Veiklą pradėjo didžiausias Baltijos šalyse saulės energijos parkas

Estijos energetikos bendrovė „Evecon“ ir tvariam finansavimui skirto fondo valdytoja „Mirova“ Pernu apskrityje, Kirikmejės (Kirikmäe) mieste, atidarė didžiausią Baltijos šalyse saulės energijos parką. Beveik 110 hektarų plote išsidėsčiusio parko galia yra 77,53 MW, o tai – daugiau nei du kartus viršija iki šiol didžiausio Estijoje veikusio saulės energijos parko galią. Tokios galios pakanka numatomiems 35 000 namų ūkių metiniams energijos poreikiams patenkinti.

Kirikmejės parkas priklauso Baltijos atsinaujinančios energijos platformai (BREP). Tai – 2022 metų gruodžio mėnesį „Evecon“ ir „Mirovos“ įsteigta bendra įmonė, kuri siekia finansuoti, pastatyti ir eksploatuoti daugiau nei 100 MWp saulės energijos parkų Estijoje.

„Kirikmejės saulės energijos parko statyba yra svarbus įvykis visam Baltijos regionui dėl gamybos pajėgumo dydžio ir investicijų masto. Įskaitant Imaverės (Imavere) ir „Lohu mets“ saulės parkus, kuriuos „Evecon“ ir „Mirova“ atidarė vos prieš kelias dienas, per vieną savaitę vietos rinkai skirtos energijos gamybos potencialas padidėjo daugiau nei 100 MW. Tai sudaro maždaug dešimtadalį visos šiuo metu Estijoje gaminamos saulės energijos. Norėtume padėkoti „Mirovai“ už šio projekto sėkmę, taip pat už pasitikėjimą Estijos atsinaujinančios energijos rinka“, – sakė „Evecon“ generalinis direktorius Karlas Kullas.

Pasak K. Kullo, Kirikmejės saulės energijos parkas buvo baigtas statyti vos per šešis mėnesius. Tai – stipri paraiška į saulės parko statybos greičio rekordą.

„Šių metų balandį parengus saulės parko aikštelę, statybos darbus pradėjo „Wiso Engineering“ bendrovė. Tai buvo didelio masto statybų projektas – vienu metu vietoje dirbo iki 250 statybininkų“, – atskleidė K. Kullas.

„Evecon“ pasiūlė Leneranos (Lääneranna) savivaldybei rašytinėje sutartyje numatyti naudą bendruomenei. Tai yra savanoriškas įmonės žingsnis, nes, kitaip nei už vėjo energijos jėgainių statybas, už saulės energijos elektrinių įkūrimą nėra taikomas tolerancijos mokestis. Tad savivaldybė gauna 0,6 % parko gaunamų pajamų. Atskirai noriu padėkoti Leneranos savivaldybei, su kuria sklandžiai sutvarkėme visus formalumus ir kurios požiūris į tokio dydžio saulės energijos parko statymą Kirikmejėje buvo palankus“, – pažymėjo K. Kullas.

„Mirovos“ atsinaujinančių šaltinių energetikos fondų strategijoje pabrėžiamas tikslas kartu su pramonės partneriais ir projektų vystytojais Europoje dalyvauti didinant gamybos pajėgumus. Didžiuojamės galėdami prisidėti prie Baltijos šalių dekarbonizacijos ir energetinės nepriklausomybės įgyvendinimo su šiuo dideliu parku ir esame dėkingi savo partneriui „Evecon“ už kokybišką partnerystę“, – pridūrė „Mirovos“ energetikos pokyčių fondų vadovas Raphaelis Lance’as.

„Estijoje sparčiai augo saulės energijos naudojimas. 2020 metais, kai pradėjome veiklą, įrenginių pajėgumas buvo labai mažas, o dabar Europos Sąjungoje užimame šeštą vietą pagal saulės baterijų energijos generavimą vienam gyventojui. Mūsų tikslas aiškus – iki 2030 metų mūsų suvartojama elektros energija turi būti gaunama iš atsinaujinančių šaltinių. Saulės energija, kuri šiuo metu yra pigiausios energijos rūšis, labai prisideda prie šio tikslo“, – sakė klimato ministras Yoko Alenderis.

Kirikmejės saulės energijos parko plotas užima 110 hektarų. Jo gaminamos energijos kiekis atitiks maždaug 35 000 namų ūkių metinį elektros suvartojimą. Iš viso parke sumontuota 117 600 saulės kolektorių, kurių galia siekia 655–665 W. Saulės kolektorių gamintojas yra „Canadian Solar“.