Paskelbti „Sony“ pasaulinės fotografijos apdovanojimų laimėtojai, tarp kurių ir lietuvis fotografas
Pasaulinės klimato kaitos nulemtus socialinius pokyčius atspindintis fotografijų ciklas „Penki laipsniai“ pripažintas geriausiu 2019-ųjų „Sony“ pasaulinės fotografijos apdovanojimuose. Šio ciklo autorius italų fotografas Federico Borella pelnė Metų fotografo titulą ir 25 tūkst. JAV dolerių piniginį prizą.
35-erių Italijos mieste Bolonijoje gyvenantis F. Borella buvo pasirinktas iš 10 Profesionalų konkurso kategorijos laimėtojų. Apdovanojimų komisijai įspūdį padarė šio fotografo nuotraukų jautrumas, techninė kokybė ir jų artistiškumas perteikiant globalią problemą.
Fotografijų ciklas „Penki laipsniai“ pasakoja apie savižudybės problemą Pietų Indijos ūkininkų bendruomenėje, kuri susidūrė su didžiausia per pastaruosius 140 metų sausra. Ciklo atspirties taškas yra Berkeley universiteto studija, kuri nustatė priežastinį ryšį tarp klimato kaitos ir išaugusio savižudybių skaičiaus tarp indų ūkininkų. F. Borella nagrinėja klimato kaitos poveikį žemės ūkiui ir bendruomenei pasitelkdamas sukrečiantį nykaus kraštovaizdžio vaizdų, mirusiesiems priklausiusių daiktų nuotraukų ir jų paliktų artimųjų portretų rinkinį.
F. Borellos darbų ciklas taip pat buvo pripažintas geriausiu Profesionalų konkurso dokumentinės fotografijos kategorijoje. Tuo metu tarp kitų Profesionalų konkurso kategorijų laimėtojų pateko Stephan Zirwes (Vokietija), Rebecca Fertinel (Belgija), Marinka Masséus (Olandija), Jean-Marc Caimi ir Valentina Piccinni (Italija), Yan Wang Preston (JK), Jasper Doest (Olandija), Álvaro Laiz (Ispanija), Alessandro Grassani (Italija), Nicolas Gaspardel ir Pauline Baert (Prancūzija).
Šių metų „Sony“ pasaulinės fotografijos apdovanojimuose Lietuvos nacionalinį prizą pelnė klaipėdiškis fotografas Ruslanas Bolgovas, kuris konkurse dalyvavo su nuotrauka, pavadinta „Veidas“. Ruslano Bolgovo fotografija „Veidas“ apdovanojimų vertinimo komisijos buvo pripažinta geriausia nuotrauka iš visų, kurias pateikė konkurse dalyvavę fotografai iš Lietuvos.
„Sony“ pasaulinės fotografijos apdovanojimų Atvirojo konkurso nugalėtoja tapo fotografė iš Havajų Christy Lee Rogers, kuri už savo darbą „Harmonija“ pelnė 5 tūkst. JAV dolerių prizą. C. L. Rogers yra tarptautiniu lygiu žinoma menininkė, kuri savo darbuose specialiems efektams išgauti panaudoja vandenį ir šviesą. „Harmonija“ – tai darbas iš šios menininkės serijos „Mūzos“, kurią įkvėpė žmonių grožis ir pažeidžiamumas. Savo nuotraukoje menininkė pasitelkė šviesos, šešėlių, spalvų, judėjimo ir po vandeniu esančių kūnų atspindžius, kad sukurtų į barokinį paveikslą panašią sceną.
Metų jaunojo fotografo prizas skirtas 18-etei fotografei Zellei Westfall iš Atlantos už jos nuotrauką „Abuot“ remiantis iš anksto paskelbta konkurso tema „Įvairovė“. Šioje nuotraukoje vaizduojama juodaodė fotografės mokyklos draugė, nuotraukoje siekiamas perteikti tamsios odos grožis, nors šis atspalvis kartais pavadinamas per tamsiu.
Studentų fotografo titulą pelnė 25-erių Sergi Villanueva iš Ispanijos už savo nuotraukų seriją „La Terreta“, kurioje vaizduojamas apelsinų ūkis ir derliaus nuėmimo procesas. Universitetui, kuriam atstovauja šis fotografas, skirta 30 tūkst. eurų vertės „Sony“ foto technikos.
Šių metų prizas už nuopelnus fotografijai atiteko Londone gyvenančiam menininkui Nadavui Kanderiui, kurio darbai apima didelę žanrų įvairovę nuo atmosferinių kraštovaizdžių iki garsenybių portretų. Prizas jam skirtas už svarbų ir įvairiapusį indėlį į fotografijos sritį.
Visi nominuoti ir laimėję fotografų darbai demonstruojami 2019-ųjų „Sony“ pasaulinės fotografijos apdovanojimų parodoje „Somerset House“ galerijoje, Londone. Paroda veikia iki gegužės 6 d., o joje eksponuojami darbai bus įtraukti į 2019-ųjų „Sony“ apdovanojimų albumą.