Sukurtas „gyva“ statybinė medžiaga, valanti orą
Ciuricho universiteto mokslininkai sukūrė unikalią statybinę medžiagą, kuri gali pati augti ir valyti orą nuo anglies dioksido. Medžiagos pagrindą sudaro cianobakterijos – mikroorganizmai, kurie fotosintezės metu sugeria CO₂. Jos įterptos į specialų hidrogelį, tinkamą 3D spausdinimui. Medžiagai veikti reikia tik šviesos, anglies dioksido ir dirbtinio jūros vandens su maistinėmis medžiagomis.
Naujovė ne tik sugeria CO₂, bet ir paverčia jį karbonatais – mineraliniais junginiais, kurie papildomai stiprina struktūrą. Laboratorijoje medžiaga stabiliai surišo anglį per 400 dienų, sugerdama iki 26 miligramų CO₂ vienam gramui. Šis rodiklis pranoksta daugelio biologinių ir cheminių technologijų, įskaitant betono perdirbimą, efektyvumą.

Paruoštus objektus galima spausdinti 3D spausdintuvu, kuriant paviršius su maksimaliu plotu ir geru maistinių medžiagų paskirstymu. Jau sukurti pirmieji demonstraciniai pavyzdžiai: dviejų metrų blokai, pristatyti Venecijos architektūros bienalėje, kasmet suriša iki 18 kg CO₂ – tiek, kiek suaugusi pušis.
Technologijos perspektyvos įspūdingos: ateityje tokios medžiagos galėtų būti naudojamos kaip pastatų apdaila, paverčiant miesto sienas filtrais, kurie ne tik valo orą, bet ir kasdien tampa tvirtesni. Tai atveria kelią „gyvosios architektūros“ atsiradimui, galinčiai prisidėti prie kovos su klimato kaita.