Tarp lietuviškų tekstilės gaminių – už plieną atsparesnės tamprės, erkes atbaidančios kojinės, sveikatą stebintys marškinėliai

15 kartų už plieną tvirtesnės apsauginės tamprės, nuo erkių apsaugančios kojinės, marškinėliai, stebintys sveikatos būklę, dirbtinis kailis iš kanapių pluošto – jau klientų širdis spėję pavergti Lietuvos tekstilininkų gaminiai. Aprangos ir tekstilės inovacijos bus pristatytos rugsėjo 16-18 d. vienintelėje šiais metais Rytų Europoje vyksiančioje parodoje „Baltic Fashion & Textile Vilnius”. Renginį, kuriame planuojama sulaukti 100 kompanijų iš 10 pasaulio šalių, organizuoja Lietuvos aprangos ir tekstilės asociacija (LATIA).

„Lietuvos aprangos ir tekstilės įmonės seka tendencijas ir vis dažniau gamina funkcionalesnius gaminius, kurie yra palankūs gamtai ir sveikatai. Šiuolaikinė tekstilės pramonė yra neatsiejama nuo inovacijų. COVID-19 dar labiau išryškino ir pirkėjų susidomėjimą natūraliomis, ekologiškomis ar saugančiomis nuo aplinkos poveikio medžiagomis. Džiaugiamės, kad parodoje pristatyti inovatyvią produkciją panoro ne tik užsienio, bet ir Lietuvos verslas“, – sako LATIA direktorė Indra Grigonienė.

Tekstilės ir aprangos įmonės pateikė 15 novatoriškų gaminių, kurie bus įvertinti apdovanojimais. Ta proga pristatome 9 iš jų.

Kojinės, atbaidančios erkes


Lietuviams, kurie vasaros pabaigoje bei rudens pradžioje užplūsta miškus grybaudami bei uogaudami, itin aktuali apsauga nuo erkių, mat, šalies miškuose yra daug užkrėstų erkių. Tad „Spartos“ kojinės „No Ticks“, pagamintos iš šukuotinės medvilnės ir natūraliu repelentu apdoroto polipropileno pluošto „Prolen®IXO“, atbaidančio erkes, gal tapti sprendimu. Būtent tokią inovaciją įmonė pateikė inovacijų apdovanojimams.

Kojinės patogiai priglunda prie odos ir jos nedirgina, kadangi sudėtyje nėra pesticidų ir sintetinių repelentų. Jų apsauga nuo erkių išlieka iki 50 skalbimų.

Tvirtesnės už plieną apsauginės tamprės, kuriomis galima nučiuožti 35 metrus

Itin atsparias trinčiai, 15 kartų tvirtesnes už plieną ir puikiai apsaugančias nuo karščio tampres pristatė Vilniuje įsikūrusi UAB „Pando moto“. Motociklininkai gali pamiršti storus odinius kombinezonus – naująsias visiškai plonas tampres galima naudoti tiek kaip apatinį, tiek kaip pagrindinį drabužį. Gaminyje panaudotos aukštos karinės technologijos, audinio pagrindą sudaro ultra aukšto molekulinio slėgio polietileno ir elastano mišinys.

Beveik prieš 10 metų įsikūrusi bendrovė kuria tik inovatyvius produktus, nuolat atlieka įvairių medžiagų tyrimus, siuva stilingus ir kūną nuo išorės veiksnių apsaugančius drabužius, 95 proc. savo produkcijos eksportuoja į daugiau kaip 25 valstybes ir turi daugiau nei 120 pardavimo vietų visame pasaulyje.

Išmanieji marškinėliai, stebintys sveikatos būklę

MB „Gedvita“ apdovanojimams pristato „Cardio GEDI“ prototipą, suteikiantį galimybę gydytojams nuotoliniu būdu stebėti širdies veiklą ir elektrokardiogramos duomenis.  Tokia idėja Gediminui Mikulėnui gimė po patirto miokardo infarkto. Nauji ir patobulinti išmanieji marškinėliai su jutikliu leidžia nevaržomai mėgautis kasdieniu gyvenimu ir kaupti sveikatos duomenis. Sistemai aptikus nukrypimus nuo normos ribų, informacija naudojantis GSM ryšiu gali būti siunčiama gydytojui. Artimiausiu metu planuojama į išmaniuosius marškinėlius integruoti galimybę matuoti deguonį kraujyje.  

Menstruacinės kelnaitės ir temperatūrą reguliuojantys marškinėliai jau užkariavo pirkėjų širdis

8-10 tamponų prilygstančios menstruacinės kelnaitės ir temperatūrą reguliuojantys marškinėliai – tokius gaminius šių metų aprangos ir tekstilės  parodoje „Baltic Fashion & Textile Vilnius” pristato UAB „Omniteksas“.

Tvaresnėms ir lengvesnėms mėnesinėms sukurtos „Dressed in Green“ menstruacinės kelnaitės sugeria iki 50 ml skysčių, puikiai tinka net itin gausioms mėnesinėms. Nors skysčius sugerianti kelnaičių dalis yra minkšta ir plona, joje slepiasi net 4 unikalaus antibakterinių medžiagų sluoksniai, padengti sidabro jonais. Pagamintas iš orui laidžios ir nealergizuojančios medžiagos gaminys švelniai, tvirtai priglunda ir užkerta kelią skysčių pratekėjimui. Kelnaites galima skalbti iki 60 laipsnių temperatūroje. Ši prekė jau yra parduodama Lietuvoje, o jos pavyzdžiai jau yra pateikti Skandinavijos, Vokietijos, Prancūzijos potencialiems klientams.

Antrasis gaminys – merino vilnos ir vėsinančio poliamido „Brrr“ marškinėliai puikiai reguliuoja temperatūrą. Pluošte esanti vėsinimo technologija pradeda veikti vos tik išsiskyrus drėgmei. Lengvi ir minkšti marškinėliai gali būti dėvimi kaip apatinis drabužių sluoksnis. Gaminys jau susilaukė didelio susidomėjimo laisvalaikio ir sporto prekių mylėtojų tarpe Vokietijoje.

Dirbtinis kailis iš lietuviškų kanapių pluošto, blokuojantis ultravioletinius spindulius

Dirbtinis kailis iš Lietuvoje auginamų kanapių pluošto papildė UAB „Mittet“ savo gaminių asortimentą. Ilgapūkė megzta trikotažinė medžiaga yra draugiška aplinkai žaliava, lengvai perdirbama, ilgaamžė. Tai yra vienas iš stipriausių ir atspariausių trinčiai tekstilės pluoštų, blokuojantis ultravioletinius spindulius, sugeriantis drėgmę ir turintis antibakterinių savybių. Dirbtinis kailis gali būti naudojamas kaip pamušalinė medžiaga avalynės ir rūbų pramonėje. Bendrovės kūrinys jau susilaukė avalynės gamintojų susidomėjimo Lietuvoje ir Suomijoje.

Žmogaus kūną saugantis lininis audinys su įaustu gintaro verpalu

Gintaro, simbolizuojančio Baltų tradicijas, verpalai, suausti kartu su linu, apsaugo žmogų nuo išorinių veiksnių. Audiniui sukurti naudojamas pats smulkiausias niekur kitur nepanaudojamas gintaras.  Gintaras sukuria nestiprų magnetinį lauką ir, audiniui liečiantis su kūnu ar kitais paviršiais, sukuria labai nestiprų magnetinį lauką ir atstumia neigiamas aplinkos daleles. Tokio tipo audinys yra itin minkštas ir lankstus, iš jo siuvami drabužiai ir namų tekstilės gaminiai. Šią inovaciją pateikė AB „Linas“.

„Zero Waste“ vilnonis pledas – tvarus ir aplinką tausojantis gaminys

Vienas iš pretendentų į inovacijų tekstilėje apdovanotuosius – pledas yra sukurtas iš gamybinių atliekų ir neperdirbtų Naujosios Zelandijos vilnos verpalų. Minkštas, lengvas ir oro cirkuliaciją užtikrinantis gaminys jau parduodamas Skandinavijos rinkose. Jį sukūrė UAB „Barker Textiles“, puoselėjanti ilgametes skandinaviško dizaino natūralios vilnos ir medvilnės pledų gamybos tradicijas, iš gamybinių atliekų sukūrė vieną svarbiausių žiemos atributų – vilnonį pledą.

Atliekų rūšiavimu, saikingu vartojimu ir perdirbimu paremtas judėjimas „Zero Waste“ tampa vis svarbesne daugelio lietuvių gyvenimo dalimi. Savo ruožtu gamybininkai vis dažniau renkasi tvaresnius ekologiškus sprendimus. 

Darbuotojų apranga pagal individualius poreikius – per 24 val.

Įmonių darbuotojų aprangos kūrimo įrankį „Youniformer“, pristato UAB „Rio Lindo“, įgyvendinanti pramoninio dizaino sprendimus. Sistemoje tereikia pasirinkti patinkantį uniformos modelį iš specialiai paruoštų 60 skirtingų variantų, pritaikyti spalvą pagal savo prekinį ženklą, priderinti detales, aksesuarus ir atlikti užsakymą, kuris įgyvendinamas per 24 val. Prekės parduodamos Lietuvoje ir Latvijoje.