Kaip atkurti ištrintus failus?
Taip atsitinka beveik kiekvienam kompiuterio vartotojui, nesvarbu ar jis patyręs ar ne: ištrinate failą, o po kurio laiko paaiškėja, kad jis vėl jums reikalingas. Be to, galite ištrinti failus per klaidą arba atsitiktinai.
Šiame straipsnyje aprašysime bendrą elgesio strategiją ir pagrindinius veiksmus, reikalingus svarbių duomenų atkūrimui. Ši informacija visų pirma yra skirta pradedantiesiems, nors gal ir labiau patyrę kompiuterių savininkai ras ką nors įdomaus.
Ar failas iš tiesų pašalintas?
Dažnai atsitinka, kad žmonės, kurie bando atkurti duomenis, iš tikrųjų neištrynė failo, o tik atsitiktinai jį perkėlė kitą aplanką arba į šiukšlinę (o tai nėra pašalinimas). Šiuo atveju, visų pirma, derėtų pažvelgti į šiukšlinę, taip pat pasinaudoti paieška ir taip pabandyti surasti reikiamą failą.
Jei jūs naudojate debesies duomenų sinchronizavimo paslaugą, pvz. „Dropbox“, „Google Drive“ arba „SkyDrive“, eikite į savo saugyklą per naršyklę ir ten patikrinkite šiukšliadėžę. Visos minėtos debesų saugyklos turi atskirą aplanką, kuriame laikinai perkeliami pašalinti failai, todėl savo „prarastus“ duomenis galite aptikti čia.
Patikrinkite ar nėra atsarginių kopijų
Apskritai, geriausia būtų reguliariai daryti svarbių duomenų atsargines kopijas, kurios jų praradimo tikimybę gali sumažinti iki beveik nulinės. Operacinės sistemos dažniausiai jau turi integruotus atsarginių kopijų įrankius ir jie gali būti naudingi.
Naujausios „Windows“ versijos (nuo 7) atsargines ištrinto failo kopijas gali išsaugoti, net jei jūs specialiai to nekonfigūravote. Siekiant išsiaiškinti, ar yra išsaugotos tam tikro aplanko ankstesnės versijos, paspauskite ant jo dešiniuoju pelės mygtuku ir pasirinkite „Rodyti ankstesnę versiją“.
Po to, jūs pamatysite atsargines aplanko kopijas ir spustelėti „Atidaryti“, kad galėtumėte peržiūrėti jo turinį. Galbūt, ten rasite svarbų pašalintą failą.
„Windows 8“ ir 10 taip pat turi funkciją „failų istorija“, bet pagal nutylėjimą ji yra išjungta. Todėl jei specialiai jos neaktyvavote – Jums nepasisekė. Jei visgi failų istorija įjungta, tada tiesiog eikite į aplanką, kuriame buvo failas, tada spustelėkite mygtuką „istorija“.
Duomenų atkūrimas iš kietųjų diskų, SSD, USB laikmenų ir atminties kortelių
Jei visi aukščiau aprašyti žingsniai nepadėjo atkurti ištrinto failo, tuomet teks naudoti specialią duomenų atkūrimo programinę įrangą. Tačiau čia reikia atsižvelgti į keletą faktorių.
Duomenų atstatymas iš kortelės arba kietojo disko, greičiausiai, bus sėkmingas, su sąlyga, kad nauji duomenys nebuvo perrašyti „ant viršaus“ ir prietaisas nėra fiziškai pažeistas. Tai įmanoma, nes ištrinti failai iš tiesų yra tiesiog pažymėti kaip pašalinti, bet vis dar tebėra laikmenoje.
Jei naudojate SSD, viskas yra daug liūdniau. Šiuolaikiniai SSD kaupikliai kartu su naujomis operacinėmis sistemomis („Windows 7“, „Windows 8“, „Windows 10“ ir „Mac OS X“) ištrinant failą įjungia TRIM komandą, kuri iš tiesų pašalina visus atitinkamo failo duomenis tam, kad būtų pagerintas našumas (įrašymas atlaisvintose vietose bus greitesnis, nes nereikės trynimo procedūros). Taigi, jei turite naują SSD ir ne seną operacinę sistemą, tada duomenų atkūrimo programinė įranga vargu ar padės. Be to, net firmos, teikiančios tokias paslaugas, jums, greičiausiai, negalės padėti, išskyrus tuos atvejus, kai duomenys nėra ištrinami, o tiesiog buvo sugadintas kaupiklis ar laikmena.
Greitas ir paprastas būdas atkurti prarastus failus
Failų atkūrimo programa – vienas iš sparčiausių ir lengviausių, o dažnai ir nemokamas būdas atkurti prarastus duomenis. Su šia užduotimi puikiai susidoroja „EaseUS“ sukurta „EaseUS Data Recovery Wizard Free“. Ši nemokama programinė įranga gali atkurti duomenis iš formatuotų particijų, sugadintų kaupiklių, po virusų atakų, atsitiktinio ištrynimo ir t.t. Tiesa, nemokama programos versija leidžia atstatyti tik 2 GB duomenų, bet daugeliu atvejų to turėtų pakakti.
Naudodami atkūrimo programas, turėtumėte atkreipti dėmesį į tai, kad gautus failus niekada nereikėtų išsaugoti toje pačioje laikmenoje, iš kurios jie atkurti. Ir dar vienas dalykas: jei jūsų failai yra tikrai labai vertinga, ir jie buvo pašalinti iš kietojo disko, tai geriausia iš karto išjungti kompiuterį, atjungti kietąjį diską, o atkūrimą atlikti naudojant kitą kompiuterį tam, kad HDD arba operacinė sistema neatliktų jokių įrašymo operacijų, pavyzdžiui, įdiegiant failų atkūrimo programą.
Profesionalus duomenų atkūrimas
Jei jūsų failai svarbesni nei atostogų nuotraukos ir yra reikalinga informacija verslui ar kažkam kitam, prasminga pačiam nebandyti atkurti duomenų nes, galbūt, vėliau tai gali kainuoti brangiau. Tokiu atveju geriausia išjungti kompiuterį ir susisiekti su kompanija, profesionaliai užsiimančia duomenų atstatymu. Vienintelis sunkumas – regionuose yra gana sunku rasti duomenų atkūrimo specialistų, ir daugelis šią paslaugą siūlančių bendrovių ir kompiuterių taisytojų iš tiesų nėra šios srities profesionalai, o tiesiog naudoja tą pačią visiems prieinamą programinę įrangą. To dažnai nepakanka, o kai kurias atvejais gali ir padaryti žalos.
Taigi, jei jūs nuspręsite kreiptis pagalbos ir jūsų failai yra tikrai labai svarbūs, ieškokite įmonės besispecializuojančios duomenų atkūrime, o ne kuri užsiima kompiuterių remontu arba pagalba kliento namuose.