Telefonas negrįžtamai keičia mūsų bendravimą: be jo sunkiai įsivaizduoja santykius

Sparčiai tobulėjančios technologijos tapo neatsiejama mūsų kasdienio gyvenimo dalimi, be kurios neįsivaizduojame nei savo darbo, nei laisvalaikio. Tenka pripažinti, kad jos taip stipriai įsiliejo į visuomenę, kad sugebėjo transformuoti ir žmonių bendravimo įgūdžius bei pakeisti asmenino bendravimo taisykles. Žmonės vis dažniau naudojasi išmaniaisiais telefonais palaikydami ryšį su artimaisiais ar draugais, taip pat siekdami užmegzti naujas pažintis. Kaip rodo „Huawei“ užsakymu atliktas tyrimas, šiandien be telefono daugelis neįsivaizduoja savo asmeninio bei socialinio gyvenimo ir tikėtina, kad ateityje ši tendencija tik dar labiau stiprės.

Telefonas užima svarbią vietą

„Huawei“ kartu su tyrimų bendrove IPSOS 12-oje Europos šalių atliko tyrimą, norėdami išsiaiškinti, kokią vietą žmogaus gyvenime užima telefonas ir kam jis dažniausiai naudojamas. Surinkti duomenys atskleidė, kad telefonas šiuolaikinio žmogaus gyvenime užima ypatingą vietą. Net 84 proc. apklaustųjų pripažįsta, kad telefonas jiems reikalingas palaikyti ryšiui su artimaisiais. Ne ką mažesnė dalis (78 proc.) žmonių taip pat pripažino, kad telefonas jiems būna ypač naudingas tada, kai artimo žmogaus nėra šalia ir galima palaikyti ryšį per atstumą.

„Šiais laikais telefonas neabejotinai pakeitė tradicinius bendravimo kanalus. Pakanka vos kelių mygtuko paspaudimų, kad galėtume susisiekti su žmogumi kitoje pasaulio pusėje. Todėl visiškai natūralu, kad žmonėms telefono naudojimas tapo neatsiejama bendravimo dalimi“, – teigia „Huawei“ Baltijos šalių vartotojų verslo grupės vadovas Yanfei.

Jis pabrėžia, kad telefono svarbą bendravimui atspindi ir surinkti tyrimo duomenys: 61 proc. respondentų pripažino vos tik pabudę ryte iškart paimantys telefoną į rankas, o 74 proc. apklaustųjų tą patį darantys vakare prieš miegą.

Flirtuoja ir kuria romantiką

Tyrimo metu surinkti duomenys atskleidė, kad telefonas žmonėms praverčia bendraujant šeimoje ar su draugais, taip pat ieškant antrosios pusės bei su ja vystant užmegztus santykius. Kaip kalba Yanfei, tuo visiškai nereikia stebėtis, kadangi šiandien žmonių gyvenimo tempas yra itin greitas ir asmeniniam gyvam bendravimui lieka vis mažiau laiko.

„Dažnai sakoma, kad žmonės įpranta prie telefono, tačiau mes manome, kad jie labiau prisiriša prie žmonių kitame telefono gale. Dažniausiai telefonu naudojamės palaikydami ryšį su kitu žmogumi, tad jis šiais greito tempo laikais tampa tik priemone bendrauti“, – samprotauja „Huawei“ atstovas.

Tai puikiai iliustruoja ir atliktas tyrimas, kadangi net 45 proc. apklaustųjų pripažino savo antrajai pusei telefonu perduodantys, kad juos myli, 11 proc. – kad jų pasiilgo.

Padeda palaikyti santykius

Kad telefonas šiandien žmogaus gyvenime užima ypatingą vietą, atskleidžia ne tik IPSOS atliktas tyrimas, tačiau ir su žmonėmis dirbantys specialistai. Gydytojas psichoterapeutas Dainius Jakučionis sako, kad tobulėjant technologijoms, šios prie žmonių priartino pasaulį.

„Pirmoji kilusi mintis – tai langas į pasaulį. Jei anksčiau pasaulį pažinti padėjo knyga, tai atsiradus išmaniajam telefonui ir interneto prieigai, informacinis pasaulis telpa delne. Taigi, aš manyčiau, kad išmanusis telefonas žmogaus gyvenime šiuo metu yra labai svarbus“, – teigia specialistas.

Jakučionis pripažįsta, kad išmanieji telefonai padarė nemažą įtaką žmonių santykiams, jų bendravimui, o žmones, kuriuos skiria atstumas, suartino.

„Vis dar apima keistas jausmas, kai kalbu su Indonezijoje ar Indijoje esančiu draugu, o dėl geros ryšio kokybės man atrodo, kad žmogus yra čia pat. Išmanieji padeda dalintis įspūdžiais ir emocijomis realiuoju laiku. Kol kas jie neatstoja fizinio kontakto, bet kas žino, kas bus ateityje“, – samprotauja psichoterapeutas.

Prisirišti – prie žmonių, o ne prie telefono ar soc. tinklų

Jakučionio teigimu, naudojantis telefonu santykiams palaikyti, svarbu neprisirišti prie gaunamo dėmesio.

„Žmonės labai prisiriša prie gaunamo dėmesio, kurį su išmaniuoju gali nuolat stebėti, ir dėmesiui sumažėjus, pradėti jaustis nepilnaverčiais, nereikalingais“, – perspėja specialistas.

Gydytojas psichoterapeutas taip pat akcentuoja, kad pernelyg dažnas telefono naudojimas gali tapti priklausomybe. Visgi, pasak pašnekovo, dažniausiai priklausomybė yra ne kiek pačiam telefonui, kiek socialiniams tinklams.

„Dauguma negali net ramiai pavalgyti ar nueiti į tualetą nepasitikrinę „Facebook“ ar „Instagram“ aplikacijų. Kitas dalykas, kad telefono atsiradimas sukūrė pasiekiamumo iliuziją. Anksčiau, esant tik laidiniams telefonams, galėdavau žmogui paskambinti, tik kai jis būdavo namie. O dabar galiu jį pasiekti bet kada, jei jo telefonas neišjungtas“, – kalba D. Jakučionis.

Taigi, apibendrinant, svarbu, kad telefonas būtų tik priemonė santykiams palaikyti, bet netaptų prisirišimo objektu.

Šaltinis Pranešimas žiniasklaidai