego technologiją, įskaitant jos apribojimus, neatmetant šio potencialiai vertingo šaltinio“.

Atliekant ortosomnijos tyrimą mokslininkai nustatė, kad pacientai pernelyg daug laiko praleido lovoje bandydami padidinti savo miego rodmenis, o tai gali padaryti jų nemigą dar aštresne. Ir jiems buvo sunku įtikinti pacientus nustoti pasikliauti savo miego stebėtojais, net jei jų pateikiami skaičiai buvo klaidingi.

Mokslininkai teigia, kad stebėtojai gali pervertinti jūsų gaunamo miego kiekį, ypač jei jie orientuojasi į judėjimo stebėjimą. Jei jūs tiesiog gulite lovoje, prietaisas gali manyti, kad miegate. Nors prietaisai, stebintys širdies susitraukimų dažnį ar kvėpavimą suteikia išsamesnį vaizdą, jie generuoja tik prielaidas.

Įrenginių ir programėlių kūrėjai gina savo gaminius

Savaime suprantama, stebėjimo įrenginių ir programų kūrėjai gina jų naudojimą ir tikslumą. „Fitbit“ mokslinių tyrimų direktorius Dr. Conoras Heneghanas teigia, kad nedaug žmonių patiria didelį nerimą dėl miego.

Jis sakė, kad miego stebėjimas gali paskatinti nuoseklų miegą ir pabudimo laiką. Jis taip pat pabrėžė poveikį miego modeliams, kurį gali sukelti kiti veiksniai, pvz., alkoholis ir sportas.

Pasak jo, gamintojas tik stengiamės suteikti žmonėms įrankį, padedantį suprasti miego kokybę.

„Fitbit“ atstovas tikina, kad jų apyrankės gali pateikti patikimus skaičiavimus, pagrįstus algoritmais, kuriuos įmonė sukūrė naudodama kompiuterinį mokymąsi miego laboratorijose. Stebėtojai taip pat gali atpažinti širdies susitraukimų dažnį ir judėjimo modelius, susijusius su įvairiais miego etapais.

2017 m. kompanijos remiamas tyrimas palygino 60 žmonių miego duomenis, gautus naudojant „Fitbit“ ir medicininio lygio stebėjimo įrangą miego laboratorijoje. Nustatyta, kad duomenys sutapo 70 procentų laiko.

Kitų prietaisų, pvz. „Apple“ išmaniųjų laikrodžių, vartotojai taip pat pastebėjo, kad skirtingos programos tą pačią naktį pateikia ne vienodus balus. „Apple“ sako, kad jų laikrodis stebi širdies ritmo ir judesio duomenis. Programų kūrėjai atsako už juos interpretuojančius algoritmus. „Kiekviena patirtis yra unikali šiai programėlei“, – pabrėžė bendrovės atstovas.

Apple Watch
Apple Watch

„Apple Watch“ naudojamą programinę įrangą sukūrusios įmonės „SleepWatch“ vadovas Dr. Eugene Spiritus sakė, kad pagrindinis akcentas buvo skiriamas tam, kad naudotojai atkreiptų dėmesį į savo elgesį ir jį pakeistų. Jei prastai miegate, programa greitai išsiųs perspėjimą, kuris gali būti klaidingas, nes vėlai valgėte, nebuvote sporto salėje, gėrėte alkoholio ar per daug kavos.

„Ar gali kai kuriems žmonės tai sukelti maniją ar nerimą?“ – savęs klausė jis. „Žinoma. Tačiau yra daug žmonių, kurie mums sako, kad jiems tai padėjo. “

Tuo tarpu „SleepScore Labs“ miego mokslo viceprezidentas Dr. Rėjus Raymanas sakė, kad bendrovė sutelkė dėmesį į savo programėles ir „artimus“ prietaisus, nes kai kuriems žmonėms nepatogu miegoti su įtaisu ant riešo. Jų produktai stebi kvėpavimą ir judėjimą, naudodami radijo ir sonaro bangas, ir siūlo „išmaniojo žadintuvo“ funkciją, kuri vengia vartotoją pažadinti gilaus miego metu, nes tai gali labiau erzinti.

Jis pažymėjo, kad jau buvo diskutuojama apie būtinybę suvienodinti tikslumo reitingus.

Bet, pasak Rėjaus Raymano, vien stebėtojo nepakanka, kad ir koks unikalus jis būtų. Prietaisas savaime negali pagerinti miego. Specialistas palygino miego stebėtojus su svarstyklėmis: „Jei kiekvieną dieną ant jų atsistosite, tai nepadės jums numesti svorio“.

JAV Maisto ir vaistų administracija nereguliuoja miego stebėtojų, nes jie yra mažos rizikos prietaisai, kurie tik teigia, kad gerina sveikatą ir gerovę, o ne diagnozuoja ar gydo tam tikrą būklę.

Miego kokybės gerinimas senamadiškais būdais

Sveikatos priežiūros specialistai teigia, kad labai svarbu reguliarius miegas. Tai gali padėti aiškiai mastyti, išvengti peršalimo ir kitų ligų bei išlaikyti sveiką svorį. Lėtinė nemiga yra susijusi su padidėjusia priešlaikinės mirties rizika, širdies priepuoliais ir hipertenzija, 2 tipo diabetu, depresija ir nerimu.

Nors miego poreikiai skiriasi priklausomai nuo individo, JAV Nacionalinis miego fondas (angl. National Sleep Foundation) rekomenduoja 7-9 val. miego suaugusiems žmonėms iki 64 m., o jauniems jo reikia daug daugiau.

Dr. Khosla tvirtina ne kartą matęs pacientų, turinčių miego stebėtojų, tačiau nepaisančių miego higienos pagrindų, pavyzdžiui, reguliaraus tvarkaraščio ir ekranų vengimo prieš miegą.

„Žmonės mielai išleidžia 200 dolerių už tam tikrą miego prietaisą, bet nenori tiesiog išjungti savo telefonų ir eiti miegoti“, – sakė jis.

Miego stebėtojai turi low-tech pirmtaką: miego dienoraščius. Tai gali padėti sumažinti nerimą mažinant „katastrofišką mąstymą“, pvz., mintį, kad diena tikrai bus sugadinta, jei jūs miegojote tik šešias valandas. Dr. Khosla pataria pacientams atsisakyti „tobulo“ miego siekio.

Savo ruožtu, Vakarų Virdžinijos universiteto psichologijos profesorė Dr. Hawley Montgomery-Downs, kuri ištyrė miego stebėjimo prietaisų apribojimus, mano, kad geriausias būdas įvertinti savo miego kiekį ir kokybę priklauso nuo jūsų kūno savijautos.

Ji rekomendavo apskritai vengti miego stebėtojų. Profesorė patarė surasti savaitę, pvz., išėjus atostogų, kurių metu neprivalote atsikelti tam tikru laiku, ir išjungti žadintuvą. Iš pradžių jūs daug miegosite, bet per kelias dienas jūsų kūnas prisitaikys ir leis jums žinoti, kada eiti miegoti ir pabusti, ir kiek naktinio miego jums iš tiesų reikia.

„Vietoj prietaiso pasitikėkite tuo.“ – ragino mokslų daktarė.

Šaltinis https://netradicinemedicina.com/ismaniosios-apyrankes-gali-pabloginti-jusu-miega/