Apple iPhone 7 apžvalga

Pradedant nuo „iPhone 3G“, „Apple“ savo populiariausią produktą atnaujina dviejų metų ciklu. Pirmajame etape bendrovė pristato naują dizainą ir svarbiausias funkcines naujoves, tarp kurių praeityje buvo padidėjęs ekranas, papildomos bendravimo galimybės ir pan. Sekančio modelio su indeksu S išleidimas būdavo orientuotas į esamų funkcijų tobulinimą. Tiesa, „Apple“ paprastai linkę pridėti ką nors naujo ir tarpiniuose etapuose, kaip antai Touch ID arba 3D Touch, kurie pasirodė „iPhone 5s“ ir 6s modeliuose. Ir, žinoma, kasmet „iPhone“ pasiūlo naują procesorių ir pagerintą pagrindinę kamerą.

Su „iPhone 7“ gamintojas šiek tiek nukrypo nuo šios taisyklės. Šį kartą korpuso dizainas akivaizdžiai tęsia tendenciją, būdingą „iPhone 6“, tuo tarpu „iPhone“ su numeriais 4, 5 ir 6 radikaliai skyrėsi nuo ankstesnių iteracijų. Aparatūros funkcijos, savo ruožtu, daugiau pasikeitė kiekybiškai nei kokybiškai, tačiau to negalima pasakyti apie „iPhone 7 Plus“ dėl jo dvigubos kameros. Tai ką „Apple“ padarė per metus nuo „iPhone 6s“ išleidimo, geriausia būtų vertinti kaip visapusišką pažįstamo prietaiso patobulinimą.

iPhone 7 ir iPhone 7 plus
iPhone 7 ir iPhone 7 plus

SoC ir operatyvioji atmintis

„Apple“, kaip įprasta, paskelbė absoliutų minimumą informacijos apie naujo „iPhone“ komponentus. Svarbiausia „iPhone 7“ naujovė – sistema luste, pavadinta „Apple A10 Fusion“. Nuo tada, kai „iPhone“ pirmą kartą buvo panaudota SoC sukurta „Apple“ (A4), bendrovė nematė tikslo savo lustus aprūpinti daugiau nei dviem ARM branduoliais. A serijos SoC kūrėjų tikslas buvo ir tebėra efektyviausias lygiagretumo išgavimas iš atskiro instrukcijų srauto. Visos „iPhone“ kartos sėkmingai patvirtino šio metodo veiksmingą, leisdamos „Apple“ procesoriams sėkmingai konkuruoti su mobiliųjų SoC, turinčiais keturis ar daugiau branduolių, daug resursų reikalaujančiose užduotyse, pavyzdžiui, naršyti internete iškart atidarius daug tinklapių arba 3D žaidimuose.

Nepaisant to keturių ir aštuonių branduolių aukščiausios kategorijos procesoriai, lyginat su konkuruojančiais“Apple“ SoC, turi vieną privalumą, kurio Kalifornijos kompanijos inžinieriai neskubėjo panaudoti. ARM dar 2011 metais pasiūlė Big.LITTLE architektūrą, kuri siūlo du branduolių klasterius – didelio našumo ir taupantį energiją. Apkrova tarp jų paskirstoma pagal paskirtį, o tai padidina galią suvartotam energijos vatui. Big.LITTLE branduolių derinimo principas sėkmingai naudojamas galinguose lustuose „Samsung Exynos 8 Octa 8890“ ir „Qualcomm Snapdragon 820“, o su „A10 Fusion“ bendrovė „Apple“ taip pat pasuko konkurentų jau pramintu taku. „Apple A10 Fusion“ sudarytas iš poros dviejų klasterių grupių ir valdiklio. „iPhone 7“ taip pat gavo šešių branduolių grafikos procesorių, kuris savo galia 50% pranoksta „Apple A9“. „A10 Fusion“ gaminamas TSMC, naudojant 16nm FinFET technologiją ir turi 125 mm² plotą.

iPhone 7
iPhone 7

SSD ir ryšiai

„iPhone 6s“ išmaniajame „Apple“ pirmą kartą panaudojo kaupiklį su PCI-Express sąsaja ir NVMe protokolu. Nėra jokios priežasties manyti, kad „iPhone 7″ šiuo požiūriu žengė žingsnį atgal prie eMMC sąsajos. Išmaniojo telefono asortimentas apima tris Flash atminties talpos variantus – 32, 128 ir 256 GB. Taigi, 16 GB „iPhone“ modelis pagaliau tapo praeitimi.

„iPhone 7“ bevielių ryšių technologijos pasistūmėjo dar vieną žingsnį į priekį su 10-osios kategorijos LTE Advanced modemu, kuris suteikia, atitinkamai, 450 ir 100 Mbit/s duomenų priėmimo ir perdavimo spartą. „iPhone 7“ ir „iPhone 7 plus“ suderinami su CDMA (A1660 ir A1661) tinklais, aprūpinti ryšių lustu „Qualcomm MDM9645M“, kuris iš tikrųjų palaiko netgi 12 kategorijos LTE-A su 600/150 Mbit/s parametrais, tačiau čia jis apribotas iki Cat.10 tam, kad atitiktų galimybes kitų dviejų modemų – „Intel PMB9943“ (A1778, A1784).

Wi-Fi adapterio galimybės nepasikeitė, palyginti su pirmtaku: palaikomas MIMO 2×2 konfigūracijos IEEE 802.11ac protokolas, kuris suteikia iki 866 Mbit/s pralaidumą.

Ekranas, kamera ir garsas

Vienas iš pagrindinių „iPhone 7“ privalumų yra ekranas su išplėsta spalvų gamą. Nuo „iMac“ ir „iPad Pro“ išleidimo, „Apple“ savo įrenginiuose nuolat diegia standarto DCI-P3 palaikymą. Profesionalių monitorių naudotojams labiau pažįstama kita išplėsta spalvų gama – Adobe RGB, tačiau DCI-P3 turi geresnes paplitimo tarp vartotojų technologijų perspektyvas dėl to, kad šį standartą naudoja JAV kino pramonė ir, tikimasi, kad ją artimiausiu metu perims televizorių gamintojai, o Adobe RGB taip ir liks svarbi tik grafinio dizaino srityje.

DCI-P3 apima 25% daugiau regimojo spalvų spektro, palyginti su sRGB standartu, ir aprėpties plotu maždaug atitinka Adobe RGB. Adobe RGB atkuria sodresnes spalvas žalioje spektro dalyje, tuo tarpu DCI-P3 – raudonos. iOS turi integruotą spalvų korekcijos sistemą, kuri visus vaizdus rodo pagal jų spalvinio profilio žymą. Tai lemia, kad plačiai spalvų gamai skirtas turinys visiškai išnaudoja ekrano galimybes, ir tuo pačiu metu, standartinės sRGB nuotraukos netampa pernelyg sodrios.

„iPhone 7“ ekranas yra 25% ryškesnis nei ankstesnės kartos išmaniajame. Nurodytas 625 cd/m² ryškumas ir 1400:1 kontrastas. Naujų flagmanų „iPhone 7“ ir „iPhone 7 Plus“ ekrano dydis ir raiška yra tokia pat kaip ir jų pirmtakų.

Atnaujintas pagrindinis fotoaparatas išsaugo nuotraukas taip pat DCI-P3 spalvų erdvėje. Dabar ne tik modelis su indeksu „Plus“, bet standartinė išmaniojo versija yra aprūpinta optiniu vaizdo stabilizatoriumi. Kameros raiška (12 megapikselių) nebuvo padidinta, tačiau naujoji „Sony“ matrica, remiantis oficialiais duomenimis, suteikia 60% greitesnį automatinį fokusavimą ir sunaudoja 30% mažiau energijos. Naudojama nauja optinė konstrukcija su šešiais lęšiais ir f/1,8 diafragma („iPhone 6s“ turi f/2,2), taip pat 50% ryškesnė blykstė „Tru Tone“ su keturiais šviesos diodais.

Priekinio fotoaparato skiriamoji geba padidėjo nuo 5 iki 7 megapikselių, todėl dabar galima filmuoti 1080p raiška.

„iPhone 7“ turi specializuotą ISP, atliekantį vaizdo apdorojimą. Visų pirma, šis lustas bus naudojamas Bokeh efekto imitavimui „iPhone 7 Plus“, kuris turi dvigubą kamerą su plataus kampo ir teleobjektyvu. Bokeh yra ne ryškumo zonoje esantis susiliejęs vaizdas, kuris priklauso nuo objektyvo optinės konstrukcijos ir dažniausiai būna apskritimo formos arba šiek tiek kampuotas.

Viršutinėje telefono dalyje esantis pokalbių garsiakalbis dabar kartu su apatiniu gali dirtbi stereo režimu. „iPhone 7“ nebėra mini-jack garso išvesties į išorinius garsiakalbius. Vietoj jo „Apple“ siūlo naudoti belaidę sąsają. Gamintojas aiškina, kad 3,5 mm lizdo teko atsisakyti ir dėl papildomos vietos – pavyzdžiui, dėl baterijos, kurios talpa buvo padidinta 14% (nuo 1715 iki 1960 mAh), tai pat dėl didesnio „Taptic Engine“.

„iPhone 7“ komplekte rasite ausines „EarPods“ su „Lightning“ jungtimi ir mini-jack adapteriu. Šis priedas nėra toks paprastas, kaip atrodo – adapterio viduje yra DAC. Pats „iPhone 7“ gavo tris garso stiprintuvus.

Išvaizda

„iPhone 7“ dizainas žymiai nesiskiria nuo jo dviejų pirmtakų, yra tokio pat kaip „iPhone 6s“ dydžio ir beveik tokio paties svorio. Tačiau „iPhone 6s“ pritaikyti estetikos principai naujame prietaise buvo ištobulinti. Pirmas dalykas, kuris pastebimas – Wi-Fi ir mobiliojo ryšio antenoms skirtos plastiko juostelės buvo perkeltos arčiau kraštų. Dviejuose naujuose juodų spalvų versijose jos vizualiai susilieja su metaliniu dangteliu taip gerai, kad baltos ir pilkos juostelės kitų spalvų modeliuose jau atrodo trūkumu.

Be to, abiejų juodos atspalvių metalo paviršius apdorojamas kitaip nei sidabro, aukso ir rožinio „iPhone“. Juodas paviršius yra glotnesnis, o „juodas oniksas“ yra nupoliruotas iki veidrodinio blizgesio. Gaila, kad pastaroji versija labai lengvai subraižoma ir, žinoma, greitai renka pirštų atspaudus.

„Apple“ inžinieriai panaikino ir kitus dizaino trūkumus, būdingus ankstesnėms „iPhone“ kartoms. Fotoaparato objektyvas tapo ne tik didesnis (dėl padidėjusios diafragmos), bet ir šiek tiek ilgesnis (dėl papildomos linzės). Tai nulėmė, kad jis vis dar kyšo iš galinio dangtelio, bet vietoj atskiro žiedo dabar kamerą supa tvarkingas paviršiaus iškilimas. Akutė perkelta arčiau kampo, kurį sudaro plastiko intarpas, todėl dizainas atrodo daug harmoningesnis, palyginti su „iPhone 6“ ir 6s.

„Apple“ teigia, kad pagrindinės kameros objektyvas ir pradžios mygtukas padengtas safyro stiklu, tačiau kai kurie nepriklausomi ekspertai pastebėjo, kad stiklas savo atsparumu gerokai atsilieka nuo safyro, naudojamo šveicariškuose laikrodžiuose ir netgi „iPhone 6s“. „Apple“ dar neatsakė į šiuos pranešimus.

Nebėra ir tarp garso mygtukų blizgančio įdubimo. Visi mygtukai jaučiausi šiek tiek kietesni nei „iPhone 6“ ir spaudžiant skleidžia duslesnį garsą. „Lightning“ jungties rėmelis ir varžtų galvutės aplink ją juodos spalvos modeliuose taip pat nudažytos juodai. Apačioje esančios garsiakalbių angos yra visiškai simetriškos, o įgyvendinti tai leido 3,5 mm lizdo atsisakymas.

Žemiau ekrano įtaisytas pradžios mygtukas nebėra fizinės konstrukcijos. Po safyro stiklo plokštele dabar įtaisytas slėgiui jautrus jutiklis „Force Touch“, o paspaudimo jausmą sukelia elektromagnetinis „plaktukas“, pavadintas „Taptic Engine“. Atvirai kalbant, „iPhone 7“  fizinio mygtuko emuliacija nėra tokia tikroviška kaip „Mac“ jutiklinės srities. Paspaudimus mygtukas atpažįsta nepriekaištingai, be to, jutiklis reaguoja tik į pirštus ir kitus objektus, panašius elektrinėmis ir ploto savybėmis. „Force Touch“ mygtukas taip pat palaiko „3D Touch“ funkciją. Lengvas spaudimas atrakina telefoną arba atidaro darbalaukį, tuo tarpu stipresnis – aktyvuoja „Siri“.

Jutiklinio mygtuko panaudojimas išmaniajame telefone sumažino kiekį mechaninių dalių, kurios linkusios nusidėvėti. Be to fiksuotas pradžios mygtukas palengvino dar vieno „iPhone 7“ apsaugos nuo dulkių ir drėgmės įgyvendinimą. Telefonas atitinka IP67 standarto reikalavimus, todėl jis gali 30 minučių atlaikyti panardinimą į vandenį 1 metro gylyje.

Našumas

Visose populiariausiose našumo testavimo programose „iPhone 7“ gauna aukščiausią įvertinimą. Vieno srauto apkrovos „Geekbench“ bandyme išmanusis surinko 3456 taškus ir konkurentus su lustais „Exynos 8890“ bei „Snapdragon 820“ pranoko maždaug du kartus. Visų branduolių našumo „Geekbench 4“ teste „Apple A10 Fusion“ kitus gamintojus taip pat šiek tiek aplenkė. „AnTuTu Benchmark v6.0“ programėlės topų viršūnėje tai pat randame „Apple“ flagmaną su 175 491 rezultatu. Tiesa, jau pasirodė nepatvirtinta informacija, kad kitais metais pasirodysiantis SoC „Snapdragon 835“ bus dar galingesnis ir paviešintas jo testas su rekordiniu pasiekimu.

Grafikos pajėgumu tarp išmaniųjų telefonų „iPhone 7“  taip pat neturi sau lygių – „3DMark (Ice Storm Unlimited)“ teste jis gavo 36 211 tašką.

Pastoviai atkuriant H.264 formato vaizdą mes pagaliau pamatėme dviejų energiją taupančių „Apple A10 Fusion“ branduolių darbą, kuris prietaisui leido „išgyventi“ beveik septynias valandas. Padidinta baterijos talpa naujas SoC prailgino darbo laiką 66%, palyginus su „iPhone 6s“.

Išvados

Pradedant nuo penktojo modelio, kiekvienas naujas „iPhone“ nuvilia daugybę gerbėjų dėl inovacijų stokos, ir „iPhone 7“  ypač tinka tokiai kritikai. Šį kartą „Apple“ nepateikė jokių maujų technologijų, pastebimai paveikusių vartotojo patirtį ir industrijos plėtrą, kaip praeityje padarė su didelės skiriamosios gebos ekranu, „Touch ID“ jutikliu arba „Siri“. „iPhone 7“  dizainas taip pat buvo tik šiek tiek pagerintas, o ne sukurtas nuo nulio, kaip „iPhone 5“ ir „iPhone 6“.

Svarbiausias atnaujinimas yra 16 nm FinFET naudojant sukurtas lustas „Apple A10 Fusion“, kuris „Apple“ išmanųjį padarė visų testų lyderiu ir, žinoma, užtikrino dar greitesnį prietaiso darbą. Be to du energiją taupantys branduoliai kartu su talpesne baterija gerokai prailgino išmaniojo autonomiją.

„iPhone“ turi šiuo metu vieną iš geriausių pagal ryškumo ir kontrasto parametrus LCD matricų tarp šiuolaikinių išmaniųjų telefonų. Be to, dabar padidinta gamos aprėptis ir teisingai nustatyta jos spalvų temperatūra, kuo negalėjo pasigirti pirmtakai.

Kamera, savo ruožtu, įgijo optinis vaizdo stabilizavimą. „iPhone 7“ taip pat galima pagirti už apsaugą nuo vandens, padvigubintą RAM ir vidinės atminties talpą. 3,5 audio lizdo atsisakymas nemažai daliai pirkėjų gali pasirodyti trūkumu.

32 GB „Apple iPhone 7“ kaina šio straipsnio rašymo metu Lietuvoje prasideda nuo 680 eurų, tačiau dauguma parduotuvių šį išmanųjį parduoda dar brangiau.

74%
Geras išmanusis

Verdiktas

  • Dizainas
  • Ekranas
  • Medžiagos
  • Našumas
  • Kaina