Windows 11 vėl siūlo „saugiai išimti vaizdo plokštę“ — to daryti neverta

„Reddit“ forume pasirodė pranešimų, kad operacinė sistema „Windows 11“ siūlo „saugiai išimti vaizdo plokštę“, laikydama atskirą vaizdo plokštę greitai keičiamu įrenginiu, pavyzdžiui, paprasta USB laikmena. Kodėl tai nėra klaida, o funkcija, ir kodėl paprastiems namų kompiuterių naudotojams į tai nereikėtų kreipti dėmesio, paaiškino „Windows Forum“.

Atsižvelgiant į tai, kad problema egzistuoja jau daug metų ir pereina iš vienos „Windows“ versijos į kitą, vyksta diskusijos, ar „Microsoft“ turėtų ją „ištaisyti“ stalinių kompiuterių naudotojams. Realybė dviprasmiška: „Windows“ sukurta kaip nuo aparatūros nepriklausoma sistema, aptarnaujanti milijonus konfigūracijų, įskaitant tas, kurioms iš tiesų reikalinga „karšto“ prijungimo prie PCIe sąsajos funkcija. Pavyzdžiui, tokia būtinybė kyla profesionaliose darbo stotyse ir serverių įrangoje, kur ilgas prastovos laikas gali būti kritiškas.

Pagal numatytuosius nustatymus, jei pagrindinė plokštė ar įrenginys deklaruoja „karšto“ prijungimo galimybę, „Windows“ siūlo „saugaus atjungimo“ pasirinktį. Taigi pagrindinė atsakomybė tenka įrangos gamintojams, kurie turi teisingai nustatyti įrenginių galimybes programinėje įrangoje ir tvarkyklėse. Teoriškai „Microsoft“ galėtų pridėti saugos priemones, kad paslėptų arba išjungtų tam tikras funkcijas vartotojiškai įrangai, tačiau tai galėtų sukelti problemų tiems, kuriems ši funkcija iš tiesų reikalinga.

Paveikslėlio šaltinis: Reddit

Akivaizdu, kad „saugaus vaizdo plokštės atjungimo“ funkcija fiziškai neatjungia atskiros vaizdo plokštės nuo kompiuterio. Norint tai padaryti, reikia nuimti sistemos bloko šoninį dangtį, atsukti kelis varžtus ir ištraukti plokštę iš PCIe x16 lizdo. Ši funkcija skirta elektriniam GPU atjungimui. Kitaip tariant, paspaudus „saugiai atjungti vaizdo plokštę“ mygtuką „Windows“ užduočių juostoje, sistema programiškai pašalina įrenginį iš įrenginių tvarkytuvo ir išjungia jo tvarkykles. Stalinių kompiuterių su viena vaizdo plokšte ir be integruotos grafikos atveju tai paprastai lemia visišką ekrano išjungimą — vaizdas neberodomas, kol kompiuteris fiziškai neperkraunamas arba vaizdo plokštė vėl neįdedama. Visi procesai, vykdomi vaizdo plokštėje — nuo žaidimų iki skaičiavimo užduočių — sukelia klaidas arba priverstinai nutraukiami. Nešiojamuosiuose kompiuteriuose ar staliniuose kompiuteriuose su integruota grafika „Windows“ kartais gali teisingai perjungti vaizdo išvestį į integruotą vaizdo plokštę, leisdama tęsti darbą (nors galimai sumažės grafikos našumas). Stalinių kompiuterių atveju tektų perjungti ekrano kabelį prie pagrindinės plokštės išvesties, tačiau visi procesai, priklausantys nuo atskiros vaizdo plokštės, vis tiek bus nutraukti.

Niekas neatmeta rizikos netyčia paspausti „saugaus vaizdo plokštės atjungimo“ funkciją. Šios funkcijos meniu naudotojai įpratę matyti tik prijungtas USB laikmenas. Tačiau raumenų atmintis niekur nedingsta. Bandydami „iš inercijos“ saugiai išimti USB laikmeną, naudotojai gali netyčia paspausti „saugaus GPU atjungimo“ mygtuką. Norint sumažinti šią riziką, galima atlikti šiuos veiksmus:

  • Išjungti PCIe Hotplug funkciją pagrindinės plokštės BIOS (jei tokia funkcija yra);
  • Atnaujinti tvarkykles ir/arba pagrindinės plated BIOS — kartais tai automatiškai išsprendžia problemą;
  • Redaguoti „Windows“ registrą, paslėpiant „saugaus atjungimo“ funkciją — instrukcijos, kaip tai padaryti, yra internete. Tačiau reikia prisiminti, kad neteisingas registro keitimas gali sukelti rimtų pasekmių; naudokite tai kaip „paskutinę viltį“.
    Daugeliu atvejų naudotojams rekomenduojama tiesiog atidžiau stebėti, ką jie spaudžia dirbdami su „Windows“. Taip pat patariama tiesiog ignoruoti ir nespausti „saugaus vaizdo plokštės išėmimo“ parinkties. Net iš smalsumo.