Nori, kad kompiuteris įsikrautų greičiau? Atlikite šiuos paprastus veiksmus
Laikui bėgant „Windows” kompiuteriai paprastai įsikrauna lėčiau. Laikui bėgant yra diegiamos vis naujesnės programos, reikalaujančios daugiau resursų, nors techninė įranga nėra atnaujinama. Be to, diegiant vis daugiau programų, daugelis įtraukiamos į „Windows“ paleidimo procesą ir automatiškai įsijungia kiekvieną kartą paleidus kompiuterį. Tai apkrauna kompiuterio įsikrovimo procesą.
Efektyviausias būdas pagreitinti „Windows” kompiuterio įkrovimą
Vienas iš efektyviausių būdų pagreitinti kompiuterį – pakeisti šiuo metu esantį mechaninį seno tipo kietąjį diską į SSD. Galbūt „Windows 10” įdiegėte į kompiuterį, kuriame buvo „Windows 7”? Labai tikėtina, kad Jūsų kompiuteryje veikia seno tipo mechaninis kietasis diskas. Pakeitus kietąjį diską į SSD, ne tik greičiau įsikraus Windows, tačiau ir visa kita, kas susiję su programų ar bylų atidarymu. SSD diskas yra svarbiausias atnaujinimas, kurį galite atlikti sąlyginiai nebrangiai, o teigiamą poveikį jūs tikrai pastebėsite. Kreipkitės į artimiausią kompiuterių remonto centrą, kurie nemokamai įvertins koks diskas šiuo metu ir, jei reikia, pasiūlys nebrangų SSD atnaujinimą. Jums nereikės rūpintis programų diegimu iš naujo, nes visa sena informacija gali būti tiesiog nuklonuota į naująjį diską.
Kiti įkrovos pagreitinimo metodai, kuriuos galite atlikti ir patys
Kompiuteriuose, kuriuose įdiegta „Windows 10”, kaip ir kompiuteriuose, kuriuose įdiegta „Windows 8”, naudojama UEFI BIOS programinė įranga. Vien dėl šios priežasties jie įkraunami greičiau. Senesniame kompiuteryje, kuris buvo atnaujintas į „Windows 10”, galite šiek tiek sumažinti įkrovos greitį, pakeitę keletą BIOS nustatymų. Pavyzdžiui, jei BIOS kiekvieną kartą įkrovos metu prieš įkraunant kompiuterį iš kietojo disko tikrina jo DVD įrenginio arba tinklo vietas, galite pakeisti įkrovos tvarką ir pirmiausia įkrauti kompiuterį iš kietojo disko – tai pagreitins BIOS įkrovą.
„Windows 10 / 11” operacinėse sistemose yra paleidimo programų tvarkytuvė (angl. „Tasks Manager“), kuria nesunkiai gali naudotis bet kuris vartotojas. Ji yra integruota į operacinę sistemą, todėl nieko papildomai siųstis ar įdiegti nereikia. „Tasks Manager“, galima pasirinkti paleidimo programų tvarkymą, kur netgi rodoma, kurios programos labiausiai lėtina paleidimą. Toliau pateikiame detalesnį šios procedūros aprašymą. Svarbiausia, kad tolimesni veiksmai gali būti atlikti ir eilinio vartotojo ir tam nereikės kreiptis kompiuterio remonto pas profesionalus.
Kaip pasiekti automatiškai įkraunamų (paleidimo) programų sąrašą
Šią funkciją, kaip ir jau paminėta, rasite užduočių tvarkytuvėje. Norėdami ją atidaryti, dešiniuoju pelės klavišu spustelėkite užduočių juostą (arba ilgai paspauskite ją liečiant) ir pasirinkite „Užduočių tvarkyklė“ (angl. „Task Manager“). Alternatyvūs būdai yra paspausti Ctrl + Shift + Escape paspausti Ctrl + Alt + Delete ir spustelėti „Užduočių tvarkytuvė“.
Užduočių tvarkyklėje gali būti rodomas tik atidarytų programų sąrašas. Tokiu atveju, ją atidarę, turėsite spustelėti „Daugiau informacijos”. Pasiekę visą „Task Manager” sąsają, spustelėkite skirtuką „Startup” (paleidimas).
Paleidimo programų tvarkymas
Atidare paleidimo programų sąrašą, kairėje matysite programos pavadinimą kartu su jos programos piktograma, o dešinėje – programos leidėjo pavadinimą. Taip pat matysite kiekvienos paleidimo programos „Paleidimo poveikį” (angl. Startup Impact) – mažą, vidutinį arba didelį. Jei matote „Neįvertinta”, vadinasi, programa buvo neseniai įdiegtą ir „Windows” dar neįvertino programos elgesio. Tuomet perkraukite kelis kartus kompiuterį ir operacinė sistema atnaujins statusą.
Norėdami išjungti programą ir neleisti jai paleidimo metu įsikrauti, pasirinkite ją ir spustelėkite mygtuką Disable (Išjungti) – arba spustelėkite ją dešiniuoju pelės klavišu ir spustelėkite Disable (Išjungti).
Sunkiausias ir svarbiausias dalykas – nuspręsti, ką išjungti. Kai kurios programos yra akivaizdžiai reikalingos, pavyzdžiui, jei turite įdiegtą „Dropbox” arba „Google Drive”, jos paprastai paleidžiamos paleidus kompiuterį, kad galėtų sinchronizuoti failus. Galite jas išjungti, bet tada jos automatiškai nesinchronizuos failų fone. Galėtumėte išjungti pokalbių programą, pavyzdžiui, „Skype”, bet tada automatiškai Skype nepasileis, kai paleidžiate kompiuterį.
Kitos programos gali būti ne taip lengvai suprantamos ar jos reikalingos ar ne. Ypač jau su operacine sistema įdiegtos pagalbinės programos ar su tvarkyklėmis susijusi programinė įranga. Didžioji dalis šios gamintojo įdiegtos programinės įrangos yra nereikalinga, tačiau, kad suprastumėte, ką išjungiate ir ar tikrai to reikia, turite atlikti nedidelį tyrimą. Norėdami gauti papildomos pagalbos, galite dešiniuoju pelės klavišu spustelėti programą ir pasirinkti „Ieškoti internete”. „Windows” atidarys internetinės paieškos puslapį, kuriame bus nurodytas programos pavadinimas ir jos .exe failas. Paskaitę pateiktą informaciją, galėsite nustatyti, kokia tai programa ir ką ji daro. Parinktis „Open file location” (atidaryti failo vietą) tiksliai parodys, kuris .exe failas kompiuteryje paleidžiamas įkrovos metu.
Kiti pagreitinimo būdai sumažins funkcionalumą
Internete galite rasti ir kitų „Windows“ pagreitinimo metodų. Tačiau būkite atsargus. Patarimai nebūtinai yra naudingi ir gali apriboti kompiuterio funkcionalumą. Išjungus sistemos paslaugas, daugumoje kompiuterių nebus pastebimo pagerėjimo, nebent turite įdiegę daug paslaugų iš trečiųjų šalių programų. Windows 10 automatiškai defragmentuoja mechaninius diskus ir optimizuoja SSD diskus, todėl jums nereikėtų rūpintis rankiniu defragmentavimu. Registro valymas nepadės taip pat. Kompiuterio valymo programos, žadančios spartesnį kompiuterio darbą, greičiausiai pažadų neįgyvendins, nors gali pašalinti laikinus failus ir atlaisvinti disko vietos, kas šiais laikais nėra pats aktualiausias dalykas.