Populiariausi mitai apie 4K televizorius
Televizorių gamintojai pastaraisiais metais susitelkę ties UHD (Ultra-High Definition) technologija, arba, kitaip tariant, 4K raišką palaikančiais televizoriais. Atvaizduodami keturis kartus daugiau pikselių nei prieš tai standartu tapę HD raišką palaikantys senbuviai, naujieji televizoriai rodo dar tikroviškesnį vaizdą. Tačiau privalumus vis dar užgožia prieš kelerius metus susiformavusios ir realybės nebeatitinkančios nuostatos. Pateikiame populiariausius su 4K raiška susijusius mitus.
Aukštos kainos
Pirmieji 4K televizoriai buvo didelė naujovė, todėl ir jų kaina buvo didesnė nei kitų televizorių. Dėl šios priežasties kai kurie į šią inovaciją žiūrėjo skeptiškai. Tačiau, anot Miroslavo Ramanavičiaus, „Samsung Electronics Baltics“ buitinės elektronikos pardavimų vadovo Lietuvoje, situacija ženkliai pasikeitė pastaraisiais metais.
„Tobulėjant technologijoms ir taip pingant tokių televizorių gamybos kaštams, jų pardavimo kaina nukrito net 2-3 kartus. Pavyzdžiui, prieš porą metų UHD televizoriaus be 3-4 tūkstančių eurų nebūtumėte nusipirkę. Šiandien jų galima rasti ir už 400 eurų. Technologiškai pažangiausius ir naujausius modelius žmonės gali įsigyti nuo 2 tūkstančių eurų“, – pastebi M. Ramanavičius.
Nesiskiria nuo 3K
Kai kurie pardavėjai 3K televizorius priskiria prie 4K raišką palaikančių. Toks neapdairumas lemia klaidingą pirkėjų supratimą, jog šios raiškos nelabai kuo skiriasi. Ramanavičiaus teigimu, nors abiejų technologijų raiška yra tokia pati (3840×2160 pikseliai), 4K ekranai turi trijų spalvų pikselius – raudonos, žalios ir mėlynos, kai tuo tarpu 3K turi ir ketvirtą – baltą spalvą. „Būtent balta spalva iškraipo vaizdą ir šis tampa ne toks grynas bei kokybiškas, kaip 4K ekrane,” – paaiškina ekspertas.
Anot pašnekovo, paprastai 3K televizoriai yra 25 proc. pigesni – juk technologija mažiau pažangi nei 4K. Galiausiai, nesumaišyti šių dviejų raiškų padės specialus 4K lipdukas, klijuojamas tik ant šią raišką palaikančių įrenginių.
Turinio trūkumas
Atsiradus pirmiesiems 4K raiškos televizoriams, kritikai puolė kalbėti, kad nėra ką per juos žiūrėti. Juk kad ir koks geras televizorius bebūtų, be jam pritaikyto turinio naujausios galimybės taip ir liks neišnaudotos. Šiandien situacija keičiasi ir turinio pasiūla pastebimai išaugusi.
„Šiuo metu 4 K raiškos turinį patogiausia ir paprasčiausia atrasti interneto televizijose. Kanalai, kaip „Amazon“ ar „Netflix“, ne tik išleidžia originalaus, pačių sukurto turinio 4K skiriamąja geba, bet ir jai adaptuoja senuosius filmus ar serialus, tokius kaip „House of Cards“ ar „Breaking Bad“. Taip turinio pasiūla vis auga“, – sako M. Ramanavičius.
Televizijos taip pat ruošiasi perėjimui prie UHD skiriamosios gebos. Pirmieji žingsniai žengti sporto televizijų – Kanadoje bei Didžiojoje Britanijoje jau išbandomos 4K raišką palaikančios technologijos, kurios suteikia geresnį vaizdą nei sėdint stadione. Tikėtina, kad anksčiau ar vėliau tai atras vis daugiau transliuotojų.
Neaiškios perspektyvos
Galiausiai, ne vienas žmogus abejoja, kokius televizorius pirkti dėl itin greito technologinio progreso. Ar 4K nepasens per greitai?
4K raiškos ekranai greičiausiai rinkoje dar užsibus. Vienintelis apie 8K skiriamosios gebos galimybes šiuo metu kalba Japonijos nacionalinis transliuotojas NHK, kurių tikslas šią raiška transliuoti 2020 Olimpines žaidynes Tokijuje. Tačiau namuose tokį signalą priimti gebančių televizorių dar teks palaukti – net jeigu tai taptų technologiškai įmanoma, 8K teikiamus privalumus įmanoma pajausti tik žiūrint į didelį 85 colių ekraną, kurį įpirkti galės ne kiekvienas.
Pranešimas žiniasklaidai