„Windows XP“ vis dar naudojama kas dešimtame kompiuteryje

Praėjo lygiai dveji metai, kai „Microsoft“ sustabdė savo iki tol vienos populiariausių operacinių sistemų „Windows XP“ palaikymą. Nepaisant to, kad per šį laiką nebuvo išleistas nė vienas bendras ar saugumo spragą taisantis naujinimas, sistema vis dar veikia beveik kas dešimtame kompiuteryje.

Kita vertus, per tuos dvejus metus „Windows XP“ naudotojų sumažėjo perpus: 2014 m. balandį, kai „Microsoft“ sustabdė operacinės sistemos palaikymą, tokių naudotojų buvo 27,7 proc. Tačiau ir tada jie nebuvo labai entuziastingi atnaujinti naudojamą platformą – praėjus mėnesiui po platformos gyvavimo pabaigos tik 2,4 proc. perėjo į „Windows 7“ ar „Windows 8.1“.

Remiantis šių metų kovo mėnesio „netmarketshare.com“ duomenimis, „Windows XP“ naudojama 10,9 proc. kompiuterių ir yra trečioje vietoje pagal naudojimo populiarumą, pirmas vietas užleisdama naujesnėms operacinėms sistemoms – „Windows 7“ (52 proc.) ir „Windows 10“ (14 proc.).

Windows XP

Pasak „eScan“ antivirusinių programų kūrėjų, toks nepalaikomos operacinės sistemos populiarumas tarp kompiuterių naudotojų yra sunkiai suprantamas – sistema yra neapsaugota nuo naujausių kibernetinių grėsmių.

„Neįdiegus kritinių sistemos naujinimų, kompiuteris tampa pažeidžiamas kenkėjiškų programų, kurios gali vogti ar gadinti vartotojų duomenis. Negana to, toks neapsaugotas įrenginys gali lengvai tapti virusų ir kitų kibernetinių grėsmių platintoju kitų vartotojų įrenginiams“, – komentuoja „eScan“ antivirusines programas platinančios įmonės „Baltimax“ regiono vadybininkas Sergejs Romanovskis.

Tad ne veltui „Windows XP“ vis labiau stumiama į užmarštį ne tik kitų programinės įrangos kūrėjų, bet ir pačios „Microsoft“ – kompanija jau nutraukė interneto naršyklės „Internet Explorer“ senesnių versijų palaikymą, įskaitant 6.0 versiją, kuri buvo numatytoji naršyklė XP aplinkoje.

„Turint omenyje, kad „Internet Explorer“ dėl saugumo spragų yra vienas iš dažniausiai taisomų „Microsoft“ komponentų, „Windows XP“ naudotojai yra verčiami rinktis kitas interneto naršykles, tikėdamiesi kiek daugiau apsaugos dirbant su savaime nesaugia platforma“, – sako „Baltimax“ atstovas.

Tačiau XP naudotojams pasirinkimų liko mažiau – kaip praėjusių metų lapkritį skelbė „Google Chrome“ atstovai, nuo 2016 m. balandžio ji stabdo naršyklės palaikymą senesnėse „Windows“ ir „Apple“ operacinėse sistemose. „Windows XP“, „Vista“ bei „Mac OS X 10.6“, 10.7, ir 10.8 operacinių sistemų naudotojai gali ir toliau naudoti „Chrome“ naršyklę, tačiau jos kūrėjai nebetiekia saugumo spragas lopančių naujinimų.

Pranešimas žiniasklaidai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Jei tam neprieštaraujate, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikimą bet kada galėsite atšaukti interneto naršyklėje ištrindami įrašytus slapukus. SutinkuSužinoti daugiau