Europolas surengė daug areštų, įsilaužęs į apsaugotą tinklą
Europos policija (Europolas) atliko stambią operaciją, kurios metu buvo suimta daug nusikaltėlių. Vien JK buvo areštuoti 746 asmenys ir neutralizuota dešimtys organizuotų nusikalstamų grupuočių, taip pat konfiskuota 54 milijonai svarų sterlingų, 77 šaunamieji ginklai bei dvi tonos A ir B klasės narkotikų. Areštai taip pat surengti Prancūzijoje, Nyderlanduose, Švedijoje ir Norvegijoje. Tai tapo įmanoma įsilaužus į prenumeratos pagrindu veikiančią pranešimų siuntimo sistemą „Encrochat“, populiarią tarp profesionalių nusikaltėlių.
Kadangi „Encrochat“ perduotos žinutės buvo užšifruotos pačiuose mobiliuosiuose įrenginiuose, policija negalėjo klausytis telefonų ar perimti žinučių, kaip paprastai daroma. Naudodamiesi „Encrochat“, nusikaltėliai atvirai derėjosi dėl savo operacijų kuo smulkiau, pateikdami kainų sąrašus, klientų vardus ir nuorodas į daugybę parduodamų narkotikų.
Išsiaiškinę, kad kai kurie „EncroChat“ serveriai yra jų šalyje, Prancūzijos policija įsilaužė į tinklą ir įdiegė techninį įrenginį, kad galėtų įsiskverbti į nuo sekimo apsaugotą sistemą. Kovo mėnesį pavyko nulaužti „EncroChat“ šifravimo kodą, o balandį teisėsaugos agentūros jau sugebėjo sekti šimtus milijonų užšifruotų pranešimų, kuriuos nusikalstami elementai pasiuntė per tinklą. Nieko neįtariantys nusikaltėliai aptarinėjo būsimus narkotikų sandorius, pinigų plovimo schemas, planuojamus plėšimus ir žmogžudystes.
Iš „Encrochat“ kontroliuojamo el. pašto „Motherboard“ atsiųstame pranešime, bendrovė save pristato kaip įstatymų besilaikančią įmonę, turinčią klientų iš 140 šalių, tačiau kriminalinio pogrindžio šaltiniai teigia, kad daugelis „Encrochat“ klientų yra nusikaltėliai. Prancūzijos valdžia teigia, kad, jų vertinimu, daugiau nei 90% bendrovės prancūzų klientų užsiima nusikalstama veikla.
Vienoje iš savo svetainių „Encrochat“ teigia, kad siūlo „visiško saugumo sprendimą“, galintį „garantuoti anonimiškumą“, o „Encrochat“ žinutės yra „elektroninis ekvivalentas normaliam dviejų žmonių pokalbiui tuščioje patalpoje“.
Anot bendrovės atstovų, yra daug žmonių, kurie norėtų naudotis saugiais ryšiais, įskaitant saugumo specialistus ar teisininkus. „Encrochat“ tinklalapyje rašoma, kad ji turi perpardavėjų Amsterdame, Roterdame, Madride ir Dubajuje, tačiau įmonė yra labai slapta ir neveikia kaip įprasta technologijų kompanija.
„Encrochat“ siūlo „saugius“ telefonus, kurie iš esmės yra modifikuoti „Android“ įrenginiai. Bendrovė juose diegia savo šifruotų pranešimų platformą, pašalina GPS, fotoaparato ir mikrofono funkcijas, prideda galimybę ištrinti duomenis įrenginyje naudojant PIN kodą. Konfiskuotuose telefonuose veikė dvi operacinės sistemos, o viena iš jų atrodo kaip įprasta OS, kad būtų išvengta įtarimų. „Encrochat“ naudojo prenumeratos modelį, kurio vertė siekia tūkstančius dolerių per metus, ir iki paskutinės akimirkos vartotojai manė, kad sistema yra labai patikima.