Kompiuterių surinkimo technologija

Tikriausiai dauguma pirkdami kompiuterį išsirenka būtent parduotuvės lentynose stovintįjį. Kiek daugiau besidomintys kompiuteriais renkasi iš didelės gausos kainyne esančiųjų. Yra ir tokių, kurie ateina i parduotuvę tiksliai žinodami kokių parametrų kompiuterį pirkti. O kuri dalis mūsų pagalvoja ar verta pačiam susirinkti kompiuterį? Ar taip sutaupysime pinigų? Sakote vargu? Drįsčiau prieštarauti. Ne kiekvienas žino, kad pirkdamas kompiuterio dalis atskirai ir susirinkdamas jį pats gali sutaupyti nemažai pinigų, be to tai tarsi konstruktoriaus rinkimas, tik instrukcijos kartu su kompiuteriu pardavėjai neduos. Verta atsiminti, kad netaisyklingai rinkdami kompiuterį galime jį nepataisomai sugadinti.

Patys susirinkę kompiuterį žinosime, ką gavome pirkdami pats ir sudėdami į kompiuterio korpusą. Ne retas didysis kompiuterinės technikos pardavėjas jums nepasako, kad jau sukomplektuotame kompiuteryje yra sudėtos pigiausios ar senesnės dalys. Pigių kompiuterių komplektacijose pasitaiko ir ne naujų detalių, grąžintų dėl netinkamos kokybės, brokuotų ir netiksliai veikiančių. Taip pat standartiškai pardavėjas garantiją duoda kompiuteriui dviems metams, nors kai kurios kompiuterio sudedamosios dalys turi trijų ar daugiau metų garantiją. Kitaip tariant – pirkti jau sukomplektuotą kompiuterį yra tas pats kaip pirkti katę maiše.

Taigi, nuo ko pradėti perkant kompiuterį? Pasikliauti draugų, išmanančių kompiuterius, patarimais? Taip, bet ir ne tik jais. Derėtų ir patiems paieškoti informacijos internete kaip susirinkti kompiuterį pačiam. Informacijos ir patarimų apstu ne tik anglų, rusų bet ir lietuvių kalbomis. Tik patys atidžiai ištyrę ir įvertinę rastą informaciją susidarysime tikslią nuomonę ko norime. Žinojimas, ką mes norime įsigyti, ir yra geriausias kompiuterio pasirinkimas. Joks konsultantas mums taip nepatars kaip patys sau. Jie visada yra labiau linkę mažiau ar daugiau parduoti vieną ar kitą prekę ir mes, klausdami jų patarimo, įsigysime būtent jiems didesnę naudą atnešančią prekę.

Kokių parametrų kompiuterį rinksimės priklauso nuo to, kam kompiuteris bus naudojamas. Jei naujausiems žaidimams žaisti, žiūrėti didelės raiškos filmus, dirbdami su galingomis grafinėmis programomis ar šiaip vaikysimės naujovių, stengsimės pasipuikuoti ir aplenkti kitus – mums reikės nemažai finansinių išteklių. Jei kompiuteris bus skirtas mokslui: rašyti referatams, informacijos ieškoti internetinėse bibliotekose, naudotis žodynu, paklausyti muzikos, peržiūrėti nuotraukas, galime drąsiai rinktis pačias pigiausias sudedamąsias dalis. Kitaip visų kompiuterio galimybių neišnaudosime ir pinigai bus išleisti neprotingai. Nenoriu nukrypti nuo temos, bet man tikrai sukelia juoką šūkis, reklamose technikos ekspertais besiskelbiančiųjų, nešiojamam kompiuteriui uz beveik 9 tūkstančius litų: „Noriu mokytis“. Kompiuteris už tokią kainą turėtų ne norėti mokytis, o pats kitus mokyti kaip mokytojas mokykloje, lektorius ar docentas universitete. Šiuo metu mokslams naują nešiojamą kompiuterį galima įsigyti už maždaug vieną tūkstantį litų, o dėvėtą – kad ir už kelis šimtus. Nuo kompiuterio spartos žinių įvertinimas įtakos neturi. Dar neseniai, mūsų tėvai nesinaudojo kompiuteriais, neieškojo jau parašytų referatų internete, informacijos ieškodavo knygose, o mes jau ir kompiuterinėse knygose dažnai spaudžiam „Ctrl+F” kombinaciją. Kompiuteris labai palengvina mokymąsi ir informacijos ieškojimą, todėl neturėti kompiuterio šiais laikais yra didelė problema.

Kompiuterio surinkimo darbo vietos parengimas

Kompiuterio surinkimui reikia pasiruošti vietą. Tam tiktų didesnis stalas. Neturėtų maišytis pašaliniai daiktai. Taip pat vieta neturi būti drėgna ar dulkėta. Būtų gerai pasitiesti kokį nors minkštesni pagrindą, kad surenkant nepažeistumėte kompiuterio komponentų. Taip pat bus reikalinga įžeminimo apyrankė, kad įstatinėjant RAM atmintinę nepakenktų elektrinis rankų krūvis. Reikės tokių įrankių:

  1. Atsuktuvo (dažniausiai naudojamas kryžminis (+) nes kompiuterio komponentai tvirtinami būtent tokiais varžtais);
  2. Varžtų ištraukėjo. Jeigu turite chirurgo pirštus, tokio jums gali ir neprisireiktų. Bet nutinka taip, kad surinkinėjant kompiuterį varžtas nukrenta į blogai prieinamą vietą. Varžtų ištraukėjas gali padėti tuos varžtus ištraukti, nejudinant techninės įrangos;
  3. Žibintuvėlio. Nebent jus esate fantastiškai apšviestoje aplinkoje ir jums neprisireiks daugiau šviesos bedirbant ir žiūrint i kompiuterio vidų;
  4. Pinceto. Jis gali būti naudingas jungiant trumpiklius.

Reikės tokios techninės įrangos:

  1. Kompiuterio dėžės;
  2. Diskelių skaitymo įrenginio;
  3. Kietojo disko;
  4. CD arba DVD skaitymo/įrašymo įrenginio;
  5. Procesoriaus;
  6. Procesoriaus aušintuvo;
  7. Pagrindinės plokštės;
  8. Atminties modulių (RAM);
  9. Maitinimo bloko;
  10. Vaizdo plokštės;
  11. Klaviatūros ir pelės.

Norint surinkti bazinį (minimalų) kompiuterį, jums reikės tik pagrindinės plokštės, atminties modulių, procesoriaus su aušintuvu, maitinimo bloko, kietojo disko, vaizdo plokštės, bei CD skaitymo įrenginio. Dauguma elektriniam krūviui jautrios techninės įrangos būna įpakuota į statinius maišelius, sukurtus apsaugoti nuo statinio elektrinio krūvio. Palikite techninę įrangą įpakavimuose, kol nebūsite pasiruošę, jos įdiegti.

Reikės tokios programinės įrangos:

  1. Sisteminio disko;
  2. Įrenginių tvarkyklių (dažniausiai būna pateiktos kartu su technine įranga.);
  3. Operacinės sistemos.

Reikės kabelių ir kitų smulkmenų:

  1. Diskų bei skaitymo įrenginių kabelių;
  2. Pagrindinės plokštės tarpiklių (dažniausiai būna kartu su motinine plokšte. Naudojami atskirti pagrindinę plokštę nuo montavimo plokštės);
  3. Varžtų ( dažniausiai jų krūva bus kartu su kompiuterio dėže, tačiau jeigu naudojate seną dėžę, tai gali būti, kad jų jums pritrūks) .
  4. Maitinimo laidų (tiek kompiuteriui tiek jūsų monitoriui). Jie dažniausiai komplektuojami su technine įranga);
  5. Centrinio procesoriaus aušintuvo.

 

Kompiuterio surinkimo darbų seka

1 Žingsnis: Kompiuterio dėžės dangčio nuėmimas

 

Iš emės jus tik nuimate dangtį nuo jūsų naujosios dėžės. Jeigu turite standartinę dėžę, paimkite atsuktuvą ir atsukite keturis arba šešis varžtus, išsidėsčiusius kraštuose jūsų kompiuterio dėžės gale. Pasidėkite varžtus, kad vėliau juos lengvai rastumėte ir galėtumėte panaudoti užsukant dėžę. Atsukus visus varžtus, visi kompiuterio dėžės dangčiai lengvai nusiima. Lieka tik priekinė kompiuterio dėžės dalis, kuri nenuimama. Tik dėžės viršus ir šonai turi dangčius. Dauguma dėžių turi specialius užsukamuosius varžtus. Tai ganėtinai patogu, nes norint atsukti dėžę, jums nebūtinas atsuktuvas. Galite tai atlikti ir pirštais.dangcio_nuemimas

Kai kurie gamintojai gamina bevaržtes kompiuterio dėžes. Tokios dėžės yra gan patogios, nes nereikia atsukinėti varžtų, norint nuimti dangtį. Paprasčiausiai tereikia nuimti kompiuterio dėžės dangtį. Jeigu turite standartinę dėžę, paimkite atsuktuvą ir atsukite keturis ar šešis varžtus esančius aplink kompiuterio dėžės galinę dalį. Nepameskite varžtų ir pasidėkite, kad vėliau galėtumėte juos panaudoti užsukant dėžę. Kai varžtai atsukti, visas dėžės dangtis labai lengvai nusiima.


2 Žingsnis: Dėžės paruošimas

 

Šiame žingsnyje jūs turėtumėte turėti dėžę prieš save su nuimtu dangčiu. Prieš naudojant ją naujajai sistemai, jus turite ją paruošti. Tiesiog naudokitės žemiau parašytu kontroliniu sąrašu, kad įsitikintumėt, jog ji paruošta. Jei tą dėžę jus jau naudojote, tai šio sąrašo gali ir neprireikti. Nepaisant to, tai vistiek naudingos rekomendacijos. Dabar, kai dėžė jau atidaryta, geras metas apsirūpinti važtų atsargomis. Dažniausiai jie būna dėžės viduje plastikiniuose maišeliuose. Maišelyje jūs turėtumėte rasti:

  1. Dėžės varžtus – jie naudojami pritvirtinti plokštes ir t.t.
  2. Mažesnius varžtelius – jie tokie pat, kaip ir dėžės varžtai, tačiau mažesnio diametro. Jie naudojami motininei plokštei pritvirtinti.
  3. Laikomieji varžtai – šie varžtai naudojami laikyti pagrindinę plokštę maždaug 1/8 colio atstumu nuo montuojamosios plokštės. Jeigu turite AT dėžę, vietoj jų galite rasti baltus mažus laikiklius. Jie atlieka tą pačią funkciją kaip ir metaliniai laikikliai.
  4. Poveržlės – jos naudomajos varžtams atskirti nuo kontaktų, kai prisukinėjate pagrindinę plokštę prie montavimo plokštės.

Dabar pasitikrinkite kelias detales:

  1. Švari dėžė – jeigu dėžė nauja, tai šis punktas jums tikriausiai nebus aktualus. Tačiau, jeigu tą dėžę jau naudojote, tai išvalykite dėžės vidų skudurėliu arba suspaustu oru. Taip pat įsitikinkite, kad anga, skirta maitinimo bloko aušinimui nedulkėta. Dulkes taip pat galite iššluostyti skudurėliu.
  2. Patikrinkite maitinimo bloką – įsitikinkite, kad maitinimo blokas tvirtai prisuktas prie kompiuterio dėžės. Įsitikinkite, kad jis neaplipęs dulkėmis. Taip pat pažiūrėkite ar nustatyta teisinga įtampa – 110 voltų naudojama JAV ir 220 voltų kitose šalyse.
  3. Patikrinkite įjungimo mygtuką – įsitikinkite, kad jis gerai pritvirtintas ir teisingai prijungtas prie maitinimo bloko. ATX dėžėse šis mygtukas turi vieną laisvą laidą, skirtą sujungti įtampos jungiklį pagrindinėje plokštėje su įjungimo mygtuku.
  4. Įstatykite kojeles – tai tokios guminės tabletės, kurias reikia pritvirtinti prie apatinės kompiuterio dėžės dalies. Jos padeda apsaugoti nuo subraižymų stalą, ar kitą dangą, ant kurios laikote kompiuterį. Tačiau brangesnėse dėžėse viskas padaryta taip, kad jų net nereikia.
  5. Prijunkite papildomą ventiliatorių – kai kurios dėžės būna suprojektuotos taip, kad turi papildomas angas dėžės priekyje ar gale. Prie jų tvirtinami ventiliatoriai, kurie sudaro geresnę oro cirkuliaciją dėžės viduje.
  6. Pašalinkite dangtelius – kompiuterio dėžės galinėje pusėje metalo plokštelėmis būna uždengtos angos pelei, klaviatūrai, USB bei papildomoms plokštėms. Jos išsiima paprasščiausiai išstumiant.


3 Žingsnis: Įstatome centrinį procesorių (CPU)

 

Šiame žingsnyje turime įstatyti procesorių į pagrindinę plokštę. Pasidėkite pagrindinę plokštę darbo vietoje. Išpakuokite ją iš antistatinio maišelio. Prieš statant pagrindinę plokštę į kompiuterio dėžę, prijunkite kai kuriuos komponentus, kadangi taip yra patogiau, negu dirbti, kai pagrindinė plokštė jau įmontuota dėžėje.

Procesoriaus įstatymas yra gan sudėtingas ir reikalaujantis kruopštumo bei atsargumo. Jeigu įstatinėsite neatsargiai, galite pakenkti procesoriui.procesoriaus idejimas

Yra keletas CPU konstrukcinių tipų. Intel dabar naudoja Socket T (775), o AMD Socket 939 lizdus. Senesnės kartos plokštės naudoja Socket 478 Intel ir Socket 754 arba Socket A (462) AMD procesoriams. Procesoriaus kojelių skaičius turi sutapti su lizdo skylučių skaičiumi.

Lizdai turi svirteles. Kai svirtelė atlenkta – tai lizdas atrakintas ir galite įstatyti procesorių. Kai ji užlenkta, lizdas uždarytas ir procesorius negali būti nei įstatytas, nei išimtas.

  1. Patikrinkite procesoriaus kojeles. Jos turėtų būti tiesios. Jeigu kelios yra užlinkusios, atsargiai su atsuktuvu jas ištiesinkite, jeigu dauguma kojelių yra sulankstytos – kreipkitės į pardavėją ir reikalaukite pakeisti procesorių.
  2. Atidarykite lizdą atlenkdami svirtelę į viršų.
  3. Atitaikykite procesoriaus kamputį kuris yra lyg nupjautas, su kampučiu lizde.
  4. Įstatykite procesorių. Jis turėtų įlysti i lizdą labai lengvai.
  5. Uždarykite lizdą nulenkdami svirtelę žemyn.
  6. Kai kurie procesoriai būna iškart su sumontuotu aušintuvu, tačiau jeigu pas jus ne toks – ištepkite viršutinę procesoriaus dalį termopasta. Nepersistenkite. Uždėkite aušintuvą ant procesoriaus. Aplink lizdą turėtų būti specialios kojelės arba skylutės jam pritvirtinti.

 

4 Žingsnis: Įstatome atmintinę

 

Dabar įstatysime atmintinės modulius. Labai svarbu, kad pasiskaitytumėte pagrindinės plokštės instrukciją, kaip įstatyti atmintinę, nes daug pagrindinių plokščių reikalauja, kad atmintinės moduliai būtų sudėlioti tam tikra tvarka (pagal dydį, tipą ir t.t.). Kai kurios plokštės nereikalauja jokio eiliškumo. Dauguma naujų plokščių naudoja dvigubą RAM kanalų technologiją. Ji padeda pagreitinti atminties darbą jei naudojate 2 arba 4 atminties modulius.ideti rama

 

Veiksmų seka:

  1. Įžeminkite save. Tam yra skirtos tam tikros įžeminimo juostelės, kurios uždedamos ant riešo. Jei tokios neturite, paprasščiausiai rankas priglauskite prie metalinio nedažyto objekto. Tai iškraus jūsų kūno statinį krūvį, kuris gali pakenkti atmintinei.
  2. Paimkite atminties modulį už jo kraštų.
  3. Nuspręskite kaip juos jungsite (tam pasiskaitykite pagrindinės plokštės instrukciją). Jeigu tokios neturite, pabandykite apsilankyti jos gamintojo internetiniame puslapyje).
  4. Įstatykite atmintinę. DIMM SDRAM arba DDR RAM atmintinė įstatoma tiesiai.
  5. Įsitikinkite kad pagrindinės plokštės lizdo iškilimas tiesiogiai sutampa su įpjova atminties modulyje.
  6. Užrakinkite atmintinę, užlenkdami šoninius fiksatorius.
  7. Pakartokite šią procedūra ir su likusia atmintine.

 

5 Žingsnis: Sutvarkomee pagrindinę plokštę

 

Dabar jau galima įstatyti pagrindinę plokštę į kompiuterio dėžę. Tačiau kai kurias plokštes reikia sureguliuoti. Ant plokštės yra jungikliai kurie reguliuoja procesoriaus dažnį ar įtampą. Tai atlikite pagal pagrindinės plokštės instrukciją. Dauguma dabartiniu plokščių reguliuojamos per BIOS.

6 Žingsnis: Įstatome pagrindinę plokštę

 

Pasiguldykite kompiuterio dėžę. Patraukite į šalį visus maitinimo bloko laidus. Pasižiūrėkite ir atitaikykite pagrindinės plokštės tvirtinimo angas varžtams su montuojamosios plokštės angomis.

Į montuojamąją plokštę susukite laikomuosius varžtus. Įdėkite pagrindinę plokštę. Prisukite ją. Patikrinkite savo darbą – geriau du kart patikrint, negu veliau gailėtis.Prijungiame pagrindinę plokštę

 

7 Žingsnis: Prijungiame pagrindinę plokštę

 

  1. Dabar reikia prijungti maitinimo laidus prie pagrindinės plokštės. ATX plokštės naudoja 20 arba 24 laidų jungtį. Ji pagaminta taip, kad įstatyti neteisingai paprasščiausiai neįmanoma. Plokštėje taip pat gali būti reikalingas papildomas keturių laidų dvylikos voltų įtampos laidas. Perskaitykite pagrindinės plokštės instrukciją ir įsitikinkite, kad pagrindinė plokštė pilnai aprūpinta maitinimo šaltiniu.
  2. Prijunkite procesoriaus aušintuvą pries maitinimo šaltinio. Dažniausiai jis prijungiamas kaip prailgintuvas tiesiogiai tarp maitinimo bloko ir kietojo disko. Būna ir tokių aušintuvų, kurie jungiasi trijų laidų kabeliu. Jis pajungiamas prie pačios pagrindinės plokštės.
  3. Prijunkite įjungimo mygtuką prie pagrindinės plokštės. Jungikliui skirta vieta dažniausiai būna pažymėta PWR_SW arba tiesiog PWR. Turite gerai prijungti šį laidą žiūrėdami instrukciją, nes kitaip kompiuteris gali paprasčiausiai neįsijungti.
  4. Prijunkite Reset mygtuką. Laidas prijungiamas į lizdą pagrindinėje plokštėje pažymėtą RST arba RESET, bet vistiek geriau paskaityti pagrindinės plokštės instrukciją. Taip pat prijunkite ir maitinimo šaltinio indikatorių.
  5. Prijunkite kietojo disko indikatorių. Jo laidai jungiami prie pagrindinės plokštės lizdo, kuris dažniausiai žymimas HDD, HDD_LED ar kažkaip panašiai. Jeigu blogai sujungsite, indikatorius gali visiškai nešviesti arba šviesti visą laiką kai kompiuteris įjungtas.
  6. Visada pasitikrinkite savo darbą dukart kaip visada. Jeigu indikatorius nešviečia, reikia ji persukti 180 laipsnių ir pajungti vėl.

 

8 Žingsnis: Įstatome diskelių įrenginį

 

  1. Išsirinkite vietą kompiuterio dėžės priekyje, kurioje statysite įrenginį. Išimkite skydelį. Jį pasilikite, gal pravers ateityje.
  2. Dabar įstumkite įrenginį per angą į kompiuterio dėžę. Įsitikinkite, kad priekinė diskelių įrenginio dalis lygiai sueina su kompiuterio priekiniu skydeliu. Prisukite varžtais iš šonų.
  3. Prijunkite maitinimo laidą. 3.5“ įrenginio maitinimo kabelio jungtis labai maža.
  4. Prijunkite juostinį kabelį . Diskelių įrenginio kabelis turi susisukimą. “A:“ diskas jungiamas PO susisukimo. Jeigu turite antrą diskelių įrenginį “B:“, jis jungiamas PRIEŠ susisukimą. Tačiau įrenginių raides galima sureguliuoti ir per BIOS. Įrenginiai jungiami, kad raudonas laido kraštas būtų kairėje įrenginio pusėje žiūrint iš galo. Jeigu neteisingai sujungsite, įjungus kompiuterį diskelių įrenginio indikatorius švies visą laiką.
  5. Kitą kabelio galą prijunkite prie pagrindinės plokštės. Lizdas dažniausiai žymimas FDD. (Žiūrėkite pagrindinės plokštės dokumentaciją.)

 

9 Žingsnis: Sureguliuojame kietąjį diską ir CD-ROM‘ą

 

Prieš įstatant kietąjį diską ir CD-ROM‘ą sureguliuojame juos. Kaip sureguliuoti dažniausiai būna parašyta ant pačių įrenginių. Pagrindinė plokštė turi du IDE lizdus. Kiekvienas iš jų gali palaikyti du įrenginius. Jeigu du įrenginiai sujungti į vieną lizdą, reikia nustatyti kuris iš jų bus „master“, o kuris „slave“. Dažniausiai tas diskas, iš kurio kraunasi operacinė sistema būna „master“. Jeigu sugalvosite jungti ir kietąjį diską ir CD-ROM‘ą prie vieno kabelio, pakeiskite kaištukus vietomis CD-ROM‘o gale, padarydami jį „slave“. Jeigu naudojate SATA kietuosius diskus, jums pasisekė, nes SATA diskai naudoja savo paties kanalą ir nereikia junginėti jokių kaištukų ir jaudintis dėl master/slave suderinamumo.

 

10 Žingsnis: Įstatome kietąjį diską

 

Prieš sekdami tolimesnius nurodymus, pradžioje atsižvelkite į keletą faktų. Kietąjį diską galime įstatyti bet kur, kur tik yra vieta ir galėtume jį prisukti, tačiau:

  1. Kietieji diskai šyla, ypatingai diskai kurie pasižymi dideliu sukimosi greičiu. Todėl geriau juos jungti kuo toliau nuo kitos techninės įrangos. Reikia kuo daugiau vietos orui cirkuliuoti.
  2. Jeigu reikia įstatyti kietojo disko aušintuvą, įsitikinkite, kad jam yra vietos.
  3. Kai kuriose dėžėse vieta diskui padaryta po maitinimo bloku. Bloga idėja. Elektros tiekimas kaip magnetas. O magnetas ir duomenys nesiderina. Nemontuokite diskų arti maitinimo bloko. Stenkitės jį įmontuoti kuo arčiau priekinės kompiuterio dėžės dalies.
  1. Taigi įstatote diską ir jį prisukate.
  2. Pajungiate maitinimo kabelį.
  3. Prijungiate IDE kabelį prie kietojo disko.
  4. Kitą kabelio galą pajungiate prie pagrindinės plokštės lizdo, pažymėto IDE1.

Įstatome kietąjį diską

11 Žingsnis: Įstatome CD-ROM‘ą

 

Nesvarbu ką jungiate – CD-ROM, DVD-ROM, CD-R/RW ar DVD-R/RW, visi šie įrenginiai prijungiami analogiškai. Įstatymas yra gana paprastas.

  1. Išsirinkite vietą CD įrenginiui.
  2. Išimkite priekinės kompiuterio panelės dangtelį ji paprasščiausiai išstumdami iš vidaus.
  3. Per kompiuterio priekį įstumkite įrenginį į kompiuterį. Sulyginkite jo priekinę dalį su kompiuterio priekiu.
  4. Prisukite varžtais.
  5. Pajunkite maitinimo kabelį.
  6. Pajunkite juostinį kabelį prie CD įrenginio. Kitą jo galą pajunkite prie pagrindinės plokštės lizdo pažymėto IDE2.
  7. Prijunkite Audio kabelį. Šis trijų gyslų laidelis veliau tiesiogiai jungsis prie garso plokštės arba pagrindinės plokštės lizdo (jeigu garso plokštė integruota). Lizdas žymimas CD-IN.

 

12 Žingsnis: Įstatome vaizdo plokštę

 

Privalote įstatyti vaizdo plokštę, kad galėtumėte matyti kompiuterio išvestį monitoriuje. Vaizdo plokštės įstatymas yra labai paprastas.

  1. Susiraskite vietą vaizdo plokštei. Vaizdo plokštė gali būti jungiama prie trijų tipų lizdų: ISA, PCI, AGP arba PCI expressx16. Daugelis dabartinių vaizdo plokščių jungiamos prie AGP arba PCI expressx16 lizdo.
  2. Įstumkite plokštę tiesiai į lizdą.
  3. Prisukite varžteliu prie kompiuterio dėžės.
  4. Patikrinkite ar gerai įstatėte plokštę.

Įstatome vaizdo plokštę

13 Žingsnis: Kompiuterio tikrinimas:

 

Na kompiuteris kaip ir surinktas. Jeigu pagrindinėje plokštėje nėra integruotos tinklo ir garso plokštės, jas įsistatome analogiškai kaip vaizdo plokštę į ISA arba PCI lizdus. Prieš įjungiant kompiuterį, reikėtų patikrinti, ar viskas tvarkingai surinkta:

  1. Ar visi įrenginiai prijungti prie maitinimo šaltinio?
  2. Ar centrinio procesoriaus aušintuvas prijungtas prie maitinimo šaltinio arba jungties prie pagrindinės plokštės?
  3. Ar maitinimo bloko perjungiklis (110/220 voltų) įjungtas pagal tinklo įtampą?
  4. Ar gerai prijungti juostiniai kabeliai?
  5. Ar visi laidai sujungti tvirtai?
  6. Ar visi pagrindinės plokštės jungikliai ir trumpikliai sujungti teisingai?
  7. Ar jokie laidai ir įrenginiai nesiremia į aušintuvą?

 

14 Žingsnis: Pradinis įkėlimas:

 

Na kagi – atėjo laikas pažiūrėti ar surinktas kompiuteris veikia. Viską sujunkite ir paruoškite įjungimui:

  1. Prijunkite klaviatūrą ir pelę.
  2. Prijunkite monitorių prie vaizdo plokštės ir prijungiame maitinimo laidą prie monitoriaus.
  3. Prijunkite maitinimo laidą prie pačio kompiuterio.

Dabar bandykite įjungti kompiuterį

  1. Įstatykite sisteminį diskelį į A: diskelių įrenginį. Jį turėtumėte būti pasiruošę iš anksto. Jeigu naudojate pakraunamą WINDOWS XP kompaktą, tuomet palaukite, nes neįjungto kompiuterio CD įrenginys neatsidarys.
  2. Įjunkite monitorių ir leiskite jam apšilti kelias sekundes. Jo apšildymas užtikrina, kad nepraleisite kokių nors klaidų pranešimų, nes CRT vamzdelis ne iš kart gali rodyti vaizdus.
  3. Prieš jungiant kompiuterį, reiktų žinoti ko galima tikėtis. Jei pastebėsite kažką neteisingo, jums gali tekti kompiuterį greitai išjungti. Štai į ką reikėtų atsižvelgti:
  • Įjungimo indikatorius turėtų pradėti šviesti.
  • Procesorius ir maitinimo bloko ventiliatoriai turi pradėti suktis.
  • ietasis diskas turėtų pradėti veikti.
  • Iš pradžių monitoriuje turėtumėte pamatyti BIOS informaciją, vėliau BIOS ekraną ir turėtų pradėti skaičiuoti atmintį.
  • Jus turėtumėte išgirsti viena kompiuterio garsiakalbio pyptelėjimą. Įmanoma kad išgirsite daugiau, kas parodo kad yra klaidų.,
  • Gali parodyti „CMOS checksum error“ arba kita klaidą kad CMOS arba laikas nenustatytas.
  • Sužinokite kokiais mygtukais iškviečiamas CMOS. Tai tuėtų būti parašyta ekrano viršuje, kol yra atliekamas atminties skaičiavimas.
  • Jeigu išgirsite keistus garsus kaip malimo, draskymo, ar garsus zvimbimas, būkite pasiruošę nedelsiant išjungti sistemą.
  1. Įjunkite kompiuterį. Sekite ka rodo ekranas. Perskaitę mygtukų kombinaciją bandykite užeiti į CMOS nustatymus, jeigu nespėjote, nieko blogo paspausti RESET mygtuką ir bandyti dar kartą.
  2. Jeigu kompiuteris veikia normaliai ir jums pavyko įeiti į CMOS nustatymų langą, vis tiek patikrinkite ar viskas gerai. Pažiūrėkite ar visi ventiliatoriai dirba. Įsitikinkite kad jie dirba švelniai ir neskleidžia keistų garsų. Įsitikinkite kad kompiuterio dėžės veikimo indikacija šviečia. Įsitikinkite kad diskelių įrenginio indikatorius nešviečia visą laiką.

Jeigu šviečia reiškia blogai prijungėte juostinį kabelį, todėl teks išjungti kompiuterį ir apsukti kabelį. Jeigu kuris nors iš ventiliatorių nedirba, nedelsiant išjunkite kompiuterį ir pajunkite jį. Jūs gi nenorite naudotis kompiuteriu be aušinimo, ypatingai be procesoriaus aušintuvo.

Jeigu esate sugniuždytas, nes naujasis kompiuteris neveikia, o jūs negalite aptikti problemos. Jūs nesate vienas. Internete yra begalės kompiuterio mechanikos forumų, kuriuose lankosi tikrai protingi žmonės. Forume jūs galite užduoti klausimus ir gauti atsakymus iš jų. Tereik užsiregistruoti. Forumas tai vertingas dalykas, leidžiantis pasimokyti iš kitų patirties.


Surinkto kompiuterio patikrinimas

 

Perkraukite kompiuterį. Reikia turėti sisteminį diską, kad kompiuteris krautųsi. Kitaip galite gauti pranešimą, apie tai, jog trūksta operacinės sistemos. Modernesnės operacines sistemos, kaip Windows XP yra įrašytos kompakte iškart su pakrovimo duomenimis.

Įstatykite kompaktą į CD skaitymo įrenginį. Turite nustatyti CMOS, kad pirminis krovimo šaltinis būtų CD įrenginys. Kol kompiuteris kraunasi, pats metas dar patikrinti kelis punktus:

  1. Patikrinkite indikatorius kompiuterio dėžės priekyje. Esant krovimui, kompiuterio disko indikacija turi šviesti. Jeigu šviečia, reiškia jis pajungtas gerai, jeigu ne – pabandykite išjungti kompiuterį ir apsukti indikatoriaus laidelį kita puse. Taip pat patikrinkite maitinimo ir turbo indikatorius.
  2. Paklausykite ar dirba kompiuterio kietasis diskas.
  3. Pažiūrėkite ar dirba kompiuterio aušintuvai. Įsitikinkite, kad jie gerai pajungti prie maitinimo šaltinio. Jeigu jūsų vaizdo plokštė turi papildoma ventiliatorių, įsitikinkite kad jis laisvai sukasi.
  4. Patikrinkite, ar CD įrenginys gauna maitinimą, paspausdami eject mygtuką. CD stalčius turėtų atsidaryti.
  5. Paspauskite Reset mygtuką. Jeigu jis teisingai pajungtas, kompiuteris turėtų persikrauti. Kol kompiuteris persikrauna, pažiūrėkite, kad visa CMOS rašoma informacija teisinga.
  6. Leiskite kompiuteriui padirbėti 10-15 minučių. Kol jis dirba, nueikite į CMOS nustatymus, tada PC health ir stebėkite procesoriaus temperatūrą. Dabar jau esate įsitikinę, kad techninė įranga dirba gerai. Galite pereiti prie operacinės sistemos diegimo.