Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo proga – 6 Lietuvoje kurtos programėlės jūsų telefonui
Artėjant vienai svarbiausių dienų metuose – Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo šventei – galime pagerbti lietuvius programėlių kūrėjus, kurių sumanymais naudojasi visas pasaulis. Nuo namų restoranų ir tokių vietų ieškančių turistų socialinio tinklo iki naujos kartos sprendimų verslui, lietuviai yra nemažai pasižymėję bei pasiekę. Tad kada dar puikesnė proga į juos atkreipti dėmesį, nei valstybinės Kovo 11-osios šventės išvakarėse? Ta proga „Bitės Profai“ atrinko 6 kiek mažiau girdėtas Lietuvoje sukurtas programėles, su kuriomis verta susipažinti.
„Praktiškai kiekvieną dieną pasaulyje atsiranda šimtai naujų programėlių. Bet ar kada susimąstėte, kiek tarp tų šimtų naujai pasirodančių programėlių yra lietuviškos? Arba kiek iš Lietuvoje sukurtų programėlių yra ne tik pripažintos, bet ir masiškai naudojamos pasaulyje? Kartu su visais ruošdamiesi švęsti Kovo 11-ąją, siūlome susipažinti su Lietuvoje sukurtomis programėlėmis, apie kurias beveik nekalbame, tačiau kurios kasdien garsina Lietuvos vardą kitose pasaulio valstybėse“ – sako „Bitės Profė“ Agnė Adomaitytė ir dalinasi 6 lietuviškomis ar Lietuvoje gimusiomis programėlėmis, iš kurių tikriausiai žinojote tikrai ne visas.
1. Azijoje itin paplitusi virėjų dalinimosi sistema
Ar galėtumėte įsivaizduoti virėjų tinklą, kurie savo namuose sutartu laiku paruošia ypatingą vakarienę ir laukia jūsų prie stalo? Pasak A. Adomaitytės, kūrėjai iš Lietuvos jau spėjo ne tik tai įsivaizduoti, bet ir realizuoti.
„Programėlė „PlateCulture“ („iOS“, „Android“) leidžia mokantiems ir norintiems gaminti pasiskelbti apie save ir savo namų restoranus, o norintiems pavalgyti kuo arčiau vietinės kultūros – tokius žmones susirasti. Tokios idėjos autorės lietuvės Redos Štarės dėka, dabar šia rezervavimo platforma itin sėkmingai ir plačiai naudojasi pietryčių Azijos gyventojai bei turistai. Programėlė įvertinta ir už tai, kad susėdus prie vieno stalo su vietiniais virėjais pavalgyti, žymiai lengviau pažinti naujas kultūras bei vystyti tautų bendrystę. Vienas užsienio žurnalistų programėlę „PlateCulture“ praminė maisto pasaulio „Airbnb“ platforma“ – sako A. Adomaitytė.
2. Išmanus sprendimas konferencijoms
„Konferencijos, o ypač tarptautinės – tikras galvos skausmas jas organizuojantiems žmonėms. Apie šį galvos skausmą bene pirmieji pagalvojo lietuviai, sukūrę programėlę „Interactio“ („iOS“, „Android“). Kaip ji veikia? Tiesiog savo buvimu pakeičia visą galybę tarptautinėms konferencijoms reikalingos įrangos – daugybės ausinių, sinchroninio vertimo būdelės ir t.t. Su šia programėle visiems konferencijos dalyviams tereikia telefono su asmeninėmis ausinėmis. Taip vertėjas gali versti konferencijos dalyvių kalbamą tekstą kaip ir anksčiau, tik tam, kad jau išverstą kalbą išgirstų konferencijos dalyviai, nebereikia visos sudėtingos įrangos. Šis lietuvių sprendimas taip pat jau spėjo išgarsėti užsienyje, o jį naudoja net tokios kompanijos kaip „Microsoft“, „Google“, „Blizzard“ ir kitos“, – teigia A. Adomaitytė.
3. Revoliucija darbo komunikacijoje
Darbo diena darbe, pasak A. Adomaitytės, šiais socialinių medijų laikais gali būti itin įtempta, bet lietuviai atrado būdą tai suvaldyti: „Lietuvių sukurta programėlė „Tipi“ („iOS“, „Android“) siūlo į darbinę komunikaciją pasižiūrėti asinchroniškai: užuot reaguojant į kiekvieną socialinio tinklo ar kitų susirašinėjimo programų pranešimą, sureaguoti tada, kai nesi užsiėmęs ir gali skirti tam laiko. Programėlė „Tipi“ leidžia visus darbinius klausimus sudėlioti aiškiais katalogais ir konkrečiomis temomis nuo darbų iki su darbais nesusijusių dalykų. Juose visi darbuotojai gali matyti tiek darbų eigą, tiek kas už ką atsakingas ir sureaguoti į konkrečias užklausas tada, kai tikrai turi tam laiko, o ne pripuolamai. Šis sudėtingai paaiškinamas lietuvių sprendimas buvo itin pamėgtas pasaulyje, o jį jau išbandė ir naudoja tokios bendrovės kaip „Uber“, „Toyota“, „Mary Kay“ ir kt.“
4. Greičiausias ir patogiausias maršrutas tavo kišenėje
„Lietuvių sukurtos programėlės „Trafi“ („iOS“, „Android“) jau tikriausiai pristatinėti nereikia? Tai, kad ji realiu laiku rodo viso transporto judėjimą gatvėje ir leidžia bet kada pasirinkti greičiausią ir pigiausią įmanomą maršrutą bei keliavimo būdą pakerėjo ne tik pačius lietuvius, bet ir likusį pasaulį. Pavyzdžiui, „Trafi“ jau sėkmingai veikia Madride, Stambule, San Paule ir kituose dideliuose pasaulio miestuose. Ši programėlė tapo puikiu pavyzdžiu, kaip technologijos gali ženkliai palengvinti didmiesčiuose gyvenančių ar dirbančių žmonių gyvenimus. „Trafi“ sujungia visas keliavimo galimybes nuo viešojo transporto ar miesto dviračių iki automobilių nuomos bei taksi, o pasirinkti leidžia pačiam žmogui. Įdomu, ką kito įspūdingo programėlių rinkoje sugalvos mūsų tautiečiai?“ – svarsto A. Adomaitytė.
5. Žaidimas mobiliems telefonams, skaičiuojantis 200 mln. žaidėjų
Pasak A. Adomaitytės, lietuviai moka kurti ne vien rimtas programėles ir tai įrodė su vienu populiariausių visų laikų išmaniesiems telefonams skirtu žaidimu: „Ar patikėtumėte, kad vieną garsiausių ir iki šiol iš populiariausiųjų žaidimų išmaniesiems telefonams ir planšetiniams kompiuteriams 50-uko neiškrentantį žaidimą „Cooking Fever“ („iOS“, „Android“) sukūrė būtent lietuviai? Šį žaidimą tris metus kūrė didžiausi Lietuvos žaidimų kūrėjai studija „Nordcurrent“ ir jų sumanymas pasiteisino – šiandien šį žaidimą jau atsisiuntė daugiau nei 200 mln. žaidėjų visame pasaulyje. „Cooking Fever“ idėją lietuviai taip pat sugalvojo patys – žaidime reikia valdyti restoraną ir savo klientams kuo greičiau pateikti patiekalus, kurių jie prašo. Tačiau tokia lietuvių sėkmė nėra vienkartinė – ši studija iki šiol kuria didelio populiarumo sulaukiančius žaidimus išmaniesiems telefonams ir planšetiniams kompiuteriams.“
6. Programėlė, tapsianti geriausiu šunų draugu
„Galima įvardinti ir vieną visai šviežią pavyzdį, kai lietuviai vėl savo programėle nustebino pasaulį. Vos prieš mėnesį išleista programėlė „GetPet“ („iOS“, „Android“), kuri leidžia žmonėms žiūrėti skirtingų šuniukų nuotraukas bei jų istorijas ir pasiimti iš Vilniaus prieglaudų. Kol kas su šia programėle susietos tik Vilniaus prieglaudos, o priglausti galima tik šuniukus, bet jos kūrėjai žada, kad vėliau naujų namų tokiu būdu bus leista ieškoti ir katėms. Nors programėlė dar visai nauja, ja jau spėjo susidomėti užsienio žiniasklaidai bei giria lietuvių išmanumą, sukūrus tarsi garsią pažinčių platformą „Tinder“ šunims bei naujiems jų šeimininkams. Panašu, kad lietuviai tikrai turi talentą geroms idėjoms bei kokybiškai realizuotoms programėlėms“, – apibendrina A. Adomaitytė.
Galiausiai, kaip teigia A. Adomaitytė, norint sužinoti daugiau apie kitas lietuviškas ar lietuvių sukurtas programėles, visada galima kreiptis į didžiuosiuose Lietuvos miestuose įsikūrusius „Bitės Profus“, kurie visada patars bei atsakys į rūpimus klausimus.