Kokį televizorių rinktis 2014 ir ateičiai
Nepaisant OLED atsiradimo, lenktų ekranų, 4K ir kitos brangios egzotikos 2014 metais daugiausia dėmesio sulaukia išmanieji televizoriai.
Ankstesniame straipsnyje apie televizoriaus pasirinkimą „Kaip pasirinkti televizorių” apžvelgėme pagrindinius parametrus, į kuriuos reikėtų atkreipti, jei nenorite permokėti už nereikalingus „navarotus” arba tam kad neįsigytumėt televizoriaus su pasenusiomis galimybėmis. Šiame straipsnyje padėsime Jums išfiltruoti reklaminį triukšmą ir susilaikyti nuo nesavalaikių nereikalingų pirkinių dėl nereikšmingo antraeilių funkcijų atnaujinimo.
Ultra HD raiškos televizoriai: gėris ar blogis, pirkti ar laukti?
Ultra HD (raiška 3840×2160 – du kartus didesnė už FULL HD, 4 kartus daugiau įstrižainėje) raiškos televizoriai vis dar reti Lietuvoje. Pigiausius modelius galima įsigyti už 1000 USD. Už tokią kainą galima tikėtis tik 55 colių ekrano, bet ir tai neseniai buvo neįmanoma, nes pirmųjų UHD modelių įstrižainė buvo 84″ ka nepigu net FULL HD atveju. Dabar dauguma gaminių turi 65 colių ekranus.
Nežiūrint į prasidėjusią masinę 4K televizorių prekybą tokio pirkinio prasmė kelia abejonių dabar ir žiūrint į ateitį. Esmė ne vien kainoje bet ir beveik visišku UHD turinio nebuvimu. Netgi JAV, kur 4k televizoriai daug pigesni ir yra daug didesnis jų pasirinkimas problema su turiniu neišspręsta. Bevielis ir kabelinis Ultra HD raiškos ryšiai yra embriono stadijoje, optiniai diskai ir grotuvai skirti atkurti 4k formatą tik reklaminiuose klipuose ir parodose. Netgi ne kiekviena kabelinė ar bevielė jungtis gali perduoti kokybišką 4k vaizdą į televizorių bent iš kompiuterio.Ir visgi ateitis priklauso 4K, 8K ir taip toliau televizoriams. Tie kas matė video ar nuotraukas Ultra HD televizoriaus ekrane, sutiks kad vaizdas daug įspūdingesni nei geriausiame Full HD ekrane. Be to jau 75″ ekrane Full HD vaizdas pasidalina į didelius, iš toli matomus pikselius, o Ultra HD 84 colių 4k televizoriaus ekrane su malonumu galima apžiūrinėti vaizdus liečiant nosimi ekraną. UHD standartas tai 8 milijonai aktyvių pikselių, mažiausiai 3840 horizontalėje ir 2160 vertikalėje, esant kraštinių santykiui 16:9.
Dėl masinio 4k turinio pasirodymo visi laukia, kad 2014 metais pagaliau išsijudins Holivudas ir pradės leisti skaitmenines Ultra HD filmų kopijas, nuskenuotas iš juostų ir atitinkamai apdorotas. Be naujos optinių laikmenų kartos laukiama ne kiek bevielio, kabelinio ar palydovinio perdavimo, kiek internetinio UHD turinio.
Taip pat daug tikimasi iš specialių algoritmų, kurie gali Full HD vaizdą pakelti iki UHD. Tai šiek tiek primena DVD laikus ir linijų skaičiaus padvigubinimą pirmiesiems HD televizoriams. Bet čia yra esminis skirtumas – dabar naudojami procesoriai daug galingesni ir pats keitimo algoritmas daug tobulesnis. Šio fakto rimtumą galima pagrįsti faktu, kad 2013 metų liepos mėnesį kompanijos THX ir Technicolor oficialiai paskelbė apie 4K sertifikacijos programas, o rugpjūtį vienas iš 70″ Sharp televizorių jau gavo THX 4k sertifikatą (THX Cinema Mode ir THX Movie rėžimai).
Priminsime kad THX standartą „prastūmė” George Lucas dar filmo „The Return of the Jedi” premjeros metu, tam kad garso ir vaizdo įspūdžiai, gaunami žiūrint video namuose, kiek įmanoma atitiktų kino teatro kokybę.Dauguma rinkos analitikų sutaria tame kad 4k televizorių dominavimas ateis 2015 metais kada jų pardavimas pasieks milijonus vienetų per metus.
Galima daryt išvadą kad šiandien UHD TV su kosminėmis kainomis reikalingi tik tiems egzotikos mėgėjams kurių kišenėse viena kita dešimtis tūkstančių litų nieko nekeičia, profesionalams, kuriems tokia raiška reikalinga darbui arba kaip įvaizdžio dalykas, pavyzdžiui solidžioms firmų pristatymams. Kitiems reikėtų palaukti, bent kol kainos pasieks adekvatų lygį.
Egzotika: OLED, lenkti ir super platūs (21:9) modeliai
OLED televizoriai (nepainiokite su įprastais LED), plačiai reklamuoti paskutinių metų parodose ką tik pasirodė pardavime. Paprastai tai 55 ir mažiau colių modeliai turintys 1920×1080 (Full HD) raišką, 3D palaikymą, Smart TV, Ethernet, Wi-Fi, galimybę prijungti internetą ir t.t.
Skirtingai nuo mobiliųjų telefonų rinkos, kur OLED ekranų pardavimai muša visus rekordus (vien Galaxy S4 pardavimai jau dabar panašūs į Apple iPhone 5), didelių OLED ekranų rinka vystosi ne taip greitai. Taip lėtai kad net maždaug svarstyti apie kokias nors kainų tendencijas dar anksti.
O gaila, kad ir koks patrauklus Ultra HD raiškos vaizdas, bet OLED ekranas su iš tiesų realistiška juoda spalva ir nuostabia spalvų apimtimi visgi ne mažiau patrauklus ir esant Full HD raiškai. Žinoma geriau būti ir sveiku ir turtingu, tai yra OLED ekranas su Ultra HD raiška tikriausiai duotų iš kojų verčiantį efektą. Deja kol kas belieka tik laukti kol tokie TV pasirodys pardavime, o tai turėtų įvykti šį pavasarį.
Su taip vadinamais „išlenktais” (Curved) OLED televizoriais, kurių ekranas yra lenktos kreivės formos situacija dar sudėtingesnė. Praeitų metų vasarą pardavime JAV pasirodė 55 colių LG Electronics 55EA9800 ir egzotikos mėgėju neišgąsdino netgi išankstinio užsakymo kaina $14999.
Kol kas tokių modelių rinkos dar nėra, todėl realios mažmeninės kainos dar nenusistovėjusios.
Be abejo kyla klausimas „ką toks ekranas duoda?”. Prezentacijų metu gamintojai pabrėžia OLED technologijos progresyvumą ir todėl tam reikia efektingo pateikimo. Su OLED atsiradimu kompanijos Samsung ir LG norėjo pasiūlyti kažką naujo, unikalaus kas diodų impulsą pardavimams. Lengvai išlektas ekranas vaizdo kokybei neduoda nieko gero bet ir nekenkia. Vaizdo kokybė tokiame mažame ekrane nesikeičia ir ši technologija naudojama tik dėl dizaino.
Super plačių ekranų (21:9 kraštinių santykis) mėgėjus galima nudžiuginti kad be šios sritie pionierių Philips, „kino teatro” formatu susidomėjo ir kiti gamintojai. Kol kad daugiausia kalba eina ne apie televizorius o sienos ekranus (AOC, Acer, LG), bet pasiūlymų skaičius nuolat auga ir svarbiausia, sutinkamos priimtinos kainos.
Kokį televizorių šiandien iš tiesų verta pirkti
Pati geriausia naujiena tai, kad per praėjusius metus kad populiariausi 37-42 colių skystų kristalų televizoriai atpigo vos ne du kartus. Šiandien žymių Korėjos ir Japonijos gamintojų 40 colių Full HD Smart TV galima įsigyti mažiau nei už 1800 litų! Ką jau kalbėti apie antro ir trečio ešelono gamintojus. Kritus kainoms vis populiaresni tampa didesnės įstrižainės televizoriai.
Pabaigai norisi atkreipti potencialių pirkėjų dėmesį į vis didėjantį Smart TV ir jų siūlomų internetinių galimybių populiarėjimą. Žinoma, „išmanios” funkcijos labai skirtingos įvairiuose modeliuose, bet faktas tai, kad televizorius be Smart funkcijų negali vadintis ne tik šiuolaikiniu, bet ir aplamai televizoriumi.
Per paskutiniu metus Smart TV galimybės juntamai padidėjo: duomenų perdavimas, filmai pagal užsakymą, video konferencijos, parduotuvės ant sofos, priedai fitnesui, socialiniai tinklai ir t.t., ir kasdien atsiranda kas nors naujo.