Tyrimas atskleidė įdomių faktų apie telefono naudojimą

 Jei anksčiau buvo įprasta sakyti, kad keturkojis yra geriausias žmogaus draugas, tai šiandien turbūt drąsiai galima teigti, jog gyvūno vietą gyvenime vis labiau užima išmanieji telefonai. Be jų mes neįsivaizduojame tiek savo darbo, tiek ir poilsio, o kartais net ir miegas be tradicinės socialinių tinklų tikrinimo procedūros yra sunkiai įmanomas. Atvirai sau pripažinkite: ar gulėdami lovoje prieš miegą dar išsiunčiate kelis elektroninius laiškus arba atrašote „Facebook“ draugams? Vos tik pabudę ryte vėl ranka siekiate telefono? Jei taip – nenustebkite, šiuo klausimu jūs nesate išskirtiniai, kadangi taip elgiasi kone visas pasaulis.

„Huawei“ kartu su IPSOS 12-oje šalių atliko tyrimą siekiant išsiaiškinti, kokią vietą žmogaus gyvenime užima telefonas ir kam jis dažniausiai yra išnaudojamas. Žvelgiant į 24 valandų paros ciklą tampa akivaizdu, kad be išmaniojo telefono šiandien – nė žingsnio.

Kaip parodė tyrimas, būtent vakarais išmanusis telefonas tampa vienu iš geriausių žmonių draugų: kas darbo tikslais telefonu dar išsiunčia kelis el. laiškus, kas savo antrajai pusei kas vakarą parašo mielą žinutę bei palinki labos nakties, o treti negali užmigti be mėgstamos muzikos, sklindančios pro telefono garsiakalbį ar ausines. Net 74 proc. apklaustųjų prisipažįsta, kad prieš miegą jie nepaleidžia telefono iš rankų skaitydami elektroninį paštą, tikrindami socialinius tinklus ar rašydami žinutes. Bene labiausiai šiame kontekste išsiskiria turkai – 83 proc. jų tikina dieną užbaigiantys būtent su telefonu rankoje.

Beje, tie patys Turkijos gyventojai be telefono neįsivaizduoja ir savo ryto – 73 proc. apklaustų turkų tvirtina vos tik prabudę vėl čiumpantys telefonus į rankas bei tikrinantys el. paštą ar socialinius tinklus. Galbūt atpažįstate ir save, kadangi patys lygiai taip pat elgiatės? Nenustebkite, remiantis tyrimo duomenimis, iš viso savo rytinį ritualą analogiškai pradeda 61 proc. respondentų. Ir tai yra viena iš priežasčių, kodėl daugiau nei pusė visų žmonių pasiima savo telefonus į lovą, o kas dešimtas su telefonu netgi ir užmiega.

„Mes taip pat nusprendė ištirti, kokiems tikslams žmonės dažniausiai naudoja išmaniuosius telefonus ir kaip dažnai tai daro. Tyrimas parodė, kad 49 proc. žmonių bent keletą kartų per valandą patikrina savo telefoną norėdami įsitikinti, ar kas nors jiems neparašė, taip pat pasitikrinti socialinius tinklus, paskaityti naujienas, paieškoti reikalingos informacijos, prisijungti prie banko ar tiesiog prasiblaškyti nuo darbų. Respondentų atsakymai tik dar kartą patvirtina faktą, kad šiandien žmonės yra ypatingai prisirišę prie savo telefonų ir be jų sunkiai įsivaizduoja savo gyvenimą“, – apie tyrimą atsiliepė „Huawei“ Baltijos šalių vartotojų verslo grupės vadovas Yanfei.

Dažniausiai žmonėms telefonas reikalingas susirašinėjimui (86 proc.), akimirkų įamžinimui (85 proc.) ir, žinoma, socialinių tinklų tikrinimui (81 proc.). Labiausiai susirašinėti yra linkę serbai, kroatai bei čekai. Kalbant apie fotografavimą, išskirti galima slovėnus: tik 68 proc. jų teigia telefoną dažnai naudojantys akimirkoms įamžinti, kai tuo metu kitose šalyse tai įprastai daro daugiau nei 80 proc. žmonių. Išanalizavus duomenis taip pat paaiškėjo, kad daugiau nei pusė apklaustųjų praktiškai nepaleidžia savo telefono iš rankų – juos kartu su savimi per parą turi daugiau nei 13 valandų. Tuo pačiu 27 proc. žmonių teigia aktyviai savo telefonu besinaudojantys bent 3-4 valandas per dieną.

Ši statistika šiais laikais iš tiesų nebestebina, kadangi telefonu tenka naudotis tiek darbe, tiek namuose. Labiau stebina tai, kad kai kurie be telefono negali ištverti ir eidami į tualetą ar vonią. Būtent trečdalis respondentų prisipažįsta telefoną besinešantys su savimi į tualetą, 26 proc. – į vonią. Bene labiausiai tualete ar vonioje be telefono negali pabūti serbai. Dar vienas, tačiau kiek mažiau stebinantis faktas yra tas, kad atitinkamai 57 ir 34 proc. apklaustųjų savo telefoną nešasi į virtuvę bei vaikų kambarį.

Apibendrinant „Huawei“ užsakymu atlikto tyrimo duomenis tenka pripažinti, kad šiandien dauguma žmonių iš tiesų neįsivaizduoja savo gyvenimo be išmaniojo telefono, kadangi jis praverčia kone kiekviename žingsnyje. Laikui bėgant netgi išsivystė priklausomybė nuo šių įrenginių, todėl esame įpratę tikrinti telefoną bent kelis kartus per valandą, kadangi bijome kažką praleisti bei atsilikti nuo naujienų. Būtent tai yra viena iš priežasčių, kodėl mūsų diena prasideda ir baigiasi su išmaniuoju telefonu rankoje. Daugelis žmonių netgi negali įsivaizduoti savęs, kai šalia nėra telefono: net 96 proc. žmonių pripažįsta su savimi visuomet pasiimantys šį įrenginį, o beveik pusė apklaustųjų, pamiršę telefoną namuose, būtinai grįžta jo pasiimti, net jei dėl to gali pavėluoti į darbą. Visgi, gyvenant technologijų ir informacijos amžiuje, buvimas be ryšio iš tiesų gali būti didžiulė problema.

Tyrimas buvo atliktas 2018 m. sausio mėnesį Austrijoje, Bulgarijoje, Kroatijoje, Čekijoje, Danijoje, Graikijoje, Vengrijoje, Lenkijoje, Rumunijoje, Serbijoje, Slovėnijoje ir Turkijoje. Tyrimą „Huawei“ užsakymu atliko kompanija IPSOS.

 

Trumpas testas: ar telefonas jums – geras draugas?

 

  1. Kaip dažnai naudojatės telefonu prieš miegą?
  1. Dažnai (5 taškai)
  2. Kartais (3 taškai)
  3. Niekada (0 taškų)

 

  1. Kaip dažnai naudojatės telefonu vos tik pabudę ryte?
  1. Dažnai (5 taškai)
  2. Kartais (3 taškai)
  3. Niekada (0 taškų)

 

  1. Kaip dažnai užmiegate su savo telefonu?
  1. Dažnai (5 taškai)
  2. Kartais (3 taškai)
  3. Niekada (0 taškų)

 

  1. Ar dažnai naudojatės telefonu tualete?
  1. Dažnai (5 taškai)
  2. Kartais (3 taškai)
  3. Niekada (0 taškų)

 

  1. Kaip dažnai tikrinate savo telefoną dienos metu?
  1. Bent kelis kartus per valandą (5 taškai)
  2. Bent kartą per valandą (3 taškai)
  3. Bent kartą per keletą valandų (0 taškų)

 

20-25 taškai: telefonas – jūsų geriausias draugas, be kurio neįsivaizduojate savo gyvenimo. Jums artimi žmonės bei kolegos jus gali pasiekti bet kada ir bet kur, o darbiniai reikalai ir pramogos visada šalia jūsų, tad galite būti ramūs, kol neišseko baterija.

14-19 taškų: telefonas jums – artimas draugas, tačiau galėtumėte išsiversti ir be jo. Dažnai telefonas šalia jūsų yra tuomet, kada jums jo labiausiai prireikia, bet galite pabūti ramiai net ir žinodami, kad telefonas liko kažkur kitur.

Mažiau nei 14 taškų: telefonas jums – ne pats geriausias draugas. Net jei jo nėra šalia, jums pasaulis nesugriūna ir todėl jums nereikia visuomet būti prisirišus prie savo išmaniojo žaisliuko. Esant reikalui rasite kitų būdų, kaip išsiversti be išmaniojo įrenginio.