Išmaniųjų laikrodžių pasirinkimo gidas
Po Apple Apple Watch pristatymo išmaniųjų laikrodžių pramonė iškart pritraukė tūkstančius žvilgsnių: jei Cupertino įsitraukė į nešiojamų įtaisų lenktynes, reiškia, kad artimiausioje ateityje šioje rinkoje bus proveržis. Pabandysime suskirstyti dabartinius flagmanų modelius ir parengti išsamų gidą į intelektualių aksesuarų pasaulį.
Pirmuoju protingu laikrodžiu istorijoje galima laikyti kompanijos Seiko modelį, kuris pasirodė devintojo dešimtmečio pradžioje: Japonijos gamintojas pritaikė QWERTY klaviatūrą įprastiniam elektroniniam laikrodžiui – jos pagalba laikrodžio savininkas pagalba gali įrašyti trumpą pastabą į atmintinę. Po dvejų metų įmonė pristatė laikrodį su nuotoline prieiga prie Apple ir IBM kompiuterių, bet modelis netapo labai populiarus rinkoje dėl riboto funkcionalumo.
Antroje devintojo dešimtmečio pusėje Seiko vėl sutelkė dėmesį į savarankiškus prietaisus ir parodė gana stilingą elektroninį laikrodį su gausybe papildomų funkcijų, iš esmės tai buvo pažangaus žadintuvo ir užrašų knygelės mišinys. 1994 prie Seiko konkurentų prisijungė Timex – dabar tų metų modelis atrodo beskonis, bet tuo metu jis atrodė futuristinis.
Tame pačiame dešimtajame dešimtmetyje kompanija Casio sukūrė laikrodį/pultelį (TV / video grotuvas / stereo), ir dešimtmečio pabaigoje išmanųjį laikrodį suprojektavo ir Samsung, tačiau apie SPH-WP10 išvaizdą galima pasakyti tik vieną žodį – košmaras.
Tūkstantmečių sankirtoje IBM sukūrė Linux laikrodį (jo nepavadinsi gražiu, bet viduje buvo vibruojantis variklis, pirštų atspaudų jutiklis, 32-bitų procesorius, 8 MB RAM ir Bluetooth). O rimčiausias naujo šimtmečio pradžios bandymas – Microsoft projektas pavadinimu SPOT (Smart Personal Objects Technology). Bill‘as Gates‘as mojavo savo ranka su laikrodžiu maždaug tokiu pačiu savimi patenkintu veidu, kaip Tim‘as Cook‘as po vienuolikos metų. SPOT turėjo buitinę techniką padaryti protingesnę, bet populiariausia šio laikrodžio galimybe (juos jau buvo galima įsigyti keleto gamintojų – Fossil, Tissot, Swatch, Garmin ir kt), buvo galimybė užsisakyti naujienlaiškį su naujienomis, orų prognozę ir sporto renginių transliacijas. Susidomėjimą projektu greitai prarado net „Microsoft”, o 2008 metais, SPOT buvo užšaldytas.
Antroji pirmų amžiaus metų pusė atiteko azijiečiams – kinai tuo metu aktyviai kūrė produktus „viskas viename“, o tarp dviejų sim kortelių prietaisų (TV antena ir akselerometras) periodiškai pasirodė ir telefonai-laikrodžiai. Nepaisant nesukalbamos programinės įrangos, gremėzdiško atsparaus ekrano (kartais reikėjo valdyti stilusu) ir pigios Bluetooth įrangos, Kinijos kūriniai buvo paklausūs: jie kainuoja palyginti nebrangiai ir neretai gelbėjo mokinius ir studentus per egzaminus. Tačiau ši pramonės šaka gyveno tik 2-3 metus – kartu su vis didesnį įgaunančiu populiarumą iPhone azijiečiai visiškai perėjo prie tiesioginio Amerikos bestselerio kopijavimo.
Dabartinių išmaniųjų laikrodžių galima laikyti 2010 m: Google sukūrė atviro kodo operacinę sistemą Android o Sony Ericsson pasiūlė eksperimentinį protingą laikrodį LiveView. Jų dėka, naudotojas gali sekti pranešimus, perjungti melodijas grotuve ir nustatyti kalorijų deginimo įrašus. Pagrindiniu LiveView privalumu laikomas jo nuolatinis ryšys su „smartfonu” – dėl to pastarojo ekranas įsijungdavo ne taip dažnai, kas teigiamai paveikė budėjimo laiką.
Laikui bėgant, daugelis gerai žinomų (ir ne tik) gamintojų pradėjo ieškoti savęs išmaniųjų laikrodžių srityje: jokio universalaus sprendimo čia dar nėra, todėl visi neįprasti prietaisai iš karto sudomina. Šiuo metu išmanieji laikrodžiai turi sugebėti:
- Rodyti pranešimus, kurie ateina į jūsų telefoną;
- Dirbti asmeniniu fitneso treneriu (kalorijos, atstumas, o kai kuriais atvejais – pulsas);
- Atidaryti socialinių tinklų naujienas;
- Sinchronizuotis su išmaniaisiais telefonais veikiančiais su skirtingomis operacinėmis sistemomis
Šioms užduotims reikės sensorinio ekrano (kuo didesni tuo patogiau), keleto jutiklių, savo mini OS ir milžiniškos baterijos. Paskutinį punktą gamintojai paprastai pamiršta – svarbiau gauti kompaktišką korpusą nei mėnesį darbo vienu įkrovimu. Dėl to daugumą išmaniųjų laikrodžių tenka krauti kartą per dieną ar dvi: išimtis yra tik laikrodis Pebble (5 Dienos aktyviame rėžime), bet jis turi kompromisinį vienspalvį ekraną.
Kitos dvi svarbiausios išmaniųjų laikrodžių pramonės problemos – dizainas ir saugumas. Net gerbiami gamintojai kartais pristato gremėsdiškų gabaritų modelius su didžiuliu ekranu ir gumine apyranke. Supratimas, kad laikrodis – įvaizdžio aksesuaras, pradeda ateiti tik 2014, kai Motorola ir LG pristatė modelius su dideliu ciferblatu. Rugsėjį prie smart laikrodžių su maloniu dizainu prisijungė Apple – pirma, Watch gaminamas dviejų matmenų ir su dirželių gausa, ir antra, jie turi tokį patį ratuką kaip klasikinis laikrodis.
Antroji smart laikrodžių problema – daugumos šių priedų silpna ištvermė.
Žemiau mes surinkome pagrindinius 2014 m išmanius laikrodžius. Tarp jų rasite modelį pritaikytą sporto mėgėjams ir dalykėlių tiems kuriems reikia nuolat būti prisijungus prie internete ir aksesuarų paprastiems žmonėms, kurie nori greitai sužinoti apie pranešimą, ir ne dėti laikrodį į įkrovimą kiekvieną naktį.
Apple Watch
Cupertino įsikūrusi bendrovė pradėjo rinkti reikalingus Smart laikrodžiui patentus dar 2011, bet galutinė versija atsiras prekyboje tik 2015 žiemą: pagal gandus tai turėtų įvykti iki vasario 14 d. – Valentino dienai. Dar per anksti sakyti kad Apple Watch užims rinką – rugsėjo pristatymas paliko labai daug klausimų.
Iki šiol mes žinome tik apie pačius pagrindinius užjūrio protingas laikrodžio talentus: jis gali prijungti prie iPhone (jokių Android ir iPad), rodo perspėjimus, turi savo operacinę sistemą (ji buvo pritaikyta naudoti su šoniniu ratuku), fiksuoja pulsą, gali dirbti kaip navigatorius, palaiko kalbos atpažinimą (o kartu su juo gali siųsti trumpus balso pranešimus) ir be problemų rodo ekrane Twitter naujienas, jaučia paspaudimo jėgą.
Galvosūkių kol kas daugiau nei norėtųsi: čia ir neįvardyta visų modelių kaina (Tim Cook glaustai išdėstė barjerą – nuo $ 349) ir paslėptas baterijos darbo laikas (artimi Apple šaltiniai kalba apie apgailėtiną parą) ir nesuvokiamą atsparumo vandeniui laipsnį (lyg purslams ar trumpam negiliam nardymui).
Apskritai, Apple Watch – stilingiausias iš stačiakampių išmaniųjų laikrodžių. Šio modelio triumfui, gali trukdyti nebent kaina (net už paprasčiausių versija ji per didelė), silpna baterija (vaikščioti su užgesusiu laikrodžiu – šiaip sau malonumas), ir ribotą suderinamumas su telefonais (tik iPhone ir tik nuo penktojo modelio). Kita vertus, įtikinamų argumentų „už” taip pat yra: patvarus safyro stiklas (įbrėžimų nebus), metalinis korpusas, priimtinas modifikacijų asortimentas ir ergonomiškas darbas meniu – slinkimo ir mastelio keitimas ratuku: pirštu nebus uždengtas ekranas.
Be Watch skirtas vienu metu visiems – sportininkams patiks integracija su Health programa iPhone, o visi kiti bus sužavėti intuityviu meniu, gražiai papuoštais pranešimais ir tvarkingu dizainu.
Motorola Moto 360
Pirmosios grakščių Motorolos išmaniųjų laikrodžių nuotraukos nukentėjo į internetą 2014 žiemą: socialiniai tinklai akimirksniu pripildė panašiais komentarais „Valio! Didžioji Motorola grįžo“ džiaugėsi prietaisų maniakai apvaliu naujienos dizainu tendencijos o ekspertai pradėjo prognozuoti pradinę prietaiso vertę – Sprendžiant iš išvaizdos, Moto 360 neturi būti pigus. Kovą amerikiečiai parodė produktą oficialiai, bet protingų laikrodžių pardavimas prasidėjo tik rugsėjo mėnesį. Tada prasidėjo įdomiausia: kaip paaiškėjo, panašumas su klasikiniu laikrodžiu yra per mažas, kad laimėti rinkoje.
Testuojant paaiškėjo nemalonių niuansų. Moto 360 ekranas nėra visiškai apvalus, nes įmontuotas šviesos lygio daviklis – tai atrodo ne per daug reprezentatyvu. Baterijos pakanka 12-15 valandų – jei išėjote iš namų 7 valandą, tai vėlai vakare ant rankos vakare puikuosis gražus negyvas cilindras. Įkrovimas vyksta per ilgai: 320 mAh talpos baterijos užpildoma per 100-120 minučių. Be to, ten yra tik bevielio įkrovimo būdas – laidų prie Moto 360 neprijungsi (tai yra lėto elementų įkrovimo priežastis). Kitas pastebimas trūkumas – grūdėtas ekranas, atrodo senoviškas, palyginti su dabartinių flagmanų ekranais, kur vidutinis ppi daugiau 400. Ir pagaliau – senas ir nebrangus 1,2 GHz procesorius: dėl visų sąsajos pakibimų reikia kaltinti jį.
Tačiau ne viskas yra taip blogai. Moto 360 yra apsaugotas nuo vandens patekimo į korpusą (galite plauti rankas be baimės), o meniu yra dizaino nustatymas. Kai kurie iš ciferblatų tikrai labai įspūdingi, jei nerasit tinkamo dizaino Jums asmeniškai, išdėlioti rodykles ir skaičius ekrane galite savarankiškai. Parduotuvėje Android Wear pakanka programinės įrangos: ten yra net naršyklė su „multičiato” funkcija (naudos iš to vis tiek mažai – Moto 360 turi būti prijungtas prie jūsų telefono Bluetooth ryšiu o naršyti internete patogiau dideliame ekrane).
Santrauka: Motorola išleido puikų išmaniųjų laikrodžių prototipą, tačiau iki pilnos laimės ištaisyti klaidas. Niekas negali ginčytis su tuo, kad Moto 360 yra vienas gražiausių išmaniųjų laikrodžių (plieno dirželis už $ 50 – kosmosas), bet dėl vidaus kils klausimų net neišrankiausiems vartotojams. Įdiegus greitesnį mikroschemų rinkinį, aukštos kokybės ekraną, talpų ir kompaktišką akumuliatorių modelio kaina tikrai padidės, bet surizikavusi Motorola gali palikti konkurentus gerokai toliau – atnaujinama Moto 360 gali tapti visų išmaniųjų laikrodžių flagmanu.
LG G Watch R
Po gana gremėzdiško ir banalaus mėginimo padaryti Smart laikrodį su kvadratiniu ekranas LG pasirinko Motorola kelią – rugpjūčio pabaigoje internete išsibarstė solidaus G Watch su apvaliu ekranu ir dirželių pasirinkimu vaizdai. Techniniai duomenys taip pat džiugino: 1,3 colių 320×320 rezoliucija, už greitį atsakingi Snapdragon4 00 procesorius ir 512 MB RAM, apsauga nuo drėgmės patenkina IP67 standartus (gylis iki vieno metro 30 minučių). Neliūdina ir baterija: korėjiečiai prisiekinėja, kad aktyvus darbo parai jo tikrai pakaks.
Pagrindinis gana harmoningo G Watch R yra G, kaip ne keista, dizainas: LG padarė tikrai vyrišką laikrodį ir iš karto atkirto moterų auditoriją. Tuo tarpu jo funkcionalumas kaip tik gali pritraukti moteris: čia yra visi reikalingi davikliai (įskaitant – širdies ritmo jutiklį) ir fitneso programos.
Į trūkumus sąrašą reikia įtraukti ir Android Wear: universali OS nešiojamuosiuose įrenginiuose yra dar labai toli nuo tobulumo pagal skaičių bei programų rinkoje kokybę. Be to G Watch R bus galima sinchronizuoti tik su Android produktais (versija 4.3 ir daugiau): iOS ar WP savininkai link Korėjos laikrodžių gali nežiūrėti.
Išvada akivaizdi – LG G Watch R yra idealus vyrams, kurie vaikšto su Android planšetofonais ir yra pasirengę mokėti 300 € už prašymą savo „kastuvo“ kompanioną. Šiai vartotojų kategorijai tikriausiai patiks dizainas (panašumas su klasikiniu laikrodžiu pasiekiamas šone esančiu mygtuku – jis įjungia ekraną) ir jo gebėjimas ramiai išgyventi iki vakaro ir išmaniojo Azijos laikrodžio funkcionalumas (pranešimai ir programinė sporto įranga čia veikia stabiliai).
Sony SmartWatch 3
Prieš kelerius metus būtent Japonijos kompanija atgaivino išmaniųjų laikrodžių rinką. Nuo tada Sony kasmet atnaujina protingus aksesuarus: paprastai pakeitimai susiję su dizainu, apsauga ir galimybių spektro didinimu. Iki trečiosios kartos Sony apsieidavo savo jėgomis, bet 2014 rugsėjo mėnesį buvo parodytas SmartWatch 3 sukurtas „glaudžiai bendradarbiaujant su Google“.
Sony mėgsta pabrėžti, kad net ir be prijungto Android prietaiso naujas išmanusis laikrodis nevirsta negyva plastikine dėžute: jie nėra visiškai priklausoma nuo sumanaus telefono ir, pavyzdžiui, gali rinkti visą sporto informaciją vieni. Apskritai, SmartWatch 3 – čempionai pagal įvairius parametrus: nuo apsaugos (IP68 – garantija patvarumui) iki autonomijos (japonai drąsiai žada dvi dienas intensyvaus naudojimo). Dėl sporto laikrodžiai turi integruotą specialią programą Lifelog – ši programa pateikia ne mažiau informacijos nei Apple Health.
Pereisim prie trūkumų. Labiausiai bauginantis iš jų – laikrodžio eksterjeras: plastikinis kvadratas įterpiamas į paprastą dirželį taip, lyg tai būtų šeštos kartos iPod Nano. Nei apvalaus ekrano, nei malonaus liesti metalo ar odos dirželio (jau nekalbant apie apyrankę) SmartWatch nėra numatyta – laikrodžiai yra skirtos tiems, kurie renkasi turinį, o ne formą.
Paskelbta Sony SmartWatch 3 kaina – 230 eurų. Tai yra mažiau nei konkurentų, tačiau vis dar nėra pakankamai kad skubėti į parduotuvę vos tik laikrodžiui pasirodžius lentynose.
Samsung Galaxy Gear S
„Taip, mes pripažįstame, kad Galaxy Gear trūksta kažko ypatingo”, – sakė vienas iš geriausių Samsung vadovų praeitą rudenį, kai korėjiečiai pristatė pirmąją išmaniųjų laikrodžių kartą. Jie draugavo tik su Galaxy Note, išsikraudavo greitai ir ekonomiškai nepagrįstai brangus – trumpai tariant, laikrodžio fiasko atrodė natūralus. Žinoma, Samsung nepriėmė pralaimėjimo: bendrovė pradėjo štampuoti protingus laikrodžius, bet ilgai laukta sėkmė neatėjo – trukdė dizainas ir kaina.
Jei sekti Korėjos gamintojo viršininkų logika Galaxy Gear S turėtų ištaisyti padėtį: bent šio monstro už $ 450 charakteristikos padarys įspūdį visiems. Pirma, Samsung nedvejodama integravo į savo laikrodį-kompanioną SIM kortelės lizdą – tam atvejui jei jūsų išmanusis telefonas yra išsikrovęs. Antra, azijiečiai sugebėjo suteikti savo įtaisui dviejų colių lenktą ekraną – ant rankos tai atrodo nenatūraliai, bet valdyti Gear S bus patogiau nei konkurentus su mažyčiu ekranu. Trečia, protingas laikrodis saugomas IP67 pagal standartą. Ketvirta, pranešimas ne tik rodomas ant ekrano, bet taip pat atsiliepia vibracija. Penkta, jame veikia Tizen OS su naudingų programų rinkiniu: nepaisant visų problemų, ši sistema šiuo metu yra daugiau apgalvota už Android Wear. Šešta, visi jutikliai vietoje – sportavimas lydimas išsamiais statistiniais duomenimis.
Trūkumus taip pat nėra sunku atspėti. Dėl talpios baterijos buvo paaukotas lenktas ekranas ir plonas korpusas – nors Samsung ir žada, kad 300 mAh iškęs dvi dienas (Tizen ekonomiškas), Jums reikia orientuotis į vieną dieną. Su torios rezoliucijos (360×480) Super AMOLED ekranu palaikyti energiją 48 valandas yra beveik neįmanoma. Paskutinis trūkumas – kaina: šis parametras Korėjos gamintojai aplenkė net jaunesnį Apple Watch modelį.
Gear S į parduotuvių lentynas atvyks jau šį rudenį. Labiausiai tikėtina, kad jie pakartos jų pirmtakų kelią, kurių pardavimų tempas nedžiugina.
Pebble Steel Smartwatch
Pebble projektas sukurti Smart laikrodį su elektroninio popieriaus ekranu netikėtai užkariavo sponsoriavimo išteklių Kickstarter. Pebble greitai surinko lėšų pigiai plastiko versija, o po jo triumfo nudžiugino ir tuos, kurie suvokia laikrodį tik kaip aksesuarą (nepriklausomai nuo to ar jis yra protingas, ar ne).
Pebble plieninės versijos įpakavime yra viena arba dvi apyrankės (odos ir metalo). Pagrindinis motyvas pirkti Steel – noras turėti Smart laikrodį, kuris nusėda lėčiau nei per dieną ar dvi. Vidutinė Pebble prietaiso trukmė darbo – 4-5 dienos įprastu režimu (pranešimai, truputi žaidimų, orų prognozė ir pranešimų socialiniuose tinkluose peržiūra).
Žinoma, dėl tokių autonomijos rodiklių reikia taikstytis su gana silpnu funkcionalumu. Pavyzdžiui, iš priedų parduotuvės Steel savininkas gali įkelti iki aštuonių programų (sistemas riba). Be to, čia nėra įvairių sporto šakų įrangos, kuri yra prieinama modelių su spalvotu ekranu savininkams. Beje, Pebble ekranas nėra topinis: jis juodos ir baltos spalvos, mažas ir neliečiamas. Už valdymą atsakingi mechaniniai klavišai šonuose: atitinkamai pranešimų vartymas užtruks ilgiau nei mažiau budinčių konkurentų. Tačiau pagrindinis argumentas prieš Pebble aksesuaro pirkimą – jo dizainas: net flagmano modelio išvaizda orientuota į konservatorių, kurie ir toliau gyvena pirmųjų elektroninių laikrodžių eroje.
Akivaizdu, kad Steel turi tam tikrų privalumų. Jis turi vibracijos variklį, tolerantiškas kompanionams (bendradarbiauja su Android ir iOS, ir net Windows), galės perjungti muziką muzikos grotuve, be pasekmių toleruoja trumpas maudynes į kriauklėje, laikas nuolat rodomas ekrane (Moto 360, pavyzdžiui, reikės paspausti, jei norite rodyti esamą laiką) ir neskyla nuo vidutinio stiprumo smūgių.
Laikrodį Pebble galima apibūdinti kaip kompromisinį modelį tiems, kurie nesikabinėja prie išorės, bet laukia patikimo pagrindinių pareigų atlikimo – kruopščiai dirbti su pranešimais, laiko rodymo ir ilgalaikio darbo be rozetės.
COOKOO Watch
Lyginant su praėjusiais prietaisas, ankstesnių prietaisų ir šios laikrodžio IQ labai skiriasi, taip pat kaip Miko Taisono ir Gario Kasparovo IQ – kitaip sakant, protingas COOKOO Watch proto turi nedaug. Jie gali prisijungti prie visų trijų pagrindinių mobilių operacinių sistemų Bluetooth ryšiu ir rodyti pranešimus (skambučiai, žinutės, Twitter) piktogramų formatu – čia nėra net ekrano. Bonusu galima laikyti nuotolinio fotografavimo iPhone galimybę – tam protingas laikrodis turi specialų mygtuką.
COOKOO Watch kainuoja apie 400 litų – už tuos pinigus pirkėjas gauna įprastinį lakrodį su rodyklėmis (baterijos gyvenimas – 3 metai) ir daugiau išmaniųjų funkcijų (kitas akumuliatorius – per metus jis turėtų būti pakeistas vieną kartą). Dėl mažos kainos šiek tiek nukentėjo surinkimo kokybė (nuolatiniai skundai dėl dulkių po stiklu), ir vibracijos variklis tik dėl varnelės – zvimbimas yra toks silpnas, kad jo lengva nepastebėti.
Ir visgi COOKOO Watch galbūt geriausias išmanusis laikrodis tiems vartotojams, kuriems reikia savaliakių pranešimų apie svarbius įvykius: ši užduotis nesukelia sunkumų aksesuarui.
Išvados
Dėl visapusiškai optimalaus laikrodžio nebuvimo parinkimas priklauso nuo asmeninių prioritetų. Reikia gražaus aksesuaro? Žiūrėkite į Apple Watch, Moto 360 ir LG G Watch R. Pagrindinis reikalavimas – funkcionalumas? Galite rinktis tarp Samsung Gear ir Sony SmartWatch. Pagrindinis motyvas perkant – greiti pranešimai? Pebble ir COOKO Watch žino savo darbą.
Per ateinančius kelerius metus nešiojamų prietaisų rinkoje turėtų pasirodyti gana gražių protingų laikrodžių su alternatyvių įkrovimo metodų galimybe – nuo judesio arba nuo saulės. Išsprendę autonomijos problemą išmaniųjų aksesuarai gamintojai turės galimybę išplėsti funkcionalumą – tada panašūs įtaisai galbūt taps būtinybe, kaip išmanieji telefonai ar planšetiniai kompiuteriai.