Garsus fotografas pataria, kaip telefonu padaryti 10 tūkst. eurų vertą nuotrauką
Šimtai „like“ paspaudimų ir susižavėjimu trykštantys komentarai – tokių reakcijų sulaukia kone kiekviena į socialinę erdvę įkelta fotomenininko Ramūno Danisevičiaus nuotrauka. Antakiai pakyla dar aukščiau, kai fotografas pripažįsta kerinčius kadrus padarantis ne profesionalia technika, o paprasčiausiu mobiliuoju telefonu.
Nors tarptautiniame fotografijos konkurse „Huawei Next Image“ šiemet dalyvaujantis R. Danisevičius stebuklingo patarimo, kaip savo nuotraukomis pavergti sekėjų širdis neturi, visgi keletą gudrybių išduoda. „Pirmiausia, nereikėtų kalbėti telefonu“, – šypteli jis. – „Akimirka su mūza gali labai greitai pabėgti“.
Svarbi nuotraukų atranka
Vienas žymiausių Lietuvos spaudos fotografų, daugkartinis „Auksinių kadrų“ nugalėtojas dviračiu važinėdamas po Vilnių nuolat pastebi sustojimo vertų vaizdų. Karys, besidarantis asmenukę, kamuolį spirianti vienuolė, rūke paskendę vilniečiai – atrodytų, fotografui tiesiog pasiseka tinkamu metu pasirodyti tinkamoje vietoje. Visgi nemažą dalį galerijos sudaro vietos, kurias mes visi kasdien praeiname, nė nepagalvodami, kad tam tikru kampu nuspaustas mygtukas gali padovanoti nepamirštamą nuotrauką.
„Kažkam įvykus, visi išsitraukia telefonus. Jei nori išsiskirti savo kadrais, padaryk kitaip nei visi. Visgi labai svarbi yra nuotraukų atranka: iš 10 kadrų atrinkti vieną – tai irgi yra menas“, – įsitikinęs R. Danisevičius.
Daugelio telefonų galerijose – tikras chaosas: begalė panašių kadrų, neretai „nepravalomi“ ir nepavykę kadrai. Ne išimtis ir pašnekovo telefone.
„Fotografuojant įvykį, kadrų skaičius dažnai nenuspėjamas, tad kartais po viena nuotrauka slepiasi daug nepavykusių bandymų. Geriausia būtų nuotraukas persikelti į kompiuterį ir ten atidžiai pažiūrėti, ką turite“, – pataria jis.
Fotografuoti išmokstama… fotografuojant
Vieni „akį nuotraukai“ turi, kiti ją gali ištreniruoti. Ar norint pagauti gerą kadrą, reikia talento? R. Danisevičius atskleidžia, kad išmokti fotografuoti galima tiesiog… daug praktikuojantis.
„Nėra dienos, kai nebūčiau padaręs bent vieno kadro“, – atvirai dėsto fotomenininkas ir pripažįsta, kad vienintelis dalykas, ko jam stinga, yra dar daugiau laiko.
Asmeninės parodos, darbas žiniasklaidoje, įvairūs konkursai ir avantiūros (kad ir tarptautinio atgarsio sulaukusi R. Danisevičiaus ir kolegos kelionė dviračiais Vilnius-Paryžius) atima išties daug laiko, tačiau jo aistros fotografijai nė kiek nesumenkina.
„Prieš 20 metų karjerą pradėjau juostiniais fotoaparatais, šiandien jau įvertintos mano telefonu darytos nuotraukos. Keičiasi tik technika, bet esmė išlieka – būti pasiruošusiam, atviram, kūrybiškai žvelgti į aplinką“, – sako pašnekovas.
Tiesa, ir profesionalūs fotografai neišvengia situacijų, kai išskirtinis kadras patinka tik jiems. To R. Danisevičius nesureikšmina, nes nuotraukas daro tikrai ne dėl „like“ ir „share“ paspaudimų.
Pataria nekoreguoti realybės
Pats R. Danisevičius „Huawei Next Image“ konkurse varžosi penkiose nuotraukų kategorijose, pradedant emocijų fiksavimu, baigiant statiškais gamtos kadrais. Fotografas tikina, kad telefonu galima puikiai išpildyti kiekvieną šių kategorijų.
„Žinoma, kiekviena jų kelia savų iššūkių, bet nėra nieko neįmanoma. Man labiausiai patinka kadrai, kuriems reikia operatyvumo, kurių nebepakartosi. Taip pat mėgstu netikėtas situacijas. Be to, visuomet stengiuosi nesikišti į įvykių eigą, kompoziciją. Būna, kad žiūrint iš šalies kartais kyla kokia geniali mintis, bet labiausiai mėgstu nesuvaidintus kadrus. Lai nuotraukos įamžina realybę, o ne teatrą“, – pataria fotomenininkas.