Duomenų saugyklos (NAS) „Synology Diskstation DS216j“ apžvalga

Pernai „Synology“ pristatė duomenų saugyklą „Diskstation DS216j“, kuri tapo gana sėkmingo pradinio lygio modelio DS215j įpėdiniu. DS216j yra kompaktiška NAS, skirta dviem kietiesiems diskams, tačiau jos funkcijų rinkinys yra labai platus modernios operacinės sistemos „Disk Station Manager“ dėka. Palyginti su DS215j, „Synology Diskstation DS216j“ siūlo keltą pokyčių. Saugykla gavo greitesnį CPU, taip pat padidėjo USB 3.0 jungčių skaičius, todėl ji gali tikėtis tokios pačios sėkmės kaip DS215j, tuo labiau, kad kaina išliko ankstesniame lygyje.

Eiliniams vartotojams ir įmonėms vis dažniau prireikia funkcionalių tinklo saugyklų, nes duomenų kiekiai ir nuolat didėja. Šiai problemai spręsti gamintojai stengiasi pasiūlyti paprastai naudojamas NAS sistemas. Duomenis nėra taip patogu saugoti kompiuterio viduje esančiuose kietuosiuose diskuose, jei norite žiūrėti filmą nuo sofos, nuotraukas planšetiniame ar nešiojamame kompiuteryje, jau nekalbant apie prieigą prie debesies iš kito miesto. NAS sistemos suteikia reikiamą lankstumą, o už pradinio lygio modelius pakanka sumokėti labai priimtiną kainą. Pagrindinis darbas su duomenų saugyklomis yra gana paprastas, tačiau jei jus domina pažangesnės funkcijos, jums teks praleisti šiek tiek laiko jas studijuojant.

„DiskStation DS216j“ yra kompaktiška duomenų saugykla, skirta dviem 3,5 arba 2,5 colių diskams, kurių bendra talpa gali siekti iki 20 TB. Tačiau reikia nepamiršti, kad kai kurie iš esamų HDD gali būti nesuderinami su DS216j, dėl atitinkamų skylių su sriegiais trūkumo.

Prietaiso darbo spartą užtikrina procesorius „Marvell Armada 385 88F6820“ su dviem 1 GHz ARMv7 branduoliais.  Šis lustas turi aparatūros lygmens duomenų apsaugos bloką. Procesorius suporuotas su 512 MB DDR3 operatyviosios atminties. NAS turi dvi USB 3.0 jungtis, o prisijungimui prie tinklo naudojama gigabitinė sąsaja. DS215j Lietuvoje šiuo metu kainuoja apie 190 € – priimtina kaina už dviejų sekcijų NAS.

Synology Diskstation DS216j

Renkantis NAS, pirmiausia turite pagalvoti apie sekcijų skaičių, kuris priklauso nuo reikiamos talpos. Pageidautina atsižvelgti ir į ateitį, nes failų apimtys sparčiai auga, ypač multimedijos srityje. Jūs taip pat turėtumėte įvertinti procesoriaus našumą, specialias funkcijas (Video perkodavimas, greitas kaupiklių pakeitimas ir t.t.) ir, žinoma, nuspręsti dėl biudžeto.

„Synology Diskstation DS216j“ priskiriamas prie pradinio lygio modelių su dviem skyriais, bet kai kuriuose saugyklos scenarijuose gali išnaudoti Gigabit LAN potencialą. Priešingai nei brangesniuose modeliuose, darbo su papildomai apsaugotais katalogais greitis nėra toks didelis, kaip ir video perkodavimo. Prie DS216j karkaso kietieji diskai prisukamas tiesiogiai, t.y. jų negalima pakeisti lengvai ir greitai – tam reikės atsukti keletą varžtų.

DS216j modelis priklauso Junior šeimai, o jo plastikinis korpusas yra visiškai baltas, išskyrus juostelę priekyje. Ant korpuso šoninės sienelės išpjautas gamintojo logotipą, kuris taip pat tarnauja kaip aušinimo grotelės. Priekinėje dalyje matyti maitinimo mygtukas ir keletas būsenos indikatorių.

Duomenų saugykla DS216j, kaip ir kiti „DiskStation“ modeliai, parduodama rudo kartono dėžutėje, kurios atspausdintas trumpas funkcijų ir galimybių sąrašas. Kartu su NAS gausite iš varžtų rinkinį montavimui ir korpusui (įskaitant atsarginius), LAN kabelį, išorinį maitinimo šaltinį su kabeliu ir greitos pradžios vadovą.

HDD montuojami rėmo viduje. DS216j korpuso viršutinė dalis lengvai nuimama – tam pakanka atsukti du varžtus, esančius gale, o tada patraukti dangtelį keletą milimetrų atgal. Diskai prijungiami į SATA prievadus ir prisukami su keturiais varžtais, o juos savo ruožtu apgaubia gumos žiedas, kuris izoliuoja HDD vibraciją. Tokios konstrukcijos dėka kietieji diskai tiesiogiai neliečia plieninio NAS rėmo, o tai šiek tiek sumažina triukšmą ir apsaugo HDD nuo kito „kolegos“ keliamos vibracijos. Reikėtų pažymėti, kad į DS216j tiesiogiai galima prijungti tik 3,5 colių kietuosius diskus, o 2,5“ modeliams „Synology“ siūlo specialų suderintuvą, kurį teks įsigyti atskirai.

Synology Diskstation DS216j Synology Diskstation DS216j

Galiniame skydelyje matyti 60 vatų maitinimo šaltinio (12 V / 5 A) lizdas, Gigabit Ethernet jungtis, dvi USB 3.0, anga „Kensington“ užraktui ir nedidelis RESET mygtukas. Ten taip pat įmontuotas 92mm ventiliatorius, išstumiantis karštą orą iš NAS. Prietaiso matmenys – 165 x 100 x 225.5 mm, svoris – 0,88 kg.

Programinė įranga

Pagrindinis NAS bruožas yra programinės įrangos palaikymas. Daugelis vartotojų savarankiškai surenka tinklo duomenų saugyklas, naudodami įvairias „Windows Server“ versijas, taip pat specialiai pritaikytas „Linux“ distribucijas, pvz. „FreeNAS“. Šių sprendimų funkcionalumas yra milžiniškas, tačiau ne visi vartotojai gali ir nori vargti su sistemų diegimu ir konfigūravimu, todėl geriau sumoka už gatavą dėžutę. Tačiau ir tradicinių NAS pirkėjas tikisi gauti platų funkcijų pasirinkimą ir intuityviai suprantamą sąsaja. Tačiau už tokius NAS teks sumokėti didesnę kainą, nei už savarankiškai surenkamus sprendimus. Tai ypač aktualu 4 ar daigiau skyrių modeliams. „Synology“ šiuo metu yra vienas iš pagrindinių žaidėjų NAS rinkoje ir siūlo labai patogią vartotojo sąsają, kuri panaši į kompiuterio operacinę sistemą. Funkcijų sąrašas yra gana standartinis, kurio visiškai pakanka daugumai vartotojų.

Norint pradėti naudoti „Synology“ saugyklą jums reikės kompiuterio, prijungto tame pačiame tinkle kaip ir NAS. Prisijungti prie NAS sąsajos per DSM galite interneto naršyklėje įvedę instrukcijoje nurodytą IP arba URI adresą. Sukonfigūravus administratoriaus profilį saugykla bus beveik paruošta naudojimui, liks tik kompiuterio nustatymuose nurodyti naują tinklo kaupiklį.

DSM sąsaja labai panaši į įprastą kompiuterio operacinę sistemą. Matysite programų ir funkcijų piktogramas ir užduočių juostą viršuje. Palaikomas aplankų ir piktogramų tvarkymas. Viršuje kairėje įsikūręs Start mygtukas parodo visų įdiegtų programų sąrašą. Apačioje rodomi individualūs informavimo moduliai, kurie padeda iš pirmo žvilgsnio įvertinti naudojama erdvę, sistemos būseną ir naudojamus išteklius.

Techninės įrangos nustatymų skyriuje galite įjungti kietųjų diskų pristabdymo režimą, kuris automatiškai aktyvuojamas po tam tikro neveiklumo laikotarpio. DS216j palaiko Wake-On-LAN ir budėjimo funkciją, kuri įsijungia automatiškai, praėjus tam tikram laikotarpiui po HDD „užmigimo“. Žinoma, jūs galite suplanuoti „DiskStation“ įjungimą ir išjungimą. Taip pat galima nustatyti gana garsų pranešimą apie sistemos klaidas, nustatyti vieną iš trijų ventiliatoriaus režimų ir LED indikatorių šviesos intensyvumą.  Per USB jungtį galima prisijungti kai kuriuos UPS modelius, kurie dingus elektrai informuos NAS tam, kad saugykla galėtų saugiai išsijungti.

Kataloguose galite lengvai sukurti aplankus su skirtingomis prieigos teisėmis, pasirinkdami vartotojų ar grupių sąrašą. Taip pat bendrai naudojamo aplanko forma galite prijungti išorines USB laikmenas. Prieiga prie DS216j yra galima naudojant Telnet/SSH, (S) FTP ir WebDAV protokolus, taip pat palaikomi populiariausi Windows ir Mac sistemų failų ir universalus NFS (v2/v3/v4) protokolai. Žinoma, save gerbiantis NAS negali išsiversti be VPN palaikymo, tiek serverio, tiek kliento.

Kad DS216j saugomus failus būtų galima pasiekti iš bet kur, „Synology“ siūlo daug funkcijų. Saugyklai priskiriamas „QuickConnect ID“, per kurią jūs galite prieiti prie „DiskStation“ iš namų LAN ir interneto. Pirmiausia užklausa siunčiama į „Synology“ serverį, kuriame saugomi jūs prietaiso vidinio ir išorinio IP duomenys.

Žinoma, DS216j palaiko ir multimedijos funkcijas, tiesa be aparatūros lygmens vaizdo dekodavimo. „Synology Video Station“ ir susijusių mobiliųjų programų dėka galite peržiūrėti turinį įvairiuose prietaisuose. Palaikomi DLNA ir iTunes serveriai namų tinkle.

„DiskStation“ taip pat siūlo daugybę atsarginio duomenų saugojimo galimybių, nuo kopijavimo pagal grafiką ir sąlygas iki nepertraukiamo atsarginių kopijų kūrimo. Duomenis galima papildomai apsaugoti šifravimu.

Prietaiso funkcionalumą galima lengvai išplėsti įdiegus jums reikalingus paketus iš plataus sąrašo, tame tarpe ir trečiųjų šalių. Čia rasite programėlių, skirtų multimedijai, atsarginėms kopijoms, verslui, saugumui, svetainių kūrimui ir t.t. Dauguma jų yra visiškai nemokamos. Yra netgi failų siuntimo iš interneto programa, kuri palaiko BT, FTP, HTTP, NZB, Thunder, FlashGet, QQDL ir eMule protokolus.

Našumas ir triukšmo lygis

Duomenų saugykla DS216j pademonstravo maloniai aukštą našumo lygį. Atsisiunčiant didesnį nei 1 GB failą gigabitinė sąsaja apkraunam pilnai, viršydama 112 MB/s. Įrašant į NAS per SMB mes gavome 100 MB/s našumą, o duomenų perdavimas per FTP taip pat atliekami dideliu greičiu – apie 90 MB/s.

DS216j nudžiugino kukliu energijos suvartojimu. Budėjimo režime, esant aktyviems diskams, saugykla sunaudoja 12,4 W, o išjungus HDD – vos 4,5 vatų. Elektros energijos suvartojimas nuskaitant duomenis taip pat yra santykinai mažas – apie 15 W. Išjungtoje būklėje (aktyvi funkcija Wake-On-LAN) NAS sunaudoja tik 0,9 vato.

Gamintojas deklaruoja 18.2 dB(A) triukšmo lygį, kuris iš teisų atitinka realybę ir nesukelia jokio diskomforto. Žinoma, jis priklausys ir nuo jūsų pasirinktų HDD. Ventiliatorius turi keletą darbo režimų, kurie tai pat padeda reguliuoti skleidžiamą garsą.

Išvados

„Synology Diskstation DS216j“ yra pradinio lygio dviejų skyrių NAS, išsiskirianti funkcijų gausa ir patogia vartotojo sąsaja, specialiai sukurta namų ir asmeniniam vartojimui. Ji leidžia savininkui nesudėtingai pasidalinti duomenimis, organizuoti multimedijos transliacijas ir failų sinchronizavimą.

Tai gana sparti saugykla su Gigabit Ethernet sąsaja, kuri didelių failų perdavimo metu visiškai apkraunama. Įjungus papildomą duomenų apsaugą gauname pralaidumo sumažėjimą, tačiau neviršijantį priimtinų ribų. Todėl rekomenduojame šifruotus tik iš tiesų to reikalaujančius duomenis, o ne visus. Klasikiniuose naudojimo scenarijuose DS216j pasirodė gana gerai ir puikiai atlieka medijos serverio vaidmenį. Tiesa, su vaizdo perkodavimu „gyvai“ saugykla susitvarko sunkokai. Triukšmo lygis nėra didelis, todėl prietaisas puikiai tiks svetainei.

„DiskStation DS216j“ – pakankamai galinga dviejų skyrių duomenų saugykla, kuris ypač gerai tinka pradedantiesiems naudotojams, keliantiems įprastus reikalavimus. Ji suteikia gana didelę duomenų perdavimo spartą, o jos procesoriaus našumą galima vadinti pakankamu. Nudžiugino ir gana mažas energijos suvartojimas. Operacinės sistemos „Synology DiskStation Manager“ dėka prietaiso funkcionalumą galima gerokai išplėsti. Taigi, už 190 eurų kainą gauname labai patrauklų pradinio lygio modelį.

Privalumai:

 • Santykinai didelė failų perdavimo spartos
 • Labai mažas energijos suvartojimas
 • Tyli aušinimo sistema
 • Funkcionali ir paprasta naudoti programinė įranga
 • Lengvas įdiegimas

Trūkumai:

 • Spartos sumažėjimas įjungus papildomą duomenų apsaugą
 • 2,5 colių diskams reikia suderintuvų
90%
Gera duomenų saugykla
 • Dizainas
 • Našumas
 • Programinė įranga
 • Energijos suvartojimas
 • Triukšmas
 • Kaina