Dėl bendrovės IT darbuotojo įdiegtos neteisėtos programinės įrangos kompensuota 20 000 EUR dydžio žala
Panevėžio gamybos bendrovėje „Stigma“ pareigūnai aptiko nelicencijuotą programinę įrangą (PĮ) daugiau nei 40 kompiuterių. BSA l The Software Alliance (BSA) narėms sumokėta 20 tūkst. eurų kompensacija dėl pažeistų autorių teisių.
Pernai Panevėžio apskrities Vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai atliko patikrinimą Panevėžio bendrovėje „Stigma“. Jo metu buvo nustatyta, kad apie 40 bendrovei priklausančių kompiuterių buvo neteisėtai įdiegtos ir naudojamos ir įvairios BSA narių kompiuterių programos.
Už IT ūkį atsakingas darbuotojas jau policijos patikrinimo metu pripažino, kad PĮ į bendrovės kompiuterius diegė žinodamas, kad tai daro neteisėtai, „nulauždamas“ jų aktyvavimo kodus. „Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad programinė įranga įdiegta ir naudota nuo 2010 metų. Tyrimo metu IT darbuotojas prisipažino, kad tai darė be savo vadovų žinios“, – sako Panevėžio apskr. VPK Komunikacijos grupės vyresnioji specialistė Rasa Meištė. Ikiteisminis tyrimas pabaigtas taikaus susitarimo pagrindu, kompensuota 20 tūkst. eurų.
Kaip pastebi Ernesta Seiliūtė, BSA atstovė Lietuvoje, bendrovės, neturinčios programinės įrangos valdymo politikos ir neužtikrinančios, kaip visi darbuotojai laikosi šios vidaus tvarkos, rizikuoja savo įmonės valdymo efektyvumu: „Naudojant neteisėtas, nelicencijuotas programas rizikuojama ne tik teisine atsakomybe, bet ir bendrovės saugumu, kadangi neteisėta PĮ negauna naujausių saugumo atnaujinimų, dažnai savyje turi paslėptus kenkėjus, kurie suteikia galimybę kibernetiniams nusikaltėliams gauti prieigą prie konfidencialių bendrovės dokumentų ar kt. būdu sustabdyti jos darbą. Siekiant užtikrinti, kad bendrovėje būtų naudojama tinkamai licencijuota programinė įranga, rekomenduojama įgyvendinti programinės įrangos valdymo politikas bei atlikti reguliarius PĮ auditus ir (ar) inventorizacijas.“
Pernai Lietuvos teisėsaugos institucijos užfiksavo 31 atvejį dėl nelicencijuotos BSA narių PĮ naudojimo. Šis skaičius yra didžiausias per pastaruosius penkerius metus. Palyginimui, antras didžiausias skaičius užfiksuotas 2013 m., kai buvo nustatyti 25 pažeidimai, o mažiausias užpernai – 13.