VIN patikra: kada už gaunamus duomenis verta mokėti?

Pastaruosius metus galima vadinti vienais produktyviausių kovojant su melagingais duomenimis, kuriuos pateikia naudotų automobilių prekeiviai. 2017 m. buvo įkurta lietuviškų platformų, kuriose galima gauti išsamius duomenis apie naudotus automobilius. Viena iš jų – „carVertical, veikianti blockchain technologijos pagrindu ir surenkanti duomenis iš visų tarptautinių duomenų bazių. Kovą su nesąžiningais pardavėjais paskelbė ir valstybės įmonė „Regitra“. Ši kova siejama su VIN patikra.

VIN patikra – nebe naujiena automobilių savininkams. Tačiau šio kodo aktualumas dar labiau išauga perkant naudotą automobilį.

VIN kodas, paprasčiau dar vadinamas kėbulo numeriu – tai unikalus raidžių ir skaičių derinys, suteikiamas kiekvienam automobiliui. Tai automobilio ar bet kurios kitos transporto priemonės DNR, padedantis įvertinti jo būklę.

Jau pačiame VIN kode yra užšifruota pagrindinė informacija apie transporto priemonę. Iš unikalaus VIN šifro sužinosite šiuos duomenis:

 • Šalį, kurioje automobilis buvo pagamintas (pirmasis kodo simbolis – didžioji raidė).
 • Automobilio gamintoją (antroji ir trečioji kodo raidės).
 • Modelį.
 • Pavarų dėžės, kėbulo tipą.
 • Gamyklinę automobilio komplektaciją.
 • Datą, kada automobilis tiksliai buvo pagamintas.
 • Konkrečią gamyklą.
 • Serijos numerį.

Tad kiekviena raidė ir skaitmuo VIN kodo sekcijoje turi konkrečią reikšmę.

Nemokama ir mokama informacija apie dominantį automobilį

Prieš įsigydami automobilį, jį parduodančio asmens galite paprašyti VIN kodo. Pati paprasčiausia VIN patikra leis išsiaiškinti, ar informacija, kurią pateikia pardavėjas, ir informacija, nurodyta skelbime, sutampa. Pagrindinę informaciją apie įsigyjamą automobilį sužinosite nemokamai, bus aišku, ar pardavėjas nepagražino informacijos, neišgalvojo nebūtų dalykų.

Kai kuriose interneto svetainėse galėsite užsisakyti ir išsamias su dominančiu automobiliu susijusias ataskaitas. Ataskaitose matysite visą informaciją vienoje vietoje ir gausite duomenų, prieinamų labai sudėtingai ar kurių paprastas interneto vartotojas apskritai negali gauti:

 • Įsigyjamo automobilio nuotraukų, jei jų tik bus kurioje nors pasaulyje duomenų bazėje;
 • tikslios informacijos apie eismo įvykius ir juose patirtą žalą, preliminarius remonto kaštus;
 • duomenis apie šalis, kuriose automobilis buvo eksploatuojamas, kur buvo atliekamos techninės apžiūros;
 • visą informaciją iš ieškomų automobilių duomenų bazių;
 • preliminarią informaciją apie laukiamus kaštus (pvz., numatytas alyvos, stabdžių diskų keitimas; tokiu būdu galėsite derėtis dėl kainos);
 • automobilio ridą;
 • ankstesnius atliktus aptarnavimus;
 • pastaraisiais metais fiksuotus automobilio ridos duomenis;
 • vietas, kuriose dar gali būti pateikiamas VIN kodas (retai, bet pasitaiko atvejų, kad VIN kodas nesutampa);
 • pagrindinius konkretaus modelio trūkumus, kurie padėtų dar lengviau apsispręsti.

„Regitra“ irgi skelbia kovą su nesąžiningais automobilių pardavėjais

VĮ „Regitra“ skelbia nuorodas į kai kurių valstybių automobilių registrus. Šie duomenys vairuotojams leidžia sužinoti daugiau aktualios informacijos apie ketinamus pirkti automobilius. VĮ „Regitra“ specialistai pataria nepasikliauti vien automobilio išorine apžiūra: būtinai patikrinti ir visus duomenis apie tas transporto priemones. Ir nors duomenų bazės yra viešos, nemokamos ir visiems prieinamos, anaiptol ne visos šalys jas turi, o jose pateikiama ne visa aktuali vairuotojams-pirkėjams informacija. Be to, daugelis šių duomenų bazių nėra sujungtos į vieną tinklą, todėl jas reikia atskirai atsidaryti ir atskirai tikrinti automobilį pagal VIN kodą.

Sugriežtėjus asmens duomenų apsaugai (2018 m. Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas), kai kurie asmens duomenys be sutikimo negali būti atskleisti tretiesiems asmenims. Kai kuriose šalyse gauti duomenų apie toje šalyje eksploatuojamas transporto priemones – labai sudėtinga. Pavyzdžiui, jei norite gauti daugiau duomenų apie Prancūzijoje registruotus automobilius, reikia nurodyti automobilio registracijos datą, automobilio savininko (Prancūzijos gyventojo) vardą bei pavardę. Natūralu, kad tokių duomenų mes neturime ir negalime turėti. Įmonė „CarVertical“, Lietuvoje valdanti svetainę Carvertical.com/lt/, gali prieiti prie „paprastiems mirtingiesiems“ nepasiekiamos informacijos.

Tad užpildžius vos kelis laukelius kompiuteryje ar išmaniajame telefone, sumokėjus fiksuotą 14,99 Eur įmoką (akcijos metu, įprasta automobilio patikros kaina – 19,99 Eur), vos per 1 minutę gaunama išsami ir vertinga informacija. Ir nors dalį informacijos ieškodami patys galite gauti nemokamai, sumokėti pinigai atsipirks, nes nereikės gaišti savo brangaus laiko. Pasinaudoję paslauga automobilių pirkėjai taip pat teigia, kad ši paslauga atsipirko su kaupu, nes leido jiems sužinoti, ar automobilis nebuvo apgadintas, ar jo rida nebuvo suklastota ir apskritai ar šis pirkinys vertas dėmesio.

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Jei tam neprieštaraujate, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikimą bet kada galėsite atšaukti interneto naršyklėje ištrindami įrašytus slapukus. Sutinku Sužinoti daugiau