„SpaceX“ raketa pakėlė dar tris lietuvių „NanoAvionics“ kurtus palydovus: vienas jų – iki šiol didžiausias

Balandžio 1 dieną iš Kanaveralo kyšulio kosmodromo su „SpaceX“ „Transporter 4“ misija į saulės sinchroninę orbitą (SSO) pakilo dar trys Lietuvių kosmoso technologijų įmonės „NanoAvionics” sukurti palydovai. Tarp jų – didžiausias iki šiol bendrovės sukurtas palydovas MP42, kuriame integruoti net kelių komercinių klientų įrenginiai.

Didžiausias lietuvių sukurtas palydovas

Balandžio 1 dieną, penktadienį, „SpaceX“ sėkmingai įgyvendino „Transporter 4“ misiją. Iš Floridoje esančio kosmodromo „SpaceX“ raketa-nešėja „Falcon-9“ iškėlė ir dar tris „NanoAvionics“ palydovus. Vienas jų – iki šiol didžiausias „NanoAvionics“ sukurtas palydovas MP42 su technologijų įmonių „OQ Technology“ ir „VeoWare“ bei kitų klientų įrenginiais. Naujasis palydovas MP42 yra maždaug mažo šaldytuvo dydžio, tad yra net kelis kartus didesnis už iki šiol įmonės gamintus nano palydovus.

„Pirmojo MP42 dydžio palydovo paleidimas yra svarbus žingsnis į didesnių palydovų rinką. Šis naujas etapas dar paspartins įmonės augimą ir plėtrą, taip pat toliau demonstruos mūsų gebėjimą prisitaikyti prie klientų poreikių ir novatoriškus sprendimus. Šiuo metu daugiausiai „NanoAvionics“ palydovų pagaminama Lietuvoje, bet taip pat turime padalinius bei gamybai pritaikytas patalpas Jungtinėse Amerikos Valstijose, Jungtinėje Karalystėje. Planuojame ir tolesnę plėtrą Vilniuje: netrukus čia duris atvers naujasis gamybos, surinkimo, integravimo ir testavimo padalinys. Tikime, kad sėkmingos tarptautinės partnerystės ir didėjantys gamybos pajėgumai leis mums mažųjų palydovų rinkoje išlaikyti lyderių poziciją“, – sako „NanoAvionics“ generalinis direktorius Vytenis Buzas.

V. Buzas priduria, kad per pastaruosius dešimtmečius pasaulyje įvykusi technologinė pažanga šiandien leidžia sukurti itin mažus, bet labai galingus palydovus. Tokios technologijos, kaip nedideli mikroprocesoriai ir efektyvesnės saulės baterijos, taip pat sumažėjusios paleidimo į orbitą išlaidos paskatino mažųjų palydovų rinkos vystymąsi. Mažuosius palydovus sukurti, paleisti ir eksploatuoti yra lengviau, tad ilgainiui jie tapo labiausiai paplitusiais palydovais orbitoje – net 7 iš 10 dabar aplink Žemę skriejančių palydovų yra mažieji, dauguma jų priklauso komercinėms įmonėms. Mažaisiais palydovais laikomi tie, kurie sveria nuo kelių šimtų gramų iki 500 kg.

Pasak įmonės vadovo, naujoji MP42 misija suteikė galimybę naudotis palydovo dalijimosi paslauga, kai į vieną palydovą integruojami kelių skirtingų klientų įrenginiai. Tai leidžia paslauga besinaudojantiems klientams išbandyti savo technologijas kosmose pasidalinant palydovo ir jo paleidimo kaštus bei sutalpinant visus reikalingus įrenginius. „NanoAvionics“ yra viena pirmųjų mažųjų palydovų gamintojų pasaulyje pradėjusių siūlyti tokią paslaugą.

Palydovuose – pažangios klientų technologijos

Pirmasis prieš kelias dienas į kosmosą paleistas „NanoAvionics“ MP42 palydovas talpina kelių klientų krovinius. Tarp jų – ryšio technologijų bendrovės „OQ Technology“ ir palydovinių technologijų įmonės „VeoWare“ įrenginiai. Palydove esantis „OQ Technology“ telekomunikacijų įrenginys „Tiger-3“ prisidės prie orbitoje jau besisukančių kitų bendrovės palydovų spiečiaus, kuris prisideda prie globalaus nepertraukiamo 5G mobilaus ryšio užtikrinimo visame pasaulyje. Bendrovės „VeoWare“ krovinyje – technologijos, skirtos įvairiems bandymams orbitoje atlikti.

„Transporter 4“ misija į kosmosą taip pat pakėlė dar du komerciniams klientams skirtus „NanoAvionics“ palydovus: M6P platformos 6U dydžio (maždaug didelės batų dėžės dydžio) palydovą konfidencialiam klientui su Žemės stebėjimo įrenginiu ir M12P platformos 12U dydžio (maždaug mikrobangų krosnelės dydžio) palydovą su telekomunikacijų technologijomis. 12U dydžio palydovas buvo pagamintas bendrovei „Thales Alenia Space“ – vienai  didžiausių kosmoso technologijų įmonei pasaulyje.

„Transporter 4“ – jau ketvirtoji „SpaceX“ palydovams skirtos programos „SmallSat Rideshare“ misija, kurios tikslas yra suteikti galimybę mažųjų palydovų operatoriams reguliariai vykdyti „Falcon 9“ skrydžius į Saulės sinchroninę orbitą (SSO) – 520 km aukštį. JAV kosmoso įmonės raketa-nešėja „Falcon 9“ yra pirmoji pasaulyje daugkartinio panaudojimo raketa. Pernai ji buvo paleista daugiausiai kartų iš visų šiuo metu eksploatuojamų JAV raketų ir yra vienintelė komercinė raketa, visiškai sertifikuota gabenti žmones į Tarptautinę kosminę stotį.

Plečiasi ir toliau

„NanoAvionics“ yra viena iš pirmaujančių mažuosius palydovus kuriančių įmonių pasaulyje. Šiemet bendrovė planuoja dar labiau plėstis. „NanoAvionics“ turi 4 padalinius Lietuvoje, JAV bei Jungtinėje Karalystėje, o visai netrukus atidarys naują, didesnį biurą Vilniuje. Naujos patalpos leis dar labiau padidinti darbų spartą – 2022 m. bendrovė planuoja paleisti iš viso 15 palydovų, iš kurių trys pasiekė orbitą sausį, o dar trys – balandžio pradžioje.

Šiuo metu įmonėje dirba daugiau kaip 135 darbuotojai, bet dėl nuolatinės bendrovės plėtros, naujų sutarčių su tarptautiniais klientais ir didesnio leidžiamų palydovų skaičiaus „NanoAvionics“ aktyviai ieško naujų darbuotojų inžinerijos, komercinių verslo sričių srityse. „NanoAvionics“ bendradarbiauja su skirtingomis valstybinėmis, mokslo ir komercinėmis institucijomis visame pasaulyje, tokiomis kaip NASA (JAV), Europos Kosmoso Agentūra, MIT (JAV), Thales Alenia Space (Prancūzija), CONTEC (Pietų Korėja) ir kitomis.