„Zeiss“ vadovas paaiškino kodėl išmaniųjų telefonų kamerų galimybės visuomet bus ribotos
„Bėgant metams išmaniųjų telefonų kameros, galbūt, pakeitė fotografavimo būdą, tačiau telefono kameros turi galimybių ribas“, – kategoriškai pareiškė „Zeiss Group“ prezidentas ir generalinis direktorius Maiklas Kaške (Michael Kaschke). Šis žmogus supranta apie ką kalba, nes jo įmonė yra vienas iš pirmaujančių žaidėjų optinių sistemų segmente ir kuria produktus, skirtus visiškai skirtingoms sritims – nuo išmaniųjų telefonų kamerų iki medicininės įrangos ir lęšių akiniams. Neseniai jis atvyko į Indiją atidaryti Zeiss objektyvams skirtos zonos „Museo Camera“ fotografijos muziejuje ir davė interviu „The Indian Express“ žurnalistams.
Nors išmaniojo telefono fotoaparato galimybės vis dar tebėra ribotos, kompiuterinė fotografija gali pakeisti žaidimo taisykles. „Vis daugiau dėmesio skiriama programinei įrangai, vis mažiau – aparatinės įrangos sistemoms, ir mes taip pat kuriame kompiuterinės fotografijos programinę įrangą. Nepaisant to, santykinai mažas išmaniojo telefono storis visada yra svarbus apribojimas“, – sakė p. Kaške.
Padidinti objektyvų skaičių išmaniojo telefono fotoaparate yra dar vienas būdas pagerinti vaizdo kokybę. „Huawei P30 Pro“ turi keturias kameras gale, „Samsung Galaxy S10+“ – tris, o „Nokia 9 PureView“ siūlo penkias iš karto. Sklando gandai, kad šiemet „Apple“ išleis „iPhone“ išmaniuosius telefonus su trimis kameromis galinėje pusėje.
Pasak daktaro Kaške, keleto objektyvų naudojimo viename įrenginyje tikslas yra patobulinti nuotraukas naudojant kelių jutiklių duomenis, priartinant juos prie DSLR kokybės. Tačiau išlieka trūkumas: kadangi išmaniojo telefono storis yra nedidelis, jutiklio matmenis sunku padidinti, todėl esant prastam apšvietimui visada atsiras problemų kartu su nepakankamomis teleskopinėmis galimybėmis. „Todėl, kol masinė fotografija vystysis išmaniųjų telefonų srityje, ekspertai ir toliau naudos profesionalias ir pusiau profesionalias kameras“, – teigė „Zeiss“ vadovas.
Nepaisant išmaniųjų telefonų fotoaparatų populiarumo, pasak Maiklo Kaške, visada bus vietos geresnei, meniškesnei ir profesionalesnei fotografijai, kuriai „Zeiss“ ateityje skirs daugiausiai pastangų. Tačiau esmė ne tame, kad „Zeiss“ nenori dirbti su išmaniųjų telefonų kompanijomis ir tobulinti mobiliųjų įrenginių kameras. Bendrovė aktyviai bendradarbiauja su kinų „HMD Global“, gaminančia išmaniuosius telefonus su „Nokia“ prekės ženklu .
Barselonoje vykusioje mobiliosios technikos parodoje „MWC 2019“ pristatytas „Nokia 9 PureView“ naudoja penkių kamerų sistemą, įtaisytą užpakalinėje prietaiso pusėje, kuri sukurta naudojant „Zeiss“ optiką. Iš karto po anonso išmanusis telefonas sulaukė daug dėmesio, tačiau neįprastas įrenginys žiniasklaidoje buvo įvertintas nevienareikšmiškai.
Paklaustas apie „Nokia 9 PureView“ problemas dr. Kaške atsakė: „„ Nokia 9 PureView“ optinė kokybė yra ko gero viena geriausių, kokią galite rasti. Bet, kaip minėjau, išmaniojo telefono optika ir programinė įranga turėtų puikiai veikti kartu. Verta pasakyti, kad kompiuterinė fotografija vis dar yra gana ankstyvoje stadijoje, o daugiafunkcinė fotografija išmaniuosiuose telefonuose yra tik kūrimo stadijoje, ir aš vis dar tikiu, kad ateitis priklauso jai“.
„Zeiss“ vadovas pažymėjo, kad išmaniųjų telefonų rinka nustojo augusi, todėl įmonės neturi kito pasirinkimo kaip tik diferencijuoti savo įrenginius naudojant vis naujesnes ir sudėtingesnes kamerų technologijas: „Aš sakyčiau, kad išmaniojo telefono galimybės fiksuoti vaizdus, kaip ir prieš porą metų, tapo išskirtiniu mobiliųjų prietaisų technologijos ženklu. Pajamos išmaniųjų telefonų rinkoje nustojo augti. Nemanau, kad kokia nors naujoviška programa ar kita programinės įrangos funkcija sugrąžins augimą. Tačiau iš esmės naujos fotografijos savybės vėl gali atgaivinti išmaniųjų telefonų rinką.
Esu įsitikinęs, kad rasime ir kitų perspektyvių sprendimų. Tiksliai kokių nežinau, bet teisingiausia būtų daugiausia statyti ant kompiuterinės fotografijos technologijų, naudojančių informaciją tiesiai iš jutiklių masyvo, o ne tik iš vieno jutiklio, nes vienas jutiklis niekada negalės pilnavertiškai konkuruoti su geru fotoaparatu. “
Ilgą laiką megapikselių varžybos tiek išmaniųjų telefonų, tiek fotoaparatų srityje buvo nutrūkusios. Tačiau dabar, pasirodžius naujiems „Quad Bayer“ jutikliams, atrodo, kad megapikselių karas vėl grįžo: kai kurie išmaniųjų telefonų gamintojai ketina pristatyti 64 MP kameras. Tradiciniai fotoaparatų gamintojai, pvz. „Sony“, taip pat stengiasi neatsilikti: Japonijos kompanija neseniai pristatė „7R IV“ – pirmąją pasaulyje viso kadro 61 MP fotoaparatą.
Tačiau daktaro Kaške tai nesužavėjo: „Daugiau vaizdo taškų nereiškia geriau. Kodėl? Jei turite viso kadro jutiklį jis paprasčiausiai padalijamas į vis daugiau ir daugiau vaizdo elementų, tuomet šviesai jautrūs elementai tiesiog tampa vis mažesni ir tada mes susiduriame su triukšmo problema. Manau, kad daugumai užduočių, net ir rimtose profesinėse srityse, 40 megapikselių yra daugiau nei pakankamai. Žmonės visada sako, kad kuo daugiau, tuo geriau, bet aš manau, kad yra apribojimų skaičiavimo galimybėms ir apdorojimo greičiui bei signalo ir triukšmo santykiui. Visada turėtumėte atsižvelgti į tai, ko gausite daugiau. Ir aš manau, kad mes jau pasiekėme ribą“.