Ginčai, kodėl viena operacinė sistema yra geresnė už kitą, galime sakyti amžini – dar nuo „Windows prieš DOS“ laikų. Tačiau šiandien mes turime atsakyti sudėtingą klausimą: kokia operacinė sistema geriau tinka planšetėms ir kodėl?
Kai plokštės turėjo tik Android, tokių klausimų nekildavo. Bet kai Windows į šį segmentą sėkmingai įsiveržė, klausimas, kuri operacinė sistema geriausia planšetėms, toli gražu ne toks paprastas, kaip atrodo.
Anksčiau Android planšetės buvo žymiai pigesnės už Windows, todėl viskas buvo gana aišku: Android pigiau, Windows – yra brangesni, bet su visaverčiu „ofisu“ ir „fotošopu“. Dabar rinkoje yra modeliai su Intel Atom procesoriumi, taip pat su Windows 8.1 ir jų kaina yra ne daug skiriasi nuo konkurentų Android kainų. Kalbant apie programas – tai panašaus įrankių galima rasti ir ten, ir ten. O pagrindinės programos apskritai vienodos – Chrome yra abiem versijoms, vaizdo grotuvų gausu, programų skaityti knygas… Tai koks skirtumas?
Žinoma, taip pat yra Apple planšetės – bet iPad paprastai perka tie, kurių nekankina abejonės dėl pasirinkimo. Kadangi pasirinkimas tarp juodo ir balto iPad… na, ne visai apie tai.
Kodėl „Android”?
Google Android užkariavo pasaulį neįtikėtinai greitai. Atrodytų, kad tik šeši metai praėjo – ir jau pasaulinis dominavimas rimtas. Tačiau kartu su šiuo dominavimu neišnyko tos pačios OS problemas, kurios buvo ir prieš metus, ir prieš penkerius metus, ir apskritai visada. Pagrindinė problema – „Android” nesugebėjimas tinkamai disponuoti operatyvine atmintimi.
Štai kodėl Play Store yra tiek daug „atminties valdymo” programų, kurios tą pačią atmintį „valo“. Labiausiai gremėzdiškos iš jų tiesiog nušluoja viską ką įmanoma iš ten, ir po kurio laiko „parazitai“ sugrįžta. Pažangesnės leidžia pasirinkti, ką valyti ir ko ne, kurias programas galima visiškai išjungti ir kokias laikinai. Bet net šio proceso automatizavimas šios problemos išsprendžia.
Planšetėms sunkiau už išmaniuosius telefonus. Ir reikia daugiau išteklių. Iš planšečių paprastai reikalaujama pilno ekrano vaizdo atkūrimą ir „sunkių” trimačių pilno ekrano žaidimų, kuriems reikia visos įmanomos atminties ir ilgiau.
Žinoma, prietaisams su 2 gigabaitais ir daugiau RAM lengviau. Ne ilgai. Kadangi problema eina nuo vienos versijos iki kitos ir versija Android 5.0 Lollipop tokia gremėzdiška, kad šiandien ji yra visiškai nerekomenduojama instaliuoti į senesnius nei 2013 metų modelius. Ne tik viskas pradeda labai lėtai dirbti, taip pat ji tapo mažiau nepatogi. Tačiau pastaroji priežastis nėra svarbiausia: esmė tame kad operacinė sistema parašyt Java programavimo kalba, o ji yra pusiau kompiliuojama, pusiau interpretuojama kalba. Tai reiškia kad prie paleidžiant kiekvieną programą ar pačią OS, failai yra sukompiliuojami iš naujo, o tai reikalauja daug resursų, kaip ir būtinas nuolatinis periodiškas atminties valymas programų darbo metu. Apple iOS yra populiari ne tik dėl paprastumo, bet taip pat dėl vieningos ekosistemos galima apsieiti su neaukštais sistemos reikalavimus ir padaryti taip, kad tos pačios programos ir operacinės sistemos veiktų vienodai gerai daugumoje ankstesnių ir dabartinės kartų iPad/iPhone. iOS failai saugomi sukompiliuoti, todėl OS tinkamam darbui reikia daug mažiau resursų.
Bet kodėl Android toks populiarus jei toks blogas? Jis turi ir privalumų: a) suderinamumas, b) kaina, c) labai daug programų bet kokiam skoniui.
Suderinamumas – atviro kodo rezultatas – lėmė tai, kad bet koks sąžiningas ir nelabai kinas gali pradėti gaminti savo planšetę už trisdešimt dolerių, ir jame veiks tas pats Android, kaip ir licenzijuotame už 300 USD. Išmaniesiems telefonams tai taip pat galioja. Šiuo atveju greičio ir stabilumo klausimai lieka nuošalyje. Tikslas yra išleisti pigiau – ir žmonės, kurie nesupranta įtaisų, dažnai pasirinks pigesnį.
Programų, ypač nemokamų, Play Store yra tikrai daug. Labai daug. Bet kartais rasti ko reikia tampa didele problema, nes pasirinkimas labai didelis. Kita vertus, galite rasti mažų nemokamai ir naudingų priedų, kurie neegzistuoja Windows ekosistemai.
Tačiau, lyginant biuro programas, čia besąlygiškai laimi Windows planšetės. Nesvarbu, kiek paplitęs debesų biuro sistemos, tokios kaip Google Docs, dauguma vis viena naudoja seną gerą Microsoft Office, kuris dabar mobiliesiems prietaisams tapo nemokamas.
Apie filmų peržiūrą teoriškai abiem sistemoms galima skirti tokį pat taškų skaičių. Pilnametražius Full HD filmus ir galite žiūrėti abiejose OS. Iki to momento, kai norėsite ko nors nestandartinio – pavyzdžiui, su subtitrais ar kitu garso takeliu, ypač pajungiamo kaip atskiras failas, arba kokiu egzotiniu formatu. Windows tokias problemas išsprendžia daug lengviau, ko nepasakysi apie Android.
Kodėl Windows?
Windows planšetės negali būti pigios. Šiuo požiūriu operacinę sistemą iš Microsoft pralaimi Google produktui. Tačiau Windows laimi unifikacijos požiūriu. Tai turėtų ypač pasireikšti kitąmet, kai pasirodys dešimta versija, ant kurios Microsoft stato viską, taip pat koncepciją „viena OS visuose įrenginiuose“.
Jei naršymo patogumas panašus abiejose sistemose, tai tokie dalykai kaip žaidimai, neabejotinai suteikia pasirinkimą Windows naudai. Tačiau viskas priklauso nuo to, kokie žaidimai veiks. Populiariausius mobiliuosius žaidimus galima lengvai rasti abiem OS. Bet Windows 8.1 (ši versija įdiegta daugumoje šiandien parduodamų Windows planšečių) x86 architektūros dėka galimybių yra daugiau: prijungę bet kokią klaviatūros ir pelę galite pažaisti Counter Strike ar kitus nereiklius žaidimus. Android suderinamumas su periferija, žinoma, yra, tačiau jis labai ribotas.
Ir ne vien žaidimuose esmė. Windows programos suteiks daugiau galimybių nei „šimtai tūkstančių”, skirtų Google OS. Norite dirbti visaverčiu Photoshop? Prašom. Kurti muziką Cubase ir Fruity Loops? Jokių problemų. Pas Android su tuo viskas liūdniau. Programa Photoshop Nik Collection nepakeičia visavertės versijos, ir aplamai Android‘e viskas supaprastinta, iš dalies dėl to, kad veiktų senesniuose modeliuose. Ne tai kad dirbti efektyviai, tiesiog kad bent pasileistų.
Todėl didžioji dauguma transformerių (planšečių su visaverte klaviatūra) gaminama su Windows 8.1. Yra keletas modelių su dviem OS – perjungti jas galima mygtuko arba klavišų kombinacijos paspaudimu, be to, šios OS yra suinstaliuotos skirtinguose diskuose (SSD arba Flash atmintis).
Beje, nepamirškite, kad egzistuoja skirtingos Windows versijos planšetėms: Windows 8.1 ir Windows RT. Tačiau pastaruoju metu, daugelis gamintojų RT nebepalaiko – nes ji funkcionalumo požiūriu yra beveik tokia pat, kaip Android (išskyrus, pilną „ofisą“), tik išvaizda Windows.
Vienos ar kitos operacinės sistemos planšetės pasirinkimą turėtų nulemti jo naudojimas. Norite daug įdomių ir naudingų nemokamų arba labai pigių programų ir Jūsų netrikdo būtinybė nuolat valyti atmintį, žiūrėti filmus paplitusiais formatais, nedomina darbas su biuro ar profesionaliomis programomis – Google Android planšetė bus geras pasirinkimas.
Visais kitais atvejais reikėtų pasirinkti planšetę su Windows 8.1 ir geriau imti pakankamai galingą – nors Windows ir nereikalauja tiek resursų kaip Android, „sunkios“ programos jų „suryti“ gali gana daug. Pagrindinis Windows planšečių pranašumas – universalumas, ypač dėl senesnių ir profesionalių programų. Ir jei Jums to reikia tada nedvejokite.